Zgjebja kruar mite


Zgjebja (scabes) - vysokokontahiozna (shumë ngjitëse) sëmundjet infektive dhe parazitare transmetohet nga kontakti përmes sendeve të infektuara apo të sëmurë personi shtëpiake.

Shkaqet e zgjebe


Agjent shkaktar është mite (kruar kruarje - Sarcoptes scabiei) madhësia shumë e vogël, e cila është pothuajse e pamundur për të parë me sy të lirë, është një parazit në corneum shtrese dhe artificiale shkakton ekzemë. Tick ​​lëviz në një shtresë të lëkurës, duke lënë një udhë - lëvizje.

Mite kruar

Shkaqet e marimangat, mungesa e kanalizimeve, shkelje standardet e higjienës, kontakti me të infektuar (vigjilencë e nevojshme për të mbajtur dhe kur nuk është i dyshuar vetëm zgjebja).

Faktor Predraspolohayuschim mund të jetë diabeti. 

Simptomet e zgjebe

Nuk janë simptomat tipike klinike të zgjebes që janë tipike për format themelore të sëmundjes, por ka shmangie nga standardet të cilat mund të jenë konfuze dhe të çojë në infektimit të të tjerëve, sidomos ndodh shpesh në samodiahnostytsi dhe vetë. Prandaj, kur simptomat e para të përshkruara më poshtë duhet të kontaktojnë një dermatolog për të parandaluar infeksionin e mjedisin tuaj të menjëhershëm dhe më gjerë.

Të gjitha foto klinike do të varet nga shkalla e reagimit të sistemit imunitar dhe shkallën e pjekurisë së individëve të infektuar. Nëse infektuar rritur femra, simptomat shfaqen brenda disa ditësh, nëse sulmuesi - ajo nuk ka përfunduar ende maturimit të saj, dhe simptomat bëhen të dukshme nga fundi i 4 ditë mesatarisht.

Dhe kështu, me një foto tipike klinike shfaqet:

1 - lëkurë itchy, sidomos rënduar gjatë natës (kjo është e lidhur me tik-tak circadian ritëm - ajo është aktive gjatë natës).
2 - bardha-gri linjat e drejtë apo lakuar 5-7 mm papules në lëkurë ose fshikëza në fund të kursit (si skuqje polimorfike).

3 - Pika linear ose zhvoshkje (gërvishtjet).
4 - crusts purulent përgjakshme.
5 - vende tipike skuqje: brushat interdigital rajon, abdomen (sidomos rreth butonin bark), mollaqe, zemrat - ku lëkura është e hollë.

Në formën klinike "Zgjebja trim" - Manifestimet klinike minimale, lezionet vogla, ata nuk janë aq të theksuara dhe nata më pak itchy shqetësuar.

"zgjebe nodulare", hypererhycheskym karakterizuar përgjigje imune dhe manifestimi kryesor klinik është formimi i nodules kuq pak kafe gjatë lëvizjeve, ndërsa këto formacione janë rezistente ndaj protivoskabioznoy terapi.

"Kruar Kortikale" immunodefetsitnym si pasojë dhe tregon formimin e crusts në çdo pjesë të trupit. Kjo është forma më e ngjitëse, të panevojshme zhvishem - një zudnya zgjebosur sluschennye. Intrigës i kësaj forme është që për shkak të reaktivitet të ulët të sistemit imunitar, pothuajse pa simptoma klinike dhe formë dështuar të sëmundjes, pra mund të bjerë çdo manifestim të (manifestimeve të lëkurës butë apo jo - kruajtje dhe kruarje). Por ka një të ndritshme kërkuar karakteristika:

  • ndikon kokës dhe flokët është esh-gri, e thatë dhe i brishtë;
  • Tapë ulen të shtrënguar dhe të dhimbshme për të hequr ato;
  • Places lezione atipike: sipërfaqet zgjatues (bërryla, gjunjë, dorsum e dorës);
  • Në thembra dhe me palma në hyperkeratosis formuar dhe kjo çon në contractures imagjinare (si shirita shtesë bending);
  • Pjatë prekur gozhdë (potovschuyutsya deformuara, ndryshojnë në ngjyrë, sluschyvayutsya).

Simptomat foto

Zgjebe. Papules shpërndarë dhe zhvoshkje, dhe ndryshimet në sipërfaqet flexor.

Zgjebe. Papules, pustules, crusts dhe qërim mbi shputën.

Zgjebe. Ekskoriirovannaya papulë me lokalizimin tipike në dore.

Progresi Sarcoptes të elementit me gunga

Lokalizimi tipik i zgjebe, kruarje lëviz midis gishtave

Shqyrtimi i zgjebe dyshuar

Kërkohet teste: për diagnozën definitive të zgjebe dyshuar, është e nevojshme të diagnostikës laboratorike - Gërryerjet mikroskopi nga vendet skuqjen në ato Gërryerjet zbulojnë marimangat, larvat dhe produktet e tij të mbeturinave.

Referenca e hershme te mjeku është e nevojshme për fillimin me kohë të trajtimit, për të parandaluar infeksionin më tej përhapur dhe komplikime sekondare bakteriale.

Testet e zakonshme laboratorike, ne nuk do të japë asnjë përgjigje, ashtu sikur UÇK-ja (e gjakut komplet) mund të tregojnë një rritje të eosinophils (tregon sensibilizimin) dhe inflamacion të foto (infeksion sekondar).

Zgjebe

Të gjithë personat e kontaktit të caktojë trajtimin shkakësore (dmth protivoskabioznye drogës). Droga moderne për trajtimin e zgjebe efektive, të sigurta, kanë bioavailability të gjerë, të rehatshme dhe efektive në aspektin kozmetike (nuk ka erë dhe ngjyrë nuk ka njollë rrobat), relativisht të lirë. Grupet kryesore të barnave të përdorura për trajtimin e - Anti dhe antiseptik (a përgatitjet komplekse që përmbajnë të dyja që dhe një tjetër) + antihistamines dhe / ose kortikosteroidet.

Në thelb, llak administrohet përgatitjen Spregal-komplekse (në dispozicion për fëmijët Irrigates lëkurën, përveç kokë, dhe jo të larë për 12 orë (lehtësinë e përdorimit -... 1 në ditë) Pastaj merr një dush me ujë dhe sapun Procedura përsëritet brenda 2 ditëve dhe 4 për kontroll. Pas ndryshimit prej liri të drogës. Në raste të rënda, të drogës është përdorur 2 herë në ditë).

Permetrin - analog Lindau por nuk neurotoxic (në dispozicion për gratë dhe fëmijët shtatzëna dhe njerëzit me neyropatolohiyi) sepse ajo është medikament i përzgjedhur në mbarë botën. Ajo është aplikuar nanoch dhe larë në mëngjes (në foshnjat larë h / 6 h). Dhe kështu për 2 ditë, 4 ditë - kontrollit. Në podoshvennuyu dhe rajonin në pëllëmbë aplikuar edhe ilaçe për 10 ditë, përmes corneum shtrese të trashë.

Ivermectin përshtatshme dhe efektive për t'u përdorur dhe shpejt trajtimi fillon, por në kundërshtim me doza toksike, kështu që përdorin 200 mg / kg 1 herë në javë, vetëm për të përsëritur javën e ardhshme.

Nëse është e mundur, pasi t'i shtyer droga antiparasitic përdoren sulfurik antiseptik vaj (20% për të rriturit dhe 6-10% për fëmijë) - fërkim nanoch çdo ditë për 5 ditë. Në spital përdorimi i mundshëm i acidit benzoik (por që mund të shkaktojë dermatitis) Lindau (nëse nuk shkeljes të sistemit nervor periferik).

Në "kruarje cortical" për të filluar për të aplikuar keratolytycheskye vaj zhvishem tretur (oksid salicili), dhe më pas - një trajtim të përgjithshëm. Ju gjithashtu duhet të kalojnë për të përcaktuar anerhyy imunologjik shkaktojë (përgjigje e ulët e sistemit imunitar). Droga antinistaminnyh detyrueshme aplikimit (ose suprastin ose tavegil ose tsitirizin.

Ngjyrë limoni - tsitirizina të ngjashme, por nuk mund të ndihmojnë, ndryshuar formulën strukturore të panevojshme).

Mjekimi kryhet brenda një mesatare prej 4 ditësh dhe monitorohet për 2 javë.

Features trajtim:

  • Trajtim medikament nuk është zonat e lëkurës, por të gjithë sipërfaqe të lëkurës prekur vetëm.
  • Pas trajtimit, kruarje mund të rritet për shkak të humbjes masive të zgjebe zudnya sepse droga përdoret nën mbikëqyrje mjekësore - ai emëron antyhystamynnuyu terapi.
  • Vetëm simptomatike trajtimit (antihistamines ose kortikosteroidet) nuk shkatërrojnë patogjen, por zvogëlon shkallën e kruarje, të cilat mund të dëmtojë jo vetëm të viktimës (për shkak të efekteve anësore), por edhe të tjerët.

Mjetet juridike popullore për zgjebe

Nga parimet e të ushqyerit në këtë moment nuk ka karakteristika të ndotjes, duke pasur parasysh se nuk ka sistem të shkatërrimit masiv (por ndoshta pak të ëmbël dhe të kufizojë përdorimin e komplekseve vitaminë).

Rehabilitimi Postinfectious do të konsistojë në rikthimin tampon e lëkurës - përdorimin e banjot me vajra shtuar, krem ​​zbutjes, përdorimin e vazhdueshëm të komplekseve vitaminë. Mjetet juridike popullore trajtim më të mirë për të mos zbatohen, ilaç bimor rajoni panevojshme nuk është zhvilluar sa duhet dhe nuk ka siguri e besimit duke e bërë të mira prodhuesit përgatitjet; përmirësimi mund të vijë vetëm simptomatike. Por ajo mund të konsiderohet dush padëmshme zbatimi i kamomil zierje.

Komplikime të mundshme të zgjebe:

infeksion sekondar (pyoderma, ekzema microbial), skuqje, dermatit, psevdolimfoma (sidomos tek fëmijët gjatë muajve të parë të jetës).

Adresa në dermatolog duhet, duke pasur parasysh sëmundje mund të marr pjesë në maskaradë si shumë të tjera ekzemë, dermatit atopic, pruritus, papules frëngjyzak, prof.zabolevaniyu parazitare, flebodermiya, dermatosis psevdosarkoptoz shtatzënë.

Parandalimi i zgjebe:

higjienën personale, trajtimi i ngrohjes mbathje dhe liri krevat (prohlazhyvanye e nevojshme), lavanderi dezinfektimi mund të bëhet përveç aerosol A-surfactants.

Konsultimi mbi temën e kruar:

Pyetje: "A mund të zgjebe infeksioni nga kafshët?"

Përgjigje: Jo, kafshët nuk janë bartës të panevojshme. Ata mund të transmetohet vetëm psevdosarkozom dhe që do të jetë e mjaftueshme për të përdorur zgjidhje antiseptik, duke marrë parasysh trupin e njeriut këto parazitëve nuk jetojnë dhe të lënë pas vetëm një kafshon vogla dhe kruarje.

Pyetje: "A doni të përdorni anti-krem pas 3 ditësh qoftë se qerja nuk largohem?"
Përgjigje: Jo, duke marrë parasysh efektin e drogës nuk protivoskabizoynyh dozë-varur dhe mund të shkaktojë një mbidozë. Në raste të tilla, antihistamines dhe kontrollit laboratorik pas 7-10 ditë.

Pyetje: "A droga të përdorura në anti-lëkurë e kokës"?
Përgjigje: Jo, Dohtyev aplikojnë sapun.

Pyetje: "Sa shpesh duhet të ndryshojë rrobat në trajtimin e zgjebe?"
Përgjigje: pas çdo përdorim / shtyer / aplikim të ri të drogës. Kështu, të brendshme duhet të vlim pas prohlazhyvat.