Cysticercosis


Prevalenca e cysticercosis në botën e ngjashme me atë në teniasis (shirit derri). Zonë gjeografike përfshin zonat me të mirë-zhvilluar blegtori. Cysticercosis tërheq vëmendjen për nga shkalla e ekspertëve shfaqjes në njerëzit me aftësinë për të mposhtur organet vitale dhe sistemet, efikasitetit të ulët të terapisë specifike dhe vdekshmërisë. Ne e dimë se ajo cysticercosis mund të shkaktojë zhvillimin e sëmundjeve neurologjike, duke përfshirë epilepsi, të përbashkët në Amerikën e Jugut, Afrikë dhe Azi.


Cysticercosis - një etiologji parazitare e sëmundjeve të njeriut shkaktuar nga larvat derri shirit të vërtetë - tsistitserka ose finlandezët (Cysticercus cellulosae), dhe parazit në gjendje për të zgjidhur në organe të ndryshme (trurit, palcës kurrizore, muskujve, organet e vizionit, kockave dhe tjerë) dhe eshte rezistente ndaj trajtimit. Në rastin e kësaj sëmundjeje personi është një e ndërmjetme shirit derri host.

Tsistitserka (larva)

Prevalenca gjeografik i cysticercosis pothuajse i njëjtë me atë të teniasis. Kjo Jugut dhe Amerika Qendrore, Afrika, India, Kina, Ukraina, Bjellorusia, Gjeorgjia, Siberi.

Shkaqet e cysticercosis.

Patogjen cysticercosis - lychynochnaya derri faza shirit (shirit solium), ose tsistitserka (cellulosae Cysticercus) Finn. Tsistitserka është ovale ose formimi flluskë, e cila pret skoleksa kokë ose derri shirit, është e pajisur me 4 në-linjë suckers kurorë dhe grepa (kështu emrin "shirit i armatosur"). Në indet dhe organet formën e pacientit mund të zhvillohet nga raundi në veretenoobraznoy deri në 15 mm, por rrallë përshkruani hyhanskye flluska me degët hrozdevidnyh (të ashtuquajturat zvarrit formë tsistitserka). Me kalimin e kohës, shell bëhet dendur, për shkak të depozitave të kripërave të kalciumit në të, por ende e mundshme brenda tsistitserka.

Burimi i infeksionit - Njeri i sëmurë me feces në mjedis të cilat janë ndarë vezë derri shirit.

Mekanizmi i infeksionit më shumë fekal-orale dhe shtigjet - ose ujë, ushqim. Kur faktorët e transmetimit infeksionit ekzogjene kanë duart e pista, ushqime të ndotura, të cilat vezë derri shirit hyjnë në stomak njerëzore. Pacientëve teniasis (shirit derri) mund të ndodhë dhe infeksion endogjen ose autoinvaziya (hedhur segmente të pjekur shirit të vjella zorrëve, e ndjekur nga hexacanth gëlltitje ose vezë).

Ndjeshmërinë e popullatës së përgjithshme, por sëmundja ndodh në një përqindje të vogël të rasteve të - deri në 5%. Në mënyrë të barabartë personat e sëmurë e të dyja gjinive.

Veprim patogjen tsistitserka në njerëz.

Pasi në stomak njerëzor, vezët (hexacanth) derri shirit të lëvizte në zorrë të vogla ku larvat janë duke u futur në murin e zorrëve, dhe pastaj të hyjë në gjak. Me rrjedhën e gjakut që u përhap në të gjithë trupin dhe të depozituar në organet e ndryshme dhe indet, ku ata formuan tsistitserka (flluska deri në 15 mm me një lëng transparent dhe skoleksa brenda). Kryesore tsistitserkov Lokalizimi: indin nënlëkuror dhjamor, truri, organet e vizionit, muskujve, zemrës, mëlçisë, mushkërive, peritoneum, indeve të eshtrave. Deri në 80% e lezioneve llogari për sistemin qendror nervor, në vendin e dytë - trupat e parë. Tsistitserkov Maturimi ndodh brenda 4 muajve.

Larvat Jeta 3-10 vjet.

Larvat veprim Patologjike për shkak të:

1) efektet mekanike (presion në rritje nematod në organet dhe indet dhe, rrjedhimisht, shkelja e funksionit të tyre).
2) Efekti larvat irrituese në indet përreth dhe procesin inflamator - është i infiltrate inflamatore dhe degjenerative. Për shembull, në tru - zhvillimin e meningjitit, encefalit, hydrocephalus, në organet e - humbjen e retinë, i tejdukshëm dhe të tjerët.

3) efektet toksike-alergjik në trup në lidhje me hyrjen në qarkullim të përgjithshëm jashtëqitjet parazit - antigjenet parazitare (zhvillimi i një reaksion alergjik përgjithësuar në vdekje masive e parazitit mund të zhvillojë shoku anafilaktik).

Simptomet e cysticercosis

Simptomat klinike të sëmundjes të ndryshme në varësi të organit të prekur apo të sistemit të trupit, si dhe nga shkalla e infeksionit. Ka cysticercosis e sistemit nervor qendror (CNS), cysticercosis sy, muskujt cysticercosis, të lëkurës, shtresa nënlëkurës yndyrë. Format tjera janë jashtëzakonisht të rralla. Në SNQ llogaritë për rreth 80% të të gjitha lezioneve.

Cysticercosis CNS.

Çdo dëmtim të sistemit nervor qendror rënë dakord të japë format e mëposhtme:
1) cysticercosis hemisferat cerebrale (GM);
2) Sistemi cysticercosis ventricular;
3) baza e cysticercosis trurit;
4) cysticercosis përzier.

Çdo dëm të pacientëve GM lëvore ankohen për dhimbje koke në formën e konfiskimeve, marramendje, nauze dhe vjellje, jo lehtësim. Të gjitha këto simptoma janë të lidhur me shkeljen e rrjedhjes së lëngut cerebrospinal përmes bllokimit ventrikular të trurit strukturave tsistitserka dhe, rrjedhimisht, rritjen e presionit intracranial lundrues. Një nga simptomat më të zakonshme janë sulme epileptiform.

Çdo dëmtim në fillimin e mundshëm të sistemit ventricular akute (zhvillimi i sindromës hipertensionit-hydrocephalic). Ka dhimbje koke e papritur intensive, rënduar duke ndryshuar pozicionin e kokë dhe në trup, duke shkaktuar shfaqjen e paraqet detyruar të pacientëve. Dhimbje koke të shoqëruar nga të vjella.

Cysticercosis bazën e rezultateve të trurit në një shumë simptoma më pak të rënda në krahasim me format e mëparshme të ankesave sëmundje. Pacientët shqetësuar për dhimbje në pjesën e prapme të kokës, qafës, humbjen e dëgjimit, marramendje sidomos kur kthyer kokat, shkelje e ndjesi shije. Nuk mund të ketë shkelje të shkeljeve të aktivitetit lëviz fizike në parezë. Në çrregullime disa pacientë shqisore dhe mendore.

Për formën smeshennoy cysticercosis konfiskimet tipike epileptiform, hallucinations, çrregullime mendore të çdo lloji. Të ardhurat formojnë këtë negativisht.

Cysticercosis, dëmtimi i trurit

Sytë Cysticercosis.

Çdo dëm të pacientëve sy fillimisht shqetësuar lloje të ndryshme të abuzimit që mund të rriten deri në verbëri (parashikim me një serioze, pothuajse i pakthyeshëm). Tsistitserka mund të gjendet në të gjitha strukturat e membranat dhe sytë, mund të shkaktojnë shkëputje retinës, ndryshimet në lente.

Cysticercosis, lezione sy

Lëkurës Cysticercosis dhe yndyrë nënlëkurës.

Për një kohë të gjatë, asimptomatike, vetëm pas disa vitesh mund të zbulojë arsim të vogël të rrumbullakosura, e ngritur mbi sipërfaqe të lëkurës, pa dhimbje dhe të butë në të prekur, por si rezultat i kësaj ata bëhen të dendur. Shumica janë në duart, gjoks, shpatulla. Shpesh pacientët atje dhe reaksion alergjik përgjithësuar sipas llojit të urtikaria. Kjo formë ndodh në mënyrë të favorshme.

Një formë e rrallë e cysticercosis ndodhë me çrregullime kardiake e ritmit të zemrës, si dhe mushkërive (si zbulim aksidental në të imazhit mjekësore - hije e rrumbullakët me 1.5 cm).

Cysticercosis yndyrë nënlëkurës

Diagnoza e cysticercosis.

Diagnoza e cysticercosis është i ekspozuar ndaj kritereve të mëposhtme:

1) histori epidemiologjik (sëmundjet teniasis higjienës jo personale gjatë marrjes të ushqimit).
2) Të dhënat klinike (prania e ankesave specifike pacientit të veçanta në një formë të veçantë klinik cysticercosis).
3) Metodat paraclinical të hetimit, në gjak eosinophilia deri në 40%, analizën e lëngut cerebrospinal - Limfocitoza, rritjen e proteinave.

4) Metodat instrumentale të ekzaminimit (electroencephalography, CT, MRI, X-ray e mushkërive dhe të organeve të tjera, ophthalmoscopy) - prania e strukturave të barkut me një predhë të dendur.
5) biopsi e nodules dhe materialeve istolohicheskoe studimit (duke përfshirë edhe subjektet e mundshme të inspektimit nënlëkurës yndyrë barkut, e cila është e vendosur brenda larvë).
6) testet serologjike të gjakut për të zbuluar antitrupa për larvat derrit shirit, të cilat janë përdorur për qëllimin e RSK, Phragmites, ELISA.

Diagnoza diferenciale kryhet me echinococcosis formacionet tumor të trurit, toxoplasmosis, neyrosyfylysom, phlebitis, tuberkulozi pulmonar, dhe kockat dhe të tjerët.

Trajtimi i cysticercosis.

Shtrime në spital të jenë raste të rënda të cysticercosis (dëmtimit të trurit, sy). Kur lëkura cysticercosis, muskujt dhe pacientët nënlëkurës yndyrë vërejtur pacientëve të jashtëm.

Metodat e trajtimit:

1) Terapia Anti emëruar me kujdes të madh për shkak të rrezikut të vdekjes së parazitit dhe shfaqjen e reaksioneve të rënda alergjike për shkak të produkteve të saj të kalbjes (duke përfshirë edhe shok anafilaktik). Terapia është kryer vetëm në një spital. Trajtim të jenë raste paoperueshëm të cysticercosis cerebrale, sytë cysticercosis. Emëruar të tilla anti-drogë: prazikvantel, mebendazole, Albendazole. 3 rekomanduar kurs të terapisë me interval 3hnedelnym. Lëkurës Cysticercosis dhe muskujt PZHK në mungesën e ankesave nuk është trajtuar, dhe pacientët i nënshtrohen të ndjekin-up.

2) Trajtimi kirurgjik zbatohen identifikimin ku e saktë të zjarrit dhe mundësinë e largimit të saj pa dëmtuar qendrat vitale të trurit. Në mungesë të garancive shërim të plotë terapi shtesë trajtimin konservativ: emërimin e drogës Antiparasitic - prazikvantel.

Kortikosteroidet Çdo drogës anti-parazitare në terapi të cysticercosis duhet të shtohet me qëllim (hlyukokortykosteroydamy) si prednisolone, dexamethasone.

3) Trajtim simptomatik Shtojcave projektuar terapi Antiparasitic (kjo antihistamines - zodak, zyrtek, suprastin, pipolfen, Anticonvulsants, sedativë, ddehidratatsionnaya terapi, terapi lokale, etj).

Prognozën varet formën e sëmundjes. Nëse ka lëkura cysticercosis dhe indet e muskujve, prognoza është e favorshme. Nëse organet e brendshme e pacientit dhe lezione që shpesh ndodh diagnostikuar vonë, kur procesi shkoi larg, prognoza është e pafavorshme.

Parandalimi i cysticercosis

  • Masat e pajtueshmërisë dhe higjienën personale (Larja e duarve me kohë dhe të plotë pas vizitës në tualet dhe përpara se të hahet dhomë, trajtimin e të kujdesshëm përpara se të hahet ushqim - fruta, perime, manaferrat, etj).
  • Edukimi higjienike e brezit të ri, instalimin në to jetën higjienike.
  • Qasje me kohë në një mjek kur teniasis sëmundja (derri shirit) të rehabilitimit dhe të ndjekin-up.
  • Parandalimi hahet papërpunuara, gjysmë-pjekur dhe të dobët të përpunuara termikisht derra mishit dhe derri i egër.
  • Vizualizimi i mishit të derrit para se të konsumit për të zbuluar Finn shirit.
  • Anketa caktuar për grupet teniasis (punëtorë, bimët paketim të mishit, fermat e derrave).
  • Mbikëqyrja sanitare-veterinare për të parandaluar hyrjen e mish derri, mish derri shirit infektuar në sportelet tek konsumatori përfundimtar.