Kolera


Kolera - antroponoznaya sëmundje akute veçanërisht e rrezikshme infektive, bakteriale, e karakterizuar nga mbizotërimi i epidemisë dhe shkakton humbje masive e lëngjeve nga dehidratim të shpejtë dhe rrezik të lartë të vdekshmërisë në mungesë të trajtimit adekuat. I referohet rrezik të lartë, infeksionet e menaxhuara keq karantine.

Emri "kolera" do të thotë "lug" dhe "zhelchetechenie", këto koncepte kanë ardhur nga mjekët e antikitetit, duke pasur parasysh se ata besonin shkakun e sëmundjes "rrjedhje të tepërt të biliare, duke rezultuar në ujë që rrjedh nga trupi si prapambetje." India konsiderohet djepi i infeksionit. Situata epidemi ishte pak më mirë pas gjenomit kolera dhe eliminuar nga zonat e rrezikshme të informacionit gjenetik - kështu vaksina u krijua në vitin 2000.


Agjent shkaktar i kolera

Agjent shkaktar i kolerës - Vibrio cholerae Vibrio cholerae, ose Vibrio El-Tor (lloji i fundit i sëmundjes është shumë më e zakonshme). Agjent shkaktar i kolera vendosur pak, si një pikë. Ai ka strukturën e mëposhtme, e cila përcakton karakteristikat e jetës së tij dhe ka shkaktuar simptomet e tyre:

• Është në sipërfaqen e një bisht (siç quhet monotrihi), i cili përcakton lëvizjen e saj;
• chemotaxis (lëvizja drejt ushqyesve shënjestër) një nga faktorët që përcakton lëvizjen e saj;

• ekzotoksina holirohen - faktori kryesor që shkakton simptome. Ai përbëhet nga dy nënnjësi - A dhe B. "B" - ai e njeh qelizat e zorrëve (enterotsit) dhe krijon kontakte me të, me anë të krijimit të kanalit të detyrueshme për kalimin sub'ёdinitsy A; "A" - kjo shkakton prodhimin e kripës dhe të ujit nga qelizat dhe substancave ndërqelizor në lumen të zorrëve me kaskadën e aktivizimit të reaksioneve kimike, duke shkaktuar një diarre të fuqishme me dehidratim të mprehtë.
• Enzimat (mutsynaza, protease, neyrominidaza, letsytynaza) - shkatërrimin e mukozën e zorrëve, të lehtësuar penetrimin e patogjen në shtresat më të thella të mukozës zorrëve;

• Për të ndihmuar ekzotoksina enzimat vijnë dhe pije - formimi mbi sipërfaqen e patogjen, i ngjan gota thithje që e bëjnë atë të enterocytes rreshtim më të qëndrueshme, ajo i jep një shans për patogjen të shumëfishohen dhe të kolonizuar (mbushur) zorrët;
• Ajo është gjithashtu Endotoksina, por ajo ka më shumë vlerë shkencore sesa praktik.

Vibrio cholerae

Kapsula dhe spore kolera patogjen nuk formojnë, por pavarësisht nga kjo, ajo është mjaft e qëndrueshme në mjedis: a shkalla e lartë e mbijetesës në temperatura të ulëta (akull dhe lumi me ujë - 1 muaj detit - 1.5 muaj) në tokë për 3 muaj në feçe deri në 3 ditë në frutat dhe perimet - deri në 5 ditë. Por agjenti është më pak rezistente ndaj temperaturave të ulëta (nën 100 ° - Vdekja menjëhershme), gjithashtu tharje, UFI dhe veprimet dezinfektues.

Lidhur me prevalencë, besohej se kjo shifër është e lartë në zonat endemike (Foci natyrore): India, Bangladeshi, Pakistani, Indonezia. Por përvoja e trishtuar të vitit 2010 çoi në dyshoni përhapur, si në aspektin gjeografik, kështu që duke anashkaluar moshës dhe gjinisë kufizime. Flash sezonalitetit tipik verë-vjeshtë, formuar panevojshme kushte të favorshme për mekanizmin fekal-orale të transmetimit.

Shkaqet e infeksionit kolera 

Burimi - person i sëmurë ose automjet. Mënyrat - ujë, ushqim, apo ujë. Faktorët duke përgatitur - mbipopullimi dhe assotsializatsiya popullsisë dhe aciditetit të ulët në stomak.  

Simptomat e kolerës 

Ka një numër të simptomeve, pranisë dhe ashpërsia e të cilave varet nga ashpërsia e dehidratim.

1 shkallë - manifestohet klinikë të butë apo të veshur. Në këtë fazë të humbjes së lëngjeve = 1-3% të peshës së përgjithshme të trupit, për shkak të vjella dhe diarre 10 herë në ditë, humbjen e shkaqeve fluide gojës thatë dhe etja. Simptomat e fundit për 2 ditë.

2 shkallë - nota mesatare, me një humbje prej 4-6% të peshës së përgjithshme të trupit, rastet e të vjella dhe diarre 20 herë në ditë, në sfondin e zhvillimit të vetme muskujve viç dhimbje / duarve / këmbëve / muskujt përtypet. Gjithashtu, nuk ka cianozë (cianozë) trekëndësh nasolabial (në këtë rast është e nevojshme të mendojnë për dekompensimi e sistemit kardiovaskular, të tilla si zemra e djathtë).

3 shkallë - shkalla e dehidrimit të rëndë, humbje peshe është e shoqëruar nga 7-9%, karrige dhe të vjella më shumë se 20 herë në ditë dhe, si pasojë thellimin simptomat 1 dhe 2 gradë, rritet etja, pamjen e cianozë në gjymtyrë, konfiskimet janë më të mëdha dhe dhimbshme, zëri i tij i dobët dhe mezi audible. Një humbje e madhe fluide, një rënie në TURGOR dhe elasticitetin e lëkurës, ai bëhet i rrudhosur (simptomë "laundresses dorë"). Në fytyrë duket "maskë Hippocrates" - karakteristika vuri në dukje, sytë e fundosur. Si përgjigje kompensues, është centralizimi i qarkullimit, që gjithë gjaku i rushes nga periferia në organet e brendshme, sidomos në tru, nuk zbehtë të lëkurës. Por panevojshme rritur nevojën për centralizimin e funksionit të zemrës, nuk ka takikardi (normë rritje të zemrës) dhe tachypnea (gulçim).

4 shkallë - shkallë shumë e rëndë, e cila sugjeron lodhje pothuajse të plotë të kapacitetit kompensuese të organizmit dhe dehidratim më ekstreme (fjalë për fjalë për 12 orë, humbje peshe është reduktuar me 12%). Kjo shkallë mund të jetë pasojë e hapave të mëparshme, dhe veç e veç filloi sëmundjeve. Por të jetë se si ajo mund, ajo merr të njëjtën gjë: të zvogëlojë temperaturën në 34 ° C (sepse kjo shkallë është quajtur shpesh "alhidnaya" - të ftohtë). Nuk është gulçim, anuria (jo urinës - thjesht nuk kanë asgjë), hypovolemia (vëllimit të gjakut reduktohet, dhe si një manifestim i kësaj - ↓ presionin e gjakut). Përfundimi vjella dhe për të ndryshuar atë për hiccups krizave konvulsive. Ndalimi diarre dhe të ndryshojë vaj e saj në fund të lirë zorrëve, kur ju klikoni në mur mëparshëm të barkut (zonën e zorrëve). Kur zorrës së trashë ekzaminim - ndritshëm anusit. Gri lëkure ngjyrë - zhvillimi i cianozë të përgjithshëm, si pasojë e hypovolemia dhe microcirculatory çrregullime.

Fëmijët nën 3 janë disa Veçoritë: nëpërmjet zhvillimit të përgjigjeve kompensuese, ata janë më keq tolerojnë dehidratim dhe ndikohet kryesisht sistemin qendror nervor: nuk ka dobësi (fjalë për fjalë - mungesa e lëvizjes), konfiskimet klonichesie, vetëdije të dëmtuar me zhvillimin e mundshëm të gjendje kome. Gjithashtu, ka vështirësi laboratorike diagnostike - fëmijët nuk mund të përqëndrohen në dendësinë e plazmës në përcaktimin e ashpërsia e dehidratimit, duke marrë parasysh atyre një vëllim më të madhe të lëngjeve extracellular.

Features simptomat në çdo nivel:

• vjella nuk shoqërohet me nauze dhe shumë i pasur, kështu që është quajtur shpesh "burim të vjellat";
• Diarre në formën e supë orizit.

Diagnoza e kolerës 

1. ob'ktivno nga simptomat.
2. Metoda e bakteriologjike - me mbjellje në materiali ushqyes provë media (feces dhe pastaj të vjellësh). Duke përdorur këtë metodë nuk mund të identifikojë patogjen, por për të dalluar Vibrio cholerae nga të tjera të ngjashme me të.
3. Metoda serologjik - duke përdorur serum të gjakut dhe trajtojnë reagimet Rif (reaksion immunofluorescence) dhe Phragmites (reagimi i hemagglutination indirekte) - këto dy metoda eksperss që synon përcaktimin e kolerën antigjen. ELISA (Immunoassay enzimë) - përcakton fuqinë e imunitetit.

4. relative hematokriti dendësia plazma - performanca e tyre do të flasim për shkallën e dehidratim.

Trajtimi i kolerës

1. Nevoja për kompensim për humbjen e lëngjeve dhe kripërave në përputhje me shkallën e dehidrimit (këto shifra kërkojnë konkrete laboratorike), kështu që të gjithë pacientët duhet të jenë të shtruar në spital të panevojshme në spital ata mbajtën rehidrotatsiya primare dhe korrigjimin. Në fonelecheniya është i kontrolluar statusin e acid-bazë dhe nivelin e elektroliteve për të parandaluar ato mbidozë.

2. Terapia shkakor (kundër agjent shkaktar) - përdorimi i antibiotikëve, dhe spektri më të ngushtë, pra në mënyrë të veçantë kundër kolerës (Polymyksyn), por në disa raste duke përdorur më gjerë-spektrin (Ciprofloxacin, doxycycline, ofloxacin dhe kështu me radhë.). Zgjedhja e antibiotikut gjithashtu varet nga shkalla e dehidrimit.

3. Emërimi i trajtimit restauruese në formën e prebiotics, probiotics, symbiotykiv, përgatitjen e mundur imunoglobuline kompleks (TRC) dhe vitamina.

Në dietë të veçantë dhe rehabilitim nuk është e nevojshme.

Komplikimet e kolerës

Shkelja e hemostasis dhe microcirculation ndodh pamjaftueshmëri koronare dhe për këtë arsye - infarkt miokardi (sëmundjet e qarkullimit të muskulit të zemrës), trombozë mezenteriale, pamjaftueshmëri akute cerebrale, phlebitis. Kolera vdekjeprurës, kur trajtimi është e mundur vdekja e parakohshme.

Parandalimi kolera

Specifike "korpuskular vaksina kolera inaktivuar" dhe vaksina kimike (mono dhe bivalent). Vaksinimi është kryer nga indikacioneve epidemiologjike. Jo-specifike: kontrolli sanepidnorm dhe përputhshmëria, kontrolli i furnizimit me ujë. Për personat që shërohen themeluar 5 ditë vëzhgimit dhe ekzaminimin bakteriologjike 3 oh-fish. Për pacientët kontakt është krijuar me përdorimin e vëzhgimit dhe hulumtimit bakteriologjik, si parandalimin e sëmundjes në pacientët e kontaktit, thonë se përdorimi i antibiotikëve në doza profilaktike për 4 ditë.