Urogjenital Chlamydia


Urogjenital klamidia - një sëmundje e transmetueshme seksualisht, karakterizohet kryesisht nga lezionet e të drejtave të urogjenitale sistemit, si dhe sistemet e tjera (skeletik, vizual) .Vyzyvaetsya chlamydiosis urogjenital Chlamidia trachomatis, një nga 15 lloje të klamidia. Të jetosh klamidia në qelizat dhe atje jetojnë dhe race. Klamidia unik se çfarë është struktura e baktereve dhe virusi sillet, shumëfishon dmth brenda qelizave strehuese - njeri.

Klamidia

Shkaqet e infeksionit


Mënyra kryesore e transmetimit - seksual. Hlamidiiochen neustoichivy në mjedis, kur të nxehtë për 90 gradë për 1 minutë vdesin për shkak të infeksionit maloveroyaten.Pri rruga në shtëpi duke kaluar nëpër kanalin e lindjes infektimit të mundshëm të porsalindur me zhvillimin ai konjuktivit dhe pneumoni.

Simptomet e klamidia

Në klamidia klasik kursit janë asimptomatike. Nuk është çudi që (së bashku me ureaplasmosis dhe mycoplasmosis) Emri "infeksion latent". Shumë autorë përshkruajnë simptoma të tilla si: "shkarkimit purulent, dhimbje gjatë urinimit, por unë nuk pajtohem. Në qoftë se ajo është e pranishme, obstezhuytesya sëmundjeve të tjera seksualisht të transmetueshme, sidomos gonorre dhe trichomoniasis. Simptomet kryesore të klamidia fillojnë të shfaqen kur bashkohej komplikime, të cilat unë do të tregoj më vonë. Rreziku që personi ndihet krejtësisht i shëndetshëm, por ajo nuk është. Kur mendore mirëqenien e bën të infeksionit "vepër të pista". Pra, të paktën një herë në vit dhe të kalojë inspektimit "infeksion latent" në dermatolog.

Periudha e inkubacionit të klamidia sostavlyaetot 7-30 ditë, zakonisht 7-14 ditë.

Analizyna Chlamydia

Testet për klamidia marrë furçë të posaçme (me uretral meshkujve, qafën e mitrës dhe uretrës në femra), për shkak se ne kemi nevojë për qelizat tuaja, të cilat jetojnë klamidia. Shkenca ofron një gamë të gjerë të testeve laboratorike. Do ta tregoj më të zakonshme.

  1. Ndoshta më "elegant" - It PCR, qëndron me reaksion zinxhir polimerazës. Metoda për të zbuluar ADN e patogjen. Besueshmëria e 90% të saj, por kjo kërkon laborator shumë të mirë përgatitore.
  2. Fondi ndërsjellë - immunoflyurestsentsiya drejtpërdrejtë. Reagimi i proteinave të shkaktuara nga klamidia dhe të veçantë lakmusi formuar shkëlqim që ne shohim me mikroskop. Kjo është metoda më e saktë për zbulimin klamidia.

Trajtimi i klamidia

Ka shumë të ndryshme, pika ndonjëherë të kundërta e mendimit për këtë çështje. Diagnoza shumë e vështirë të infeksioneve, mjekët nuk ka qasje e vetme për trajtimin e kësaj sëmundje, e përshkruar shumë regimens të ndryshme të trajtimit.

Por zgjedhje prreparaty në trajtimin e chlamydiosis urogjenital në çdo rast - është antibiotikët. Numri i tetraciklinave (tetracycline, Unidox), fluoroquinolones (ofloksyn 200 abaktal), macrolides (erythromycin, Azytroks). Duhet të emërohet immunomodulators (tsikloferon, neovyr, Henferon në qirinj). Kur inflamacion i gjëndër prostatës në burrat dhe tubat fallopiane dhe vezore në gratë - në fizioterapi duhur autoritetit (UHF, me ultratinguj), zgjidh
droga (lidasa, trypsin).

Kur shtatzënia është droga sigurt përshkruajnë të fetusit, si antibiotiku - rovamitsyn macrolide. Përkundër faktit se të gjitha drogat janë komerciale në dispozicion, vetë papranueshme. Në përgjithësi, me trajtimin e duhur, e cila mund të jetë një mjek, klamidia trajtohen mirë.

Nëse ju përjetojnë një dështim pas kursit të parë, kërkojë shkakun - obstezhuytesya sëmundje të tjera të transmetohet nëpërmjet kontaktit seksual.

Gjatë trajtimit nuk mund të marrë alkool dhe seksualisht aktive. Kur antibiotikët tetracycline përjashtohen nga sodas dietë dhe qumështin dhe produktet e qumështit, si të mbërritjes në diell, si duke marrë drogë në këtë grup uvelichivyetsya ndjeshmëri ndaj diellit. Ju mund thjesht të lehtë "shkëlqim".

Trajtimi i klamidia kryer nga emërimin dhe nën mbikëqyrjen e një mjeku dhe zgjat 3 javë ose më shumë. Parakushti i përgjithshëm për trajtim të suksesshëm është trajtimi i njëkohshëm për të dy bashkëshortët ose partnerët seksuale, madje edhe në rastet kur janë gjetur Chlamydia një prej tyre.

Pas monitorimit të trajtimit sondazh i kryer në muaj. Pacienti Chlamydia konsiderohet shëruar nëse pas trajtimit për 1-2 muaj në studimet laboratorike nuk e kishte zbuluar klamidia.

Mos përdorni mjetet juridike popullore si trajtim kryesor për klamidia, si dhe të jetë e mundur për të arritur hlamidiy.Sredstva stabilitet fitoterapiiprimenyayutsya vetëm si një shtojcë për trajtimin bazë - është douching me infuzion hudhër, tretësirë ​​e upland mitrës Elsholtsiya infuzion në formën e bie.

Komplikimet e Chlamydia

Siç kam shkruar, klamidia urogjenital - një "Infeksion Skrat". Komplikime të tilla si inflamacion të prostatës tek burrat, tubat fallopiane dhe vezore ndodhin me simptoma të pakta. Dhimbje të shkurtër barkut, urinim i shpeshtë mund të mos jenë të pranishëm. Njeriu ndjehen të shëndetshme se ajo sostoyanee rrezikshme. Tumoret beninje dhe malinje të organeve riprodhuese, infertilitetit mund të goditur si "si i rënë nga qielli".

Vetëm ndër ndërlikimet e klamidia duhet ndoshta Sindromi Reiter, e cila ndodh me një triadë e simptomeve:

uretriti - inflamacion të uretrës (dhimbje gjatë urinimit, mukusit), artriti - inflamacion të përbashkët (e dhimbje, ënjtje, vështirësi në lëvizje), konjuktivit - inflamacion i mukozën e syrit (edemë qepallë, fotofobi, lacrimation). Pacientët që më ekzaminuar me këtë sindrom, përveç Chlamydia I "gjetur" Trichomonas. Sindromi Reiter çon në paaftësi. Përveç trajtimit të të dermatolog dhe mjeku rheumatologist sy është emëruar. Në përgjithësi gjithmonë treguar shqyrtimit për infeksione urogjenitale nëse artrit diahnostsirovan, sidomos në individët në moshë të re, sepse kjo sindromë mund të jetë jo e plotë (p.sh. artrit + uretriti).

Arthritis në klamidia

Punës parakohshme, infeksion intrauterin i fetusit, placentës, deformime kongjenitale - që në listën e sëmundjeve që shkakton urogjenital hlamidiz në gratë shtatzëna nëse mjeku për t'u shqyrtuar përpara se konceptues një fëmijë.

Vetë papranueshme, vetëm një mjek mund të përcaktojë shkakun e sëmundjes dhe trajtimin e duhur.

Parandalimi i klamidia

Parandalimi i klamidia urogjenital është e njëjtë si të gjitha sëmundjet, sëmundjeve seksualisht të transmetueshme:
Përpiquni të shmangni seksin rastësor, përdorimin e kondomit dhe zgjidhje chlorhexidine miramistin uretrës në meshkujt pas seksit rastësor, qirinj ("Heksykon") Gratë + përpunimit sapun ujit naruzhnej organet gjenitale.

Konsultimi në temë klamidia

Infeksioni Q Can me klamidia në pishinë?
A: Jo. Klamidia e paqëndrueshme në mjedis.

Pyetje: Si obsledovaniekrovi informativ për klamidia?
A: Testi i gjakut ELISA për klamidia është një metodë ndihmëse. Për atë diagnoza nuk është e ekspozuar.

Pyetje: Aftësi të diagnostikuar me urogjenital vënë chlamydiosis, ndërsa partneri im atje. A duhet ajo të trajtohet?
Përgjigjja: Po. Nëse klamidia zbuluar në një partner, të dyja nën trajtim.