Phlegmon


Phlegmon - inflamacion akut i indit dhjamor që ka kufij të qartë. Ind dhjamor që rrethon organet, nervat dhe enët e gjakut të ndryshme, ka lidhje me disa rajone Spaced. Prandaj Procesi purulent, ka lindur në një vend mund të përhapet shpejt në zonat fqinje, duke shkaktuar lezione të lëkurës, muskujt, tendons, kockat dhe organet e brendshme.

Në varësi të rajonit të dalluar lezione nënlëkurës, podfastsialnoy, sqetull, zabryushynnuyu celuliti, phlegmon dhe duart, këmbët. Inflamacioni i indeve dhjamor quajtur paranephritis në zorrën e trashë - paraproctitis, rajonin e mesit - psoit, me procesin e purulent në ind dhjamor rreth nyjeve limfatike zhvillon adenitis phlegmonous.


Shkaqet e celulitit

Shkaku i celulitit është shumëzimi i shpejtë i organizmave që shkaktojnë sëmundje të tilla si Staphylococcus, Streptococcus, aeruginosa Pseudomonas dhe Clostridium, E. coli dhe mikroorganizmave tjerë.

Mikrobet mund të depërtojnë në indin yndyror, në mënyra të ndryshme. Mënyra më e zakonshme - për shkak të shkeljes së integritetit të lëkurës në trauma, lëndimit, dhe shkurtimet në funksionimin ose kryerjen e drogës injeksion. Gjithashtu, agjenti infektiv mund të merrni në ind dhjamor nëpërmjet gjakut ose limfatike. Në të njëjtën kohë ka një mënyrë për të kontaktuar infeksionit Breakout me purulent fokus në organin e prekur ndodhet në afërsi të indeve dhjamore. Duke mos u kufizuar procesin trajtohet, të tilla si një lungë, smerald, në rrethana të caktuara, mund të bëhen të zakonshme.

Normalisht, trupi kërkon të kufizojë ndonjë inflamacion u ngrit duke formuar kapsula. Në kushtet e imunitetit të ulët, të tilla si lodhje, sëmundje të gjata kronike, alkoolizmi, formimin mbrojtëse kapsulë nuk ndodhin, dhe procesin e purulent parë ka tendencë për të përhapur. Nga ana tjetër, shumë bakteret, clostridia dhe flora shpesh neklostridialnaya gjatë jetës së tyre të dalluar substanca specifike që shkrijnë shell mbrojtëse, e cila gjithashtu çon në përhapjen e inflamacionit.

Simptomat e celulitit

Celuliti pamja mjaft tipik. Në vend të gjithë celuliti kusht ndahen në sipërfaqësore (indeve të prekura në shtresën e muskujve) dhe të thellë (indet më të thella të prekur shtresë e muskujve, në mes muskujt dhe indet yndyrore të vendosur rreth organeve të brendshme).

celuliti sipërfaqësore karakterizohet nga dhimbje të forta në inflamacion, ënjtje, edemë, vulën. Me përfshirjen në procesin patologjike e lëkurës zhvillon skuqje, rritje të temperaturës lokale.

 

Abscesi sipërfaqësore.

Nuk është rritur butësi dhe nyjet limfatike afër spaced - lymphadenitis rajonal. Shumë shpejt ka simptoma të zakonshme të organizmit helmimi - Rritja e temperaturës në 38-40 gradë, të dridhura, dobësi të rënda, goja e thatë, etja.

phlegmon thellë, zakonisht simptoma të përgjithshme mbizotërojnë mbi lokal. Temperatura e trupit mund të arrijnë 40-42 gradë, me të dridhura, letargji, të qenët i përgjumur. Si rezultat i mikroorganizmave toksike hershme në rritje shkeljet e sistemit kardiovaskular (presionin e ulët të gjakut, aritmi kardiake, rritje, atëherë përparimin e sëmundjes, rënie në normën e zemrës), frymëmarrjes (frymëmarrje çrregullimeve, gulçim në pushim ose me shumë pak tendosje), nxjerrës sistem (ulja e urinës deri në mungesë të plotë të saj, të përzier, të vjella). Prania e celulitit thellë tregon një rritje në madhësinë e një rajoni në krahasim me të shëndetshme simetrik ëmbëlsi komplot për prekje.

 

Abscesi thellë.

Mund të definohet mosfunksionim Aty pranë autoritetit, të tilla si psoas shenjë - pavullnetshme përkulje dhimbshme hop dhe rotacionin jashtë kur heqjen këmbët vijë i drejtë me phlegmon në muskul çapokor mesit.

Inflamacion i yndyrës rreth organeve të brendshme karakterizohet nga simptoma të rënda të helmimit organizmit mosfunksionim të mundshëm të këtij organi në mungesë të manifestimeve të jashtme.

Abscese Diagnoza

Diagnoza e abscese sipërfaqësore, duke pasur parasysh manifestimet theksuara jashtme, nuk paraqet shumë vështirësi. Celuliti thellë janë zakonisht me ultratinguj, radiografi, tomography llogaritur apo rezonancë magnetike e zonave të dyshimta. Në raste të paqarta, metodë e preferuar është një birë diagnostik (ind birë marrjen e plehut nga fokus patologjike).

Trajtimi i celulitit

Në mënyrë tipike, mikroorganizmave që shkaktojnë cellulitis, shumë agresive, dhe vetëm apel në kohë për të kirurg do të parandaluar përhapjen e infeksionit dhe zhvillimin e helmimit të trupit. Nëse dyshoni se phlegmon e nevojshme në spital urgjente.

Në prani të celulitit është rreptësisht e ndaluar:

• Uluni në shtëpi dhe të presin për një përfundim të favorshme të procesit;
• Përdorni ngrohja fasha, pasi ajo çon në përhapjen e infeksionit;
• Aplikoni ointments, gels në fushën e skuqje dhe dhimbje;

• analgesics Drink para vizitës te mjeku. Dhimbja është një tipar i rëndësishëm për të përcaktuar cellulitis lokacionit;
• Merrni aspirinë për qëllim të anestezi. Efekt analgjezik është shumë e dobët, por është rritur në mënyrë të konsiderueshme gjakderdhje që mund të komplikojë funksionimin;
• përdorimi i pakontrolluar i antibiotikëve pa e ditur natyrën e patogjen.

Trajtimi i celulitit zakonisht kirurgjikale. Parimi themelor i trajtimit - heqja e purulent fokus. Duke pasur parasysh vendndodhjen e inflamacionit është një ose më shumë shkurtime, qelb është larguar duke i larë këtë zonë mjaft zgjidhje antiseptik.

 

Trajtimi kirurgjik i celulitit.

Nëse është e nevojshme, pije mbahet përsëri. Postoperatively përshkruajnë antibiotikët dhe mjetet për të rritur imunitetin.

Komplikimet celuliti

Me trajtimin e parakohshme e komplikimeve të mundshme të përbashkëta të tilla si sepsë (rrjedhjen e gjakut dhe mikroorganizmave për të përhapur e infeksionit në të gjithë trupin), thrombophlebitis (pezmatimi i venave me formimin e clots gjakut dhe mikroabsceset), arterit purulent (shkatërrimit arterial mur nga ana e mikroorganizmave me zhvillimin e gjakderdhjes masive, e cila është shumë e vështirë ndaluar), qelb mesëm purulent në procesin e shpërndarjes. Në varësi të celulitit lokacionit si komplikime të izoluara dhe të veçanta të tilla si meningjitit purulent (inflamacion të meninges) në phlegmon orbitë ose mediastinit (inflamacion i mediastinum), ndërsa qafa phlegmon.

Parandalimi i abscese

Parandalimi i abscese është që të sigurojë ndihmën e parë në kohë dhe cilësi në kundërshtim me integritetin e lëkurës (shtyer plagën me zgjidhje antiseptik, të tilla si chlorhexidine, trajtimi i plagës edges zgjidhje jod, dressings sterile mbulesë).