Tularemia gjëndrave epidemi


Tularemia (sëmundje chumopodibni, ethe lepuri, kishte një plagë të dre fluturojnë ethe, epidemi murine sëmundje gjëndrave) - zooantrapanoznaya akute infeksioni natyror fokale bakterial me mekanizmat e shumta të transmetimit, e karakterizuar ethshëm, sindromi dehje, ndryshimet inflamatore në atrium dhe lymphadenitis rajonal.

Për herë të parë sëmundja themeluar në vitin 1911 në Kaliforni, kur Mc ndrojtje dhe Chepii, sëmundja chumopodibni gjendet në ketrat, të identifikuar patogjen dhe quajtur atë tularense bakter (vendndodhja e epizootike pranë liqenit Tulyare). Më vonë gjeti tendencën e sëmundjes në njerëz, por disa kohë më vonë mësoi të shkallës së prevalencës: të gjithë zonën e Veriut dhe Amerikën Qendrore në kontinentin Euroazisë. Në përgjithësi, besohet se sëmundja është vendi ku në mënyrë aktive shumohen brejtësve.


Agjent shkaktar i tularemisë

Francisella tularensis - Gram-negative bacil (dmth ngjyrë në rozë) dhe kjo ngjyrë tregon praninë e kapsulës, kështu që disa prej mbrojtjes fagocitare nëse ajo hyn në mikroorganizëm. Kontradiktat dhe nuk flagjelat. Gjithashtu ka karakteristika të tjera strukturore të patogjen, duke krijuar simptomat karakteristika:

• neyrominidaza promovon aderimin (Shtojca) në një indeve mbresëlënëse;
• çmendurisht-Endotoksina shkakton sindromin dehje dhe pronat alergjike të murin qelizor;

• aftësia për të shumohen në fagocitet dhe vrasës të shtypur efektin e tyre;
• Prania e receptorëve për FC-fragmente të imunoglobulinave G (IgG), aktiviteti duke shkelur të komplementov dhe makrofagëve.

Dy faktorë e fundit çojnë në rirregullimin alergjik të sistemit imunitar 

Patogjen relativisht e qëndrueshme në mjedis (pavarësisht mungesës së sporulation), sidomos në temperaturë të ulët dhe lagështia e lartë, mbijeton në «-300 ° C" në akull - deri në 10 muaj në mish të ngrirë në 3 muaj në ujë - më shumë se një muaj (si në 10 ° C - 9 muaj) në të sekrecionit nga brejtesit sëmura - më shumë se 4 muaj në tokë - 2,5 muaj, në qumështin - 8 ditë në një temperaturë 20-30 ° C - për 3 javë.

Agjent shkaktar është e ndjeshme ndaj faktorëve të mëposhtëm:

• Temperatura e lartë - 60 ° C vdes brenda 10 minutash;
• UFI drejtpërdrejtë - vrarë në 30 minuta;
• ionizuyucharadiatsiya dëmshme efekt dhe disinfectants (Lysol 3%, 50% alkool, formalinë, chloramine, zbardhues, lartësoj korrozive) - innaktivatsiya patogjen ndodh brenda 10 minutash.

Ndjeshmëria e njerëzve për të tularemisë lartë dhe arrin 100%, dmth çdo agjent kontaktivovavshiy me keq pa e seksit dhe moshës kufizimeve. Nuk është verë dhe vjeshtë stinët. Përhapja Natyrore-celular - vatra natyrore e tularemisë ekzistojnë në të gjitha kontinentet e hemisferës veriore, në Perëndimore dhe Evropën Lindore, Azi dhe Amerikën e Veriut. Në territorin e sëmundjes regjistruar kudo, por kryesisht në veri, Qendrore dhe rajonet perëndimore Siberi të Rusisë.

Infeksioni shkakton tularemia

Burimi - rreth 150 lloje të vertebrates (105 gjitarët, 25 specie zogjsh, disa organizmat ujorë), por krenaria e vendit është i pushtuar nga një detashment i brejtësve (voles, miu ujit, mouse shtëpi, lepujt), faqe hajdut - bagëti (dele, derra dhe gjedheve kafshët).

Transmetimit - gjak-gjiri insektet (ixodid dhe gamasid ticks, mushkonja, kali-Fly). Mekanizmat e transmetimit: kontaktit (në kontakt të drejtpërdrejtë me kafshët e infektuara ose materialet biologjike) ose ujë (mbeturinat gjatë artikujve infeksion kafshë të sëmurë të familjes), ushqyese (ushqim gjatë përdorimit të kontaminuara), transmetueshme (kafshimit të infektuar gjakut gjiri), aerogenic (në inhaling pluhur infektuar).

Në patogjen njerëzor hyn nëpërmjet lëkurës mikroskopike, mukozës paprekur bajamet / orofaringeale / git / udhë ajrore / sy dhe ndoshta gjenitale. Për më tepër, për të infektojnë të gjithë dozë minimale të nevojshme për të infektojnë dhe, në këtë sëmundje kjo dozë është një qelizë microbial (më pas si sëmundje të tjera infektive - 10'⁵ dhe më shumë)!

Simptomet e tularemisë

Periudha e inkubacionit (koha nga fillimi i patogjen për fillimin e simptomeve) - 2-8 ditësh, por nganjëherë vonohet deri në 3 javë. Në këtë periudhë attachment dhe përhapja e patogjen në portën e hyrjes vend dhe, pasi shuma arrin një përqendrim të caktuar të patogjen ndodh gjatë manifestimeve klinike.

Periudha është e karakterizuar nga manifestimet klinike të dy simptoma lokale dhe të përgjithshme. Ndryshime lokale - Reagimi nekrotik inflamator në vendin e patogjen hyrje, me formimin e primar të ndikojë (ulçerë lëkurës që shkon nën papules, fshikëza dhe pustules nëse kontakti i parë ka ndodhur në bajamet - grykët nekrotike, mushkërive - nekrotycheskaya pneumoni fokale, konjuktiva - conjunctivitis).

Por reagimet lokale të ndodhë dhe të zhvillojnë paralelisht me gjeneralin, domethënë, pavarësisht sëmundjes (anginale, barkut ose mushkërive), vini re fillimin akute (si prodrome, zgjasin 2-3 ditë), - me një sindrom ethshëm-dehje (temperatura rritet në 38-40 ° C dhe më lart, dhimbje koke, marramendje, dobësi, djersitje e tepruar, humbja e oreksit, bradycardia, hipotension).

Simptomat Obscheintoksikatsionnoho për shkak të faktit se disa patogjene mbeten në infeksionet porta dhe formon fokus primar, dhe disa - përhapjes rrugëve lymphogenous dhe hematogjene. Pas rritje, agjenti hyn enët limfatike dhe të arrijë nyjet limfatike regjionale, ku ajo shumëfishon lirisht dhe kështu të formuar në indin limfoid ënjtje dhe formoi "cimbali" (si në murtaja), atëherë agjenti hyn në gjak dhe shkakton bakteremitë, një përhapje gjak organet dhe indet, duke rezultuar në to formuar granuloma dhe ulcerat nekrotik, në simptoma të ndryshme.

Por ndryshueshmëri në forma klinike kryesisht varet jo në organet e prekura dhe nga vend të portës së hyrjes, sipas të cilit forma atje tularemia mëposhtme klinike:

• Ulçera-gjëndrave (bubonike)
• gjëndrave-sy (konjuktivit);
• anginale-gjëndrave;
• barkut;
• mushkërive.

Pas fillimit të infeksionit dhe baktereminë, qitjes një periudhë e karakterizuar jo vetëm ethshëm-dehje sindromi (kohëzgjatja e ngrohjes arrin hënën!), Por edhe një shumëllojshmëri të simptomeve të tjera po aq e lindjes:

- Shfaqja e pacientëve është shumë karakteristike: hyperemic dhe fytyrë të fryrë, ndoshta me një ngjyrë kaltërosh rreth syve / buzët / earlobes, mjekër rreth - trekëndësh zbehtë in'yektovanist sclera enëve të gjakut, të identifikuar hemoragji në mukozën e orofaringut, skuqur / ose papular / hemorrhages petechial ose lëre prapa lëkurë dhe pigmentim

- limfadenit vende të ndryshme. Në rast të një timpanit (nyjen limfatike është shumë i madh - nga arre në 10 cm në diametër) - flasin për formën bubonic, i cili ndodh kur transmesivnyh mekanizmat e infeksionit, Lokalizim shpesh - hip, ijë, bërryl, nyje axillary limfatike dhe rreth këtij fshati formuar në shenjat konhlamerat peryadenyta. Ka darje 2-3 ditë nga fillimi i manifestimeve klinike dhe arrin agimin e saj për 5-7 ditë, me një rritje graduale ndryshime lokale: së pari, lëkura mbi nyjet limfatike nuk është ndryshuar, por me kalimin e kohës skuqje + rrit kohezionin e lëkurës dhe limfatike nyjë nga + indet përreth rrit dhimbje. Rezultati i këtij pjatë mund të jenë të ndryshme - nga krejtësisht resorption, të acarohet me luhatjet dhe dhëmbëza të mëvonshëm (në këtë rast llokum dajre e mbushur me qelb, i cili shkrin dhe shërojnë disa muaj, duke lënë një mbresë).

Dajre me tularemisë

- ulcerative-bubonike formë - gjëndrave vërejtur gjithashtu, por me ndryshimet e infeksioneve të lëkurës që qëllimi vijnë të parat - në vend të zbatimit të formuar kryesor të ndikojë, e cila është faza e spoteve - papules - puçërr me qelb - Ulçera e vogël pa dhimbje (5-7mm) me edges podrytymi dhe pakët shkarkimit lëngshëm-purulent dhe kjo ulçerë shërojnë brenda 2-3 javë, duke lënë një mbresë. Kjo formë ndodh kur një transmetueshme, dhe kur mekanizmat e transmetimit kontakti / kontakti-shtëpiake. Zakonshme lokalizimin - pjesët e ekspozuara të trupit (qafë, krah, këmbë).

- në formë anginale-bubonic lymphadenitis është në vendin e dytë, dhe në ballë të disa karakteristika pectoris: skuqje bajamet me ënjtje dhe një ngjyrë kaltërosh, pak gri-të bardhë ostrovchataya hulled ose pllakë - është e vështirë për të hequr dhe për këtë arsye ajo mund të ngatërrohet me filma difteria, por Ndryshe nga e kaluara, kur tularemia filmi nuk shkojnë përtej bajamet. Disa ditë më vonë, gjatë këtyre bastisjeve formuar ngadalë shërimin ulcerat (në disa raste mund të duhet të filmit). Kjo formë ndodh kur infeksioni ushqimore, kjo formë mund të bashkohen me formë të barkut më vonë.

- Forma e barkut (gastrointestinal) - Forma rarest por më e rënda. Klinika është shumë e ndryshueshme, cramping ose dhemb dhimbje, shpërndarë ose të lokalizuara, gjuha veshura lulëzim gri-të bardhë dhe e thatë, simptomat pesimist (e mundshme dhe kapsllëk, stools dhe hollimit)

- Forma Hlazobubonnaya ndodh nga gëlltitje të patogjen përmes konjuktiva me duart e kontaminuar, me ndotje të lartë të ajrit - dmth pluhur ajrore nga. Në këtë formë e konjuktivit ndodh (zakonisht njëanshme), me lacrimation fortë dhe ënjtje të qepallave, tranzicioni të rënda ënjtje folds, Muco-purulent shkarkimit, prania e nodules verdhë-bardhë në mukozën e qepallë më të ulët. Kjo rritje nyjet limfatike regjionale - BTE, submandibular, perednoshyyni.

- Pulmonare infeksion formë (kraharorit) ndodh kur ajrore dhe mund të ndodhë as në Bronhiticheskiy, ose forma pnevmonycheskoy. Kur Bronhiticheskiy formë - kollë e thatë, dhimbje gjoksi, të marrë frymë rëndë dhe wheezing thatë. Kjo formë është më e lehtë se sa pnevmonycheskaya dhe shërim klinik ndodh brenda 2 javëve mesatarisht.

Diagnoza e tularemisë

Diagnoza është e bazuar në të dhënat epidemiologjike, klinike dhe laboratorike. Kur epidissledovanii të krijuar një lidhje dhe kohën në mes klinikë dhe largimit të kohëve të fundit. Për shkak të sasisë së veshin dhe simptomat, të dhënat klinike të veçantë.

Të dhënat laboratorike përfaqësuar një spektër të gjerë:

- UÇK-ja: normotsitrz ose leukocytosis (LC ↑) neyrotsitoz (↑ neutrofile), ↑ ESR. Në periudhën e krizës - LC ↓, ↑ DPM dhe M. Kur ekzemë bubonov - leukocytosis neutrophilic.

- Metoda serologjike: RA (testi i aglutinimit) dhe TPHA (reagimi hemagglutination) - Përcaktimi i antigjeneve dhe titri antitrupave të 1: 100, dhe më të hershme metodë - RPGA dhe RSH tregon rritjen e titrin e antitrupave e 10-15 ditë studimit të përsëritur kryer nga javë nëse Titri nuk ka ndryshuar, ose ata nuk janë gjetur, hulumtim të ri-bërë në një tjetër nedёlyu dhe rritjen e titrin e antitrupave nga 2-4 herë bën diagnozën e tularemisë vlefshme. ELISA (enzimë Immunoassay) - të gjitha metodat e tjera të ndjeshme serologjike në 20 herë, por është e këshillueshme për të aplikuar 6 ditë dhe ukazuet këtë metodë për të zbuluar antitrupa specifike - IgG dhe m, në të cilat përcaktimin fazën e sëmundjes, kështu që prania e IgM duke folur për procesin akute ose lartësia fazë, dhe prania e IgG - sugjeron një datë të mëvonshme nga koha e infektimit dhe tregon një përgjigje të mirë imunitar.

- Metoda alergjik - duke përdorur një teste alergji të lëkurës, e cila është e specifikat e ndryshme të rreptë dhe është bërë me 3 ditësh të sëmundjes, kështu që i takon metodave të hershme diagnostike. Prodhuar si një test Mantoux, por në vend të Tuberkulin injektuar tulyarynom në mes të parakrah dhe vlerësojnë rezultatin në fund të ditës së parë, të dytë dhe të tretë, duke matur diametrin e infiltrimit: Nëse depërtojnë një diametër prej 0,5 cm - testi është pozitiv nëse skuqje zhduket në fund të vitit të parë ditë - negative. Nëse ka contraindications për vendosjen e testit të lëkurës, shpenzojnë metodë si alergjike, por në kushte laboratorike (p.sh. in vitro dhe shikuar leykotsytolyza reagimit).

- Metoda e bakteriologjik ka për qëllim zbulimin patogjen në substrate biologjike, por vetëm mund të prodhojë atë në laboratorët e pajisur posaçërisht, në mënyrë të panevojshme patogjen vysokokontahiozen (ngjitëse), kështu që analiza të tilla rrallë caktuar pacientët.

- PCR (polymerase zinxhir reaksion) - metoda gjenetike te zbuluar ADN patogjen është informative periudhë tashmë temperaturë, si edhe metoda e saj alergjike të përmendur në fillim diagnostike.

Trajtimi i tularemisë

Trajtimi fillon me regjimin e lagjes respekt në të cilën dritare afër rrjetë për të parandaluar mekanizmin e transmetimit transmyssyvnoho + respektimin e saktë dhe rregullat e monitorimit të higjienës (dezinfektimin e tanishme duke përdorur një zgjidhje 5% e zgjidhjes fenol të klorur mercuric dhe dezinfektues të tjerë).

• terapi shkakor synon shkatërrimin e patogjen nga aminohlikozidovoho antibiotikëve dhe tetracycline. Nëse jeni alergjik ndaj aminoglycosides, pastaj si një alternativë për të përdorur cefalosporinat rifampicin III brez, chloramphenicol, fluoroquinolones, të përdorura në doza të moshës. Streptomicina - lidershipi kombëtar i sëmundjeve infektive në shkrim në lidhje me zbatueshmërinë e tularemisë, por të përpiqen të përdorin atë rrallë dhe vetëm në spital, duke e konsideruar atë blloqe përcjellja neuromuskular, e ndjekur nga arrestimi frymëmarrjes. Gentamicin - 3-5 mg / kg / ditë për amikacina 1-2 pritjes - 10-15 mg / kg / ditë në 2-3 orë. Tetracycline përshkruara për Ulçera-formë bubonic dhe bubonic; Mos përshkruajnë ato për fëmijët nën 8 vjeç, gratë shtatzëna, pacientët me dekompensimi e veshkave dhe mëlçisë. Kursi i antibiotikëve 10-14 ditë.

• Terapi lokale - për ulcerat e lëkurës dhe bubonike, është përdorimi i dressings antiseptik, kuarc, drita blu dhe rrezatim lazer. Kur ekzemë dajre ndërhyrje -Hirurhichne, e cila është hapur prerje të gjerë dajre ta shkarkojë atë nga plehrat.

• Terapia Patoneneticheskaya është emërimi i detoxification, antihistamines, drogës anti-inflamator, komplekset vitaminë dhe sertsevyhhlikozydiv - nëse treguar. Gjithashtu, të jenë të vetëdijshëm për parandalimin e dysbiosis në zbatimin e antibiotikëve - administruara para / probiotics, dhe jo vetëm me gojë, por edhe rektale panevojshme kur kalon nëpër traktin gastrointestinal, bifidum dhe lactobacillus vrarë në mjedis acid të stomakut.

Komplikimet tularemia

• Sistemi imun - reaksioneve alergjike, IRS (mungesës së imunitetit); Por organet e panevojshme specifike të synuar nuk e bëjnë, nuk ka klinika të veçanta, kështu që nuk ka komplikime të veçanta, por është më e zakonshme (ndoshta për shkak të atriumeve infeksionit): ITSH (sindromi i shokut infektive dhe toksike), meningjit, perikardit, myocardiodystrophy, artrit, peritonit, vrimë të kornesë, bronkoektazise, ​​abscese pulmonare dhe gangrenë.

Tularemia Parandalimi

Parandalimi është e ndarë në të veçanta dhe nonspecific. Specifike - përdorin vaksinën thatë tulyaremiynoy jetojnë me fëmijët më të vjetër se 7 vjet që janë të tularemisë zona endemike për të vlerësuar imunitar testin serologjik statusi për 5 (7) dhe 12 (15) ditë, 5 vjeçare dhe 1 në çdo 2 vjet me ritme të ulëta Rivaksinimi shpenzojnë.

Parandalimi jo-specifik është për të kontrolluar vatra natyrore, zbulimin e hershëm të shpërthimit të sëmundjes në kafshët e egra e disinfestation dhe disinfestation.

Në shpërthimin e ujit - ndalojnë banje në këtë ujë të pijshëm dhe nekyp'yachenu ujit. Aplikoni veshje specializuar në kontakt me kafshët e sëmura ose ndërsa në vendet e tyre të banimit.    

Konsultimi:

Pyetje: A duhet të zbulojë vezikulave në vendin e kafshimit?
Përgjigja është jo.

Pyetje: ruajtur imunitetin pas sëmundjes?
kështu që është rezistente, të qëndrueshme, jeta; Ka natyrën celulare (për shkak të T-limfocitet, makrofagjet dhe antitrupat), fagocitozës imunizuar në natyrë ka përfunduar, ndryshe nga të infektuar.