Fastsyola Fastsyolez, dvuustka mëlçisë, dvuustka gjigant


Fastsyolez - sëmundje shumë të rrezikshme që prek bagëtinë dhe duke shkaktuar dëme të mëdha në blegtori (vdekjet bagëti, humbje peshe, një reduktim të ndjeshëm në prodhimin e qumështit, etj). Megjithatë, kjo është një sëmundje e rrallë tek njerëzit, vstrechaemoe shpesh në formën e rasteve të vetme ose sporadike në pothuajse të gjitha vendet. Parazitoza regjistrohen periodikisht në Azinë Qendrore, Kaukazi, Moldavia, Bjellorusia, Franca, Meksika, Peruja, Kili, Kuba dhe shumë vende të tjera.


Fastsyolez - një biohelmintozy shkaktuar nga nematodikeve gjini Fasciola, kurs kryesisht kronike, me të mëlçisë dhe tëmthit.

Shkaqet fastsyoleza

Agjentët kanë dy përfaqësues fastsyoleza Plathelminthes tipit (flatworm) Klasa Trematoda (flukes), gjini Fasciola. Kjo dvuustka hepatic (Fasciola Hepatica) dhe dvuustka gjigant (Fasciola gigantea). Fasciola trup të sheshtë me madhësi të ndryshme: madhësia e hepatike Fasciola rreth 20-30 mm me një gjerësi prej 10 mm dhe një gjigant - 50-70 mm me një gjerësi prej 10 mm. Trupi ka një fund konik para dhe një pasme të gjerë. Në trup dy pinjoll të - gojë dhe një bark të madh.

Fasciola pjekur individët

Organet e brendshme të parazitit kanë branched strukturë. Së pari është gjiri aparatit përbërë gojë filxhan thithje predhlotochnuyu zgavër dhe faring. Tjetra është një segment i shkurtër i ezofagut, duke kaluar te degezuar dy sythe veta të zorrëve. Në mes të trupit janë test Fasciola, të cilat janë edhe bronkial. Vezore afër, mitrës dhe zheltochnyky. Vezë Fasciola janë ovale në formë, dhe në F. gjigant ata janë më të zgjatur, ka një shell verdhë-artë, i përbërë nga 2 shtresa. Madhësia vezë shkon 120-145 mikronë 70-90, dhe në F. gjigant madhe.

Burimi i infeksionitështë pronar ynvazyrovanyya zhivotnye.Okonchatelnyy - Barngrënësit (kafshët - lopë, dema, kuaj, melkorohatyy blegtorale - dhi, dele). Njeriu gjithashtu është nikoqir i formës së prerë. Parasitizes krimbat në tëmth traktit presë definitive për disa vjet (deri në 5 vjet ose më shumë). Ndërmjetme host - molusqeve të ujërave të ëmbla (prudovyk veçanërisht të vogla).

Mekanizmi i infeksionit - Ushqimore, por mënyra ushqim apo ujë. Njeriu është i infektuar duke ngrënë bimët e infektuara të egra (lëpjetë, qepë të egra, lakërishtë - sallatë zarzavate perime) dhe rezervuarëve të ujit para me neprotochnyh (normë). Gjithashtu, ndotja e mundur, ndërsa ujërat e bimëve sallatë larje pellg. Kur përdoret mëlçisë fastsioleznoy në zorrët e kafshëve të bjerë vezë rastit, të cilat nuk mund të shkaktojnë sëmundje, por mund të jetë në feces të studimit, sepse feces hetuar në mënyrë të përsëritur.

Fastsyolez, vezë F.hepatica

Ndjeshmëria në përgjithësi Fasciolosis, shpesh personat e sëmurë që ndjekin ujërave të ëmbla mbledhjen e barit pranë ujit dhe e përdorin atë për ushqim. Summer sëmundje Sezoni.

Cikli i Fasciola:

Worms Vezë nga parazit përfundimtar mjeshtër dhe duhet të dilni jashtë në ujë, ku në kushte të favorshme (temperatura e 22-29 ° C) është një zhvillim i mëtejshëm për rreth 18 ditë. E dëmshme për zhvillimin e larvave caktuar temperatura të ulëta (10 ° dhe më poshtë) dhe temperaturë të lartë (30 dhe më lart). Pas 18 ditësh në botë nga larva ka formuar vezë (myratsydyy), e cila gjithandej lirshëm në ujë. Pastaj myratsydyy shfaqet në trupin e ushtrisë ndërmjetme - prudovyka vogla (truncatula Limnea), ku numri i fazave dhe pas 30-70 ditësh formuar tserkaryy (larvat pjesësh) që vijnë nga gocë deti.

Cercariae përdorur gota thithje bashkangjitur në fabrikë dhe intsistitsiruyutsya (derdh bisht e tyre të mbuluara me shell dendur, e cila ndihmon për të mbijetuar). Kjo fazë është quajtur adoleskariy (larvë invazive). Adoleskaryy ruajtura bukur kur lagështia (vit), por vdesin shpejt kur thatë (për disa muaj). Në trupin e ushtrisë përfundimtare vijnë nga bari apo uji, të tilla si bari. Kështu, larva merr në lumen të zorrëve. Pastaj gjak (hematogjene) merr në mëlçi dhe gjenden në kanalet biliare, ku parazitit. Gjithashtu, larvat mund të arrijë dhe në vende të tjera - të lehta, të gjirit, të lëkurës. Pas 1,5-2 muaj në fastsyol formuar sistemit riprodhues biseksual. Vetëm pas 3-3,5 muaj parazitëve Fasciola lëshojnë vezët (sistemi riprodhues biseksual, por nga shartimit ndodh). Gjatë parazitëve individ të pjekur mund të shtyjë deri në 2 milion. Vezë.

Cikli i jetës Fastsyolez

Efekti patogjen në fastsyol trupit të njeriut

Larvat Fasciola migrojnë përmes qarkullimit të gjakut (hematogjene) dhe indeve të thotë: zbatuar në mënyrë aktive përmes peritoneum, kapsulë hlyssonovoy (kapsulë fijor e mëlçisë) dhe parenchyma mëlçisë.

Në fazën e hershme të sëmundjes është një reagim toksike dhe alergjike (reaksion alergjik); dëmtimi mekanik në muret e biliare kanalet suckers parazit (inflamacion i kanalet biliare); Shkelja e rrjedhjes së biliare (stanjacioni); bashkuar microflora e mesme dhe për këtë arsye, dukuri e abscese.

Në fazën kronike mund të zhvillojnë ndryshime shkatërruese të indeve të mëlçisë, zhvillimi i fibrozës së mëlçisë me simptoma të portalit hipertensionit (edemë, lëngjeve në bark, rrezik gjakderdhje).

Imuniteti pas sëmundjes prodhuar fortë, typospetsyfycheskyy.

Simptomat fastsyoleza

Inkubacion (Periudha pas infeksionit para ankesës së parë) - 1-8 javë pas infektimi. Ka faza akute ose në fillim të sëmundjes dhe fazën kronike.

Në fazën e hershme Sëmundja karakterizohet nga reaksionet alergjike të theksuara (koshere lloj skuqje), dobësi, gjendje e sëmurë, ethet e deri në 39-40 ° C, dhimbje koke, dhimbje epigastrike (zona e stomakut) dhimbje në kuadratin e djathtë e sipërme (projektimin e mëlçisë dhe fshikëz fshikëz e tëmthit) përzier, të vjella, verdhëz (bardhë yellowing e syve të parë, atëherë mukozën e gojës, gjymtyrëve të sipërme dhe të poshtme, trungu), hepatomegaly (mëlçisë zgjeruar), dendësia e prekje (probing) dhimbje. Nuk mund të ketë manifestime të tjera toksike, duke përfshirë sëmundjet e zemrës, rritja e normës së zemrës (norma e zemrës), e paqëndrueshme presion të lartë të gjakut, tonet e zemrës, kur duke dëgjuar mbytur, ritmike, pacienti mund të ankohen për dhimbje gjoksi. Shpesh tregon analiza janë shumë të soboy.V përgjithshme të gjakut - eosinophilia (80%), leukocytosis (deri në 20-50 * 109 / L) rritur ESR.

Faza kronike zhvillon në 1.5-2 muaj pas infektimit. Kjo fazë karakterizohet nga gastroduodenitis zhvillimi fastsyoleza (vjellje, humbje e oreksit, pariodicheskie dhimbja natyrës barkut të ndryshme, të paqëndrueshme dhe zbrazjes së kashytseobraznoho lëngshme për kapsllëk) dhimbje në të drejtën e sipërme të sulmeve kitara natyrës fenomene cholestasis (yellowing e lëkurës dhe mucous membranes, lëkurës itchy) dhe çrregullime funksionale të mëlçisë. Në Ekzaminimi zbuloi dendur, u rrit në madhësi, mëlçisë dhimbshme. Në testet biokimike të gjakut: aktiviteti në rritje të enzimeve të gjakut - ALT, AST, phosphatase alkaline, HHTP mund të rrisë fraksionet si totale bilirubin për shkak të bilirubin indirekte dhe direkte, gradualisht në zhvillim spektrin shkelje e proteinave të gjakut, reduktimin albumin, rritur gama globulin. Në analizën e përgjithshme të gjakut gjatë fazës kronike një rritje të dobët në eosinophils (10%), anemi pashprehur.

Fastsyolez, fastsyola mëlçisë

Komplikimet fastsyoleza:

anhioholanhit purulent abscesi i mëlçisë, verdhëz, cholecystitis kronike, kesh, të mushkërive të jetë e mundur, abscese nënlëkurore, lezione të gjirit.

Diagnoza fastsyoleza

Diagnoza është e ekspozuar në bazë të:
1) Të dhënat epidemiologjike (banje aktuale apo të hahet me ujë neprotochnyh nga pellgje, kjo larje me ujë bimeve sallatë palarë përdorimit sallatë bimëve si ushqim).
2) të dhëna klinike (simptomat e fazës akute ose kronike të sëmundjes parazitëve faza).

3) Diagnoza laboratorike është bazuar në fazën e sëmundjes. Në fazën e hershme - koproovoskopiya e vështirë, sepse vezët e prodhuara nga 3-3,5 muaj rëndësia aq themelor metodat serologjike diagnostikuese, dmth analizat e gjakut për antitrupa - Phragmites reagim, ELISA. Në fazën kronike - koproovoskopiya ose duodenoovoskopiya (identifikimi fastsyol vezë në feces dhe përmbajtjen duodenale). Feces kërkimore (koproovoskopiya) dvuhkratno kryera në intervale prej 7-10 ditë për të përjashtuar zbulimin nuk është vezë të vërtetë dhe të rastit (kur përdoret në mëlçi konservuar fastsioleznoy, tru). Të ri-hetimit kalasubprodukty përjashtuar nga dietë. Studimet e kryera nga pasurimi (për shkak të një numri të vogël të vezëve).

Diagnozën diferenciale është bërë me sëmundje të tilla, alergjik
Statusi dhe përgjigje, gastroduodenitis, hepatiti, cholecystitis, kolangiti, helmintiasis etiologies tjera (opisthorchiasis, klonorhoz, trikinoz), mëlçisë dhe të tjerët.

Trajtimi fastsyoleza

1) Masat organizative dhe regjimit: në spital është e nevojshme për të hershëm (akute) fastsyoleza faza. Pacientët pr fazën kronike të marrin trajtim ambulator.

2) Në fazën e hershme të sëmundjes për të përshkruajnë trajtim protyvoparazytarnoe është e ndaluar, për të shmangur përkeqësimin e pacientit për shkak të lirimit masive të jashtëqitjet fastsyol në shkatërrimin e tyre. Në këtë fazë pacienti vjen me emërimin e terapisë pathogenetic dhe simptomatike. Emëruar përgatitjet enzimatike (mezim, Creon, mikrazim, enienzim dhe të tjerët), dhe hepatoprotectors biliare (Kars, Essliver, geptral, ursosan, ursofalk, Hofitol, hepatrin, Ovesol etj), antihistamines (zyrtek, zodak, tsetryn, Claritin, Aerius , tavegil etj), droga që ndikojnë lëvizshmëri zorrëve (Duspatalin, noshpa, Buscopan, etj), probiotics (bifidum, florin forte, Biovestin, bifiform, linneks, Bion 3 yohulakt etj), nëse është e nevojshme terapi infuzion detoxification, antibiotikët për Indikacionet grup tjetër të drogës treguar.

3) terapi anti shkakor është bërë obligim vetëm pas rënie simptomat e fazës akute. Hloksyl projektuar - 0,1-0,15 g / kg / dite, biltritsid - 75 mg / kg. Mjekimi kryhet nën mbikëqyrje të rreptë mjekësore.

Trajtimi i kontrollit duhet të kryhet pas 3 dhe 6 muaj nga shqyrtimi i feces dhe përmbajtjes duodenale.

Fastsyoleza Parandalimi

Infeksioni Voizbezhanii tilla si Parasitoses fastsyolez duhet të ndjekin disa rregulla:
- Përjashtojë ujë neprokipyachenoy konsumit neprotochnyh nga rezervuarët. Nëse ju nuk mund të valoj pijshëm dhe mungesën e burimeve të tjera - për të filtruar ujin me një leckë.

- Tërësisht larë të gjitha bimëve sallatë me ujë të ndjekur obdavaniem ujë të vluar para se të pijshëm ose zbardh në ujë të vluar për disa minuta.
- Parandalimi gjithashtu redukton për masat sanitare dhe veterinare (bagëti dehelmintization parandaluese, të hahet sanë për të ushqyer bagëtinë, jo më herët se 6 muaj pas vjeljes, duke ndryshuar kullota), që luftonin mallyuskov në ujë. Gjithashtu masat parandaluese përfshijnë zbulimin e hershëm dhe pacientët deworming fastsyolezom.