Volosoholovets Tryhotsefaloz


Parazitizmi e whipworm është një aspekt i rëndësishëm i çrregullimeve të popullsisë punëtore shëndetësore për shkak të sëmundjeve kronike, dëme të konsiderueshme zorrëve dhe pushtimit afatgjatë - deri në 5-6 vjet. Tryhotsefaleza Prevalenca në vendin tonë shpesh ndikojnë në Kaukazin e Veriut, Qendrore Zi Tokë dhe është natyra sporadike e sëmundjeve (shpërthimit). Numri i pacientëve në zonat endemike tryhotsefalez vë në vendin e dytë pas ascariasis në listën e nematodozov.


Tryhotsefaloz - Kjo heohelmintoz cila u takuan në person (anthroponoses), karakterizohet nga një kurs kronike, kryesisht ndikon në traktin gastrointestinal (Git) dhe dëme toksike për sistemin nervor.

Sëmundja është e zakonshme në zonat e lagësht klimë të moderuar ose subtropikale.

Shkaqet tryhotsefaleza

Agjent shkaktar është një krimba të rrumbullakët - volosoholovets (Trichocephalus trichiuris). Nga emri, në fund e përparme e hollë të tij, trichomanes dhe pasme thickened. Trupi ngjyra nga nematod ka filluar të thinjet off-bardhë të kuqërremtë me striations tërthor. Femër arrin një gjatësi deri në 30-55 cm, mashkull - 30-45 cm te meshkujt në fund e pasme kërrusur në një spirale. Në whipworm është goja, ezofagut, tub zorrëve dhe anusit.

Tryhotsefaloz, whipworm mashkull

Vezë whipworm ovln (bochkoobraznoy) forma me ngjyrë nga kafe në të verdhë, deri në 23h54 mikronë, është një predhë që mbron kundër dëmit.

Burimi i infeksionit - Njeriu identifikon me vezë feces parazitare në mjedis. Një person mund të jetë ngjitëse për njerëzit që kanë kontakt të ngushtë (anëtarët e familjes).

Mekanizmi i infeksionit - fekal-orale. Infeksioni ndodh kur gëlltitjes vezë whipworm pjekur. Faktorë të transferimit mund të jetë duart e pista, fruta, manaferrat, perime, herbs, toka e kontaminuar apo feces, nuk ka trajtim i përshtatshëm (larje, trajtim të ngrohjes).

Cikli i whipworm: nëse ajo hyn në larvat traktin gastrointestinal nga vezët që udhëheqin fund zbatohet në rreshtim të zorrëve të vogla dhe parazitare 3-10 ditë. Pastaj larvat shkojnë në lumenin e zorrëve dhe cecum në rrëshqitje ku paraqitur përsëri në mukozën. 30-40 ditë pas gëlltitjes vezë e larva arrin fazën e pjekur dhe fillon për të hedhur vezë. Të rriturit parazitëve në cecum dhe në pjesët fqinje të zorrës së trashë. Femra lëshon deri në 3500 vezë në ditë, i cili feçe merrni në mjedis, ku nën kushte të caktuara (temperaturë plus 26-30 ° C dhe lagështia e lartë e ajrit dhe tokës, oksigjen) është maturimi larvat në fazën invazive (3 4 muaj). Në mjedisin vezë të mbetet e besueshme dhe infektueshmërisë në 2 vjet. Parazit Jeta është 5 vjet.

Whipworm, cikli i zhvillimit të

Ndjeshmëria për popullsinë e përgjithshme Tryhotsefaloz, por më shpesh të regjistruar në mesin e fëmijëve dhe të dekretuar njerëzit (që kanë kontakt me tokën, stafit strehim dhe shërbimet komunale, rrjetet e kanalizimeve, cirk dhe të tjerët). Periudha më e favorshme për tryhotsefalezom infeksionit - fundi i marsit deri në fillim të tetorit.

Patogjen whipworm veprimit:

1) Ndikimi kryesor - një traumë e mukozën e zorrëve (nganjëherë submucosal dhe shtresa e muskujve). Infiltrimi formuar, hemorragji, erozioni, nekrozë. Parazitëve lëshojnë një sekret të veçantë, transformuar qelizat e mukozën në substrate të fortë dhe të ushqehen me to. Procesi mund të bashkohen me zhvillimin e typhlitis microflora mesme (inflamacion i cecum). Whipworm irritojë mbaresa nervore në zorrë, duke çuar në lëvizshmëri apo peristaltikės të gjithë gjatësinë e saj.

2) përçarje e thithjen e ujit në zorrë të mëdha që të çon në diarre (fron lirshme).
3) Efekti alergjik - Efekti ndjeshmerie (reaksione alergjike për shkak të jashtëqitjet parazit). Gjithashtu toksina whipworm mund të ndikojnë në një numër të organeve dhe sistemeve, duke përfshirë të sistemit nervor.
4) whipworm - hematophagy, dëmet vogël enët e gjakut, prandaj, tryhotsefaleze mund të zhvillojë hekurit mangësi anemi.

Whipworm slizitoy në membranën e zorrëve

Simptomat klinike tryhotsefaleza

Simptomat varen nga intensiteti i ekspozimit. Ndonjëherë sëmundja është asimptomatike. Shpesh shenjat e para të ndodhë në 1-1,5 muaj pas infektimit (kur parazitëve të arritur fazën e pjekur). Në thelb ankesat lidhur me çrregullime të traktit gastrointestinal (oreks të dobët, vjellje, ndonjëherë të vjella, fryrje, diarre, dhimbje barku, spastik (cramping) karakter në zonën e drejtë çapokor (abdomen djathtas), epigastrike (zonën e stomakut) ose pa lokalizimit të caktuar). Një nga simptomat është stol konstante shkelje (diarre të qëndrueshme, nuk kupiruemyy mjete tradicionale).

Në të ulët intensitet infektimi mund të izolohet typhlitis (kolit segmental ose inflamacion i cecum). Në intensitet të lartë infektimi - hemokolita rënda (diarre kronike me tenesmus rënda (zvarritje dhimbje dhe urgjencën për tualet), dhimbje barku, stools lirshme përgjakshme). Fëmijët mund të jenë të rektumit humbje.

Gjithashtu, pacientët mund të vëzhgojnë dobësi të përgjithshme, shqetësime gjatë gjumit, dhimbje koke, nervozizëm dhe agresionin pamotivuar, humbje peshe, jargëzim tepruar, ul performancën në fëmijët kapjet, humbje të vetëdijes.

Komplikimet:

apendiksit, prolapsi rektal.

Diagnoza tryhotsefaleza

Për diagnozën kërkohet një numër të pikave të rëndësishme:
1) Të dhënat klinike të ngjashme me tryhotsefalezom. Dhe për shkak të simptomave nespetsyfychnosty nevojë për diagnozën diferenciale të kujdesshëm. Në fazën e diagnozës paraprake për përjashtimin: gastroenterit bakteriale dhe virale, enterocolitis, apendisitit, ascariasis, dyfyllobotryoz dhe helminthiases tjera, patologji akute zorrëve.
2) Të dhënat epidemiologjike (që i përkasin të pacientit dekretoi një grup të njerëzve të cilët kanë kontakt me tokën, stafit strehim dhe shërbimet komunale, rrjetet e kanalizimeve, cirk dhe të tjerët).

3) Metodat Paraclinical: një gjaku: eosinophilia në 10-20%, dhe hipo normohromnayaanemiya mund të jetë leukocytosis dhe rritur ESR; - Për ynvazyyah vogël - veprimtarinë e alkaline fosfatase rritur dhe enterokinase më shumë se 50% të pacientëve.
4) Sigmoidoscopy ose RRS: ënjtje e mukozës, të lirshme, hyperemyrovannaya mund të shihet vnedryvshyesya të whipworm;
5) Koproskopiya - vezë whipworm në feces (në ynvazyyah vogël e nevojshme për të përdorur metodat e pasurimit - Fyulleborna, Kalantaryan).

Tryhotsefaloz, vezë whipworm

Trajtimi tryhotsefaleza

1) Organizative dhe regjimit masa: trajtimi mund të kryhet edhe në spital dhe ambulatore. Indikacionet për hospitalizim mund të shërbejë si një sëmundje të rënda shoqërues të traktit gastrointestinal, veshkave, mëlçisë dhe sistemit nervor. Arsyeja - veçanërisht përzgjedhjen dhe emërimin e agjentëve sipas kategorive të pacientëve me pasoja minimale për pacientin.

2) Terapia Anti: mebendazole mbajtur (vermoks) 200 mg / ditë për 3 ditë; mund të administrohet kvantrel (kombinim telopara dhe kombantryn) 10-20 mg / kg një herë në çdo përgatitja dhe Dyfezyl (produkti i brendshëm, naftamonu origjinal) i emëruar 1 në ditë për një orë para ngrënies në një stomak bosh, fëmijët nën 5 vjeç 2-3 ditë - 2 5 g, më shumë se 5 vjet dhe të rriturit - 5 g 5 ditë.

3) Terapia shoqërues të drogës: Vitamina B, shtojcave hekuri, probiotics për zorrëve. Spasmolithics nuk përshkruara për të shmangur vështirësinë e diagnostikimit të apendiksit mundshme.
Trajtimi Kontrolli është kryer duke përdorur hulumtime koproskopicheskih - 3-4 javë pas përfundimit të trajtimit. Nëse nuk ka efekt - ri-trajtimi është jo më herët se 2-3 muaj droga të tjera.

Relativisht kontaktoni: stol 3-fish studimi për praninë e vezëve whipworm. Në mostrat pozitive të sjelljes deworming. Nuk ka trajtim protyvoparazytarnoe inspektimit për familjarët e pacientit nuk është caktuar!

Ekzaminimi klinik pas trajtimit është për 2 vjet me studimin e 3-fish të stol në pranverë dhe në vjeshtë të pacientit dhe të anëtarëve të familjes së tij. Mikrovohnysch familja konsiderohet si ekzaminim klinik është e nevojshme. Duke marrë parasysh hequr në mungesë të testeve pozitive për 2 vjet nga shërim.

Parashikim

Moti përgjithësisht të favorshme. Me pushtimin intensive të zhvillimit të komplikimeve (anemi, etj).

Tryhotsefaleza Parandalimi

1) higjienë të rreptë personale (larja e duarve pas përdorimit të tualetit dhe përpara se të hahet), tërësisht të larë fruta dhe perime përpara se të hahet, ujë të valë nga burime të hapura.

2) Vizita të rregullta inspektuese dekretoi profesione (punëtorët e strehimit dhe shërbimet komunale, objektet e trajtimit, rrjetet e kanalizimeve, cirk, dhe kvitkarok tjetër).
3) Zbulimi me kohë i pacientëve me simptoma të ngjashme me tryhotsefalezom. Dehelmintization e tyre në kohë dhe kryerjen e kontrollit mjekësor-up.