Trihomonada Trichomoniasis


Trichomoniasis ose Trichomoniasis - është një sëmundje inflamatore e burrave dhe grave urogjenitale. Quajtur T.vaginalis më e lehtë (e përkthyer si Trichomonas vaginalis). Trihomonada - kjo nuk është mikrob, dhe "kafshëve njëqelizor"Kjo është më e përshtatshme për të qenë antimicrobial dhe kushtet e jetesës në host-njeri.

Trihomonada

Shpesh quhet gabimisht Trichomoniasis turist, por ajo nuk është. Turist - një gonorrea, sëmundje të tjera inflamatore urogjenital shkaktuar honokkokom. Trichomoniasis është seksualisht të transmetueshme - jo vetëm kontaktet tradicionale, por edhe me gojë dhe anal.


Periudha e inkubacionit prej 3-5 ditë (nga momenti i infektimit deri shenjat e para të sëmundjes), por duke pasur parasysh epokën tonë të antibiotikëve dhe antimicrobials, pabazuar si qëllimin e tyre, unë kam për të këshillojnë pacientët kur trichomoniasis vonuar dhe deri në 3 javë.

Simptomet e trichomoniasis

Simptomat e para të sëmundjes - një i lehtë, shkarkimi mukoza në burrat dhe gratë, dhimbje gjatë urinimit, kruarje në uretrës, vaginë. Shpesh, kur ju lidheni me mikroorganizmave të tjera, p.sh. infeksioni shoqërues mund të duket dhe qelb. Por kam shkruar më lart se trichomoniasis - një sëmundje në mënyrë unike-tinëzare pak të njohur. Pasi në trup, parazit fillon të prodhojë substanca që shtypin përgjigje normale imunitar të njeriut. Trihomanad në njerëzit është "vet". Sipas statistikave të pacientëve të mi (80%) sëmundja është asimptomatike, dhe njerëzit po kthehen në lloje të ndryshme të komplikimeve, kur "zemërohet" formë kronike. Sipas autorëve, forma akute zgjat 2 muaj, por ajo është shumë e kushtëzuar. Ajo shkurtuar kur ri-infeksionit, imuniteti të ulët.

Testet për trichomoniasis

Nëse ju gjeni veten në simptomat e mësipërme dhe simptomat e komplikime, të cilat unë them më poshtë "Merr" partneri i tij seksual dhe shkoni te mjeku. Unë besoj se këtë dermatolog parë. Pse?

1) Nuk ka gjinekolog ose urolog nuk do të (nëse "Ekspert") Treat gjysmën tuaj të tjera, dhe kjo çështje e rëndësishme në përgjithësi. Shpesh trajtim është bërë obligim pa partnerin e tij duke qenë se ajo është shumë e papranueshme.
2) Vetëm një dermatolog çift mund të trajtojë, të këshillojë, kur për të filluar jetën seksuale pas ekzaminimit dhe trajtimit. Nëse njerëzit janë trajtuar në zyra të ndryshme, ata shpesh duhet të merren me raste të tilla: një partner seksual shëruar dhe jo tjetri, një mjek thotë se ju mund të jeni seksualisht aktiv, ndërsa tjetri vazhdon të ekzaminimit dhe trajtimit. Edhe kështu përbënin njeriun që të ndjekë rrugën e së paku "Rezistenca ....".

Ndonjëherë mjeku kur keni nevojë për ndërhyrje minihirurhicheskoe (p.sh. Moxibustion erozionit qafës së mitrës) ose hulumtim (uretroskopyya dhe hardware kërkimore uretrës) mund të konsultohen një gjinekolog ose urolog.

Unë kisha për t'u marrë me njerëz që shpjegojnë simptomat e trichomoniasis në se "I kapur një të ftohtë" (Ose "një të ftohtë") Filloni të marrë antibiotikë krejtësisht të panevojshme, "që po mbytet"Ky infeksion komplikuar jetën për veten e tyre dhe të mjekut, i cili më pas në mënyrë të pashmangshme do të trajtojnë ty.

Shënim: Vetë-trajtim dhe vetë-diagnozën e papranueshme!

Dhe këtu ju jeni një mjek. Çfarë teste duhet të marrë? Definitely - ajo vija. Burrat nga uretrës, gratë me vaginale dhe uretrës. Ajo është e mirë në qoftë se seksi fortë vijnë te mjeku me një vonesë prej urinës mëngjes (urinuar gjatë natës dhe në mëngjes të mos urinoj).

Trihomonada nën mikroskop në përgatitjen e lindjes

Testi i gjakut për trichomoniasis dhe malorezultatyvnyy paefektshëm. Ndonjëherë kur një mjek dyshon se ju keni një infeksion, ai do të kërkojë të bëjë një e shtënë (provokim) ose këshillojë në prag të vendosjes strokes për të pirë birrë, hani diçka djegëse. Fakti që Trichomonas ngrënë hekur tuaj, e cila "marrje" e qelizave të kuqe të gjakut

(Red qelizat e gjakut). Më parë "parazit dinak" pastrohen brenda indet tuaja dhe "bën punë". Në këtë rast, zbulojnë ajo është shumë e lehtë. Përballur shpesh me pacientët të cilët vijnë me komplikime të trichomoniasis dhe të dhe shtoj qelizat e bardha të gjakut në shpifje (qelizat përgjegjëse për funksionin mbrojtës të trupit), por jo të instaluar Trichomonas në çdo goditje. Këtu vjen për të ndihmuar vjetër, provokim të mirë ... Ajo përbëhet ta reduktuar në mënyrë drastike sistemin imunitar të pacientit dhe për të krijuar kushte të favorshme për Trichomonas për të identifikuar ato në analizë.

Trajtimi i trichomoniasis

Grupi kryesor i drogës në trajtimin e trichomoniasis - një 5-nitromedazoly (trihopol, metrohyl, tiberal ..). Ne duhet të kini parasysh se doza e drogës, shënohet në paketimin, të vogla dhe të paefektshëm. Për trajtimin e infeksioneve të lidhura përdoren antibiotikë të spektrit të gjerë (Unidox, Azytroks etj). Në formën kronike bashkohen immunomodulators (pirogenal, immunal ....) zgjidh drogë (lidasa, trypsin, vobenzim), droga që përmirësojnë
florën e zorrëve (Hilak Forte, normaze ...). Trajtimi lokal si banja dhe injeksione në uretrës (chlorhexidine, Myramistin ....).

Jeta seksuale dhe alkoolit të pijshëm gjatë trajtimit rreptësisht të ndaluara. Kjo është e arsyeshme pas trajtimit, sidomos forma kronike e trichomoniasis, nënshtrohet trajtimit me barna që përmirësojnë florën e zorrëve. Një person konsiderohet shëruar nga trichomoniasis nëse nuk zbulohet gratë Trichomonas - brenda 2 cikle hënore, burra 2 javë pas trajtimit dhe edhe një muaj.

Mjetet juridike popullore trajtojnë Trichomoniasis

Vetëm disa mjete popullore për të kuruar pamundur trichomoniasis. Phytotherapy emëruar vetëm me barna esenciale. Mjete mono Trajtimi popullore vetëm "mbytem" infeksion. Mjeku juaj mund të ju caktojë tampona me qepë, Vanochka me Calendula, pini një letër fireweed, por kjo është vetëm përveç trajtimit bazë.                       

Komplikimet Trichomoniasis

Le të analizojmë situatën, nëse nuk shkoni te mjeku. Ka lidhur komplikime të tilla si:                                     

1) Prostatitis - inflamacion të prostatës te meshkujt. Nuk është çudi quajtur prostatës "njeriu zemra". Kjo gjëndër është i përfshirë në funksion të konceptimit, si dhe të ndikojë në cilësinë e spermës. Simptomet kryesore - dhimbje të barkut, urinim i shpeshtë, sidomos gjatë natës.
2) Orhyt - inflamacion i koqe. Në mënyrë tipike, kjo "gjendja akute"- Dhimbje të forta në testiseve, ethe.   

3) salpingooophoritis gratë - inflamacion të vezoreve dhe tubave fallopiane, karakterizohet nga dhimbje barku, dhimbje gjatë raportit seksual.             

Nëse "humbas" dhe komplikime - një rrugë të drejtpërdrejtë në varfëri, tumoreve beninje dhe malinje të prostatës, mitrës. Po, nuk do të jetë i befasuar. Duke ulur imunitetin lokal ngriti kokën e tij onkovirusy - shkakton kancer. Ne duhet të kujtojmë se në qoftë se partneri juaj seksual siguron shpallur Trichomonas, por ju nuk e bëni, trajtimi janë të dyja. Mos hezitoni të kontaktoni mjekun edhe për të parandaluar, veçanërisht në qoftë se ju të çojë një jetë aktive seksuale.

Trichomoniasis në shtatzëni

Themeluar ndikim tejet negativ i trichomoniasis mbi shtatzënisë - një lindje të parakohshme, lëndimit, hipoksi (zhvillimit të fetusit në doza të ulëta të oksigjenit), infeksioni i placentës. Kur dështimi ovarian ndërprerë funksionin e tyre normal endokrin dhe kështu edhe rrjedhën normale të shtatzënisë. Produktet e mbeturinave të Trichomonas (toksina) shkaktojnë vdekjen e qelizave të fetusit. Bashkimi me mikroorganizmave mesme nxit infeksionin e placentës dhe fetusit.

Merrni 5 nitromedazoly mund të jetë vetëm 12 javë të shtatzënisë dhe në doza të vogla. Nëse ne nuk trajtojmë Trichomoniasis, ajo kontribuon për një shtatzëni pak a shumë normale. Obstezhuytesya Përfundimi para konceptues një fëmijë me gruan e tij (bashkëshortit të saj), në sëmundjet e transmetueshme seksualisht.

Trichomoniasis Parandalimi

Parandalimi më i mirë i trichomoniasis - është besnik me partnerin e tij. Nuk është çudi që vendet muslimane, ku ligjet e rrepta, shkalla e lartë e lindjes. Por nëse marrëdhëniet seksuale të rastit nuk mund të shmanget, përdorni kondom, por nuk ka prezervativ, sipas shkencëtarëve amerikanë nuk është 100% garanci kundër infeksionit. Përdorur në mënyrë aktive në trajtimin e organeve gjenitale mashkullore jashtëm dhe zgjidhjet uretrës infuzion e chlorhexidine dhe Myramistin. Në Gratë-
vulvë tualet sapun dhe qirinj si "Heksykon".

Konsultimi në temë trichomoniasis:

P: A mund infeksion Trichomonas në dush, WC të përbashkëta?
Përgjigje: Në thelb nuk ka. Nuk mund të ketë raste të rralla dhe vetëm kur kontakti i afërt. Trichomonas vdes shpejt jashtë trupit.

P: A mund të merrni trichomoniasis ajrore?
Përgjigje: Nuk ka

Pyetje: Nëse ka pasur një marrëdhënie rastësore seksuale, kur më të mirë për të bërë parandalimin?
Përgjigje: Brenda 3 orë më vonë nuk ka kuptim.