Trikinoz


Trihinellez- një prej sëmundjeve Parazitologjisë të rënda njerëzore, me praninë e vatrave natyrore dhe shpesh regjistrimin në shumë vende dhe në Rusi. Zhvillimi akute të sëmundjes dhe pasojave të rënda të mundshme trikinoz janë jashtëzakonisht të rëndësishme në kontekst të Parasitology.

Trikinoz - Kjo helminthosis e shtimit natyror fokale shkaktuar nga nematodat gjini Trichinella, kurs akute karakterizohet nga prania e veçanta "tetrads shenjave" që mund të çojnë në paaftësi dhe madje edhe vdekje.


Lezionet përhapjes së trikinoz korrespondojnë me rezervuare natyrore (arinj, derrave të egër, të baldosës dhe të tjerët) dhe të regjistruara në SHBA, Gjermani, Polonia, Ukraina, Bjellorusia, shtetet baltike. Në aktivitetin më të lartë të regjistruar në Khabarovsk, Krasnoyarsk, Rajoni Magadan, rajonin Krasnodar. Ka edhe Synanthropic (qyteti) fokusi trikinoz, rezervuari i KDE mund të jetë kafshe - qentë, macet, derrat, dhe brejtësve.

Trikinoz, skema e shpërndarjes epidemiologjike

Patogjen trichinellosis

Trichinella spiralis (Femër Trichinella 1,5-1,8 mm dhe pllenuar - të 4.4 mm mashkullor rreth 2 mm). Në natyrë ka 4 lloje të Trichinella spiralis: T., T. nativa, T. Nelson, T. pseudospiralis. Kjo vogla, thread-si krimba edhe të ketë një trup të rrumbullakët dhe të ngushtuar fund.

Trichinella

Mund të formojnë rreth kapsulë me një funksion të mirë të sigurisë. Larvat encapsulated janë rezistente ndaj temperaturave të larta dhe ngrirjes. Ballë të valë për 3 larvat chasov.Inkapsulirovannye janë vrarë kur gatuar mish të paktën 80º për rreth 4 orë. Pirja e duhanit dhe kriposje mish për larvat encapsulated kanë asnjë efekt.

Trikinoz, larvat encapsulated

Cikli i Zhvillimit Trichinella është mjaft unike. E njëjta Trupi është për Trichinella dhe të presë themelore dhe të ndërmjetme. Prekje me mish të kafshëve të infektuara me Trichinella muskujve (lychynochnaya këtë fazë). Larvat janë lëshuar nga kapsulë dhe 1-1,5 ditë të arrijnë zorrëve fazë Trichinella (direkt në mukozën e murin e zorrëve).

Për periudhën parasitizing zorrë e njeriut (rreth 42-56 ditë), një femër vendos në lidhje me 1.500 larvat. Sepse mukozën e zorrëve depërtojnë në sistemin limfatik, gjakun dhe pastaj u përhap në të gjithë trupin. Pas 5-8 ditësh pas pushtimit (infeksioni) larvat bien në muskujt skeletore hulli (pothuajse të gjitha organet përveç zemrës) - më shumë gjuhë, parakrahët, diafragmë, ndër brinjëve, trekëndësh, muskujt viç. Pastaj ata fshehtë hijalouronidazë, depërtojnë sarcolemma e fibrave muskulore, ku ynkapsulyruyutsya (funksionet kapsulë - edukate, mbrojtja).

Pas 6 muajsh duke filluar kalcifikim e kapsulës, e cila zgjat rreth 2 vjet. Në këtë fazë të zhvillimit të përfundon krimb zorrësh. Në kapsula, larvat mund të mbijetojë për 25 vjet ose më shumë.

Imunitet pas pësimit të jetës trikinoz, por jo sterile (të gjakut ka antitrupa që mbrojnë kundër ri-infektimit, por në indet ruajtura larvat encapsulated).

Shkaqet e trikinoz

Rezervuari dhe burim i parazitëve infektimi për njerëzit në vatrave natyrore janë kafshë të egra - derrave të egër, lepujt, mban dhelpra kafe dhe të bardhë, nutria, gjitarët e detit -. Balena, vula dhe të tjerët dhe në kafshët e vendbanimeve - derrat, qentë.

Trikinoz, burimi i infeksionit

Mekanizmi i infeksionit - Ushqimore dhe mënyrë - Ushqim. Njeriu është i infektuar duke ngrënë mish të infektuar pamjaftueshme ngrohjes-trajtuar. Faktorët e transferimit mund të jetë sallam derri, shtëpi proshutë, proshutë, proshutë, proshutë, fileto gjoksi dhe më shumë.

Ndjeshmëria për trikinoz është mjaft e lartë. Mjaftueshme në lidhje me 10 dhjetor mish të infektuar për pushtimin e hershme. Shpesh grupe sëmurë tërësi ose familjet pas festës, gjueti vakt.
Sezonalitetit për trikinoz gjithnjë Vjeshtë-Dimër (në tërheqjen zjarr natyrore, periudhën e gjuetisë), në qelizat urbane - Fall (therje të derrave).

Përshkrim i shkurtër i trikinoz njerëzore

Në zhvillimin e Parazitoza dallojmë dy faza.

1) Faza reagimet alergjike (2-3 javë pas infeksionit) - është sensibilizimi
(Alergjike ndryshim) trupi prodhojnë jeta dhe vdekja e krimba. Zhvillimi reaksione alergjike theksuara me dëmtimin e enëve të gjakut dhe çrregullime të koagulimit përmes futjes së Trichinella larvave në muskujt (muskujve ndodh myositis alergjik).
Në muskujve rreth larvat formuar mbrojtëse bosht granulimi - kapsule formuar që pengon rrjedhjen e antigjenet nematod ne trupin e njeriut. Nën ndikimin e drogës immunopodavlyayuscheho (p.sh. hormonet), si dhe veprimtarinë e tepruar të sistemit imunitar (me infektimi masiv), ky proces mund të jetë i prishur. Atje alergjike myositis dhe vdekshmërisë në masë të larvave në muskujt dhe organet e - formuar infiltrateve gunga e elementeve limfoide, qelizat plazma, eosinophils.

2) Lezionet Faza e organeve (3-4 javë pas infektimi), e cila është e lidhur me ardhjen e larvave në
organet dhe ato të zhvilluara vasculitis sistemike.

Trichinella në indet e muskujve

Format dhe simptomat e trikinoz klinike

Periudha e inkubacionit (periudha nga infeksioni në fillimin e simptomeve) është 10-25 ditë, por mund të reduktohet në një javë (me dyndjet masive) dhe zgjatet për 45 ditë (në rast të butë).

Trikinoz mund të jetë akute ose kronike.

Nga ashpërsia e trikinoz akute ndarë në rëndë, srednetyazheluyu dhe të butë. Nuk mund të jetë atipike (pazakontë me klinikën dhe simptomat) format e trikinoz, të cilat përfshijnë subklinike dhe asimptomatike.

Trikinoz akute

Gjatë sëmundjes dallojmë:
- Faza akute, duke përfshirë reagimet fazës alergjike dhe fazën e lezioneve të organeve,
- periudha e convalescence (shërim).

Foto trikinoz karakterizohet tetradoy tipare karakteristike:
1) ethe,
2) sindroma edematous
3) dhimbje të muskujve,
4) eosinophilia të lartë të gjakut.

Getting sëmundje akute, nga dita e parë e sëmundjes shfaqet temperaturë të lartë.
1) Ethet shpesh remittiruyuscheho ose lloj të pasakta. Në disa ditë temperatura
rritet në 40º, mbajtur në të njëjtin nivel për disa ditë, pastaj lizës ulur gjithashtu. Disa pacientë kanë subfebrilitet (temperaturë të 37º), e cila mund të ruhet për disa muaj. Me temperaturë të butë nuk mund të rritet. Ethet është një manifestim i dehje (dobësi, ethe, dhimbje koke, vjellje).

2) Një nga karakteristikat e rregullta të trikinoz është ënjtje të qepallave dhe të përballet skon'yuktivitom kombinuar (për shkak të këtij tipar i quajtur trikinoz "odutlovatki"). Shfaqen 1-5 ditë të sëmundjes mund të ruhen për 1-2 javë. Në ënjtje të rënda të zhvilluar më ngadalë dhe për të mbajtur më gjatë. Së pari, ka ënjtje të qepallave, harqe vetull, pastaj të gjithë fytyrën e. Në raste të rënda, ënjtje shkon poshtë gjymtyrët qafë, trungu, sipërme dhe të poshtme - është shenjë e pafavorshme paralajmërues.

Ënjtje me trikinoz

3) 3 ose më shumë ditë të sëmundjes në shumicën e pacientëve kanë dhimbje të muskujve grupe të ndryshme të muskujve.
Muskujt para lënduar këmbën (zakonisht viç), pastaj muskujt e mollaqe, prapa, bark, armëve, sup brez, qafën, gjuhën, fyt, okoruhovi, përtypet. Dhimbje të muskujve shpesh intnsivnye, me lëvizje të intensifikuar, prekje muskujve të dhimbshme. Në raste të rënda, ka mialgjia rënda me contractures, nganjëherë duke çuar në immobilization e pacientit. Dhimbje të muskujve dhe ënjtje vazhdojnë 1-3 javë dhe mund të përsëritet periodikisht, të shoqëruar me ethe (ndodhin përsëritje të sëmundjes primare të lehtë).

Për periudhën akute të trikinoz karakterizohet si:
- Sindromi barkut (dhimbje barku, mostretje)
- reaksione alergjike në formën e puçrra polimorfike në lëkurën e gjithë trupit (urtikaria, rozeoleznye ndotur).

4) tipike për periudhën eosinophilia akute është i lartë (80%), paraqitet me
ditët e para të sëmundjes me një rritje maksimale prej 2-4 javë (nëse i butë - jo më shumë se 30%, ndërsa mesatarja - 60% ose më shumë në të rënda - numri i eosinophils nuk është thelbësore, por një rritje të mprehtë në 95% është një shenjë e pafavorshme paralajmërues).

Në lezione të rënda të organeve të ndodhë në zhvillimin 3-4 javë pas infeksionit. Lezionet e organeve janë shpesh shkaku i vdekjes.
Zhvillimi:
1) miokardit natyrën alergjike - shkaku kryesor i vdekjes (takikardi, hipotension, simptomat e dështimit akute kardiovaskulare, rënia). EKG - shenjat e lëndimit shpërndarë miokardi.
2) shkatërrimin e mushkërive (proces patologjik pneumoni përfshirë pleurë) që janë të lidhur me vasculitis sistemike.
3) të sistemit nervor qendror (Meningoencefaliti, encefalomieliti).

4) sëmundje të mëlçisë.
5) Sindromi trombogemorragichesky (koagulimit të gjakut).

Kohëzgjatja e sëmundjes nga një mesatare prej 1-2 javë (të butë) për 5-6 javë. Nga koha për të filluar trajtimin këto periudha janë shkurtuar në 3-5 ditë. Në trikinoz rënda Periudha e shërimit mund të zgjasë deri në 6 muaj ose më shumë. Rekonvalestsentsyya zgjatur si dobësi e përgjithshme (dobësi, lodhje, rënie oreksit), mialgjia mund të ndodhë në pacientët marrjen immunosuppressive (drogë immunopodavlyayuscheho si hormonet) droga.

Në lezione të patrajtuara mund të zhvillojnë organet vitale dhe vdekje të mundshme. Vdekshmëria në trikinoz mund të arrijë 5% .Prote jo gjithmonë forma e lehtë siç mund të diagnostikojnë dhe të caktojë kohën e trajtimit. Është e mundshme që vdekja butë trikinoz nuk ka, si në rimëkëmbjen imunitet organizmit mund të ndodhë (por në një përqindje të vogël të rasteve).

Diagnoza e trikinoz

Diagnoza paraprak është propozuar në bazë të të dhënave klinike dhe epidemiologjike. Kur mbledhjen historinë epidemiologjike tërheq vëmendjen për faktin se përdorimi i mishit të derrit të pamjaftueshme të përpunuara termikisht dhe mish të kafshëve të egra - derri i egër, ariu i murrmë, dreri; analiza e ankesave të nxjerr në pah "TETRAD" shenjat tipike klinke.

Diagnoza përfundimtare është vënë nën testeve laboratorike:
1) zbulimin e larvave Trichinella në mbetjeve të mishit të marra;
2) identifikimi i larvave në biopsies muskujve (trihinelloskopii) - të marrë muskujve viç apo delnovidnuyu;
3) diagnozë serologjike (Phragmites bëhet pozitiv nga dita e 15 e sëmundjes, metodë ELISA);
4) Testet e lëkurës-alergjik (pozitive me 2 javë të sëmundjes, ruajtur për shumë vite).

Diagnoza diferenciale kalojnë me opisthorchiasis, stronhyloydozom, tifo, personi erizipelë pseudotuberculosis, yersiniosis.

Trajtimi i trikinoz

Trajtimi përfshin SPECIFIKE (shkakor) dhe terapi pathogenetic.

Detyra trajtim shkakor: shkatërrojë Trichinella zorrëve të ndaluar ata të prodhuar procesin encapsulation pushim larvat dhe për të rritur humbjen e muskujve Trichinella.

Aplikoni: mebendazole (vermoks) - skema të ndryshme të një mesatare prej 14 ditë të këmbimit; myntezol (tiabendazol) - më pak efektive se vermoks për shkak të reaksioneve negative, por përdoret edhe në disa raste; Albendazole.

Më efektive e (shkakësore) trajtimit të veçantë në periudhën e inkubacionit, kur është e mundur të parandaluar manifestimet klinike ose në ditët e para të sëmundjes, kur ka zorrëve Trichinella. Gjatë fazë dhe efikasitetit encapsulation muskulare uljet dhe kjo mund të përkeqësojnë sëmundjen.

Trajtim të veçantë është e nevojshme "mbulesë" antihistamines emërimit (Claritin, zodak, zyrtek, tsetryn, Aerius dhe të tjerët).

Qëllimi trajtimi hormonal është treguar në trikinoz rënda dhe zhvillimin e komplikimeve (nëpërmjet ndikimit në kapsuloobrazovaniya rreth larvat) - prednisolon emëruar në doza mes dhe të mesme dhe kurse të shkurtra - 40-80 mg / ditë për 5-7 ditë e ndjekur nga reduktimin dozë dhe heqjen e drogës në 1-1,5 javë. Që nga hormonet mund të zgjasë periudhën dhe shumën e prodhimit të larvave në zorrë, ajo është e rekomanduar droga anthelmintic përdorin gjatë gjithë periudhës së zbatimit të tyre dhe disa ditë pas ndërprerjes së tyre.

Monitorimin e efektivitetit të trajtimit është 6-12 muaj (performanca deworming - 90%).

Terapi Pathogenetic përfshin antipyretics, anestezike, droga nonsteroidal anti-inflamator.

Parandalimi i trikinoz

Shiko për mish që ju do të gatuaj. Çdo çështje e huaj - një arsye që të mos e përdorin atë pischu.Esli infektimi masiv, ju mund të vëreni një arra të verdhë fibrave shumë të mirë të muskujve hulli, por pushtimi nuk neintensyvniy dukshme. Kjo është arsyeja pse mishi, e cila është shitur në dyqanet dhe tregjet duhet domosdoshmërisht të marrë sondazheve trihinelloskopii.

Trikinoz mish të infektuar

Mish i kontaminuar nuk duhet vetëm të hedhin larg, ajo mund të hanë kafshët endacake dhe sëmundjeve të vazhdojë të përhapet. Mish i tillë është trajtuar me vajguri dhe e varrosën në tokë në një thellësi prej të paktën 1 metër.

Edhe normale sipas mendimit tuaj mishi duhet të paraqesë trajtim të zgjatur të ngrohjes.

Mishi i kafshëve të egra duhet gjithashtu të jetë subjekt trihinelloskopii këtij legjislacioni grup deystvuyuschimveterinarnym dhe zbulimin e të paktën një larvat - shfrytëzohen. Kur nuk ka mundësi për të kryer trihinelloskopii, mish gatim duhet të zgjasë të paktën 6 orë.