Toxoplasma toxoplasmosis


Toxoplasmosis - një sëmundje parazitare të shkaktuara nga parazitët brendaqelizore, Toxoplasma, dhe karakterizohet nga një kurs kronike, me dëmtim të muskujve skeletik, miokardit, sytë, sistemi nervor qendror dhe periferik, dhe zhvillimin në këtë limfadenopati sfond (rritje në nyjet limfatike regjionale) dhe hepatosplenomegaly (zgjerimin e shpretkës dhe mëlçisë).

Toxoplasma


Patogjen u hap në vitin 1908 në të njëjtën kohë nga dy shkencëtarë të ndryshëm të cilët ishin larg njëri-tjetrit - dhe Nicolas shkëlqimin. Ata gjetën në organet e brendshme parazitëve ende njëqelizore formë të lakuar (Toxoplasma - hark hark) - e cila shpjegon origjinën e emrit. 1914 - Castellana themeluar rëndësinë patogjene për njerëzit për të zbuluar këto njëjtën parazitëve ushtarin vdekur. 1916. - prof. F. këto parazitëve të zbuluar në një fëmijë gjatë shqyrtimit të malaries së tij. 1923 - Gjermanisht detaje shkencëtar Yankees përshkruar një rast të vdekjes në 11 fëmijë mujore vdiq nga këto parazitet. 1937-1955hh - virologist amerikan Sebin përshkruar karakteristika strukturë intracellular, riprodhimin dhe serodiagnosis për këto parazitet. Por edhe në dritën e një studimi të gjatë dhe të plotë dhe njohuri në këtë fushë, toxoplasmosis dhe deri sot e kësaj dite vazhdon të drejtojë horror njerëzit që dëgjojnë në fjalimin e tij diagnozën, aq më shumë vlen për gratë shtatzëna.

Patogjen - parazit Toxoplasma gondii, një lloj i protozoa. Çon parazitizmin intracellular dhe riprodhimin në fazën e merr formën e harkut (të cilat hulumtuesit zbuluar). Në nedelyascheysya formë, trupi i mbuluar me një predhë të dyfishtë (pellikuloy) - kjo shpjegon rezistencën qëndrueshme në mjedis.

Ashtu si çdo parazit tjetër Toxoplasma është një cikël i jetës me ndryshimin e pronarit dhe të kalojnë nëpër faza të ndryshme të zhvillimit. Zhvillimi i patogjenit kryhet në qelizat epiteliale të zorrëve macet (Cats janë ushtritë definitive). Në kuadër të këtyre cysts qelizat e papjekur formuar (një formë e ekzistencës, të veshura), i cili ndarë feçe e macet në mjedis dhe në tokë. Pas 3-7 ditësh ooçisteve formuar - cysts pllenuar me një predhë të fortë dhe janë të gatshëm për një ndarje të pavarur që është ruajtur në tokë për 1.5-2 vjet dhe si i tillë mund të hyjë në trupin e njeriut (personi është një host ndërmjetme). 

Në njeri Toxoplasma gjithashtu bie në qelizat e zorrëve epiteliale dhe makrofagëve indeve, dhe fillon të marrë fazën tjetër të ciklit të jetës: trofozoidy (parazitëve të riprodhuar - ata të mbushur qelizat e prekura) dhe pas - cysts indeve (formë të qëndrueshme, e cila është një kohë të gjatë në trup, me shkatërrimin e tyre Toxoplasma është lëshuar dhe rikthim).

Çdo formë ka gamë e saj të stabilitetit dhe ndjeshmërisë, e cila është e rëndësishme në parandalimin dhe trajtimin:

  1. cysts dhe ooçisteve janë rezistente ndaj kimikateve dhe fizik dhe faktorë kimike gjatë të mbetet në tokë (deri në 2 vjet), temperaturat e larta dhe të ulëta.
  2. trofozoidy ndjeshme pirimetatsinu, stretomocinë, sulfonamides, tetracyclines; shpejt vdes nën ndikimin e dezinfektues, dhe tharje dhe ngrohjen.

Infeksioni shkakton toxoplasmosis 

Agjent shkaktar është antropozoonoziv (ndikon në njerëzit dhe kafshët). Burim - macet, derrat, lopët, dele (në muskulit 3 kafshët fundit janë në formën e cysts Toksoplasma). Transmisionit:

  1. Ushqimore (duke marrë ooçisteve nga toka në traktin gastrointestinal të njeriut me fruta dhe perime pa i larë, të hahet mishi i përpunuar termikisht keq);
  2. Parenterale - dmth me anë të gjakut (infeksion punëtorët e therrtoreve, transfuzioni i gjakut ose transplantimi i organeve). Kjo është veçanërisht e vërtetë variacione vysokovirulentnyh (lloje të patogjen, më të rrezikshme për njerëzit).
  3. Rruga vertikale (transplacental) - infeksioni primar i fetusit gjatë shtatzënisë nga ana e penetrimit placenta e Toxoplasma.

Simptomet e toxoplasmosis 

Simptomet e toxoplasmosis janë shumë të ndryshme dhe shpesh të marrë në forma të sëmundjeve të tjera, nga inflamacion dhe e mbarimit tumor, por mund të ndodhë plotësisht asimptomatike. Të gjitha simptomat do të shpjegohet tropnostyu (humbjen) e drejtuar organeve të caktuara dhe natyrën e rrjedhës, e cila varet nga gjendja imunologjike e infektuar. Organet e synuara, nyjet limfatike, mëlçi, shpretkë, muskujve skeletik, miokardit, sistemit nervor qendror dhe sytë. 

Periudha e inkubacionit (nga fillimi i infeksionit, simptomat e para duket) - 3 javë. Në këtë fazë ooçisteve marrë në enterocytes (qelizat e zorrëve) të zorrëve → limfatike dhe enët e gjakut, nyjet limfatike të ulët të vogla dhe të arrijnë organet e synuara (të listuara më sipër), nuk është riprodhim i tyre → Vazhdo në këto zona të ndodhë me kaltsifekatsiey nekrozë e mëvonshme (depozitimit Ca2 + kripërat), dhe limfatike nyjet formohen granuloma specifik (akumulimin qelizore të qelizave epiteloide, makrofagët, qelizat plazma, limfocitet dhe eosinophils) - ata identifikojnë diagnostikuese e rëndësishme kur punktate e limvouzlov.

Pasi sistemi imunitar merr përparësi mbi të sëmundjes, të gjitha Toxoplasma aktive vdesin dhe cysts indeve janë ruajtur vetëm një kohë të pacaktuar, por në fund ata ende vdesin dhe zgjidhur. Por shkatërrimi vend i mungesës së imunitetit të cysts indeve është lirimi dhe zhvillimi i rikthim të tyre. Natyra nga simptomat e kursit mund të jenë: akute, kronike, latente.

Format e toxoplasmosis fituar do të varet mbi të cilin organi i prekur: 

1. Limfonodulyarnaya formë - gunga (zakonisht aty aty, por mund të preken inguinale / axillary / mezenteriale (në git)) me 1,5-3,5 cm në diametër, ata janë të dhimbshme në të prekur, fleksibël, të lëvizshme dhe jo bashkim njëri-tjetrin dhe përreth indeve. Përkundrejt këtij sfondi, të mundshme hepatosplenomegaly - zgjeruar mëlçisë dhe shpretkës.

2. Meninhoentsefaliticheskaya - simptoma shumë të ndryshme neurologjike, si të listuara më poshtë janë vetëm ndryshime themelore.

• Manifestimet cerebrale (encefaliti, Meningoencefaliti, vasculitis) - në këtë rast, një plagë e inflamacion të butë meninges e pijeve lëngshëm dhe zhvillimi i hipertensionit (dmth rritur presionin intracranial), ajo mund të shoqërohet me dhimbje koke, shpesh natyra e perhapur lindin meningeal rreme simptomat. Me këto manifestime të toxoplasmosis shpesh mendojnë për tumoreve të trurit.

• përbashkëta (meninhoentsefaloradikulonevropatiya, dientsefalite) - për t'u bashkuar me simptomat vyschepredstavlenyh dhe krizën e enëve të gjakut, dhe ndryshueshmëri e mendjes për ndryshime të personalitetit.
• kurrizore - humbja nga shtyllat e pasme të shtyllës kurrizore, e cila është karakterizuar nga simptomat e tensionit (tërhequr dhimbje përgjatë fibrave nervore në lëvizje pasive).
• lezione të nervave periferike - dhimbje dhe mpirje në gjymtyrë përgjatë rrënjët dhe nervat periferike, simptomat e tensionit, shkeljes së ndjeshmërisë dhimbje, shkelje vehetotroficheskie (shkelje e innervation enëve të gjakut, e cila mund të çojë në dystonia enëve të gjakut).

3. syrit - horioritenit (inflamacion i vaskulare dhe syrit retinës) dhe uveitis (lezione të traktit choroid uveal).

4. formë Zemra - zhvillimi i miokardit fokale ose shpërndarë ose perikardit. Kjo formë manifeston dobësi, lodhje, gulçim, palpitations, dhimbje gjoksi.

5. Forma heneralyzovannosty - një kombinim vysheperchislennyh forma, kundër ethe, të dridhura, dhimbje të muskujve dhe të përbashkët.

6. Toxoplasmosis kongjenitale lëshuar në formë të veçantë dhe ka një numër të simptomave, në varësi të moshës gestational në kohën e infeksionit.

• deri në 2 javë shtatzënë - vdekja e embrionit ose blastopatiyi (patologji sistematik i ngjashëm gjenetik).
• 2 javë -2 muaj - ndërprerja ose formimi embriofetopatii (keqformime në organ apo nivel qelizor).
• 2-6 muaj - ndërprerja ose formimin fetopatiyi hershme (inflamacion përgjithësuar rezulton nga fibroskleroz tërë trupin apo fusha).
• korrik 6 Muaj - Forma akute ose subakut e levizjes është në utero dhe duke i dhënë fund në zhvillimin e fëmijës pas lindjes, toksplazmozës ndodh në formën kronike: prania e hydrocephalus, depozitat intrakraniale kaltsynativ, chorioretinitis, zhvillimin vonuar fizik dhe mendor, paraliza spastik, konvulsione, hepatosplenomegaly , verdhëz të zgjatur, anemi.

• 7-8 muaj - faza akute përfundon para lindjes, një fëmijë i lindur me formë Subacute: CNS dhe sy, hydrocephalus progresive.

Humbja Toksoplazmennoe në 7-8 muaj të shtatzënisë

• 8-9mes - lindjen e klinikës së toxoplasmosis akut lindur - një gjendje të vështirë e karakterizuar nga dehje të rënda, u rrit temperaturën e trupit, skuqje të bollshme polimorfike, hepatosplenomegaly, verdhëz, limfadenopati përgjithësuar, sindromi hemorragjike, pneumoni, miokardit, mostretje.

Siç keni vënë re, se ndodh infeksioni më vonë, aq më e vështirë e simptomave të mëtejshme në lindje. Disa shkencëtarë ia atribuojnë këtë me pėrshkueshmėrisė të placentës ("plakjes" e saj), që rrit më afër lindjes.

Pas shërimit për toxoplasmosis në një fëmijë mund të marrë një formë të ngadaltë nga simptomat e mëposhtme:

• encefalit (pas 5-7 vjetësh)

• sindromi hepatolamicheskiy (në formën e çrregullimeve neuroendocrine në adoleshencë):
- rritjen në peshë 25-40 kg nga norma e moshës,
- Trashje karakter uniforme,

- hipohenitalinizm në djemtë dhe pjekuria në fillim të vajzave,
- trazirat në emocionale dhe vullnetshëm, duke ruajtur aftësitë intelektuale

• epilepsi diencephalic, është gjithashtu e dukshme në adoleshencë dhe është e karakterizuar nga: mosmbajtjeje, hallucinations vizuale, tmerret e natës, ethe të zgjatur, të rritur nyjet limfatike, moshës apo intelektin në sfondin e ndryshueshmëri emocionale dhe efikasitetit të ulët, IRR (në kundërshtim me innervation enëve të gjakut)

Diagnoza e toxoplasmosis

1. hemogram: LC ↓ dhe neutrofile, Limfocitoza relative, ↑ E, ESR normale - dmth gjakut tregon vetëm inflamacion dhe gatishmërinë praninë alergjik.

2. likvorohramme: ajo është nën indikacione strikte, duke përfshirë simptomat meningeal, duke rezultuar në një ngjyrë të verdhë janë të pijeve, ↑ DPM dhe proteina.

3. Në radiographs, rrit model vaskulare, përshtypjet gisht, nyje interosseous zgjerim, prania e kaltsifekatov intracranial (sidomos në rajon zverku).

4. Diagnoza laboratorike:

• Zbulimi i drejtpërdrejtë i Toxoplasma, antigjenet e tyre dhe ADN-së:
- Metoda e kulturës (mbjellëse nga Smears bakteriologjike e tsentryfuhata gjakut CSF, nyjet limfatike biopsi dhe indet e tjera dhe orahnov)

Qelizat prekur toksoplazmoy shënuar të kuqe

Rubeola

- Reagimi immunofluorescence

Rubeola në immunofluorescence

- reaksion zinxhir polimeraza (PCR) - Zbulimi i Toksoplazma ADN-së në gjakun dhe lëngun cerebrospinal
Këto metoda nuk shpesh arrijnë të aplikojnë përmes një qëndrimi të shkurtër në patogjene përballueshme indet biologjike.

• Metodat për përcaktimin e gatishmërisë imunitar: përdorimi i ELISA për përcaktimin e imunoglobulinave G dhe M; IgM - ka deri në 2 javë të infeksionit fillestar dhe titri i tyre i lartë zgjat për 3 muaj, dikush në 12 muaj - është e vështirë për të përcaktuar kohën e infeksionit. Por është e rëndësishme që IgM në acarimin NUK infetsiruyutsya. IgG fillojnë të sintetizojnë 2 javë pas infeksionit, me riaktivizim dhe figurë kongjenitale toxoplasmosis mund të rritet, por jo gjithmonë të diagnostikuar, sepse jo vetëm prania e IgG, por shkalla e lakmi (forca e detyrueshme për një antigjen Ig) - fortë bonove, ata që procesi të vjetër të infeksionit (p.sh. aty para).

• Përcaktimi i përgjigjes duke përdorur mostra nga toksoplazminom (fëmijët në 2 vitet e para të jetës mund të jetë një pozitiv të rreme), kështu që shpenzojnë më shumë në holluar. Kjo është pozitive, kur mbi 10 mm depërtojnë formuar në ditën e 2.

• Për diagnozën e toxoplasmosis lindur shqyrtuar al (antitrupat) në fëmijën dhe krahasimin e tyre me një titer e Al nënës
- mungesa e presionit të gjakut në të nënës dhe fëmijës për të përjashtuar sëmundjen toxoplasmozë kongjenitale
- prania e IgM dhe G në titer kalon 4 herë titri i Al nënës flet toxoplasmosis lindura

- nën të njëjtat kushte si të nënës dhe fëmijës - duhet të kontrolloni rezultatet pas 2-3 javësh
- Reduktim Titri Al në foshnjore 2 herë sravneiyu e prindit - do të thotë një prind Al trashëguar fëmijë

• konfirmim diagnostike në toxoplasmosis kongjenitale:
- historia ngarkuar obstetrik (Gestosa, infeksionet gjatë shtatzënisë, kërcënimi i ndërprerjes)
- kontaktoni me macet, përdorimin e mishit pamjaftueshmërisht ngrohjes-trajtuar
- febrile zgjatur ose temperaturë të ulët të keq me simptomat e dehjes në të fëmijës

- CNS dhe / ose sy
- hepatosplenomegaly, i shoqëruar nga verdhëz të zgjatur
- miokard
- skuqje polymorphic
- prematuritetit, zhvillimi i vonuar fizik
- Verifikimi i të dhënave laboratorike kontaminimi i mundshëm

Trajtimi i toxoplasmosis

1. Trajtimi Etiotropic. Nuk është vetëm trofozoidy. Droga e zgjedhjes: pirimetatsin, Spiramycin, clarithromycin. Disa prej tyre janë mjaft toksike, kështu që duhet të jetë e përshkruar nga mjeku, duke pasur parasysh moshën e doza dhe contraindications strikte.

2. trajtimit patogjene - toksoplazminoterapii, antihistamines, immunomodulators dhe immunostimulants kontrolluara immunohramm. Cakto probiotics për parandalimin e gungë, dhe përgatitjet multivitamin terapi metabolike - si përgatiten, chelators, adaptogens bimor.

3. Trajtimi Simptomatik është caktuar në varësi të simptomave dominante në forma të ndryshme të kursit toxoplasmosis

Kohëzgjatja e trajtimit varet nga ashpërsia e sëmundjes dhe përgjigje të trajtimit mund të jetë nga 4 javë për 12 muaj. Në trajtimin e rritur infektuar shtatzënë çështjen e abortit dhe, duke ruajtur shtatzënisë spiromitsina përshkruajnë një kurs të diagnozës para lindjes. Kjo çështje është shumë delikate dhe të zgjidhet në mënyrë kolektive.   

Rehabilitimi pas trajtimit

Koha, frekuenca dhe sasia e inspektimit ndjekin-up varet nga ashpërsia e manifestimeve klinike dhe forma. Fëmijët të cilët kanë pasur sëmundjen toxoplasmozë akute shikuar një pediatër për 10 vjet, 1 në çdo 6 muaj, me neurolog dhe okulist, dhe mban ELISA. Aktivitetet e rehabilitimit përfshijnë: shërbim të sigurisë, ushqimit të shëndetshëm, immunomodelyatory dhe stimuluesve, multivitamina, adaptogens bimor dhe terapi metabolike.

Komplikimet toxoplasmosis:

mosfunksionim të trurit, pamjaftueshmëria kardiovaskulare me formimin e aritmisë, atrofi e nervit optik me mundësinë e humbjes totale, anemi, disbaktreioz etj, por natyrisht të rënda në organet e varfra kompensimit dhe sistemet mund të çojë në vdekje (sidomos në një moshë të re dhe në infeksion kongjenitale).

Parandalimi toxoplasmosis 

Mirëmbajtjen specifike parandaluese nuk është zhvilluar, kështu që ju duhet për të vëzhguar higjienë të mirë personale, për të kryer Përpunimi termik i produkteve ushqimore, kontakt kufi me macet dhe testet laboratorike periodike për toxoplasmosis (pas konsultimit me mjekun tuaj).