Tifoja dhe sëmundjet e Brill


Tifoja (historike, evropiane, krimbur, kozmopolit, uria, lufta, ethe burgu ushtarak, sëmundje Brill - të gjitha sinonime tifoja) - antraponoznoe sëmundjet akute mekanizmi i transmetueshëm i transmetimit të shkaktuara nga rickettsia Provacheka, karakterizuar nga rrjedhën ciklike kryesisht përfshin kardiovaskulare vaskulare dhe sistemet nervor dhe skuqje roseolous lëkurës, këto simptoma ndodhin në ethe tipike sfond.

Kjo sëmundje ka qenë gjithmonë e lidhur me rënien e socio-ekonomike, luftërat, migrimit, etj Termi "Ethet" u prezantua nga Hipokrati dhe do të thotë në greqisht - "tym", "mjegull", "marramendje" dhe përdoret për t'iu referuar të gjitha shtetet, të shoqëruara me marrje mendsh.


Infeksioni shkakton tifoja

Ashtu si të gjithë rickettsial, tifoja dhe shumë ngjitëse, pacienti është ngjitëse nga fillimi i rickettsiae në gjak (2-3 ditët e fundit të periudhës së inkubacionit) dhe mbajtjen e infektueshmërisë gjatë periudhës febrile, dhe pas 7-8 ditësh të normalizimit të temperaturës. Transportuesi kryesor është kreu rickettsiae, morrat pubike dhe rroba. Krehje lëkurës në kafshimin e morra, një person i fshin feces e tyre përmbajnë Rickettsia - kështu që nuk ka infeksion.

Simptomet e tifoja

Ashtu si me të gjitha sëmundjet infektive, tifoja kanë periudha të infeksionit (inkubacionit, të fillojë, dhe gjatë lartësi rekonvolistsentsiya).

Inkubacion

Periudha e inkubacionit - koha nga fillimi i patogjen në shenjat e para të sëmundjes. Ajo zgjat 6-25 ditë, por mesatarisht 12-14 ditë. Gjatë kësaj periudhe, Rickettsia, të bllokuar në trup nëpërmjet lëkurës thyer (scrapes, scratches, të çara, etj) brenda 15 minutave gjenden në gjak, pastaj depërtojnë qelizat endoteliale vaskulare (celularë), ndikuar kryesisht enët e vogla të gjakut (kapilarët prekapilyary , artkrioly dhe venules), ku ka riprodhimin intensive dhe akumulimi në këto qeliza. Kjo rezulton në vdekjen e mëtejshëm të qelizave rezulton ënjtje dhe Deskuamimi. Vdekja shkakton lirimin e rickettsiae dhe disa prej tyre të vrarë, dhe disa të ndikojnë në qelizat për të ri-enët (të ri) dhe vdekja e qelizave ndodh ndjekur përsëri lirimin e rickettsiae në numër më të madh dhe sa më shpejt që numri i tyre arrin një koncentrim të caktuar, shfaqi simptomat fillestare të sëmundjes - gjatë klinik tregon.

Por efekti i dëmshëm në enët e gjakut siguron jo vetëm patogjene, por edhe një toksina që ofron zgjerimin paralizuar dhe rritjen e permeabilitetit vaskular me zhvillimin e skuqje përhapur. Më vonë formuar destruktiv-proliferative vasculitis, zhvendosje funksionale që po del nga kequshqyerja dhe gazit këmbimit, hemodinamikën dhe çrregullime të bilancit fluide dhe electrolyte. Nga ana tjetër, pėrshkueshmėrisė e abuzimit të çon në shkeljen e vlerës së proteinave të organeve dhe indeve - është diagnostikuar me një reduktim të proteinave në gjak dhe shkeljet sistematike të metabolizmit, e cila formon një rreth vicioz, metabolizmin shqetësuar panevojshme direkt dhe indirekt dëmton endothelium vaskulare, liruar Rickettsia.

Periudha fillestare e manifestimeve klinike të tifoja

Periudha fillestare e manifestimeve klinike konsideruar nga fillimi i etheve për zhvillimin e nxituar, kjo periudhë zgjat 4-5 ditë. Getting akut, me temperaturë në 2 ditët e para të numrit të tyre maksimal lidhur simptoma obscheintoksikatsionnoho si humbja e oreksit, inaktiviteti fizik, gjendja e keqe e përgjithshme, ankthi, nervozizëm, refuzimi për të ngrënë, dhe të ketë një sëmundje 3-4 ditë mund të zbulojë manifestime të veçanta.

Në çrregullimet e përparme hemodinamik (e sistemit kardiovaskular):

• paraqitja karakteristikë e pacientit në formën e odutlosti dhe personi hyperemia dhe konjuktiva (sclera in'yektovanist vaskulare);
• paraqitja pikë petekie në mukozën e qiellëz e butë, dërçikth dhe anterior qiellzor trajton;
• majë pozitiv simptomë - pas një majë të vogël të lëkurës mbetet hemorragji;
• diastolichnskoho reduktimin e tensionit të gjakut për shkak të shkeljeve të kthimit venoz dhe pastaj bien dhe presionit sistematik të gjakut;
• Lezionet akute miokardit të sistemit kryerjen, e cila duket të çrregullt rrahje zemre dhe ndjenjë në zemër, ankthet e natyrave të ndryshme dhe me intensitet;

• skuqje të fytyrës, qafës, trupin e sipërme dhe të mukozës së konjuktiva / sclera / shije të butë dhe të vështirë - pas toksina paralizuar dhe lezioneve vaskulare ato nyjet qafës së mitrës gjithashtu e sipërme dhe të mesme dashamirës.
• takikardi moderuar dhe më pas të rënda - rezultat i një përgjigje kompensuese të depozitimit të gjakut dhe vasodilatation.

Simptomet e SNQ shpesh regjistruar dëmtime motorike dhe specifikat varet nga vendndodhja e lezioneve:

• Govorova simptomë-Hodeliv (vështirësi frymëmarrje gjuha vysovyvanii, në të cilën gjuha protrudes jerks) dhe / ose devijimi i gjuhës (gjuha në devijim vysovyvanii nga midline) - kjo ndodh në lezione të oblongata palcë;

• Shenjat meningeal - ndryshime shkatërruese të ndodhë përmes veçantë Meningoencefaliti purulent shpërndahen;
• me sistemin humbjen striapolidarnoy - personi maskoobraznoe apo hetim amimii gipomimii;
• Kur encefalit - një shkelje e artikulimit (dysarthria), gllabërim (disfagia), nistagmus moderuar, dështimi i papritur frymëmarrjes, rënie të presionit të gjakut, të cekët ritmike gjuhës dridhje / buzët / gishtat. Në qoftë se ndryshimet në sistemin qendror nervor regjistrohen nga ditët e para të sëmundjes - një negativisht diagnostike.

Nga sistemi i frymëmarrjes:

• dukshëm kongjestion i hundës rinitit dhe shkarkimi me bollëk; • pezmatim i fytit dhe bronkiti - ngjirurit e zërit të zërit, fyt gërvisht, kollë e thatë.

Sistemi urinar: dhimbje prapa dhe për të zvogëluar numrin e urinës ndashëm; Në testet shtesë - simptomë pozitiv Pasternatskogo (dhimbje në rajonin e mesit kur përgjuar). Çrregullime të urinimit me origjinë qendrore, jo periferike.

Git lëvizshmëri vërejtur shkelje si kapsllëk spastik ose i ngathët dhe vanitet.

Gjatë kulmin e tifoja

Periudhën e qitjes zgjat 4-10 ditë dhe është konsideruar nga fillimi i nxituar për të normalizuar temperaturën.

Features nxito me tifoja

Vendi i parë vend - në klavikul, sipërfaqet anësore të trungut, sqetull  skuqje pastaj përhapet në bark, gjoks, hips dhe gjymtyrë.

Istinnopolimorfna Rash, dmth në të njëjtën pjesë të trupit shfaqin Scars të ndryshme të karakterit - petekie roseola dhe ngjyrë të zbehtë të kuqe, madhësia e tyre nga 1-10 mm, kufij të qartë, por ndonjëherë shikuar tehe dhëmbëzuar. Formuar fillimisht roseola (nëse presion ata mund të zhduket për një kohë dhe pastaj rishfaqen), dhe pas 2-3 ditësh, ata i kthejnë në petekie shkak të thyej muret e enëve të vogla të gjakut. Por roseola mund të përfundojnë ekzistencën e tij nuk bëhet petekie, dhe gradualisht blidnuchy ata bëhen të verdhë dhe pastaj të zhduket - ajo është 4 natë nga fillimi i paraqitjes së tyre. Petekie zhduket si 4 natës, duke u bërë kaltërosh-vjollcë, pastaj të verdhë, duke lënë pas pigmentim për 5 ditë (nganjëherë më shumë).

Nga CNS: një të fortë Simptomat e dhimbshme dhimbje koke rrit periudhë fillestare, ka shenja të sistemit nervor periferik: pezmatim nervi, nevralgji, poliradykulonevryty, plexites. Por poliradikulity më i shpeshtë, manifestohet në formën e dhimbjes kur ju klikoni mbi rrjedhën e duhur të nervave dhe muskujve. Ndryshimet gjithashtu shpeshta trofike indeve - bedsores formuar shpejt, ulcerat trofike, fytit dhe ndryshimet ulcerative në mukozën e laring, etj Më shpesh ndodhin ulnar pezmatim nervi, podkryltsovoy, sup, malobertsovoho dhe nervat sciatic. Humbjen nervore auditory mund të rezultojë në humbjen e dëgjimit të njëanshme, por me humbjen e bërthamave auditory nervore - shurdhim të plotë. Çdo dëmtim në vestibular shikuar sistemi marramendje, nistagmus spontane. Ndryshimet në tendosje në formën e nxënësve, letargji reflekset pupillary, anisocoria - tha humbjen e nervit optik. Gjatë kësaj periudhe janë reflekset patologjike (Gordon, Oppenheim, Marinescu-Radoviç) dhe dridhje totale.

Humbja e sistemit autonom nervor karakterizohet nga ndryshimet e shpeshta shenjat krejtësisht të kundërt nëpërmjet përgjigjes faznosti dehje rickettsial, dhe duket si vijon: ngacmim ndryshon me shpejtësi inhibimin, t'i shtyer fytyrë - zbehje, takikardi - bradycardia (norma e zemrës është e shpejtë, të varfrit), dhe kështu me radhë D.. Features temperatura kurbë - rritet në ditët e para të 39-40 ° C, dhe në 4-5 dhe 9-10 ditësh fillon të bjerë për disa orë, dhe pastaj u kthye në pozicionin origjinal, dhe vetëm në ditën e 14 është në një rënie të ngadaltë, por të qëndrueshme .

Sistemi urinar - humbja e origjinës qendrore manifestuar mbajtjen urinar ose urinim pavullnetshme.

Në pjesën e sistemit të tretjes - hepatosplenomegaly (mëlçisë zgjeruar dhe shpretkë), me pëllëmbës zheltushnostyu dhe sipërfaqeve të shputës, por jo një shkelje e metabolizmit pigment, dhe një karotynovoho prandaj lëkura dhe sclera mbeten të pandryshuara, dhe urobylyn e pigmente biliare nuk janë të përcaktuara.           

Shërim faza

Faza rekonvalistsentsiyi - shërim klinik zgjasin 2-3 javë. Kjo fazë fillon me një rënie të ngadaltë, por të qëndrueshme në temperaturë deri 14 ditësh nga fillimi. Në temperaturë recesioni, të gjitha simptomat zbresin në zero.

Në varësi të rikketsiemiya dhe toksinemii do të varet nga shkalla e sëmundjes: butë, të moderuar, të rëndë dhe të dështuar.

Tifoja Diagnoza

Metodat 1.Obscheklinichesie:

- ndryshimet në UÇK-së varet nga shkalla e sëmundjes, por mbeten të leukopenia pandryshuar me Limfocitoza (por në mes të sëmundjes është e mundur dhe leukocytosis), ka granulocitet gjigante, qelizat Türk, numri snyzhetsya i trombocitet, u rrit mesatarisht norma sedimentation eritrociteve (20-30 mm / h) deri në fund të periudhës së febrile - anemi nga poikilocytosis.

- OAM është një ndryshim në ngjyrë dhe dendësia në rritje (1030 ose më shumë), dhe alyuuminuriya cylindruria, dhe lartësia e periudhës ethshëm - microhematuria
- Analiza e lëngut cerebrospinal tregon lymphocytic vetëm cytosis
- Metodat biokimike vetëm tregojnë peshën e dehjes si acidozës metabolike, azotit mbetur dhe kreatininës, ndryshimet në sheqerit në gjak mund të në çdo drejtim (të dyja rënie dhe rritje) ulet në proteina totale, albuminës dhe raporti shkelur globulin në favor të këtij të fundit.

2. Metodat tjera diagnostike është për të kryer një sistem të veçantë të kontrollit: studim EKG në dinamikën, ultratinguj, EEG, X-ray e mushkërive, konsultimin e specialistëve të tjerë - të gjithë dëshmisë së.

Diagnostifikimi 3.Spetsificheskaya - metoda serologjike:

Reagimi Weil-Felix ndihmon për të identifikuar antitrupa rickettsia Provacheka, ajo është një nga reagimet kryesore, por meta e saj kryesore - diagnoza vonë (në fund të javës së dytë) dhe ndjeshmëri ndër të rickettsiae tjetër.

RAC (plotësues fiksim) - Metoda të veçanta, shumë të ndjeshme diagnostik gjithashtu ndihmon për të identifikuar antitrupa, por me 5-7 ditë të sëmundjes (60% e pacientëve) dhe 2 javë të sëmundjes - 100%.

Phragmites (reagimi i hemmahlyutinatsii tërthortë) - një reagim që i jep përcaktimin cilësor dhe sasior të antigjeneve dhe antitrupave. Është pozitive që nga sëmundje 3-4 ditë.

ELISA (enzimë Immunoassay) - të përcaktojë antitrupa specifike të klasës G dhe M, nëse përcaktohet kështu nga IgM - thonë freskët infektuar nëse rritja e përcaktuar IgG - flasin për sëmundjen e Brill (e cila do të përshkruhet më poshtë), në qoftë se IgG mbeten të larta brenda një tjetër Koha - kjo sugjeron sëmundje.

Tifoja trajtim

Trajtimi konsiston në mbajtjen e pjesës tjetër krevat, pushim të plotë dhe dietë të butë shkakësore emëruar gjithashtu, pathogenetic dhe terapi simptomatike. Trajtimi Etiotropic - droga tetracycline (tetracycline, metatsyklyn, Aureomitsyn, hlortetratsyklyn, teramitsyn, oletetrin, Oxytetracycline, morfotsyklyn, doxycycline). Por edhe barnat me të njëjtin grup mund të ketë shkallë të ndryshme të efektivitetit, kështu qasje emërimi duhet të jenë të diferencuara. Droga më e zakonshme e zgjedhjes është doxycycline, duke e konsideruar tij rënie temperatura sfond ndodh në 3 ditë, gjithashtu reduktuar peshën e statusit të tifos.

Terapia me antibiotikë është përshkruar gjatë gjithë periudhës febrile dhe 3 ditë pas normalizimit të temperaturës. Nëse ka intolerancës që tetracyclines mund të aplikohet përsëri drogë - Chloramphenicol, rifampin, erythromycin.

Trajtimi patogjen synon reduktimin toksiciteti dhe eliminimin e shkeljeve të sistemeve kardiovaskulare dhe nervor. Pra, për të parandaluar uljen e presionit të përdorura Aarterialnoho adrenalin, caffeine, adrenalina dhe noradrenaline, por këto barna janë vetëm ringjalljen, sepse pacientët e nevojshme në spital, kështu që menjëherë, kur presioni progresiv pika zbatohen barnat e mësipërme.

Për shkak të efekteve të dëmshme të histamine përshkruajnë antihistamines - tavegil, diazolin etj Në zhvillimin thrombophlebitis dhe trombozë përshkruajnë anticoagulants që nga ditët e hershme të sëmundjes, dhe shpesh medikament i përzgjedhur është heparin.

Trajtim simptomatik është caktuar në varësi të simptomave mbizotëruese.

Deklarata e jo më herët se 12 ditë bëra nga normalizimin e temperaturave, dinamikën pozitive të diagnostikës laboratorike.

Komplikimet tifoja

Komplikime të lidhura me çrregullime të enëve të gjakut që çojnë në kolaps, trombozë, thrombophlebitis, thromboembolism dhe, si pasojë e gjithë kësaj - plagë, gangrenë, goditje ishemike, hemiplegia dhe hemiparesis, zorrëve gjakderdhje. Pavarësisht nga shkalla e furnizimit me gjak, infeksionet e shpeshta të mesme pranimin.

Sëmundjeve Brill

Kjo sëmundje ndodh vetëm në njerëzit shërohen nga tifoja, pra si rezultat i rikthim endogjen sepse simptomat vysypnotyfozni identike, por është më i butë. Rifillimi i regjistruar edhe pas 20-30 vjet.

Ndryshe nga tifoja, nuk ka marrëdhënie të rasteve individuale, nuk ka vektorët përfshirja (morrave), jo sezonalitetit, nuk mund të përcaktojë kohëzgjatjen e periudhës së inkubacionit, e konsideruar kjo është përsëritje endogjen, kjo është një kohë e gjatë agjenti është në pacientit, por në gjumë.

Në kurbën e temperaturës nuk ka "prerje" Ndryshe kurbë vysypnotyfoznoyi temperaturës, e cila është karakterizuar nga recesionet të mprehta temperatura ditore 2-3 për të gjithë periudhën e febrile zgjat një mesatare prej 14 ditësh. Formimi pak granuloma në enët e gjakut të trurit. Kohëzgjatja e periudhës së febrile është ulur me 2 herë dhe zgjat 12-15 ditë, dhe 6-12

Sëmundja ndodh shumë më e lehtë dhe metodat diagnostike janë të njëjta, por reagimi Weil-Felix është negative, kështu që diagnoza gjithmonë duhet të kryhet në bashkëpunim me druhm reaksione serologjike (PAP, IAR, Phragmites, ELISA)

Tifoja Parandalimi

Parandalimi jo-specifik është për të izoluar pacientin dhe disinfestation e infeksionit në qelizat, dhe personat e kontaktit duhet të masë temperaturën tuaj çdo ditë për 25 ditë dhe kur ajo është në rritje të konsultohet menjëherë me mjekun.

Parandalimi i veçantë është përdorimi i vaksinës vysypnotyfoznoyi kimike - një antigjen pastruar e Provacheka rickettsiae (0,5 ml subkutane herë). Në tifoja e kunjeve të kryera nga emergjent seroprofilaksën vvednyya doxycycline për 0,1 g 1 në ditë, ose 0.3 g rifampicin 2 herë në ditë, ose tetracycline 0.5 g 3 herë në ditë - e përdorur këto barna për 10 ditë.

Tjetër rickettsial klinike manifestime, komplikime dhe trajtimi i tifoja janë identike, por ka disa karakteristika që janë diskutuar në nenet përkatëse.

Doktor terapist Shabanov IE