Teniasis derri shirit


Teniasis ka një shpërndarje preferenciale në zonat ku derrat janë të përfshira gjerësisht. Ajo është në këto vende shënuar nivele të larta të infeksionit të derrave që ndonjëherë arrin 35% të popullsisë së përgjithshme. Një shembull i tillë, është Tajvan, Kinë, Korenë e Jugut, Afrikë dhe Amerikën Latine.

Teniasis (derri shirit shirit armatosur) - Sëmundjet parazitare të njerëzve dhe kafshëve shkaktoi shirit helmyntom derri, e karakterizuar nga një plagë kryesor i sistemit të tretjes - domethënë zorrë e vogël - lokalizimin kryesore e parazitit.


Teniasis, polovozrelaya shirit individuale derri

Tenyoza gjeografike shpërndarjes.

Vatra endemike tenyoza përcaktohet kryesisht nga frekuenca e shfaqjes infektuar derra - ndërmjetme tenyoza pritës. Këto xhepa janë të bashkuar në disa zona endemike në teniasis:
Këto janë:

1) Zona Afrikës (Nigeria, Kameruni, Zaire dhe të tjerët), e cila përveç pranisë së kafshëve pushtimit shënuar një nivel të ulët sociale të popullsisë.
2) tenyoza zona të Azisë (Koreja e Jugut, Kina, Tajvani, Indonezia, India, Filipinet) ku kafshët invasiveness lartë - 25-35%. Deri në 20% të njerëzve në disa zona po vuajnë teniasis.

3) Zona e Amerikës Latine (Kolumbi, Meksikë, Nikaragua, etj), ku si 20% e derra të infektuar, 300 milionë njerëz të infektuar me parazit.

Në ish teniasis Bashkimit Sovjetik ndodh me disa frekuencave në Ukrainë (pjesa perëndimore) në Bjellorusi. Në teniasis mbetet shqetësuese në Krasnoyarsk Territory.

Shkaqet e teniasis infeksionit

Patogjen tenyoza - krimbat fjongo shirit solium (derri shirit shirit armatosur) të paturit e një (lentovydnoe) gjatësinë e trupit të sheshtë prej 3-4 metra të përbërë nga skoleksa me 4 suckers muskujve, qafës, strobilus (për 1000 segmente).

Ka një numër i dallime derri shirit dem:

1) Ndryshe në kokë derri shirit dem (skoleksa) me 2 rreshtat e grepa për 32 copa (këtej e emrit "të armatosur").
2) shirit përfundimtare) segmente (biseksualëve derri ndryshe gjedhit zgjatur, me vezore me fetë shtesë tretë (a provave laboratorike diagnostike diferenciale).
3) segmentet Fund akoma arsye nuk mund të lëvizë në mënyrë të pavarur dhe të shkojnë peryanalnuyu rajonin e pacientit.
4) vezë derri shirit ngjitëse tek njerëzit (ndryshe nga vezët e gjedhit shirit). Çdo segment që ata mund të përmbajë deri në 50 000 shtuk.Yaytsa (hexacanth) shirit derri praktikisht të padukshëm nga dem - brenda 6 embrione tikryuchnye shkak diferencimi është kryer vetëm në segmente fund studimi.

Teniasis, shirit skoleksa derri

Dalluar këto zinxhir është e rëndësishme sepse trajtimi tenyoza është i ndryshëm.

Burimi i infeksionit teniasis

I formës së prerë shirit derri mjeshtër - Njeriu është një parazit në trupin polovozrelaya parazit individuale (në zorrë e vogël) dhe, në përputhje me rrethanat, një shpërndarje e segmenteve hexacanth me feces. Individë të pjekur parazit në trup për dekada të tëra.

Bosi Përkohshme - Shtëpi Pig, derri i egër. Pret të rralla ndërmjetme - macet, qentë, majmunët, nganjëherë njeriu. Trupi i tyre është formuar me hexacanth Finn (derri larvat shirit) dhe sëmundjeve të shkaktuara nga parazitët saktësisht larva. Në njerëz, sëmundja e shkaktuar nga larva shirit, i quajtur cysticercosis.

Teniasis, shirit hexacanth derri

Mekanizmi i infeksionit - ushqyese, mënyra - ushqimi. Një person mund të infektohen teniasis përdorimin e mishit të papërpunuar ose të pamjaftueshme ngrohje-trajtuar përmban finlandezët (larvat shirit).

Në të njëjtën kohë pacienti është shumë ngjitëse për të tjerët dhe veten e tij si thekson vezë parazit. Dallimi është se tani është populli dhe jo vetë teniasis dhe cysticercosis (shirit faza larvave), e cila është edhe më e vështirë për të trajtuar.

Cikli i derri shirit:

Adult pjekur parazitëve individët derri shirit në zorrë e vogël e ushtrisë përfundimtar - njerëzit. Që nga feces fund segmente jashtë në mjedis. Në mjedisin e segmenteve ndarë hexacanth që hyjnë në trup kur të ushqyerit e derrave të tyre hexacanth mbeturinave të ndotura. Me shkatërrimin e vezëve shell në stomak ose zorrët pritës ndërmjetme hexacanth lirisht mund të depërtojnë enët e gjakut dhe roznestysya të gjithë trupin. Shumica e tyre 2-3 ditë depozitohen në indet e muskujve. Finlandeze ose tsistitserka (derri larvat shirit) që kanë lloj flluskë, i formuar nga 60-70 ditë pas infeksionit. Vendi kryesor i lokalizimit Finn - ind lidhës intramuskular, por ato gjithashtu mund të formojnë në organet e tjera dhe indet (në cysticercosis). Tsistitserka janë flluska me një diametër prej 10 mm me transparent të lëngshme brenda, dhe bashkangjitur në mur të brendshëm të krerëve flluska shirit.

Teniasis, cikli i zhvillimit të

Finlandezët nuk janë rezistente ndaj temperaturave të larta dhe të ulëta. Në një temperaturë prej 80 ° brenda një pjesë të finlandezëve neutralizuar besueshme. Aging është jo më pak se 1 orë. Për asgjësimin e karkasave të derrave me finlandezët duhet gjatë ngrirë mish në minus 12-15 ° për 10 ditë.

Në trupin e ushtrisë përfundimtar finlandezët merrni duke ngrënë mish apo papërpunuara ose gjysmë-pjekur, tsistitserka infektuar. Saktësisht në zorrët e tsistitserka formuar polovozrelaya shirit individuale derri. 2 muaj pas infeksionit në individë të shirit në segmentet zorrë shfaqen vezë të pjekur.

Simptomat tenyoza Drejtat

Veprim patogjen shirit derrit tek njerëzit në teniasis (parazitëve pjekur individëve shirit derri në zorrë):

1) toksik-alergjik zinxhir efekt në pacientit (zhvillimin e reaksioneve alergjike ose dispozitiv alergjik i organit).
2) zinxhir Mekanike Efekti (duke ia bashkangjitur fiksohem zorrëve mur është acarim mekanike për zhvillimin e inflamacion të mukozës zorrëve).
3) thithjen e ushqyesve konkurruese pronarit për jetën e tij.

Simptomat klinike janë të lidhura kryesisht me ndikimin Parazitologjisë në sistemin e tretjes e pacientit dhe e kombinuar në disa sindroma:

1) Sindromi asthenic-neurotik (marramendje e pacientit, dhimbje koke, i dobët prish gjumin, nervozizëm);
2) Sindromi pesimist (shkelja e oreksit - ajo shpesh ulet siklet në zorrët pasi të hahet, belching);
3) Sindromi i barkut (dukuri e dhimbje barku Vetëm cramping dukshme nyyuchohoharakteru dhe dhimbje të forta).

Në testin e përgjithshëm të gjakut shkelje shpesh serioze vërejtur në rritje të disa pacientë kolychesktva e eosinophils (eosinophilia) dhe mangësi hekuri anemi.

Nëse një person është një host ndërmjetme - zhvillon cysticercosis (në muskujve dhe indeve lidhës grumbulluar tsistitserka - larvat invazive), në të cilën sëmundja është jashtëzakonisht e vështirë (më shumë në artikullin "Cysticercosis").

Imuniteti pas pësimit tenyoza paqëndrueshme, reinfection mundshme.

Diagnoza tenyoza

Tenyoza paraprak diagnoza faturohet sipas të dhënave klinike dhe epidemiologjike. Simptomat klinike janë jo-specifike, kështu që është e nevojshme për të kryer një diagnozë të plotë diferenciale (përjashtojnë sëmundje të traktit gastrointestinal - gastroenterit etiologji bakteriale dhe virale, cholecystitis, sëmundjet e zorrës së trashë, sëmundje Crohn dhe të tjerët). Në mbështetje të formulimit të një diagnozë paraprake - mbledhjen e historisë epidemiologjike (konsumit të dyshimta, të papërpunuara ose të përpunuara mjaftueshëm mish dhe mish pa kontroll veterinar).

Diagnoza përfundimtare është vënë pas ekzaminimit laboratorik plotë:

1) Studimet në mënyrë për të zbuluar heq stol strobilus - segmente fund që nuk zvarritje. Fund (biseksual) segmente derri shirit ndryshe gjedheve zgjatur, me vezore me fetë shtesë tretë (a provave laboratorike diagnostike diferenciale).
2) Ovoskopiya scraping perianale për të identifikuar segmentet fund (ata palëvizshëm). Njëjtën shenjë diferencial.
3) metodat serologjike - analizat e gjakut për të zbuluar antitrupa specifike për antigjene shirit derri (më të rëndësishme për të cysticercosis ku diagnoza është feces të vështira).

4) Metodat shtesë: e gjakut komplet (eosinophilia, anemi hypochromic), coprogram, teknikat instrumentale (radiografi dhe skopyya).

Trajtimi tenyoza

Të gjithë pacientët duhet të marrin trajtim në spital për shkak të rrezikut të cysticercosis në shkatërrimin e vezëve dhe predha hexacanth hyjnë në qarkullim të përgjithshëm.

Pajtueshmëria Regjimi ushqyese: dietë (Tabela) №13, e cila është treguar për sëmundje akute infektive, parazitet. Ushqimi - 4-5 herë në ditë në doza të vogla. Nuk duhet të jetë e gjatë periudha "uritur" në mes të ngrënies. Enerhotsennostyu dietë, reduktohet në një masë të madhe nga yndyrë dhe karbohidratet, me një përmbajtje të lartë të vitaminave

Dietë ditore: proteina - 75-80 g (60-70% e kafshëve); yndyrë - 60-70 g; Karbohidratet - 300-350 g; enerhotsennost - 2200-2300 kcal

Ushqime të rekomanduara dhe enët:
bukë gruri tharë;
të ulët-yndyrë mish dhe peshk lengjet e mishit, supë supave perime, lëngjet e mishit mucous nga dridhë i zhveshur;
mish ligët, shpezë, peshk;
pije laktik acid, djathë;
pureed qull e oriz, bollgur dhe hikërror;
patate, karrota, panxhar, lulelakër, domate pjekur;
frutat pjekur butë dhe manaferrat, u rrit hips supë; sheqer, mjaltë, reçel, reçel, marmelatë.

Përjashton produktet dhe enët:
thekër dhe çdo bukë të freskët, buns;
supë yndyror, supë, borscht;
mish yndyrore, shpezë, peshk, sallam, tymosur, peshku i kripur, i konservuar;
qumësht tërë dhe krem, krem ​​yndyror, djathrave;
mel, elb perla dhe drithëra, makarona;
lakër, radishes, rrepkë, qepë, hudhër, tranguj, fasule;
fruta, fibra të pasur;
çokollatë, ëmbëlsira, kakao

Trajtim të drogës tenyoza

Rregullat e trajtimit:

a) Droga që shkaktojnë prishjen strobilus dhe mund të zhvillojnë cysticercosis kundërindikuar (fenasal dhe të tjerët).

Kur zorrëve teniasis mundshme prazikvantelya qëllim të vetëm (biltritsida), mjeku dozen përshkruan. Drogës paralizon parazitin, kjo e fundit pushon të abstenojnë në murin e zorrëve dhe nga feces.

Ekstrakti i fier mashkull gjithashtu shkakton paraliza e muskujve të nematod dhe vdekjes së saj të shpejtë. Dy ditë në një regjim ushqimor të durueshëm gjatë natës laksativ i kripur (sulfate magnezi). Ditën e tretë, spastrimit klizmë, pastaj gjysmë ore për të pirë të gjitha ferns dozë mesatare (4-7 gram për një të rritur), ujë, 40-50 minuta pastrues përsëri kripur të pijshëm. Mëngjesi vetëm nga 1-1.5 chasa.Pri asnjë karrige për 3 orë e ardhshme vënë një klizmë spastrimit.

Fara kungull: 500 gram fara Hidh ujë të valë në mënyrë që ata ishin të mbuluara me ujë dhe banjë me ujë për orë të tëra 1,5-2h. Pastaj në mëngjes në një stomak bosh marrë tërë pasardhësit vulosur me supë për 30-40 minuta. Pas 2 orë laksativ kripur.

b) detyrueshëm karrige prania për 2-2.5 orë pas trajtimit, si ferns tej paralyzing efekt dhe fara kungull mbi.

c) Mos lejo të vjella për të shmangur hyrjen segmente të parazitit në stomak dhe ri-infeksionit.

d) Pas nematod shqyrtojë atë për të ruajtur integritetin në yzbezhno segmente fund në zorrë.

Vëzhgimi klinik pas pësimit tenyoza themeluar për një periudhë prej 4 muajsh nga mbajtja terapi kontrollit - 4 hkratnoe kërkimore zbrazjes Intervalet e 1 muaj.

Tenyoza Parandalimi

  • Blerja e produkteve të mishit vetëm në institucionet e specializuara të mëdha të ushqimit.
  • Visual hetim blerë mish për praninë e Finn (tsistitserkov) shirit saj derri dhe çdo çështje të dyshimtë.

Teniasis finlandezët zinxhir mish i gjallë

  • Ushqimi dhe vetëm mish ngrohjes-trajtuar. Recall: arritjen e temperaturës brenda një pjesë më shumë se 80 ° për një orë. Mish zgjatur ngrirjes për 10 ditë të çon në humbjen e pendë.
  • Mos u mundoni mbushjes me lagështi gjatë gatimit.
  • Watch për shëndetin e tyre dhe shëndetin e të dashurve të tyre, dhe shfaqjen e simptomave të parë një mjek menjëherë.
  • Mbikëqyrja sanitare-veterinare i mishit të derrit në impiantet e përpunimit të mishit.
  • Anketa dekretoi persona (fermat punëtorët e derrave, impiantet e përpunimit të mishit) invasiveness.