Tenyarynhoz gjedhit shirit


Tenyarynhoz është sigurisht biohelmintozy kronike, regjistruar kudo. Incidenca e lartë e sëmundjes regjistruar në Afrikë, Amerikën e Jugut dhe Australi. Në Rusi incidenca e lartë është regjistruar në Autonome Qarkut të Yamalo-Nenets, Republikës Çeçene, Republika e Altai, Komi, Dagestan dhe të tjerët, e cila shkon 1,1-10 apo më shumë raste në 100 mijë. Popullsisë. Përveç rajonet e mësipërme teniarynhoz ndodh me disa frekuencave në Udmurtia, Perm, Krasnoyarsk, rajoni Novosibirsk, Krasnodar, rajon Orenburg, Republika MariEl.Na territoret e tjera të Federatës Ruse mund të regjistroheni teniarynhozu raste të izoluara me morbiditetit të ulët në rajon.


Tenyarynhoz - Parasitologists sëmundje njerëzore të shkaktuara nga shirit helmyntom bullish, dhe karakterizohet nga mosfunksionim të traktit gastrointestinal dhe të prirur për sëmundje kronike.

Shkaqet e teniarynhozu

Patogjen helmintiasis - një përfaqësues i tapeworms klasës, specie shirit - shirit gjedhit (Toeniarhinchus saginatus). Është mjaft krimba të mëdha në gjatësi mesatare prej 6-7 metra (4 12 metra). Shirit bullish përbëhet nga kokës, qafës dhe prohlottyd ose strobill (segmente), numri i të cilave të mëdha - deri në 2000 copë. Segmente të pjekur, si Worms tjera raspolohayutsya në skajshme dhe kanë mitrës pjekur (sipas parazit është hermafrodit), ata mbushën hexacanth (vezë) në shumën prej 150 copë në çdo segment. Features shirit - 4 gota thithje mbi kokën e tij, aftësia për të në mënyrë të pavarur segmente të zvarritem nëpër bar, praninë në çdo segment të sistemit të tyre riprodhues.

Njerëzit përfundimtare hozyainomyavlyaetsya. Në njerëz, parazit polovozrelaya shirit gjedhit individuale, në bazë të një person identifikon vezë nga feces në mjedis. Segment i shirit mund të veprojë në mënyrë të pavarur pas jashtëqitje zvarritje dhe të lëvizë trupin e pacientit. Segmente dispozitë 80 ditë-të pas datës së pushtimit (infeksionit).

Individë të pjekur shirit gjedhit

Ndërmjetme host - kafshët, dreri, zebër, si buall dhe të tjerët. Pret ndërmjetme infektohen duke ngrënë hexacanth gjatë ushqimit (bar, tokës). Në indet e muskujve është tsistitserka zhvillimi ose finlandezët (larvat shirit), e cila është e rrezikshme për infeksionin e njeriut pas një mesatare prej 4-5 muajsh.

Gjedhit shirit pret ndërmjetme dhe një burim për tenyarynhozom infeksionit të njeriut

Mekanizmi i infeksionit - ushqyese, por mënyra - ushqimi. Infeksioni i njeriut ndodh me anë të mish i gjallë ose undercooked përpunuara përmban finlandezët (larvat invazive).Një person i sëmurë tek të tjerët NUK infektues, hexacanth duhet të shkojnë të gjithë rrugën për zhvillimin e larvave në organizëm ndërmjetme pritës, të cilat janë të rrezikshme për të infektimit njerëzor.

Ndjeshmëria për teniarynhozu përgjithshme, të rriturit shpesh të sëmurë.

Shirit Hexacanth gjedhit

Cikli i shirit gjedhit:

Vezë me feces merrni në mjedis (ata janë në strobilus - segmente, në mënyrë aktive duke lëvizur), thyerja vezë hexacanth (bari, toka, bari). Hexacanth mjaft i qëndrueshëm në mjedis - mund të përballojë temperatura të ulëta (praktikisht mund të përballojë dimrin në tokë) janë vrarë në temperatura të larta (deri në 29-37º), nën veprimin e rrezeve ultraviolet. Kafshët infektohen duke ngrënë feces kontaminuar personi të sëmurë bar. Në traktin e tretjes larvat pritës të ndërmjetëm që depërtojnë në murin e zorrëve në enët e gjakut dhe u përhap në të gjithë trupin. Ata janë të depozituar në indet e muskujve ose intramuskular zlementov lidhës (zemra, fjala, përtypet, skeletit), të cilat janë të konvertohet në tsistitserka (Finn) për rreth 4-5 muaj.

Jetëgjatësia e finlandezëve në trupin e ndërmjetme presë - rreth 8-9 muaj, pas së cilës ata vdesin. Nëse gjatë kësaj kohe Finn prekje (të hahet finnoznoho mish) tsistitserka kthen skoleksa, bashkangjitur mukozës më 12 Ulçera duodenale dhe formoi polovozrelaya individuale. Duration parazitëve shirit gjedhit në burrë rreth 20 vjet.

Cikli i shirit gjedhit

Imuniteti pas pësimit teniarynhozu unsterile paqëndrueshme.

Efekti patogjen i shirit gjedhit të njerëzve:

1) efektet mekanike (suckers, segmente të veprimtarisë), dëmtuar tajitëse dhe motorike funksionet e traktit gastrointestinal (rrufë e mukozën e zorrëve);

2) provokim i dhimbjes, ndërsa kalon nëpër segmente bauhynyevoy përplasje (të tilla si apendiksit);
3) shirit grup në zorrë shkakton pengimin e zorrëve ose inflamacion;
4) mungesa e ushqyesve nëpërmjet zinxhirit të tyre intensive konsumit;
5) Sensibilizimi organizmi (zhvillimi i reaksion alergjik).

Simptomat teniarynhozu

Nuk janë të hershme dhe të vonë (kronike) teniarynhozu faza. Faza e hershme u studiuar për shkak të simptomave të pashprehur apo jo, kështu që për gjatë fazës së hershme është konsideruar të jetë shuar dhe malosimptomno.

Në teniarynhozu kronike fazë ofron 4 simptomat kryesore:

1) asthenovegetative (dobësi e përgjithshme, pafuqi, lodhje, gjumë të dobët, marramendje, dhimbje koke, nervozizëm);
2) pesimist (nauze, të vjella ndonjëherë, urth, jostabiliteti karrige - shpesh dobësuar, por ndonjëherë një tendencë për kapsllëk, hypersalivation - rrit jargëzim);
3) barkut (dhimbje në bark pa lokalizimin veçantë: ajo mund të jetë një dhimbje në stomak - dhimbje epigastrike në rajon çapokor - barkut majtë apo të djathtë);

4) ndryshime të rëndësishme në oreksit (zvogëluar ndryshimet oreks të rritet në mënyrë drastike e tij).

Ndonjëherë një nga provat e vetme e sëmundjes është një shkarkimi i nematod dhe segmentet e saj të zorrëve pa qenë i ndonji ankesat e pacientit.

Në gjak: eosinophilia rrallë vogël (rritje në eosinophils), leukopenia (reduktim në qelizat e bardha të gjakut), anemi (reduktuar qelizat e kuqe të gjakut, hemoglobinës).

Në lëng zheludoch studimit - reduktuar aciditetit në 70% të rasteve.

Kur X-ray e zorrëve - vuri në dukje vendosmëri e ndihmave të mukozën e zorrëve të vogla.

Komplikimet teniarynhozu

- Pengimi zorrëve për shkak të akumulimit të zinxhirit të individëve dhe mbivendosjes zorrë;
- Vrimë (seksioni) me mur shirit zorrëve dhe zhvillimin peritonit;
- Inflamacion (pancreatitis, apendiksit, kolangiti, DZHVP);
- Custom vend parazit (fshikëz fshikëz e tëmthit, shtojcë, zgavrën e hundës).

Prognoza në shumicën e rasteve të favorshme.

Diagnoza teniarynhozu

Diagnoza e komplikuar nga metodat malosimptomatichnoho aktuale parazitoza.Osnovnye në diagnozën:

1) Mblidhni histori epidemiologjike (përdorimi fakti mish të gjallë apo të presë termikisht maloobrabotannoho ndërmjetëm);
2) Fakti që nga e zorrëve segmenteve celular parazitare gjatë aktit të jashtëqitjes dhe më gjerë;
3) stol Ovoskopiya dhe scraping perianale ndjekur nga diagnozën diferenciale mes tenyarynhozom dhe teniasis (mikroskopi shpallur me zbulimin e segmenteve të mitrës të degëve anësore - një shenjë ovotsist shirit gjedhit);
4) e gjakut komplet (eosinophilia, leukopenia, anemi);

5) X-ray zbulimin e parazitit në zorrë.

Diagnoza diferenciale është bërë me teniasis dhe difillobotriozom.

Trajtimi teniarynhozu

Deworming është kryer duke përdorur agjentët antiparasitic.

1) Në prag të dhe gjatë trajtimit - bezshlakovoho dietë.
Besshlakovaya dietë vklyuchaetv parimet e mëposhtme:
- përjashtojë nga të hahet skuqur, yndyror, i tymosur, i kripur dhe të ëmbël;
- dietë duhet të jetë supave pranishëm mbahem në të, supë, oriz, hikërror, produktet e qumështit, peshku ligët, bukë nga mielli gruri, fruta, çaj, pelte;

- është rreptësisht e ndaluar, panxhar, lakër, hudhër, radishes, lëpjetë, spinaq, fasule, kajsi, rrush, pjeshkë, gooseberries dhe raspberries, miell i bluar trash meli, miell i bluar trash elbi, qumësht, sodas, kafe, çokollatë, pije alkoolike;
- hani ushqime të vogla 5-6 herë në ditë.

2) kryesor medikament për trajtimin e teniarynhozu - fenasal një nga dy skemat.
- darkë të lehta në mbrëmje, pastaj ½ lugë natriyuhidrokarbonatu në ¼ gotë me ujë të zier, nëpërmjet 10
15 minuta holluar në 1/2 filxhan sheqer pezullimit ujë fenasala (mjeku përcakton dozën, mesatarisht një i rritur është 2-3 oz.);

- në mëngjes në një stomak bosh të njëjtën procedurë në të njëjtën sekuencë.

Pas marrjes fenasala parazit vdes dhe vjen natyrshëm në aktin e jashtëqitjes, të marrë asnjë masë shtesë janë të nevojshme.

Pacienti duhet të ndryshojë rrobat çdo ditë. Trajtimi është pacient i jashtëm. Efikasiteti i trajtimit të matet nga mungesa e segmenteve gjedhit shirit në feçe gjatë 3 muajve të ardhshëm.

3) të drogës alternative - biltritsid (praziquantel) një herë një dozë të cilat përshkruajnë
Mjeku.

4) Phytotherapy (mashkull fier ekstrakt të thatë në kapsula, fara kungulli).

Në prag të deworming vënë një klizmë spastrimit, klizmë është duke bërë dhe deworming mëngjes pas marrjes ilaçe (1,5 orë) dhënë pastrues kripur. Të gjitha dozë pije pacientit për 30 minuta (më shpesh një kapsulë xhelatinë). Nëse brenda 3 orë e karrige nuk ishte, përsëri të vënë një klizmë spastrimit, ajo do të ndihmojë lirimin parazitin nga zorrët.

Monitorimin e efektivitetit të trajtimit të kryhet në 3-4 muaj. Pacienti është vërejtur se 2 vjet 2 herë në vit.

Teniarynhozu Parandalimi

  • Të eliminojë mundësinë e të hahet para ose gjysmë-pjekur mish (viçi).
  • Kujdes të inspektojë mish para se të përpunimit praninë aty Finn (gjedhit larvat shirit) larvat në mish nuk është gjithmonë e dukshme, por nëse ju me kujdes shikojmë nga afër, ne mund të shohim.

Zinxhir finlandez në mishit të gjedhit

  • Trajtim të kujdesshëm të ngrohjes e mishit nga nematod infektimi shmangur: temperatura të paktën 80 gradë brenda copë dhe të paktën 1 orë; mish finnoznoe nuk mund të përballojë zgjatet ngrirjes (në -15 gradë për 5 ditë).
  • Qëndrim të kujdesshëm për shëndetin e tyre (me simptomat e sëmundjes ose siklet në zonën anal, qasje në një mjek për ekzaminim dhe deworming mundshme).
  • Anketa në epid. dëshmia e njerëzve të profesioneve të caktuara, barinjve, milkmaids, telyatnytsi, blegtorisë.
  • Kafshët kërkimore kufomat për Finn në impiantet e përpunimit të mishit.