Strongyloidosis


Strongyloidosis - një sëmundje mjaft e zakonshme të njeriut që ndodh në shumë vende të klimë të lagësht, dhe ka një turp midis njerëzve pa respektuar rregullat e higjienës personale, të cilat mund të shihet në shpërthimet në jetimore, spitale psikiatrike dhe institucionet tjera të mbyllura. Urgjenca stronhyloydoza ishte shkalla më e lartë e lindjes për shkak të pacientëve me HIV-pozitiv të tij.

Strongyloidosis - një heohelmintoz rrjedh kronike të shkaktuara uhrytsey zorrëve përhapur në mesin e njerëzve (anthroponoses), kryesisht ndikon në traktin gastrointestinal dhe reaksione alergjike të përgjithshme.


Stronhyloydoza gjeografike shpërndarja

Sëmundja është përhapur në vendet me rajonet mjaft e lagësht subtropikale dhe tropikale. Kjo dhe Amerika e Veriut, Amerika dhe Juglindore, Evropë, ish Bashkimin Sovjetik - Moldavia, Gjeorgjia, Ukraina, Azerbajxhani dhe të tjerët.

Shkaqet stronhyloydoza

Agjent shkaktar është E. uhrytsa - stercoralis Strongyloides, e cila është një lloj nematodat (roundworms). Kjo femra si fije nematode variojnë në madhësi nga 1 mm deri 2,2 mm në meshkuj më pak - 0,7 mm. Në fund kreu i parazitit është hapja gojën dhe buzët. Pajisja seksuale çiftëzohet. Parazitëve Uhritsy në mukozën e 12-duodenum, zorrë e vogël dhe zorrë të mëdha, stomak ndonjëherë. Vezë uhritsy ovale, i tejdukshëm, shumë të vogla (deri në 0,03 mm). Femër fekonduar mund të vë një ditë për 50 vezë që zhvillimi i mëtejshëm duhet të dalë natyrshëm (në feces) dhe pastaj i pjekur në mjedis.

Strongyloidosis, uhritsy zorrëve vezë

Cikli i zhvillimit: duke qenë fakultative (absolute) parazitëve, patogjene mund të zhvillohet plotësisht në mjedis, nganjëherë pjesërisht ose plotësisht në presë. Që mund të jetë një parazit, dhe mund të jenë svobodnozhyvuschymy. Krimbat Svobodnozhyvuschye që jetojnë në tokë. Nën kushte të favorshme, larvat vezë, e cila pasi u ndryshuar kthehet në individë të pjekur. Maturimi disa larvat është mënyrë tjetër, dhe në procesin e u ndryshuar ata i kthejnë në fillyarievidnye larvat, pas së cilës brezi i ardhshëm është parazitare (v. E. nevojshme për ushtrinë e tyre të zhvillimit të organizmit). Shpesh lëkura (rruga perkutantnyy) është depërtimi i tyre në organizmin pritës, e ndjekur nga enët e gjakut, qarkullimi pulmonar - mushkëritë (ka ndërrim i puplave, një brez i ri i parazitëve), të rriturit të marrë në fyt, atëherë në traktin gastrointestinal. Uhritsy jetojnë në zorrë e vogël, nuk vë vezë nga e cila larvat shfaqen menjëherë.

Strongyloidosis, cikli i zhvillimit të

Një person mund të jenë të infektuar dhe me gojë, por pastaj larvat janë futur në rreshtim të gojës dhe të emigrojnë përsëri, si në rrugë perkutantnom para se të arrijnë në zorrë. Emigrojnë larvat pavarësisht penetrimit merr 17-27 ditë.

Superinvazii shans (larvat pjesë janë futur në rreshtim të zorrëve), ose autoinvaziya (përmes lëkurës së gërvishtjet perianale rajonit). Disa larvat nga feçe merrni në mjedis vazhdojnë të pjekur në dy mënyra. Një femër shtrihet deri në 50 vezë të pjekur (kushte optimale - t = 10-40 °, lagështia 18-20%). Deri në fazën invazive mund të zhvillojnë 1-2 ditë, dhe të depozituara në tokë e deri në 4 javë.

Prandaj,
Burimi i infeksionit - Një person i sëmurë i cili identifikon me feces në mjedisin e vezëve parazit.
Mekanizmat e infeksionit:
- perkutantnyy (percutaneous, ku larvat proburavlivayut depërtojnë në lëkurë ose
dhjamor dhe djerse gjëndra, follicles flokët), e ndjekur nga hyrë në gjak dhe qarkullimi pulmonar; ecje të sigurt zbathur, pjesa tjetër mbi bar, punë bujqësore;
- gojë (faktorët e transferimit - ujë, ushqim - perime, manaferrat, fruta, vezë kontaminuar
parazit);
- autoinvaziya (vezë ndërrim i puplave në zorrë dhe pastaj lirimin larvat dhe drejtimin

procesi i zhvillimit të tyre).

Efekt patogjenike në trupin e njeriut

Në fazën e hershme (migratore) theksojnë se veprimi patologjike është uhritsy jetës sensibilizimi dhe produkte të trupit krimbat prishjen (reaksion alergjik) dhe efektet mekanike në indet dhe organet gjatë migrimit larvave. Dëme të shumta murin e zorrëve duke shkaktuar inflamacion, infiltrimin e mureve qelizore (kryesisht Eozinofilet), ënjtje të follicles, formimi i granulomat. Mund të formohet erozionit, ulçerë, hemorragji. Nyjet mezenteralnoy rritjes. Kur injektuar në organet e ndryshme mund të formohet granuloma, abscese, ndryshime degjenerative. Në rezistencë të ulët ndaj ushtrisë (onkologji, aplikimi i citostatikëve, imunoshtypes, kortikosteroidet) përgjithësim të mundshëm të infektimit me zhvillimin e vdekjes. Ajo është gjithashtu e mundur hyrja e microflora sekondare bakteriale. Në imunitetit të rënda (kancerit, faza e infeksionit HIV AIDS) mund të zhvillojnë forma të përgjithësuar të lezioneve Parazitoza të shumë organeve dhe sistemeve, duke përfshirë jetike.

Faza kronike e sëmundjes është manifestuar dëmtim të rëndë të sistemit të tretjes për shkak të atrofi mukozale dhe çrregullime të tretjes, mangësi proteina, humbje të rëndë peshe, lodhje.

Strongyloidosis, uhrytsa zorrëve

Simptomat klinike stronhyloydoza

Periudha e inkubacionit (periudha nga infeksioni për fillimin e simptomeve) nga javët 2-3h për disa vjet.

Faza e herët karakterizohet nga mungesa e simptomave të sëmundjes të veçanta. Reaksione alergjike karakteristike. Pacientët vërejtur:

- Dobësi e përgjithshme të Përgjithshëm (dobësi, nervozizëm, dhimbje koke, marramendje)
- ethe natyra febrile (temperatura mbi 38 °), simptomat dehje (djersitje, të dridhura, lodhje, marramendje dhe dhimbje koke)
- sindromi pulmonare (bronkit, pneumoni, eozinofilik infiltrates paqëndrueshme)
- fenomeni i gastroenterit akut (diarre me mukozë dhe erë të pakëndshme, nauze dhe vjellje), hepatomegaly (rritje në madhësinë e mëlçisë) me verdhëz (i parë duket urina e errët, yellowing e sclera atëherë sytë, duart, pastaj gjymtyrëve dhe bust plotësisht).

Faza e vonë (kronike) në varësi të dashurisë së organeve të caktuara janë të ndarë në disa forma:

1) Forma gastrointestinal manifestuar nga fillimi akute të zhvillimit të gastrit (të vjella, vjellje, dhimbje barku), enterit (stools të lëngshme ujore) enterocolitis (dhimbje barku, stol të dobët me gjak dhe mukusit); mund të zhvillojë një peptike 12 duodenale, fenomen tëmth dyskinesia. Stools lëngshme mund të ndryshojnë një tendencë për kapsllëk.

2) Forma Duodeno-zhelchnopuzyrnaya karakterizohet nga dhimbje barku e intensitetit të ndryshme, me karakter kryesisht dhemb, belching, ndjenjë e hidhur në gojë, humbje e oreksit, dhimbje në mëlçi (sektor drejtë), nauze dhe vjellje. Ekzaminimi (ultratinguj, cholecystography) - disa rritje në madhësinë e mëlçisë, tëmthit rrotullim, deformim i hijen e tëmthit,

3) Formë neuro-alergjik si urtykariyi - koshere, kruajtje, sindromi asthenic-neurotik (nervozizëm, djersitje, dhimbje koke), dhimbje në muskul (dhimbje të muskujve), arthralgia (dhimbje të përbashkët) perkutantnom në mënyrat e infektimit mund të zhvillohet dermatit alergjik. Manifestimet lëkurore regjistruar disa herë në vit me asnjë tendencë për përsëritje.

4) Forma pulmonare shoqëruar me dëmtimin e sistemit të frymëmarrjes të llojeve të ndryshme. Yaasche një "shok" autoinvazii. Pacientët mund të ndodhë kollitje, gulçim, të ngjashme me frymëmarrje vështirësi astma, reagim temperaturës.

5) Forma të përziera (Ata ose manifestime të tjera).

Nuk janë të butë, të moderuar, të rënda. Në të rënda mund të zhvillojnë disa komplikime, lezionet ulcerative zorrë, duke i dhënë fund peritonit shpuar, mëlçisë parenkimale, nekrotizues pancreatitis.

Diagnoza stronhyloydoza

Stronhyloydoza në fillim diagnoza paraqet disa vështirësi. Në "dolaboratornyy" fazë klinik dhe epidemiologjik ose vetëm në duart e Dr. ankesave nonspecific e pacientit. Megjithatë, në vlerësimin e ankesave dhe gjak primare duhet t'i kushtojë vëmendje disa karakteristika:

1) nje kombinim i çrregullimeve të ndryshme të sistemit të tretjes me reagime të shpeshta toksike dhe alergjike te pacientit;
2) të mbështetur pretendimet e mësipërme eosinophilia lartë dhe analiza ESR në eosinophilia periferike krovi.Dlya stronhyloydoza karakteristike, e shprehur në fazën e hershme (70-80%), leukocytosis, rritja ESR në 40-60 mm / orë.

Diagnoza diferenciale duhet të bëhet kryesisht me helminthiases tjera (dhe veçanërisht ankilostomidoz, dhe të tjerët), si dhe sëmundje të shumta të traktit gastrointestinal natyrës infektive dhe joinfektive (gastrit, sëmundjes peptike, gastroenteritis, enterocolitis, pengim zorrëve, sëmundja Crohn, etj) .

Diagnoza laboratorike stronhyloydoza:

1) Testi i gjakut i përgjithshëm do të tregojë eosinophilia të lartë, sidomos në fazën e hershme (60-70%), ESR rritet në 40-60 mm / h, leykotsioz.
2) Koproovoskopiya (zbulimin e vezëve dhe larvat në feçe) duodenoskopiya (zbulimin e larvave në biliare). Identifikimi i larvat në feces dhe përmbajtjen fllad duodenale shpenzimeve nga Kato dhe metoda e pasurimit (Kalantaryan, Fyulleborna) është problematike, sepse shpesh larvat vdesin. Prandaj, analizat tregojnë më të mirë: "Testimi për strongyloidosis" dhe hulumtim do të kryhet nga Bergman (bazuar në lëvizje thermophilic larvat drejt ngrohjes). Ju mund të vini deri për pështymë dhe urina.

3) Testet serologjike (IFA, RIF) janë përdorur në pak praktikë.

Trajtimi stronhyloydoza

Organizative dhe regjimit masa: për shkak të lezioneve të traktit gastrointestinal, në pacientët e hospitalizuar terapi anti është treguar në trajtimin statsionar.Protivoparazitarnoe përfshinte një destinacion:

1) mintezol (më të mirë) - gjatë vakt apo 30 minuta pas ngrënies 2-3 orë në fëmijët - 25 mg / kg / ditë, të rriturit - 50 mg / kg / ditë techenie2-3 ditë.
+ desensitizing terapi (zyrtek, Claritin dhe të tjerët).

2) medamin - 100 mg / kg / ditë në 3 doza të ndara menjëherë pas një vakt dhe të pi pak ujë.
Droga alternative - Albendazole, vermoks. Terapia Anti ka efekte anësore dhe contraindications, si i caktuar nga një mjek! Vetë kundërindikuar.
Në mënyrë që të emërohet terapi detoxification infuzion.

Studimet e kontrollit të kryer 2 javë pas trajtimit 3hkratno në intervale prej 2-3 ditë.

Mbikëqyrja klinike është themeluar gjatë vitit: gjatë 6 muajve të parë të pacientit shqyrtuar çdo muaj, pastaj në 6 muajt e ardhshëm - tremujore. Përsa i përket 3hkratnyh larguar pas testeve negative.

Stronhyloydoza Parandalimi

- Zbulimi me kohë dhe trajtimi stronhyloydozom. Grupet e rrezikut Ekzaminimi: punonjësit e institucioneve bujqësore kanë kontakt me tokën, me ujë; Punëtorët serë në ndërmarrjet tregtare, minatorë, fadroma, punëtorët e ndërtimit të rrugëve dhe institucionet e tyre njëjtat individuale të mbyllura (jetimore, spitale psikiatrike, koloni). Të gjithë këta persona janë subjekt i inspektimit periodik nga Bergman në strongyloidosis.
- Personale njerëz të parandalimit të cilët kanë kontakt me tokën (parandalimin e ndotjes tokës dhe duart e mukozës, trajtimin e tyre në kohë, përjashtime në përdorimin e perimeve të kontaminuara të tokës, fruta, manaferrat).

- Përmirësimin Sanitar i vendbanimeve njerëzore (planifikuar tualete pastrimi oborr, dezinfektimin kohë i feçe infektuar). Efekt të dëmshëm mbi larvat e ujit dhe zbardhues (200 g për shërbejnë stol për 1 orë) të valë.
- Edukimi higjienike e brezit të ri.