Streptokokut infeksion


Streptokoket - një familje e tërë e mikroorganizmave. Nën mikroskop, ata duken si topa e vargut. Në mesin e kësaj familje është i sigurt për njerëzit, por disa lloje të shkaktojë një numër të madh të sëmundjeve të rrezikshme nga helmimi me ushqim të proceseve purulent pothuajse kudo në trup.

Streptococcus nën mikroskop

Termi "Infeksioni streptokokut" të përcaktojë një grup i sëmundjeve të shkaktuara nga beta-hemolitik Streptococcus. Pra, i quajtur për shkak të pronave të saj të shkatërruar qelizat e kuqe të gjakut. Ky grup përfshin, erizipelë, fruth i keq, proceset inflamatore lokale dhe përgjithësuar, abscese, cellulitis, vlon, osteomielit, infeksion plagë, septikemi streptokokut dhe endokardit. Infeksion strep është shkas për etheve reumatike (ethet reumatike), glomerulonefriti akut (inflamacion i indeve të veshkave). Relative afërt e beta-hemolitik Streptococcus - Pneumococcus (Streptococcus pneumonia) është agjent i madh shkaktar i pneumonisë, sinusit.


Ndikimi patogjen streptokoket përcaktohet nga aftësia e saj për të prodhojnë toksina (helme): streptolizinën ofron një efekt shkatërrues në qelizat e gjakut dhe të indeve të zemrës, eritrohenin shkakton zgjerimin e enëve të vogla dhe të shkakton paraqitjen e të pamend, të tilla si ethe flakë të kuqe, leykotsidin shkatërron qelizat e bardha të gjakut - një nga elementet e sistemit imunitar. Përveç kësaj Streptococcus sekreton enzimat që nxisin depërtimin dhe e shtriu në indet.

Burimi i infeksionit është një njeri i sëmurë, ndoshta topi asimptomatike e patogjen.

Rruga kryesore e transmetimit të streptokokut - rënie e ajrit edhe mënyrën e mundur ose e ujit - nëpërmjet duarve të pista, objekte të kontaminuara intereson. Penetrimi në trup ndodh shpesh nëpër mukozën e traktit respirator (96-97%), infeksion të mundshëm nëpërmjet lëkurës thyer ose nëpërmjet një plagë kërthizës në të sapolindur.

Në vend në organizëm streptokokut depërtimit zhvillon inflamacion i lëngshëm, qelbëzuese ose mpirje të indeve prekur (nekrotike). Veçuar enzimat specifike, Streptococcus kapërcyer barrierat lokale dhe në gjak dhe sistemit limfatik, duke shkaktuar streptokokut formimin vatra infeksioni në organet e largëta (të zemrës, kockat, etj), Inflamacion i nyjave limfatike. Toksina lëshuar nga Streptococcus, të shkaktojë një rritje të mprehtë në temperatura, të vjella, dhimbje koke, ndërgjegjes dëmtuar (shpesh rasti me fruth i keq, erizipela, sepsë). Jo më pak e ashtuquajtura sindroma alergjike në pacientit zhvillon një reaksion alergjik ndaj përbërësve të Streptococcus membranën qelizore, gjatë së cilës vetë veshkat sistemin imun të dëmtuar, zemrën dhe nyjeve. Imuniteti pas kryerjes së infeksionit streptokokut të paqëndrueshme, në mënyrë që njerëzit mund të merrni sëmundje shpesh streptokoksike të sëmurë (me përjashtim të një komponenti - kundër toksinave Streptococcus prodhuar, ajo mbetet për jetën, duke siguruar mbrojtje kundër sëmundjes ri fruth i keq).

Infeksion Simptomyvstreptokokkovoy

Shkurtimisht konsiderojnë disa manifestimet e infeksionit streptokoksike.

Fruth i keq. Ethe Purple quajtur fruth i keq në shekullin e 17 nga një prej shfaqjeve të saj - skuqje të bollshme vend. Ethet Scarlet ndodh me temperaturë të lartë, dehje të rënda. Një nga shenjat e fruth i keq - inflamacion i bajamet (bajame, dhimbje të fytit). Sëmundja fillon me ethe akute, dobësi të përgjithshme, dhimbje koke, dhimbje fyti, kur gëlltitjes, të rritet në temperaturën e trupit të 38-39˚. Pas 6-12 orë pas fillimin skuqje duket, fillimisht më të dukshme në duart, këmbët, trupin e sipërme. Nxituar maksimale zhvillimi është 2-3 ditë të sëmundjes, gradualisht u zhduk para javës së dytë.

Simptomet e infeksionit strep

Në qoftë se një person ka imunitet kundër toksina Streptococcus, pastaj të infektuar nga ky patogjen, personi nuk është në ethe sëmurë flakë të kuqe dhe grykët.

Angjinë - Ky inflamacion i bajamet e faring (shpesh qiellzor). Ajo lëvizi dhimbje të fytit në trajtimin protivostreptokokkovyh mungesë, më shpesh shkaku i sëmundjes proceset autoimune që çojnë në sëmundje të zemrës dhe sëmundje të veshkave. Pectoris sëmundje Probabiliteti varet nga gjendja e bajamet lokale imunitetit: ulët është - më e madhe mundësia e angina. Reduktimin e imunitetit të përgjithshëm nën ndikimin e hipotermi, kushtet e pafavorshme mjedisore gjithashtu rrit gjasat e sëmundjeve me anginë.

Tejkalimi i barrierave mbrojtjen bajamet lokale Streptococcus fillon të shumohen dhe të prodhojnë substanca të ndryshme që shkaktojnë inflamacion, i cili mund të jetë në fytit natyrën, folikulare, lacunar dhe nekrotike. Streptokoket Penetrimi dhe produktet e tyre metabolike në limfatike limfatik nyjet shkaktuar atyre inflamacion akut. Nëse funksioni i pamjaftueshëm pengesë prej indeve përreth bajame, streptokoket mund të depërtojnë indet rreth bajamet, duke shkaktuar inflamacion (i quajtur peritonzillit, abscesi peritonzillyarnyy), ndërsa hyn në thellësi të gjakut mund të çojë në sepsë. Zhytur në produktet e gjakut të streptokokeve prishin thermoregulation dhe shkatërrimin e indeve të trupit dhe veçanërisht - sistemi nervor qendror dhe periferik, veshkat, mëlçinë, enët e gjakut, infarkt, dhe të tjerët.

Periudha e inkubacionit për angina është 1-2 ditë. Kreu i sëmundjes akute. Më të shfaqet në mesin e të dridhura të plota shëndetësore, dobësi, dhimbje koke, joints dhemb, dhimbje të fytit kur gëlltitjes. Dridhura zgjat 15-30 minuta, pastaj një ndjesi të ngrohjes. Në format e rënda të sëmundjes ethe zgjat për afat të gjatë, të përsëritura ditën tjetër. Dhimbje koke e shurdhër, jo lokalizimi specifike ruhet për 2-3 ditë. Dhimbje në nyje, përsëri duket pothuajse në të njëjtën kohë me një ethe dhe mbahen për 1-2 ditë. Dhimbje të fytit, fillimisht një të vogël, të shqetësuar vetëm me gllabërim, pastaj gradualisht rritet, bëhet e vazhdueshme, arrin intensitet maksimal në ditën e dytë. Rash me anginë ndodh. Bajamet me anginë rritur, me të verdhë-bardhë pllakë purulent ose flluska të bardha (follicles).

Rózsa - Kjo nuk është fjalë ekspresive, dhe një tjetër sëmundje e shkaktuar nga Streptococcus. Sëmundja është shenja si të zakonshme të infeksionit - dhimbje koke, ethe deri në 39-40˚, dridhura, dobësi, dhimbje të muskujve dhe të veçanta - lezione inflamatore të lëkurës. Site në rritje mbi lëkurë të prekur të shëndetshme, ka një uniforme (të kuqe) ngjyra dhe kufij të qartë. Varësisht nga ashpërsia e lezioneve të lëkurës sëmundje mund të jetë pjesë e kufizuar e skuqje, por në raste të rënda, mund të duket dhe flluska dhe hemorragji.

Inflamacioni i palcës kockore, mbulon të gjitha segmentet e kockave të quajtura osteomielit. Streptococcus të jetë shkaku i saj në 6-8% të rasteve. Sëmundja manifestohet lezione purulent të palcës kockore. Kockave substancë vdes, absces formuar, e cila së shpejti shpërthen.
Një manifestim i skajshëm i infeksionit streptokoksike është sepsa. Kjo sëmundje zhvillohet në njerëzit me imunitet të reduktuar ndjeshëm. Me patogjen fokusi kryesor përhapet nëpër trup me gjak, fokus të ri dhe të infeksioneve të reja - abscese në mëlçi, veshka, truri, mushkëritë, kockat, joints, etj Sëmundja mund të marrë formën e rrufesë, me vdekjen e pacientit brenda 2-3 ditë, por mund të zgjasë për vite me rradhë (quajtur hronyosepsys).

Diagnoza e infeksionit streptokoksike

Diagnoza e infeksioneve STREPTOKOKSIKE vendosur në sëmundje osnovaniisimptomov. Për të sqaruar natyrën e sëmundjes (shkalla e reagimit të organizmit), dhe për të shmangur ndërlikimet e mundshme që analizon sjelljen pacienti i gjakut, urinës, electrocardiography. Për të sqaruar llojin e agjentit kryer një hulumtim bakteriologjike - lashtat materialit biologjik nga vatrën e infeksionit (p.sh., swabs nga bajamet, lezione në lëkurë, mukusit nga mushkëritë.). Duke krijuar një diagnozë, mjeku duhet të dallojë natyrën nga difterisë streptokoksike sëmundje (lezione bajame të ngjashme me angina), fruthit dhe rubeolës (skuqje, të ngjashme me atë me forma të butë e fruth i keq), mononucleosis infektive (dhimbje të fytit), pezmatim i lëkurës dhe ekzemë (lezione të lëkurës të ngjashme me kur Roger).

Trajtimi i infeksionit streptokoksike

Trajtimi i infeksionit streptokoksike është kryer duke përdorur seri antibiotikët penicilinë: benzylpenicillin, ampicilin, bitsillina 3 ose 5 Bitsilli ditën e tretë ose të katërt pas fillimit të trajtimit me penicilinë. Rezistenca ndaj antibiotikëve penicilinë streptokokeve nuk janë në gjendje për të blerë. Nëse jeni alergjik ndaj penicilinës mund të caktohet një antibiotik numër eritromitsinovaya (erythromycin, oleandomycin). Përgatitjet e sulfonamides (sulfadimetoksina, bashkë-trimoxazole) dhe tetracycline (tetracycline, doxycycline) nuk janë efektive dhe nuk janë të rekomanduara për trajtimin, përdorimi i tyre mund të shkaktojë zgarë asimptomatike (bartës do të infektojnë të tjerët). Deri në fund të përshkruesit të trajtimit antibiotik normalizojë microflora zorrëve (lineks, baktysubtyl).

Për të hequr toksinave nga trupi nevojë për një shumë të pini 3 litra lëng në ditë (çaj, lëng, lëng frutash ose ujë). Qëllimi terapeutik dhe obscheukreplyayuschey duke marrë vitaminë C, e cila ka aftësinë për të forcuar muret e enëve të gjakut dhe për të marrë pjesë në heqjen e toksinave.
Produktet e kombinuar me paracetamol lloj Coldrex, ju mund të përdorni Theraflu, por shkurtimisht, pasi që përdorimi i tyre mund të lindin prosperitet shikimit që i shërben shkakun e dështimit të trajtimit dhe të komplikimeve.

Përgatitjet për shpëlarje fyt nuk janë në gjendje të ndikojnë jo vetëm Streptococcus, të vendosura thellë në ind, por edhe në sipërfaqe. Prandaj përdoret pije në higjienë dhe jo për qëllime mjeksore. Shpëlaj mundësisht se pastilles për gjiri, si në rastin e parë, agjenti është larë jashtë dhe të eliminohen, dhe i dyti i gëlltiti.
Personi i sëmurë dietë duhet të jetë lehtësisht të tretshëm (trupi nuk ka nevojë për të shpenzuar forca shtesë të prishen ushqim), me vitamina të mjaftueshme.

Njerëz trajtimet infeksion streptokokut

Njerëzit trajtimet streptokoke infeksionit do të përfitojë personi shumë të sëmurë, por si e vetmja metodë e pavarur të trajtimit apo jo të përshtatshme. Vendimi për të refuzuar tradicionale (me antibiotikë) trajtimet, duhet të kuptojnë se merr përsipër përgjegjësinë për ndodhitë e mundshme nga komplikime të rënda të infeksionit. Droga përdorur në mjekësinë popullore, janë kryesisht infusions dhe decoctions e bimëve medicinale. Kjo ekstrakte frutash që përmbajnë sasi të lartë të vitaminave (Rose, boronicë, mjedër) - përdorimi i tyre forcon mbrojtjet e trupit dhe promovon heqjen e shpejtë të toksinave, ndjek të njëjtin përdorim Qëllimi decoctions e bimëve me pronat diuretik (fletë boronicë, bearberry). Bimët supë kanë astringent, anti-inflamator dhe antibacterial pronat (leh lisi, leh shelg, kamomil, amëz) janë përdorur si brenda dhe jashtë, si një pije dhe locion. Trajtimet e nxehtësisë të tilla si dush duke përdorur fshisave dhe decoctions e bimëve mund të bëhet në periudhën e rimëkëmbjes, por pa frills: mbinxehje edhe keq për trupin si hipotermi, veprim mekanik në zjarr në lëkurë mund të çojë në përkeqësimin e procesit. Nëse trajtimi recetë të duket e komplikuar e dyshimtë, atëherë nga ai duhet të braktiset në favor të mjeteve të thjeshta provuar.

Duke përdorur metoda tradicionale, nuk mbështeten në ekstreme, kështu që disa "healers" ofertë për të përdorur si një locion trajtim me urinë dhe madje edhe pleh të freskët!
Parandalimi i infeksionit streptokoksike është higjiena personale, higjiena e strehimit dhe vende publike. Forcim dhe ushtrim të ndihmojë për të forcuar vetitë mbrojtëse të trupit. Shëndetin, të ushqyerit një komponent i rëndësishëm i mbrojtjes kundër ndonjë sëmundje.

Zakone të këqija: pirja e duhanit dhe abuzimi me alkoolin jo vetëm të reduktojnë efektivitetin e barrierave të përgjithshme dhe lokale mbrojtëse, por edhe të ndikojë negativisht në rezultatin e sëmundjes, duke rritur rrezikun e komplikimeve. Përpunimit në kohë të traumave mikro (p.sh., zgjidhje jod) dhe për të zvogëluar rrezikun e depërtimit të patogjen në plagë. Nëse afërsi është infeksion i sëmurë streptokokut, ata duhet të izolohen për trajtim.

Konsultimi mbi infeksionit temë streptokokut.

Nëse vaksinuar kundër infeksionit streptokoksike?
Përgjigje: Jo, vaksina kundër beta-hemolitik Streptococcus nuk zhvillohet. Është vaksina nga e saj "kushëri" Pneumococcus.

A mund të marr fruth i keq sëmurë dy herë?
A: Ju mund të, por ajo është në teori. Në praktikë kjo është e rrallë

Sa kohë kurs i antibiotikëve? Ju mund të anuloni para?
A: Kursi standarde e terapisë antibiotike është 7-10 ditë. Në diskrecionin e kursit mjekut mund të shkurtohet për 5 ditë, ose shtrirë në 2 javë. Në mënyrë të pavarur ulja e normës është dekurajuar fuqimisht.

Çfarë gargarë mirë apo spray (pyrskavky)?
A: Të dy mënyra Rëndësia e madhe mjekësore jo. Shpëlaj mundësisht me qëllime higjienike, për të hequr produktet e inflamacionit. Përbërja e sprays shpesh janë të efektshme në infeksionet STREPTOKOKSIKE sulfonamides.

Në çfarë kushte mund të lindin komplikime të infeksionit streptokoksike?
Përgjigje: Komplikimet mund të ndodhin në një periudhë prej 1-2 ditë për 4 javë. Vëzhgimi shërohen dhe trajtimi i butë mund të zgjasë deri në 3 muaj