Tetanozi Tetenus - shkaqet, simptomat dhe Trajtimi OT


Tetanozi - veçanërisht të vështirë, të mprehta, saprozoonoznaya (toka rezidente) infeksion bakterial nga mekanizmin e transmetimit kontakt, e karakterizuar nga sulme të përgjithësuar konfiskimit në sfondin e hypertonus muskulare. Vdekshmëria në këtë sëmundje arrin 85%, pas shfaqjes së simptomave, edhe përkundër trajtim adekuat.

Përshkrimi i sëmundjes ka ardhur përsëri në traktat Hipokratit, djali i të cilit vdiq nga tetanozi. Vetëm nga fillim të shekullit të 19-patogjen i tetanusit kanë qenë në mënyrë aktive të mësojnë, të panevojshme vënë re se gjatë luftërave është një infeksion masiv me pasoja vdekjeprurëse në mes të personelit ushtarak. Më vonë, u krijua toksoid stobnyachnyy, përdoret për profilaksi në masë, të cilat në mënyrë të konsiderueshme të zvogëlojë rrezikun e sëmundshmërisë dhe vdekshmërisë nga tetanozi.


Patogjen Tetanozi

Patogjen Tetanozi - bakteret Clostridium tetani. Forma ngjan një shkop, flagjelat palët të cilat janë të vendosura (ato shkaktojnë depërtimit të mëtejshëm dhe lëvizje aktive në trup). Tipar kryesor dallues i agjent shkaktar - prania e fortë në toksinës botërore, forca që ai jep vetëm botulinovoho toksina. Doza e saj minimale vdekjeprurëse - kg / 2nh. Kjo ekzotoksina ka dy fraksione - tetanospazmin dhe tetanolizin.

Tetanolizin - lëshuar nga qelizat e patogjen të ditëve të para, por roli i saj në patogjenezën ende nuk ka një shpjegim definitive. Ne vetëm dimë se ajo shkatërron qelizat e kuqe të gjakut, duke shkaktuar hemolizën në prani dhe të pengojnë fagocitozën (devouring kltkami sistemin imunitar të patogjen) - këto dy zona duke shkaktuar depërtimin e shpejtë për të synuar patogjen (sistemit nervor), e cila në mënyrë të konsiderueshme shkurton periudhën dhe simptomat inkubacion bën zhvillim më të shpejtë.

Tetanospazmin - Komponenti i dytë e toksinës të cilën është lëshuar vetëm në shkatërrim (dmth pas fagocitozës) dhe vepron në këtë mënyrë - në mënyrë selektive ndikon sinaptobrevin (kjo është një bartës proteina transmembranore, fshikëza tajitëse, qelizat që janë të përfshirë në lirimin e neurotransmitters frenues në Synapse ashpër ), kjo çon në tkurrje muskulare pakontrollueshme, duke pasur parasysh proceset janë vetëm ngacmim frenave pa ndërmjetësues.

Për sa i përket qëndrueshmërisë, patogjen i tetanusit është një nga më të qëndrueshme, të panevojshme krijon një mosmarrëveshje (atë raund, qelizat diametër më shumë, është një terminal që ofron patogjen ngjashmëri me "daulle shkopinj") nën kushte të pafavorshme dhe oksigjen.

Bakter Clostridium tetani

Në fekaleve, tokës dhe të kontaminuara objekte në konteste të ndryshme vazhdojnë për dekada të tëra, kështu që toka është rezervuar i pashtershëm i tetanusit. Vdes brenda 14 orëve të zgjidhjes 1% të klorurit mercuric, formal dhe zgjidhje 5% e fenolit. UFI eshte rezistent ndaj veprimit.

Ndjeshmëria për tetanozit është i lartë. Nuk ka asnjë sezonalitetit, apo moshës dhe gjinisë kufizimet e, dhe kufijtë gjeografike - kudo - problemi ka rëndësi globale, vdekshmëria gjatë infeksionit gjithmonë lë stabilitet të lartë.

Infeksioni shkakton tetanosi

Burimi - tokë dhe shumë kafshëve specie në traktin e tretjes janë zbuluar patogjen tetanusit, zbulimin patogjen është e mundur në zorrë e njeriut, por për shkak të integritetit të sipërfaqeve zorrëve mukozës, prezantimi i mëtejshëm i patogjen nuk ndodhë (edhe pse nuk është gjithmonë një rrezik!).

Way - infeksion pin përmes lëkurës së dëmtuar ose mukozës dëmtuar. Në thelb, Atrium konsiderojnë: shtënë, sëmbim, plagët prerë, splinters, scrapes, djegiet, ngrirja, trauma dhe plagë vaginale kërthizës në kushte johigjienik.

Por panevojshme riprodhimi i patogjen ndodh në portë, ajo është shumë efikase sipërfaqeve plagë preprocessing. Nëse ju jeni nga spitali, përdorni dezinfektues më të zakonshme - peroksid hidrogjeni, alkoolit, furatsillina, chlorhexidine.

Simptomet e tetanusit

Inkubacion mund të zgjasë nga një ditë në disa muaj, por më shpesh 3-14 ditë. Kështu, më e shkurtër periudha e inkubacionit, rëndë rrjedh sëmundje. Kjo pikë është konsideruar nga fillimi i patogjen të shenjave të para klinike. Sapo ka kontakt me një sipërfaqe të hapur plagë patogjen është fiksimi i saj dhe riprodhimit në vendin e futjes, kursin e veprimit të fagocitozës ndarjen nga qelizat e toksinës patogjen - tetanospazmin. Por gjatësia e periudhës së inkubacionit është për shkak tetanospazmin nuk mund të drejtpërdrejt të arrijnë CNS nga gjaku, ai duhet të kalojë rrugë të gjatë historike: degë orenditë krovopostachayut fibrave muskulore përmes kontaktit të gjakut ndodh synapses mionevralnoho (lidhjet në mes të qytetit " fibrave të muskujve dhe neuroneve motorike). Tetanospazmin fillimisht lidhet për receptorët, dhe nga membranat e qelizave nervore, thekshëm nëpër atë direkt në qelizë, duke lëvizur nëpërmjet fibrave të qelizave nervore në qelizat e ardhshme, duke arritur në sistemin nervor qendror (përveç shpejtësisë së avancimit të toksina - 1 cm / h). Pas kalimit një numër të strukturave historike neurogjenik nuk është një "periudhë konvulsive" me simptoma përkatëse dhe shenja.

Periudha konvulsive fillon me tetanospazmin veprimit. Simptomat e para të zhvilluar në nivel lokal, pra në vendin e zbatimit, si dhimbje budallaqe dhe duke tërhequr me twitching muskujve, atëherë simptomat gradualisht bëhet më e përhapur në natyrë, kapjen fusha gjithnjë e mëdha muskujve, subjekt i shkrirjen rreptë:

1.Trizm - tendosje përtypet muskujt tonik, zatrudnyayuschee parë mbylljen e gojës, dhe pas - e bën të pamundur për lirimin dhëmbët.

 

Trismus në tetanusit

2. buzëqeshje hidhur dhe britmat në të njëjtën kohë shpreh dhe ironi, por ndonjëherë ajo quhet, pamëshirshëm tallur;

 

Buzëqeshje hidhur

3. semundjen disfagia - vështirësi gëlltitjes shkak të vrull e gëlltitjes muskujt, kjo çon në lodhje, përveç hypersalivation (jargëzim tepruar, pa mundësinë e gllabërim).

Treshi lartpërmendur e simptomeve (trismus, buzëqeshje të hidhur, semundjen disfagia) është typospetsyfichnymy simptomë që lejon të vënë saktë, ose të paktën të dyshuar tetanusit herët.

4. muskujt hypertonus e qafës, mbrapa dhe bark, entuziazëm gjymtyrë (krahët dhe këmbët). Hypertonus muskujve Shpërndarja është zbritur dhe lloji, sepse ton mbrapa muskujt zhvilluar më shumë se stomak, ka opystotonus, të paktën - emprostotonus (me abdominals zhvilluara me forcë, si rezultat duket si një pacient në dhimbje të forta në bark ).

Opisthotonus - lloji më i shpjegoj trupin, duke rezultuar në zgjatues muskujve hypertonus, të grupuara kryesisht në pjesën e prapme të trupit (muskujt e qafës dhe zgjatues mbrapa muskujt e gjymtyrëve), bends pacientit në formën e një hark, duke u mbështetur mbi kokën e tij dhe pesë .

 

Opisthotonus muskujve në kohën e gjykatës, e cila fillimisht mund të jetë clonic (dmth relaksim pas një gjykatë), dhe pastaj kalon ose faza clonic, janë kolosal (dmth relaksim përfundimtar pas një gjykatë nuk ka, dhe ata janë gjithmonë në tension) . Ata mund të jenë të pranishme në të pacientit në të njëjtën kohë, por në pjesë të ndryshme të trupit, kështu që konvulsione në tetanusit është quajtur shpesh tonik-clonic. Në atë kohë këto kapje të ndodhë një ngurtësi të plotë, dhimbje shumë e dhimbshme, mundësia e lëvizjes është ruajtur vetëm në duart dhe këmbët - është një tjetër shenjë e rëndësishme diagnostike diferenciale, por në fazat e mëvonshme.

Këto konfiskimet mund të rezultojë nga ndonjë, edhe irritues më të vogla - prekjes, auditory, vizuale. Dhe gjëja më e keqe në këtë sëmundje është se në kohën kur këto konfiskimet tepër të dhimbshme njeriu mbetet në ndërgjegjen e plotë dhe kur ju lidheni me dekompensimi e organeve dhe sistemeve, vjen një vdekje të ngadaltë dhe të dhimbshme, por njeriu mbeti deri në fund në mendje.

5. Capture muskujt ndër brinjëve tensioni tonik, diafragma dhe glottis. Që atëherë, rreziku i lartë i vdekjes për shkak të bllokim të frymëmarrjes, si pasojë e vrull e muskujve të frymëmarrjes ose nga humbja e menjëhershme e qendrës respiratore dhe vasomotor në oblongata palcë.

6. Formimi i dështimit të shumëfishtë të organeve në kulmin e një manifestimeve të mundshme klinike, dhe si e hetimit pas sëmundjes. Ndryshimet në KSHCHS (acid-bazë të statusit gjaku), edhe me sistemet kardiovaskulare dhe respiratore:

• ↑ tensioni i gjakut, takikardi me zhvillimin e mundshëm të arrhythmias;
• me anë të ndaluar të marrë frymë zhvillon cianozë, dhe në qoftë se sulmet e shumë të shpeshta, acidosis pastaj formuar gradualisht (ndryshojë KSHCHS) që rrit gjendjen e përgjithshme dhe formoi një rreth vicioz mbyllet, dhe kjo e bën edhe më shumë ankth dhe më shumë dritë goditës në qendër të oblongata palcë, u thellua frymëmarrjen dhe çrregullime kardiovaskulare.

Tetanozi neonatal - Një formë e veçantë e sëmundjes, duke pasur parasysh sëmundjen është e shpejtë dhe vdekja ndodh para fillimit të manifestimeve klinike tipike. Fillimisht, fëmija ka shkelur aktin e gëlltitjes dhe gjiri, vërejtur refuzimin e gjirit. Konvulsione tetanosi shoqëruar nga ulëritës, dridhje të ulët cik / mjekër dhe gjuhën, bashkohet urinim pavullnetshme dhe defekimit. Gjatë sulmit vërejtur edhe cianozë dhe blepharospasm (vrull e qepallave - një zazhmurivanie fortë). Ka në të sapolindur nënat e të cilëve nuk ishin vaksinuar, dmth ata fëmijë të cilët nuk kanë marrë imunitet pasiv nga nënat e tyre.    

Diagnoza e tetanusit 

Të dhënat shpesh të mjaftueshme klinike (Përmbledhje), tk klinika plotë evoluon për 1-3 ditë, duke ruajtur shkrirjen rreptë. Nga metodat laboratorike dhe diagnozën më të rëndësishme të pranueshme bakteriologjike, duke e konsideruar atë synon izolimin dhe identifikimin e patogjen dhe zbulimin e saj toksina në materialin e testit (Smears mikroskopi, ekzaminimit mikroskopik të indeve). Në këtë rast, nuk ka metoda të tjera diagnostike nuk është aq e sëmundjeve të tjera që kanë për qëllim zbulimin e antitrupave, të panevojshme në këtë rast, kjo rritje e titrit të antitrupave ndodh sepse edhe dozë minimale vdekjeprurëse e patogjen nuk shkakton përgjigje imune.

Tetanosi Trajtimi

Trajtimi i pandashëm nga regjimi dhe dietë në këtë sëmundje: e nevojshme mënyra shëndetësor-mbrojtëse, e cila ndihmon të zvogëlojë frekuencën e konfiskimit. Për ta bërë këtë, pacientët vendosen në reparte të izolimit, duke parandaluar kontakt me stimujve të jashtëm. Dietë duhet të shkoni në zondovoe dhe / ose të ushqyerit parenteral (përmes një IV) përzierjet e veçanta lëndë ushqyese, përzierjet e aminoacidet dhe emulsione yndyrë. Fuqia është 2500-3000kkal norma / ditë. Me konvulsione shpeshta KSHCHS siguruar diagnozën dhe më pas përshtatur dietën, konvulsione të panevojshme kur ka konsum të madh të energjisë.

Trajtim vetëm në njësitë e kujdesit intensiv, duke marrë parasysh pothuajse të gjitha barnat janë në listën e grupit A është e nevojshme edhe për kontrollin dinamik të ndryshimeve laboratorike dhe pacienti është në pajisjet mekanike të ventilimit (frymëmarrje artificiale), ata duhet të kateteryzyruyut (akt të panevojshme vrazhdë e urinimit thyer). 

• Terapia shkakor është shumë e kufizuar në kohë simptomat tashmë të pranishëm dukshme efektivitetin e saj është minimizuar, sepse as fillim as riemërimit nga këto barna nuk pengon zhvillimin e formave të rënda klinike dhe vdekjen. Nga agjentët shkakor përfshijnë imunoglobulinë e tetanusit dhe tetanusit pastruar serum përqendruar. Ata janë përdorur vetëm kur podozerenii ndaj infeksionit deri simptome nuk e kanë parë ende.

• Terapia Pathogenetic ka për qëllim të ndikojë toksina dhe është efektive në kombinim me shkakësore që mund të përmirësojë prognozë e mbijetesës. Këto barna përfshijnë: relaxants muskujve, Anticonvulsants tërë arsenalin, analgesics narkotike, antihistamines, barbiturates, β-blockers për të reduktuar ndikimin e sistemit nervor simpatik. Zgjatur të rënda në listën e kërkuar të shtuar antibiotikët për parandalimin / trajtimin e pneumonisë dhe sepsë.

Komplikimet e tetanusit 

• Komplikimet në vendin e parë janë thyer shpesh kockat, ndarjen dhe këputje të muskujve, contractures muskujve të ndodhë, thyen nyjet.

• Me më pak të rrezikshme dhe komplikime të dalin në fazat e mëvonshme të lëshojnë infeksionet sekondare bakteriale (pneumoni, pielonefrit, sepsë, atelectasis pulmonare).
• Për abscese mëdha dhe komplikime të ndodhë në të infeksionit celuliti porta. Por në jetën e përditshme relativisht të gjerë, infeksionet, foto diametralisht të kundërta - porta infeksione janë shpesh të pamundur për të gjetur.

Sëmundja shpesh është fatale.

Parandalimi i tetanusit 

Jo-specifike - parandalimi lëndimit dhe trajtimi i sipërfaqeve plagë.

Specifike - imunizimin planifikuar aktive e fëmijëve dhe të rriturve posttravmatycheskaya parandalimit të emergjencave. Imunizimin aktiv i popullsisë fillon 3 muaj të moshës prej 4.5 muajsh → → → 6 muaj 18 muaj Rivaksinimi parë → 7 vjet → Rivaksinimi dytë në 14 Rivaksinimi dytë → Rivaksinimi çdo 10 vjet pas vaksinimit fundit. Mund të vaksinuar pas vaksinat: DTP, DT-M, Infanriks. Vaksinimi kryhet sipas orarit të imunizimit, me të gjitha indikacioneve dhe contraindications. Kur Kundërindikimet vaksinimit manipulimi shtyrë, dhe vaksinimi i mëtejshëm është një plan individual me afatet e ruajtjes (dmth diferenca midis vaksinimi / sohranna parë dhe të mëvonshëm revaktsynatsyyamy ≈1,5 muajt e etj).

Imunizimi emergjente kryer lëndime dhe, si vaksinimi i vjetër para toksoid kryhet ose serum imunizim pasiv antytoksycheskoy ose imunizimin aktiv-pasiv (toksoid tetanosi ose imunoglobulina homologe) ose emergjente Rivaksinimi tetanus toksoid. Është më mirë për të zgjedhur 2 opsionet e fundit të panevojshme, kur administrohen nivelin antitoksik serum mbetet më pak se ajo mund të jetë Periudha e inkubacionit kohë. Prandaj, imunizim pasiv i përshtatshëm vetëm për ata që mori një kurs të plotë të imunizimit. 

Si Imunizimi ndihmon në lehtësimin e sëmundjes?

Një imunizimin e plotë dhe me kohë të tetanozit ju lejon për të eliminuar plotësisht rrezikun e sëmundjeve. Nëse për ndonjë arsye ajo u zhvillua më shumë se 10 vjet më parë, ose në imunizim të jashtëzakonshëm u krye antytoksycheskoy serum pasiv imunizimit, njerëzit formuan të ashtuquajturën "imunitet të pjesshëm", në të cilin rast sëmundja është pak më e lehtë:

• Periudha e inkubacionit është e formuar brenda 20 ditëve;

• treshe klinike (trismus, buzëqeshje hidhur, semundjen disfagia) është i dobët;
• rrit tonin e muskujve brenda 6 ditësh, me mundësinë e pijshëm ruhet dhe të hahet;
• konfiskimet janë ose mungojnë, ose ndodhin vetëm disa herë në ditë;
• Temperatura normale apo rritje të lehtë;
• kohëzgjatja e sëmundjes 2 javë (ndërsa në jo vaksinuar arrin një muaj mesatarisht, madje edhe me trajtimin);
• vdekje shumë më pak.

Lidhur me imunitetin postynfektsyonnoho (dmth ata që janë të sëmurë), duke besuar se ajo nuk është formuar dhe rreziku i ri-infeksionit në qoftë se mbijetesa është gjithashtu i madh. Pacientët me epidemisë tetanozit në kuptimin e nuk është e rrezikshme për të tjerët, nuk dmth ngjitëse.

Deystvtelno sëmundje e tmerrshme, unë pashë me sytë e mi se si njerëzit kalojnë nëpër ferr, duke qenë në vetëdije të plotë ... trajtim është pothuajse e pakuptimtë, pak që arrijnë të mbijetojnë pavarësisht modernitetit të teknologjisë dhe produkteve.