Pseudomonas aeruginosa Pseudomonas infeksionit - shkaqet, simptomat dhe Trajtimi OT


Infeksioni Pseudomonas është mjaft e rrezikshme dhe agresive, me një frekuencë të lartë të shfaqjes në popullatë. Deri në 20% të të gjitha infeksioneve vnutrishnohospitalnyh ose nazokomialnyh shkaktuara nga Pseudomonas aeruginosa është. Deri në 35% të infeksioneve të traktit urinar të shkaktuara nga ky shkop, si dhe 25% e proceseve purulent kirurgjikale. Një e katërta e rasteve të baktereminë primar shkaktuar edhe nga P. aeruginosa.

Infeksion Pseudomonas - Sëmundje akute infektive që shkaktohet nga mikroorganizma gjini Pseudomonas, që ndikon në sistemin e frymëmarrjes, traktin gastrointestinal, indeve të buta, sistemin nervor dhe të tjera të trupit.


Pseudomonas aeruginosa (Pseudomonas aeruginosa) - Mikroorganizmave oportune gjini Pseudomonas (psevdomonady). Ky gram-negative (ngjyrosjes Gram nuk shkakton errësirë ​​purpurt) bakteret në formën e shkopinj me skajet rrumbullakosura, matjen 0,5-1 mikron.

Pseudomonas aeruginosa

Mobile, kapsulë e trashë nuk ka, nuk formojnë spore. Ka obligojnë aerobic (shumohet oksigjen qasjen, lagështia e lartë). Në ekzaminimin bakteriologjik rritet në media të veçanta ushqyese (myasopeptonnyy agar - IPA, supë myasopeptonnyy - BCH, etj), ku gjatë rritjes së tij duket kolonitë kaltërosh-gjelbër me shkëlqim (flyuorestsyruyuschye), me erën e jasemini. Ka O somatike dhe antigjenin flagjelare H dhe capsular K-antigjenin. H-antigjen (flagjelare) lejon të ndajë rreth 60 serovaret aeruginosa Pseudomonas. Mjaft rezistent ndaj shumë zgjidhje dezinfektues, disa prej të cilave mund të shumohen. E dëmshme për të janë vetëm 5% zgjidhje zbardhues, zgjidhja 3% e peroksid hidrogjeni dhe zgjidhje 2% e fenol (acid fenik). Në natyrë, gjendet në tokë, ujë, ujë të hapur, në bimë. Temperatura optimale e rritjes prej 37 ° C.

Pseudomonas aeruginosa mund të jenë patogjenë për njerëzit. Gjetur shpesh në proceset inflamatore (ekzemë plagët, abscese), shpesh duke shkaktuar traktit urinar dhe zorrët. Me frekuencë të lartë duke shkaktuar infeksione nozokomiale për shkak të mbizotërimit në individët me mangësi imune (sëmundje kronike, kirurgji, infeksionet, etj). Pseudomonas aeruginosa mund të gjendet në traktin respirator, zorrës së trashë, kanalit të jashtëm auditory, si dhe në zonën e lëkurës folds (axillary, inguinale). Në imunitetit normale Pseudomonas aeruginosa ballafaqohet konkurruese rezistencës nga përfaqësuesit e florës normale që pengojnë rritjen e saj dhe shkaktojnë vdekje (p.sh. zorrë).

Faktorët Patogjeneza e Pseudomonas aeruginosa - është:
1) nga flagella lëvizshmëri;
2) aftësia për të zhvilluar toksina (Endotoksina, ekzotoksina, endohemolizin leykotsidin enzimë) që shkaktojnë shkatërrimin e qelizave të kuqe të gjakut, qelizat e mëlçisë, nisjen e dehje, humbja e leukociteve në qendrat;
3) rezistencë të lartë për një numër të agjentëve antibacterial për shkak të aftësisë së tyre për të formuar rreth kolonive mucoid kapsulë - glikokaliks (veçanërisht rezistent ndaj beta-laktamët, aminoglycosides, fluoroquinolones), e cila komplikon efektivitetin e ndërhyrjeve mjekësore në pacientë të tillë.

Shkaqet e infeksionit Pseudomonas

Infeksion Burimi Pseudomonas - Njeriu dhe kafshët si pacientët dhe transportuesit e Pseudomonas aeruginosa. Rreziku më i madh i infeksionit janë pacientët me pneumoni dhe purulent plagë të hapura.

Mënyrat e transmetimit - Kjo ose ujë, ajrore, ushqim. Faktorët Transferimi - produkte ushqimore (qumështi, prodhimet e mishit), ujë, dhe objekte mjedisin (kryesisht spitalore) - mbytet, çezmat, faucets trajton, dyer, WC, peshqir të përbashkëta, infermieret dore dhe instrumente të trajtohen keq mjekësore. Këta faktorë të përbashkët të shpjeguar rrezikun e lartë të infektimit me Pseudomonas aeruginosa në rast shtrimi në spital dhe vnutrishnohospitalnyh infeksioneve. Rreziku për infeksion Pseudomonas janë spitalet djeg, departamentet kirurgjikale të spitaleve, obstetrike dhe spitalet pediatrike. Kjo mund të ndodhë edhe shpërthime epidemike të infeksionit Pseudomonas (në kundërshtim me degë të profilit sanitare-epidemiologjike).

Pacientët më të ndjeshme me të reduktuar fuqi imunitar mbrojtjes lidhur sëmundje akute ose kronike, dhe grupmosha të caktuara - të moshuarit dhe fëmijët. Fëmijët janë dy herë më shumë gjasa për të kryer infeksionin. Grupet më të rrezikuara të fëmijëve - një porsalindur dhe foshnjave 2-3h muajt e parë të jetës dhe të foshnjave të parakohshme.

Grupet e rrezikut për infeksionet Pseudomonas
Pacientët me numër të caktuar do të jetë manifestim i mundshëm i infektimit Pseudomonas
1 procedurat Shpesh intravenoze osteomielit, endokrdit

Sepsa 2 leukimi, peryrektalni abscesi
3 Sëmundjet malinje Pneumonia e rritjes
4 Burns Sepsa, celuliti
5 operacione në qendrore e sistemit nervor Meningjitisi
6 Traheostomyya Pneumonia
7 Ulcerat e kornesë Panophthalmitis
8 catheterization anije purulent thrombophlebitis
9 kateterizimit infeksione te traktit urinar e sistemit urogjenital
Periudha 10 meningjiti neonatal, diarre

Faza dukuri infeksion Pseudomonas

Infeksioni dhe shfaqjes së infeksionit është 3 faza:

1) shtojcën e Pseudomonas aeruginosa në indet e dëmtuara dhe mbarështimit atë në vend të një shtojcë, që është fokusi kryesor i infeksionit;

2) Infeksioni në indet e thellë - e ashtuquajtura infeksionit lokal (ajo është ende e kufizuar imunitetin);
3) Penetrimi i patogjen në gjak me zhvillimin e Bakteremia dhe infeksionit rastprostranenie në organet e tjera dhe indet (septikemi).

Simptomet e infeksionit Pseudomonas

Pseudomonas aeruginosa mund të shkaktojë inflamacion të shumë organeve dhe sistemeve, ne e konsiderojmë vetëm manifestimin e saj më të shpeshta.

Pseudomonas infeksion i traktit gastrointestinal karakterizuar nga enterocolitis akute ose gastroenterocolitis. Tregon shprehja varet nga mosha e pacientit dhe gjendjen fillestare të sistemit imun dhe zorrëve. Kështu, në fëmijët më të vjetër dhe të rriturit me fillimin akute të vjella, dhimbje në stomak (epigastrike), dhe rreth barkut, duket dobësi, oreks të dobët, vjellje, shpesh temperaturë të ulët të keq (deri në 38 °), për karrige 5- 7 herë në ditë butë, me papastërtitë patologjike (mukusit, të gjakut), ngjyra është kafe-jeshile. Kohëzgjatja e sëmundjes jo më shumë se 3-4 ditë. Fëmijët infeksion fëmijërinë e hershme e vështirë për të tolerojë - një temperaturë të lartë (39 °), pështypje shpeshta lart ose të vjella, refuzimi i marrjes të ushqimit, përgjumje, lëvizjet e shpeshta të zorrëve të lëngshme në 6, dhe nganjëherë deri në 10-15 herë në ditë, si kryesues i gjelbër patologjike papastërtitë (mukusit, gjakut), ka një erë qelbur, bloating, poteren karakteristike me zë të lartë. Së bashku me kursin akute ka mundësi me simptoma Vetëm dukshme, por sëmundja zgjat deri në 4 javë. Feature në fëmijërinë e hershme - rreziku i gjakderdhjes zorrëve, dehidratim, dhe në moshë më të vjetër - apendiksit dhe cholecystitis. Sëmundjet shoqërues në humbjen e zorrëve - zhvillimin e dysbiosis, e cila kërkon trajtim afat-gjatë gjatë rehabilitimit.

Pseudomonas infeksion i traktit urinar (MSU) është treguar e shfaqjes së cystitis, urethritis, pyelonephritis. Infeksion regjistrohen në sistemin urinar shpesh me fshikëz catheterization. Simptomat sëmundje specifike të ngjashme me ato për infeksione të tjera. Në shumicën e rasteve, MSU drejton një infeksion kronik për disa muaj dhe madje edhe vite. Në raste të rralla, infeksioni me këtë fokus primar përhapet në organet e tjera dhe indet.

Pseudomonas infeksion i sistemit të frymëmarrjes shpesh ndodh me sëmundje kronike bronkopneumonare (bronkit, fibrozë cistike, bronkiektazise) në rrezik si pacientët departamentet e Anesthesiology dhe kujdesit intensiv (për frymëmarrje artificiale, pasi endotracheal intubacion). Zhvillimi i mundur si pneumonia primare dhe pneumoni të mesme, e cila është karakterizuar nga një kurs të zgjatur, efikasitetin e dobët të terapisë me antibiotikë, një tendencë për të proceseve destruktive. Simptomet e pneumonisë janë të ngjashme me simptomat e lezione të tjera infektive pulmonare.

Infeksion Pseudomonas e lëkurës dhe indeve të buta ndodh në vende plagë të hapur, djeg sipërfaqet, plagët pas operacionit, ulcerat deje në gjymtyrë. Kuptoni se ju mund të zhvillojnë infeksion Pseudomonas nga shkarkimi nga plaga, e cila bëhet ngjyrë blu-jeshile. Është kjo ngjyrë do ranevaya salcë pacientin.

Gjithashtu në plagë mund të zhvillohet Osteomielit Pseudomonas (Prek kockave).

Infeksion veshi Pseudomonas manifestohet si externa purulent otitis, ku ka dhimbje në vesh, shkarkimin purulent përzier me gjak, rrallë zhvillimin e otitis media dhe mastoidit (inflamacion të procesit mastoid).

Infeksion Pseudomonas sy është shkaktuar nga kirurgji sy ose dëmtimi traumatik. Ajo mund të zhvillohet conjunctivitis purulent, kornea dhe dëmtimin e mundshëm të syrit. Kështu pacientët ndjenja "trupin e huaj" në sy, dhimbje, vizionin e paqartë, shkarkimin karakter purulent.

Pseudomonas infeksion i sistemit nervor ostablennyh ndodh në pacientë dhe është një manifestim të rëndë të sëmundjes. Ajo mund të zhvillojnë meningjit (inflamacion i Mater ANP), Meningoencefaliti (humbja edhe substancë e trurit). Shumica e fokusit regjistruar primar i infeksionit në procesin septike. Riprodhimi Primar Pseudomonas aeruginosa sistemit nervor qendror pas lëndimit dhe operacionit të mundshëm. Një karakteristikë meningjit purulent foto apo Meningoencefaliti, praktikisht i padallueshëm nga infeksione të tjera. Kur mesit birë - një përmbajtje të lartë të qelizave në lëngun cerebrospinal (pleocytosis) për disa mijëra për ml, neutrofil dominimin e limfocitet, një proteine ​​të lartë, rrjedhjet e fluideve nën vrenjtur me thekon gjelbër. Moti shpesh të pafavorshme.

Me forma të tjera të infeksioneve Pseudomonas aeruginosa - është endokardit (dëmtimi i sistemit kardiovaskular), artrit, sinusit, sinusit, sinusit, dhe në fund sepsis - përgjithësuar infeksion me lezione Pseudomonas të shumë organe dhe sisteme.

Duke përmbledhur sa më sipër, ne mund të dallojmë të rëndësishme infeksione karakteristika Pseudomonas:
- Në akute gjatë frekuencë të lartë të rezultateve negative për shkak të stabilitetit të lartë të P. aeruginosa në një numër të antibiotikëve, e cila krijon vështirësi në trajtimin dhe shkaku rënë kohë.

- Ndjeshmëria për kurs të zgjatur dhe kronike të infeksionit me relapses të shpeshta të ndryshme shkallën, që kërkon trajtim të zgjatur.

Diagnoza e infeksionit Pseudomonas

1) Diagnoza paraprak i vështirë, si klinikisht për simptome të veçanta
Infeksion Pseudomonas atje. Paralajmëruar faktorët në aspektin e infeksionit P. aeruginosa është një kurs zgjatur përkundër terapisë me antibiotikë të vazhdueshme, e cila nuk ka sukses, dhe marrëdhëniet e infeksionit të procedurave mjekësore në spitale, kirurgji, lëndimet.

2) diagnoza përfundimtare është vënë pas ekzaminimit laboratorik. Metoda kryesore
ekzaminim - pasuar bakteriologjike nga mikroskopi. Material për studim mund të jetë çdo gjë, varësisht nga forma klinike - nga mukusit të hundës dhe feçe me urinë, shkarkimin cerebrospinal fluide nga plagët. Materiale e dëshirueshme për të marrë hulumtime të hershme me antibiotikë. Materiali mbillet në medium të veçantë rritjes ku rritur kolonitë e blu-gjelbër ndriçim fluoreshent, dhe ata studiuar nën një mikroskop.

Kolonitë e P. aeruginosa

Aeruginosa Pseudomonas në mikroskopi

Zakonisht kryhet menjëherë dhe një tjetër studim - antibiotikogrammy (Përcaktimi i ndjeshmërisë ndaj antibiotikëve të caktuara).

Një metodë tjetër e hulumtimit është studimi i serumit të gjakut për antitrupa të P. aeruginosa, e cila është përdorur kryesisht në mënyrë retrospektive (dmth, për të konfirmuar infeksionit).
Metodat e përgjithshme klinike (analiza e urinës, biokimi e gjakut, dhe kështu me radhë) dhe metodat instrumentale janë përdorur për të ndihmuar në vendosjen e Dr vetëm formë klinike të infeksionit Pseudomonas.

Trajtimi i infeksionit Pseudomonas

1) Masat organizative dhe regjimit për të reduktuar hospitalizimin e pacientëve me manifestime të rënda të infeksionit në spital për çdo profil. Regjim shtrati për të gjithë periudhën e dehjes.

2) Ilaçet.
Terapi shkakësor është shumë e komplikuar në infeksionet Pseudomonas.
Incidenca e lartë e tensionet antibiotik-rezistente të P. aeruginosa. Megjithatë, ka grupe të caktuara të antibiotikëve ose disa prej përfaqësuesve të tyre në kuadër të grupit, i cili në infeksionet Pseudomonas kanë mbajtur efektivitetin e tyre. Këto përfshijnë disa Cephalosporins (ceftazidime, cefepime), karbapenemet (imipinem, Karbapin), aminoglukozidi modern (Amikacin), disa fluoroquinolones (Ciprofloxacin). Provohet rezistenca P. aeruginosa të tetracycline, dalja e shpejtë e rezistencës ndaj fluoroquinolones (levofloxacin, dhe të tjerët).

Terapi Pathogenetic dhe terapi posindromalnaya është përshkruar në varësi të manifestimit klinik të infeksionit Pseudomonas.

Parandalimi Infeksioni Pseudomonas

Masat themelore parandaluese janë ulur në parandalimin e imunitetit (trajtimi në kohë i sëmundjeve kronike, infeksionet kronike), parandalimin e ftohjet. Të parandaluar infeksionin e fëmijëve në kohë se të fajësojnë prindërit (promovimi fëmijën shëndetësor, dietë të kontrollit, konsumin e ujit, not në ujë të hapur). Parandalimi i transmetimit nozokomiale zakonisht varet nga stafi mjekësor.