Staphylococcus aureus Staph Infeksioni - shkaqet, simptomat dhe Trajtimi OT


Infeksion Staph - emri i përbashkët për sëmundjet e shkaktuara nga Staphylococcus. Për shkak të rezistencë të lartë ndaj antibiotikëve, infeksionet streptokoksike renditet i pari në mesin e sëmundjeve inflamatore infektive. Staphylococcus mund të shkaktojë inflamacion në pothuajse çdo organ. Staphylococcus mund të shkaktojë sëmundje purulent e lëkurës dhe indit nënlëkuror: vlon, panaritsyev, abscese, hydradenitis, pyoderma. Goditës organet e brendshme, Staph mund të shkaktojnë pneumoni, grykët, endokardit, osteomielit, meningjit, abscese të organeve të brendshme. Me kusht enterotoksinë Staphylococcus mund të shkaktojnë helmim ushqimor të rënda me zhvillimin e enterocolitis (inflamacion të zorrëve të vogla dhe të mëdha).


 

Gjini përfshin tre lloje të staphylococci, Staphylococcus aureus (më të dëmshme), epidermik Staphylococcus (gjithashtu patogjene, por shumë më pak të rrezikshme se ari) dhe Staphylococcus saprofit - praktikisht të padëmshme, megjithatë, mund të shkaktojnë sëmundje. Përveç kësaj, çdo lloj i Staph ka disa subspecies (variacione) që ndryshojnë nga njëri-pronat e tjera të ndryshme (p.sh., një grup i toksina prodhuar) dhe për këtë arsye të shkaktojë të njëjtën sëmundje, klinika të ndryshme (manifestime). Sipas staphylococci mikroskop duket si vilet e diçka të ngjashme me një bandë e rrushit.

Stafilokoket janë qëndrueshmërinë arsyeshme të lartë: deri në 6 muaj, ato mund të ruhen në një shtet të thata, jo vrarë nga ngrirjes dhe shpërbërjen, rezistent ndaj rrezet e diellit direkte.

Efekti patogjen staphylococci për shkak të aftësisë së tyre për të prodhuar toksina: eksfoliatin qelizat e lëkurës dëmshme leykotsidin që shkatërron qelizat e bardha të gjakut, enterotoksinë që shkakton klinikë helmimit me ushqim. Përveç kësaj aureus prodhon enzimat që mbrojnë atë nga efektet e mekanizmave të imunitetit dhe të kontribuojnë në ruajtjen e saj dhe të përhapur në indet e trupit.

Burimi i infeksionit mund të jetë asimptomatike apo njerëz të sëmurë zgarë, sipas disa vlerësimeve deri në 40% e njerëzve të shëndoshë janë bartës të shtameve të ndryshme të Staphylococcus aureus. Atrium mund të jetë e lëkurës microdamages, ajrore mukoze. Një faktor i rëndësishëm në zhvillimin e infeksionit streptokoksike është dobësuar imuniteti gjatë trajtimit me medikamente (p.sh., imunoshtypes, antibiotikët), sëmundje kronike (diabet, sëmundje tiroide), faktorët e pafavorshme mjedisore. Për shkak të sistemit imunitar, infeksionet më të vështira streptokoksike ndodhin në fëmijët e vegjël dhe të moshuarve. Imuniteti pas infeksionit është e paqëndrueshme dhe, në përgjithësi, i rastësishëm, sepse kur u takuar subspecies reja aureus prodhojnë toksina të tjera të gjitha imun "blerjes" rol të rëndësishëm mbrojtës i mëparshëm nuk ka kryer.

Simptomet e infeksionit Staph

Manifestime të veçanta të infeksionit Staph përcaktohet zbatimin vendndodhjen, shkalla e agresivitetit të llojeve Staphylococcus dhe shkallën e imunitetit të reduktuar.

Pyoderma - një nga sëmundjet më të zakonshme të lëkurës ekzemë. Pyoderma streptokoksike karakterizuar nga lezione të lëkurës në gojën e flokëve. Në lezione sipërfaqësore zhvillim ashtuquajturin folliculitis - hnoynychok vogël, qendër transfixed flokët. Në lezione të thella vlim evoluon - inflamacion purulent nekrotike të gjëndër e flokëve dhe indet përreth apo smerald - inflamacion të lëkurës dhe indit nënlëkuror rreth një grupi të follicles flokët. Më shpesh vlon dhe carbuncles shfaqen në pjesën e prapme të qafës, kofshët, mollaqe. Sidomos i rrezikshëm është shfaqja e vlon dhe carbuncles në fytyrën e tij - për shkak të veçantive të qarkullimit aureus mund të regjistrohen në tru, me zhvillimin e meningjitit purulent ose absces i trurit.

Simptomet e infeksionit Staph gjatë pyoderma

Sëmundje apo sindromi "lëkurë djegur" Ritter-së - një tjetër manifestim i infeksionit Staph që ndodh kryesisht në foshnjat dhe fëmijët e vegjël. Manifestimet e tij të sëmundjes mund të ngjajnë fruth i keq (skuqje të ngjashme) ose erizipelë (zjarri lëkurë të kuqe përflakur me kufij të qetë), gjendet në infeksionet STREPTOKOKSIKE. Një formë e sëmundjes - epidemisë puzarchatka është një shembull i qartë i toksinës streptokoksike - eksfoliatin. Shtresat sipërfaqen e lëkurës, ndërsa exfoliating shtretër puhyrchattsi mëdha sipas tyre janë flluska të mëdha.

Abscese dhe celuliti - një formë e dashuri të thellë indin nënlëkuror e shkrirjes së tyre purulent. Dallimi abscesi nga celulitit që në rastin e parë kapsulë dallueshëm inflamacion që bllokon rrugën e përhapjen e mëtejshme të procesit, si dhe kur një inflamacion purulent phlegmon përhapet në indet (dmth, janë forma më e rrezikshme).

Streptokoksike pneumoni - një dukuri e rrallë, por për shkak të veçantive të staphylococci dhe rezistencës ndaj disa antibiotikëve, është me rëndësi të madhe në mesin e pneumonia bakteriale.

Pneumonia e shkaktuar nga Staphylococcus, ndryshon rënda, me dehje të rëndë, një dhimbje në gjoks (lezione pleural), gulçim. Në indet e mushkërive, vatra të shumta duket, e ndjekur nga shkrirja purulent, formimin e abscese. Këto abscese mund të shpërthejë në zgavrën pleural, një të ashtuquajtur empyema.

Getting nga burimi i infeksionit në fytyrë, sinuset apo vende të tjera me rrjedhën e gjakut në tru, Staph shkakton absces trurit dhe meningjit purulent. Abscese trurit zakonisht të vogla, të shpërndara në të gjithë indet. Meningjiti është shpesh e mesme në një abscesi në tru, mund të ndodhë në mënyrë të pavarur ose me paraqitjen e një numri të madh të staphylococci në gjak (bakteremisë). Lezionet e trurit dhe membranat e tij manifestohen dhimbje koke, çrregullime të vetëdijes, çrregullime neurologjike, konfiskimet.

Infeksion Staph mund të shkaktojë të njëjtin thrombophlebitis e venave sipërfaqësore të trurit, shoqëruar me çrregullime të rënda neurologjike.

Staphylococcus është shkaku kryesor (95%) inflamacion purulent i palcës kockore - osteomielit. Në procesin e inflamacionit dhe prek të gjitha segmentet e kockave janë shkatërruar, shpesh celular purulent shpërthen. Tipari kryesor i osteomielit - dhimbje në disfatë. Më vonë nuk është ënjtje e faqes indeve të inflamacionit, qelb formuar tub. Çdo dëm të nyjeve që kanë artrit septik, me më të prekura hip dhe gju joints.

Valvola streptokoksike lezione dhe rreshtim e brendshme e zemrës (endocardial) endokardit - sëmundje e rëndë me (40-60%) mortalitetit të lartë. Getting me gjak, Staphylococcus në një kohë të shkurtër të shkatërrojë valvulave të zemrës, duke shkaktuar komplikime të rënda si emboli (bllokim) të arterieve periferike, infarkt abscesi, dështimit të zemrës.

Sëmundje të shkaktuara nga ekspozimi në një numër të madh të toksinave streptokoksike, izoluar ndonjëherë në një grup të veçantë - dehje. Këto përfshijnë shokut toksik dhe toksikoz ushqimit. Shoku toksik ndodh kur gjaku merr veçanërisht llojet agresive e toksinave që shkaktojnë rënie të papritur të presionit të gjakut, ethe, dhimbje barku, vjellje, të vjella, diarre, dhimbje koke, vetëdije të dëmtuar, dhe më vonë ka një skuqje të lëkurës karakteristikë njollosur. Toksikoz ushqim ndodh në 2-6 orë pasi të hahet kontaminuar me Staphylococcus dhe manifestohet me nauze, vjellje, diarre, dhimbje barku. Në raste të rënda të manifestimeve dehje ushqim enterocolitis mund të ngjajnë të ngjashme me një infeksion veçanërisht të rrezikshme - kolerën.

Sepsa - forma më e rëndë e infeksionit Staph, në të cilën një numër i madh i baktereve të kryera me anë të gjakut në të gjithë trupin për të formuar vatra të shumta të mesme të infeksionit në organet e brendshme.

Diagnoza e infeksionit Staph

Staph Infeksioni Diagnoza bazohet në shenjat klinike të sëmundjes. Për të identifikuar patogjen bërë lashtat sekrecionet nga plagët, lëngjeve të trupit. Baza për diagnozën e dehjes të ushqimit mund të jetë përzgjedhja aureus e ushqimit. Duke krijuar një diagnozë, mjeku duhet të dallojnë infeksionet streptokoksike sëmundje e shkaktuar nga Streptococcus, sëmundjet alergjike të lëkurës, me antraks të lëkurës (plasjes), infeksionet e zorrëve (salmonellozave, dizenteri). 

Trajtimi i infeksioneve streptokoksike

Trajtimi i infeksioneve streptokoksike duhet të synojnë fshehjen patogjen, restaurimin e përbërësve të sistemit imunitar, trajtimin e sëmundjeve oportune që reduktojnë reaktivitetin.

Mënyrë kirurgjike për të trajtuar Staph infeksionit vatra e shkrirjes purulent (vlon, abscese) që nga kohët e lashta dhe është konsideruar si një i madh deri më tani.

Përdorimi i antibiotikëve për infeksionet Staph duhet të menduar mirë dhe të justifikuara, si përdorimi irracionale e antibiotikëve, të paktën jo të përfitojnë dhe, duke pasur parasysh Staphylococcus shumë rezistente ndaj disa antibiotikëve, në disa raste dëmet, që çon në infeksione të rënda rrjedhjes. Për trajtimin e proceseve streptokoksike shpesh përdorin penicilinat gjysmë-sintetike (ampicilin, oxacillin), penicilinat, të kombinuara me acid clavulanic (amoxiclav) ose grup tjetër të antibiotikëve - aminoglycosides (gentamicin). 

Fagut me Staph infeksionit

Për të luftuar Staphylococcus mund të përdoren fagut - viruse me aftësinë për aureus humbjen zgjedhore. Për krem ​​jashtme trajtimit përdorim që përmbajnë përbërësit antibacterial që kanë efekt antiseptik dhe rikthen. Në purulent proceset mos e përdorni ointments me bazë yndyrë (p.sh., Vishnevsky popullor vaj për fërkim) si yndyrna të parandaluar rrjedhjen e sekrecioneve nga plaga, duke përkeqësuar rrjedhën e procesit.

Rritja e imunitetit në Staph infeksionit

Rritja e imunitetit mund të zgjidhen nga një shumëllojshmëri e bimëve duke marrë drogë - adaptogens (xhensen, xhensen siberian) në kombinime komplekse që përfshijnë immunomodulators sintetike, përfundoi hyjnë droga imunitar: plazma antistaphylococcal ose imunoglobulinë. Shpesh e përdorur një metodë të thjeshtë të quajtur ymmunostymulyatsyy - autohemotherapy (injeksion intramuskular i gjakut të vetë pacientit).

Për të përmirësuar procesin e shërimit, me qëllim obscheukreplyayuschey përshkruajnë multivitamin. Në sëmundjet e shoqëruara me dehje të lartë, ethe, pirja e tepruar është e këshillueshme.

Ushqimi si për çdo pacient të jenë lehtësisht të tretshëm me vitamina të mjaftueshme. Një shumëllojshmëri e ushqim të shëndetshëm të luajë një rol të rëndësishëm në ruajtjen e mbrojtjen e trupit dhe shërim të shpejtë pas sëmundjeve.

Mjetet juridike popullore trajtojnë Staph Infeksioni

Mjetet juridike popullore mund të përdoret si metodë e vetme e vetë me forma të butë e infektimit Staph. Këto metoda janë të bazuara në infuzione përdorimit dhe decoctions e bimëve që kanë pronat e anti-bakterial dhe anti-inflamator (kamomil, tufë, Wort Shën Gjonit, Calendula) në formën e rinses dhe lan, dhe për administrim oral. Infuzione manaferrat të pasura me vitamina (mjedër, boronicë, rrush pa fara, Wild Rose) kontribuojnë në largimin e toksinave bakteriale dhe rivendosjen e trupit. Trajtimet ngrohjes rekomanduar në nivel lokal dhe vetëm gjatë shërimit. Nxehtësia për të përshpejtuar abscese maturimit, dush, sauna dhe vaskë të nxehtë, më praktike për të përdorur për shkak të matjes së rrezikut dhe përhapjen infeksioneve të mëtejshme.

Parandalimi Staph Infeksioni

Parandalimi Staph Infeksioni përfshin: higjiena personale, refuzimin e zakone të këqija, ushqim të shëndetshëm dhe gjumë të duhur. Shmangni hipotermi dhe mbinxehje të përgjithshme, në kohë të trajtojë antiseptik (jod, jeshile të shkëlqyer) microtrauma të lëkurës. Është e nevojshme për të identifikuar dhe trajtuar bartës të Staphylococcus aureus, sidomos ata që punojnë në kujdesin shëndetësor dhe hotelieri, në trajtimin e personave të tillë nuk janë të lejuar për të kryer detyrat e tyre.

Konsultimi mbi temën e infeksionit streptokoksike:

A vaksina kundër infeksionit streptokoksike?
Përgjigje: të ashtuquajturin toksoid streptokoksike, pasi futja shkakton formimin e antitrupave antitoksik, vaksinat të stimulojë prodhimin e protyvobakteryalnoho imunitar jo.

Unë shpesh shfaqen vlon (xhevairi fytyre, etj). Çfarë ju duhet të pini për të kanë kaluar?
Përgjigje: me manifestimet e infeksionit kronik Staph të vetë-mjekoj pamundur. Duhet të shihni një mjek - trajtimi i infeksioneve është administruar në mënyrë individuale, pas një shqyrtimi të hollësishëm, duhet të trajtohen në të njëjtën nën mbikëqyrje mjekësore.

Unë gungë zbuluar zgarë Staphylococcus aureus caktuar antibiotik. Sa kohë duhet të zgjasë kjo?
A: Trajtimi topi i antibiotikëve Staphylococcus aureus është e papërshtatshme. Është e këshillueshme që të përdorni bakterofagut streptokoksike, dhe imunizimit streptokoksike toksoid. Trajtimi me antibiotikë dysbiosis lartë në Staphylococcus kundërindikuar plotësisht, pasi ajo do të çojë në rezultatin e kundërt - më aureus intensive edukate