Sifilisi


Sifilisi - një sëmundje infektive që shkaktohet nga spirochetes zbehtë (pallidum Treponema), i cili zbuloi simptoma të ndryshme klinike në varësi të fazën e kursit. Duke infektuar kryesisht seksuale, por edhe rrezikun e infeksionit përmes artikujve të higjienës dhe e përdorin atë në kontakt me organet gjenitale.

Agjent shkaktar i sifilisit


Pallidum - anaerobe strikte (të mirë rritet dhe shumohet në kushte anoxic), por edhe kështu që mund të ruhen për 3 ditë në sende shtëpiake. Nga veprimi i temperaturave subzero ata janë të qëndrueshme dhe mund të ruhet në kushte të jetës gjatë gjithë vitit. Efekti shumë hubytelnee e temperaturave të larta (rreth 60c) - janë vrarë brenda 20 minutash pas valë të vrarë në çast. Veprimi i antiseptics dhe disinfectants vjen edhe vdekje të shpejtë.

Agjent shkaktar i sifilisit spyroheta Pale (modeli)

Treponema (spirochete) nën mikroskop

Shkaqet e infeksionit - dhe seksi shthurur, me përjashtime të rralla - neglizhenca e higjienës personale.

Simptomet e sifilisit

Manifestimet klinike do të varet nga faza e infeksionit, reagimet kompensuese dhe sistemit imunitar në kohën e infeksionit dhe rrjedhën e kohës. Sifilisi i ka tri herë aktuale.

Periudha e inkubacionit - mungesa e simptomave nga momenti i infektimit deri simptomat e para. Kjo periudhë mund të zgjasë nga 15 ditë deri në 2 muaj (kohëzgjatja varet nga sfond imunitar dhe antibiotikët).

Periudha fillestare (sifilisi primar) - Depërtimi i patogjen në mjedis të brendshëm të zbatimit faqes edukate dhe migrimit në nyjet limfatike regjionale. Si treponem edukate në vend zbatimin formuar shankri - infiltrimin plotnoelastichesky (ulçerë ose erozionit) ndodh pas 4 javësh nga momenti i infeksionit, dhimbje apo të parëndësishme, ose mungon krejt. Prandaj, në qoftë se shankri shfaqet në qafën e mitrës ose bajamet, pacienti nuk mund të vëreni se një pacient.

Shankri në qafën e mitrës

Shankri në korrik

Shankri ngurta mbi bajamet

Shankri ulcerative në penis

Pasi patogjen përhapet përmes enëve limfatike dhe nyjet limfatike është ndodh lymfanhyt (që vjen nga enët limfatike afër shankri të fillojnë të jetë i dhimbshëm në prekje dhe një shkelje të rrjedhjes së limfës, ende mund të bashkohet me ënjtje të indeve infiltrative - është tipike për scrotum, lafshë, gjenitale Buzët, bajamet) dhe gjëndrave (sklerodenit) - një rritje prej lifouzlov aty pranë shankri. Nyjet limfatike janë zgjeruar për 7-10 ditë nga pamja e shankri, pa dhimbje, nuk plotnoelastichny ngjitur me të tjerë dhe përreth indeve, madhësia e fasule.

4 Të gjitha këto simptoma u bashkuan së bashku në mënyrë konsistente për 1,5-2 muaj mesatarisht. Pastaj është periudha në vazhdim -

sifilizi dytësor. Nuk është një përgjithësim i infeksionit në 3 muaj pas infektimit dhe zgjat 3-5 vjet, kjo periudhë karakterizohet nga të shumta të ndryshme në pamjen puçrra në organe të ndryshme dhe indet, dhe për këtë arsye absolutisht asnjë simptomë në varësi të cilën sistemi i / organ prekur dhe aq më tepër Ai ishte komprometuar më parë, dmth ai ishte i shëndetshëm në kohën e humbjes - nëse po, atëherë sifilis manifestimet do të jenë minimale. Kjo periudhë është simptoma prodromal (të tilla si ftohjet - gjendja e keqe, dhimbje të muskujve, dhimbje të përbashkët, temperatura pamja), ata të zgjasë 7-10 ditë para shfaqjes sifilomu (skuqje roseolous-papular) - njolla të shpesh të vogla të kuqe me kufij të qartë, nuk do të shkrihen së bashku. Klikuar zhduken, dhe pastaj duket ose mund pozhovtity përmes shkatërrimin e qelizave të kuqe të gjakut. Këto pëlhura nuk shkatërrojnë nxituar dhe, protivosifiliticheskoholikuvannya zhduken menjëherë. Këto lezione janë të përsëritura në natyrë, dmth aty përsëri, por jo aq shumë e theksuar në sasi të vogla.

Skuqje Roseolous sifilizi dytësor kur freskët

Papules pustular frëngjyzak

Lëkurë papules frëngjyzak mbi pëllëmbët

Ndjenja subjektive këto shpërthime nuk paraqiten me përjashtim të kokës - ndjenja e kruarje dhe paraqitja e alopecia (zona humbjen e flokëve). Skuqja mund të jenë të ndryshme - nga njollat ​​e padëmshme për ulcerat - që komplikon diagnoza, infeksion sekondar i lidhur në mënyrë të panevojshme. Nuk është lymphadenitis. Imunopatologji trajtohet ose ndodh

Sifilizi tretësor - Deri në 3-10 vjet pas infektimit. Kjo periudhë karakterizohet me gome (tumë infiltrative të kufizuar, plonoelastichnyy dhe të prirur për të rrëzohet dhe dhëmbëza) në organet e brendshme dhe kockat. Thellë sifilizi - është sinonim tretësor. Ngjitës formuar në organet e brendshme dhe kockat, dhe të sjellë ndryshime të rënda degjenerative të organeve të brendshme dhe kockat. Në varësi të organit të prekur, do të jenë simptoma të rëndësishme:

  • CNS - degjenerim e individit;
  • e kockave / të përbashkët - Periostitis, artrit;
  • mposhtur nyjet limfatike intra - mezadenyt, me dhimbje të forta.

Dhe shumë simptoma të mundshme, varësisht nga lokalizimin e lezioneve. Sifilisi trajtohet çon në vdekjen e pacientit.

Sifilisi kongjenital në fëmijët ndodh kur infeksioni transplacental e fetusit, pas zhvillimit të mjaftueshëm të qarkullimit placentar (me 3 muajve të shtatzënisë), duke marrë parasysh spirochete placenta nuk depërtojnë. Në rastin e lindjes së një fëmije praktike, sifilizi kongjenital është e ndarë në fillim dhe në fund.

  • Sifilizi hershme lindura manifestuar skuqje papular në mollaqe, Lezionet e mukozës së hundës, shkatërrimi i mur ndarës hundës, hepatosplenomegaly, hydrocephalus, dhe grumbullimi të mëtejshëm në zhvillimin mendor dhe fizik.
  • Sifilizi vonë kongjenitale është karakterizuar nga një treshe patologjisë dhëmbët Hetchynsona (sipërme incisors qendrore fuçi) + keratitit parenkimale (lezione kornesë) + labirint shurdhim. Nuk janë manifestime të tjera, sifilizi përshtatshme terciare në të rriturit.

Sifilizi kongjenital vonë

Gjatë shtatzënisë, nëna, i cili është i sëmurë ose i sëmurë me sifilis por nuk çregjistrohet - do konsultimin dhe çështjen e abortit ose të shpëtuar, por me antibiotik.

Samodyahnostyka dhe vetë e papranueshme, të panevojshme për shkak të diversitetit të fotografisë klinike (skuqje të ndryshueshmërisë, periudha të shpeshta fshehura) mundësi diagnozë të madh të gabuar me infeksion të mëvonshëm e të tjerëve dhe rrezikun e paaftësi komplikime.

Kjo është veçanërisht e vërtetë lezione, ata janë aq të ndryshme që ata kanë për të dalluar ata nga ato të manifestimeve lëkurore si:

  • herpes, pyoderma shankrioformnaya, tuberkulozi miliary (sëmundje të tilla janë të diferencuara në periudhën e parë);
  • fruthit, rubeolës cilave duhet, rozë dhe krunde herpesi, lythat gjenitale (me sifilizi dytësor).

Vëmendje të paguajë për shkrirjen e lezioneve, manifestimeve shoqërues morfologjinë e lezioneve, etj - Të gjitha këto përshkrime kërkojnë përvojë klinike.

Testet për sifiliz:

Metodat kryesore diagnostike përfshijnë:

1. Metoda e Bacterioscopic (kjo ka për qëllim të identifikojë patogjen në Smears shankri ose limfatike nyjen biopsi) - kjo metodë është kryer në 4 javët e para nga momenti i infektimit.

2. Metoda e serologjik (metoda e përcaktimit të IgM - sugjeron reagim akute faza, dhe përcaktohet vetëm nëpërmjet MTL-ABS dhe ELISA - vetëm ata përcaktojnë imunoglobulinave M, duke përdorur metoda të tjera serologjike do të japë të gabuar reagimin rezultatet seronehatyvnoy, duke pasur parasysh se ata synojnë të identifikojnë IgG - ai flet për procesin kronike).

Dy metodat e para janë përdorur në sifilizi parësor; Në sekondare dhe terciare - metoda serologjike përdorur për zbulimin e IgG (RW, Phragmites, RIF). Në diagnozën e sifilis kongjenital përdorur ELISA dhe Rif-abs (gjatë 3 muajve të parë), dhe pas - RW, Phragmites, RIF.

Kjo është në fazat e hershme të sifilisit shfaqen imunoglobulinave M (IGM) treponemnoho origjinën - në laborator dhe shkrim. Dhe në fazat e mëvonshme të pranisë së IgG shkruani origjinës treponemnoho. Dhe në varësi të asaj IG (imunoglobulinat) janë të përcaktuara, të themi të mprehta ose kanë gjatë procesit të rrjedhin. Por ku testi serologjik pikërisht për të dërguar një pacient vendos përcaktimin dermatolog me fazën klinike.

3. laboratorike metodat tjera diagnostike dhe janë më pak informuese sesa një pamje të përgjithshme të inflamacionit ose imunopatologjisë nuk japin ndonjë rezultat.

Trajtimi i sifilisit

Mjekimi nuk është specifik dhe është prodhuar me doza të mëdha të antibiotikëve, të ndjeshme për agjent shkaktar të sifilisit, këto grupe përfshijnë: tetracycline (doksitseklin), erythromycin, azithromycin (Sumamed) ceftriakson.

Trajtimi i kontrolluar parametrat biokimike dhe i UÇK-së, OAM - për të vëzhguar reagimet kompensuese e organeve dhe sistemeve.

Trajtimi zgjat mesatarisht 2 muaj, dhe trajtimi gjatë shtatzënisë ka dallime themelore nga fiks konvencionale. Trajtimi duhet partner, kjo quhet terapi parandaluese (trajtim për njerëzit që janë në kontakt të ngushtë me i infektuar). Në mënyrë që të përdorin vegla të veçanta të higjienës personale, peshqir dhe sende të tjera personale të jetës së përditshme. Edhe pas raportit seksual apo nevojë tjetër të kontaktit për të përdorur 0,05% hlorhiksedina bihlyukonat, zgjidhje albutsida (kjo mund dhe duhet të ketë një arsenalin personal) - përdorë për çdo pjesë të trupit me të cilën ka ndodhur kontakti.

Parandalimi Sifilisi

Metodat e veçanta të rehabilitimit, parandalimit dhe dietë nuk janë zhvilluar deri më sot. Ju me siguri mund të përpiqen për të përpunuar zgjidhje antiseptik kontaminuara bëhet menjëherë pas kontaktit, por rreziku i sëmundjes mbetet mjaft e madhe, megjithëse pak më e ulët.

Konsultimi mbi temën e sifilisit:

Pyetje: zhvillojnë imunitet pas sëmundjes?
A: Opinioni i qartë për këtë nuk, të panevojshme gjaku i disa njerëzve, jo i sëmurë me sifilis identifikuara treponemostaticheskie, treponemotsydnoe antitrupa që parandalojnë infeksionin. Gjithashtu, në kohën kur sëmundja është formuar imunitet jo-sterile, por në momentin e fshehur brenda ajo dobëson dhe kontaminimi i serishëm mund përtej asaj që është tashmë atje - dmth formimin e superinfeksionit. Por në mënyrë të qartë, ne mund të themi se imuniteti të qëndrueshëm pas sëmundjes atje.

Pyetje: Pse vjen mendore mirëqenien dhe asnjë simptomë e sëmundjes mund të mos jetë?
Përgjigje: ka një periudha fillore dhe të mesme, për shkak të strukturës së spirochete zbehtë, domethënë prania e kapsulës së saj shell që e mbron atë nga fagocitozës, duke rezultuar në treponem pjesshme shkatërrimit dhe të qëndrojnë në L-formën e tyre ("Fjetur "shteti) - Mbrojtja e antitrupave dhe antibiotikët, por edhe mbrojtja nga zhvillimit të sëmundjes. I njëjti efekt i përgjigjet pyetjes së "ri-infeksionit në mungesë të kontaktit me pacientin" - dmth është Zgjimi "fjetur" treponem.

Pyetje: A është e rrezikshme të mjeteve të tjera të komunikimit?
Përgjigje: nuk ka gjasa, por të jetë e mundur përmes sendeve shtëpiake.

Pyetje: A plagët mbeten pas manifestimeve lëkurore?
Përgjigje: mund të qëndrojnë vetëm nëse kam filluar trajtimi i hershëm ndodhur ulçerë (ulçerë formuar) ose të njëjtin mekanizëm, por trauma të shpeshta (rajonin anal, bajamet rajonit).

Pyetje: Aspektet ligjore për të fshehur këtë sëmundje?
Përgjigje: Fshehja e qëllimshme e sëmundjeve seksualisht të transmetueshme, duke rezultuar në infektimin e të tjerëve konsiderohet si kundërvajtje administrative FZRF №116 st.6.1-6.3 dhe ndjekur penalisht Kodit Penal në nenin 121.