Sindromi i dorë-këmbë-gojë


Emri sindromi "dorë-këmbë-gojë" (ose stomatitit enteroviral vezikular me ekzantemë) vjen nga anglisht dorë-këmbë-dhe-gojës Sëmundjeve (HFMD) dhe paraqiti një sindromi përbërë nga lezione të zgavrën me gojë - enantemy dhe u nxito në krye dhe gjymtyrë të ulët - ekzantemë. Nuk është një opsion "infeksion enterovirus", domethënë Boston ekzantemë.

Patogjenët sindromi "dorë-këmbë-gojë": Enteroviruseve Coxsackie A16, A5, A10, A9, B1, B3, enterovirus 71. Kjo ARN viruseve janë mjaft të qëndrueshme në mjedis, janë në gjendje për të ruhet në temperaturë dhome për 2 javë në një shtet të qëndrueshëm.


Enteroviruseve

Këto viruse janë të përhapura në mesin e njerëzve të të gjitha moshave, por më shpesh prek fëmijët nën 3 vjet. Të rriturit sëmuren më shpesh dhe të kryejë infeksionin gjithashtu i dobishëm.

Sëmundja regjistruar në shumicën e rasteve në verë dhe në vjeshtë. Mekanizmat e infeksionit - Aerogenic (transmetimit ajrore) dhe mekanizmi fekal-orale. Faktorët transmetimitmund të jenë sende shtëpiake të tilla si lodra, sendesh, pastel dhe furnizimet higjienike. Megjithatë shpesh Infeksioni ndodh kur teshtitjes, kollitjes dhe bisedë të thjeshtë. Infektues jo vetëm një person i sëmurë, por edhe transportuesit të shëndetshme të Enteroviruseve.

Imunitetpas infeksionit mëparshëm formuar typospetsyfycheskyy rezistente (dmth, jeta). Megjithatë, nëse një person është i infektuar nga një serotip i enterovirus (p.sh. sëmurë dhe 16, dhe ri-infektuar B3), sëmundja mund të ndodhë përsëri.

Simptomat e sindromës stomatit nxituar enteroviral (dorë-këmbë-gojë)

Periudha e inkubacionit (nga koha e infektimit deri në shenjat e para të sindromi) zgjat 4-7 ditë. Një pacient është ngjitëse nga simptomat e para dhe mbetet mes të gjitha sëmundjeve. Shenjë e parë është ethe të 37,5-38º, simptomat dehje - dobësi, dhimbje koke, fyt ashpër, dhimbje të muskujve. Kohëzgjatja e ethe për 3-5 ditë. Ky është fillimi i një sëmundjeje si SARS. Megjithatë, ndryshe nga SARS në 1-2 ditë në pëllëmbët e duarve (ndonjëherë në pjesën e prapme të dorës) dhe këmbët (shpesh thembra), më pak të pasme të kofshët dhe mollaqe, një skuqje të lëkurës në formën e fshikëzave të vogla * 3 mm në diametër rrethuar nga një halogjen kuq (* fshikëza - element shpella me përmbajtje transparent, e cila ngrihet mbi lëkurën normal, i cili ka rreth një unazë halo ose skuqje). Në dinamikën e kundërt e zhvillimit të nxituar, artikuj nuk zbulohet përmbajtja e zhdukjes, është i krahasuar ato me lëkurë sipërfaqe normale, skuqje zhduket. Rash mbahen në pacientit për 5-7 ditë, pastaj zhduket pa lënë gjurmë.

Rash në shuplaka dhe këmbët sindromi i në dorë-këmbë-gojë të fëmijës

Sindromi i dorë-këmbë-gojë, nxito në shuplaka dhe shputa

Sindromi i dorë-këmbë-gojë, nxito në këmbët e një fëmije

Së bashku me puçrra në gojë shfaqen ulcerat (ose ulçerë të vogla në gojë), shoqërohet me dhimbje, ndjeshmëri ndaj nxehtë, ushqimi me erëza. Fenomene stomatit aftoz mund të gjenden në sipërfaqen e brendshme të faqeve, gjuhës, mishrat, shije të fortë dhe të butë. Kur stomatit ul oreksin, ka nervozizëm, moodiness, mund të ketë dhimbje në fyt, duke pasur vështirësi në të ngrënë, jargëzim tepruar.

Sindromi enterovirus stomatiti në dorë-këmbë-gojë të fëmijës

Ndryshe herpanhiny (një tjetër version të infeksionit enterovirus në të cilën procesi përfshin amygdala) sindromi "dorë-këmbë-gojë" Plagët nuk vijnë në sipërfaqen e bajamet.

Në gjuhën angleze burimet janë tregues të faktit se pas 1-2 muajsh pas pësimit të një pacientë sindroma mund të përjetojnë dëm (delamination) thonjtë, kjo marrëdhënie patogjeneza nuk është provuar.

Sindromi Komplikimet dorë-këmbë-gojë

prognozë të favorshme, shërim spontan ndodh. Megjithatë, 71 enterovirus infeksioni mund të jetë i vështirë dhe komplikime të rënda sindromi "dorë-këmbë-gojë." Mund të zhvillojnë meningjit (inflamacion të Mater ANP), encefalit (inflamacion i substancës trurit), e cila më shumë detaje mund të gjenden në artikullin "infeksionit enterovirus."

Sindromi shenja shqetësuese "dorë-këmbë-gojë", që do të dyshohet kurs negativ të sëmundjes dhe të kërkojë thirrjen e mjekut të urgjencës: ethe sipër 39º, temperaturë të lartë rezistente, pamja e të vjella, dhe nganjëherë të shumta, rritja e dhimbje koke, dhimbje në shikimet, të vazhdueshme duke qarë dhe sjellje sipas qejfit e fëmijës kundër sfondit të etheve, të qenët i përgjumur konstante apo psikomotor agjitacion pacientin në kundërshtim. Kur simptomat vonesa të tilla në kujdesin shëndetësor mund të kushtojë jetën e pacientit.

Diagnoza e sindromës së "dorë-këmbë-gojë"

Në mënyrë tipike, diagnoza bazohet në prezantimin klinik dhe përjashtimin e sëmundjeve infektive me skuqje karakteristike (dhenve, rubeola, fruthi). Mbështetja karakteristika diagnostike janë:
- me ethe të vogël dhe dehje;
- 1-2 ditë nxito (flluskë skuqje) në këmbë, duart (shuplakat);
- enantemy pamjen e njëkohshme (fenomene stomatiti) në gojë;
- Mungesa e syndromes specifike sëmundjeve të tjera infektive (pectoris, sindromi i mushkërive, i shprehur sistemin limfatike, etj).

Kriteret tjera janë metoda laboratorike (anazizy merret në zhvillimin e komplikimeve): e gjakut komplet me shenjat dalluese karakteristike e infektimit me virus (leukocytosis mundur, limfocitet rritur, ulja e neutrofile, ESR shpesh në varg normal). Metodat specifike laboratorike për të konfirmuar natyrën e sindromës enterovirus - një metodë virologjik (Alokimi i Enteroviruseve në shtyer dhe egra nga faring), testet serologjike të gjakut (zbulimin e antitrupave specifike në serumin e pacientëve).

Trajtimi i sindromi i "dorë-këmbë-gojë"

Në sëmundje të pëlqyeshëm (shumica e pacientëve) simptomat kalojnë brenda një jave i vetëm, të paktën 9-10 ditë.

1) Masat organizative dhe regjimit. Më të kërkojnë trajtim ambulator (në shtëpi). Tregoi një dietë të veçantë - balancuar dietë me mekanike dhe kimike schazhenyem, se ushqimi duhet të jetë i ngrohtë, të lëngshme apo gjysmë të lëngshme, të shmangur shumë i kripur, erëza, ushqim të nxehtë. Duhet t'i përmbahet mënyrë të sigurt për të hequr toksinave nga trupi, duke e zvogëluar ethet (sipas moshës lëngshme të mjaftueshme).

2) Terapia e barnave është edhe shkakor dhe simptomatike:
- nxitësit interferon (fëmijët Anaferon dhe të rritur, aflubin dhe të tjerët);
- antipiretik në - Nurofen, Panadol, Efferalgan dhe të tjerët, për të shmangur aspirinë për të shmangur sindromi Reye;
- antihistamines me puçrra fytyre - Claritin, zodak, tsetryn dhe të tjerët.

3) terapi lokale (Gargling me zgjidhje të ngrohtë sode dhe urtë, zgjidhjet e chlorhexidine, furatsillina, llak tantum Verde, llak Panthenol për parandalimin e immudon sekondar infeksioni bakterial për resorption)

Sindromi Parandalimi "dorë-këmbë-gojë"

1) Shmangni kontakt me njerëz të teshtij dhe kollë.
2) higjienës personale - larje me dorë, higjienës orale.
3) Në kujdesen për elementet e sëmurë dhe përpunimit të puçrra përdorin pajisjet mbrojtëse (dorashka).

Sipas qendrës herpetike të Rusisë Akademisë së Mjekësisë dhe sindromi i Shkencave Teknike, dorë-këmbë-gojë mund të shkaktohet nga Enteroviruseve bashku sVEB, CMV dhe HHV№6 (me fjalë të tjera persestiruyuschey me infeksion herpes), e cila përkeqëson sëmundjen.