Fruth i keq


Ethet Scarlet - infeksion akut bakterial i mekanizmit aerogenic transmetimit, e karakterizuar nga fillimi akute dhe dehje ethshme, dhe disponueshmërinë e një dhimbje të fytit dhe skuqje në lëkurë. Fruth i keq i sëmurë janë njerëzit.

Ethet Scarlet është i njohur nga kohët e lashta, por përshkrimi më i gjallë u shfaq në spanjisht titullin «garotillo», fjala garota - që do të thotë një jakë hekuri, me të cilat prodhojnë udavleniya dënimin. Me këtë emër është e qartë se sëmundja ishte shumë e rëndë, të shoqëruar nga lymphadenitis mbytëse e qafës së mitrës.


Patogjen fruth i keq

Patogjen flakë të kuqe ethe - grup β-hemolitike Streptococcus Një, Streptococcus pyogenes. Të gjitha karakteristikat streptokoket e natyrshme, shtuar edhe karakteristika të veçanta të β-hemolitik grupi shpjegon karakteristikat e sëmundjes: Mbrojtja e të rënda antifahotsitarnoy për shkak të pranisë

• kapsula;
• Faktori antytoksycheskoho lirua gjatë riprodhimit;
• «imunoglobulinat-Fc-receptor", që ndërvepron me IgG molekulë, si bllokimi komponentët e tij aktive;

• Proteina M - është e kombinuar me kapsulë dhe siguron aderimin dhe aktivizimin e bllokadës komplementit (një ujëvarë të reagimeve mbrojtëse);
• Toksina eritrohennyy (më i rëndësishëm) - frenon sintezën e antitrupave dhe stimulon TNF (faktorin tumor nekrotizues) stimulon zhvillimin e shokut toksik dhe skuqje të lëkurës;
• Leykotsidin - selektive prek qelizat e bardha të gjakut.

Enzimave patogjenitetin:

• fybrynolyzyn (streptokinase) - shpërndan mpiksjen fibrinoze dhe shkakton përhapjen e patogjen përmes qarkullimit të gjakut, të organeve të tjera dhe indet;

• ADN-ASE - shkatërron ADN qelizore;
• hialuronidiazës - shkakton ndarjen ndërqelizor, duke e bërë depërtimin e patogjen lirisht pas aderimin. 

Faktorë të tjerë ethe patogjenezat shpjegim plotësues dhe dehje nxituar:

• hemolizin (shkatërron qelizat e kuqe të gjakut dhe jep efekt citotoksik në cardiomyocytes dhe fagocitet);
• enterotoksinë (përcakton klinikë të traktit digjestiv);
• Prania e lipoteyhoevaya acid shpjegon gjendjen temperaturë;
• antigjenet Cross-patogjen me antigjenet indet e organeve të ndryshme, të cilat mund të çojnë më tej në zhvillimin e sëmundjeve autoimune, të panevojshme novosyntezovani antitrupa specifike kundër Streptococcus do të punojnë kundër këtyre indeve, e cila është e ngjashme në strukturë: myocardium (zhvillimit miokardit), fibroblasts (valvula humbjen sistemi i zemrës), sistemi glomerular i veshkave (zhvillimi glomerulonefriti). Disa klinicistët sugjerojnë se "ndër-antigjeneve" ose përndryshe si tropizimin drejtpërdrejtë (lezione selektive) Streptococcus këto inde.

Për чувствительности/восприимчивости/распространенности/сезонности: β-hemolitik grupi Streptococcus Një është rezistent ndaj faktorëve të mjedisit. Mbajtur nga të vluar për 15 minuta, gjithashtu duket rezistent ndaj dezinfektues (vrarë menjëherë, madje edhe nën veprimin e klorit zbardhet).

Ndjeshmëri të natyrshme të lartë pa seks, moshë dhe kufizimet gjeografike, por incidenca më e shpeshtë e regjistruar në klimat e butë dhe të ftohtë. Gjithashtu tipike stinët vjeshtë-dimër-pranverë, sidomos në intervalet nga nëntori në dhjetor dhe nga marsi në prill.

Në kushtet e rritjes sezonale të morbiditetit ndikim vendimtar bën organizimin dhe numrat e saj të stafit. Ethet Scarlet ndodh në njerëzit të cilët nuk kanë imunitet për toksyhenyyh presione (lloje). Pas transferimit sëmundje është formuar guximshëm qëndrueshme imunitet,, antitoksik, por gjendja vazhdon alergjik në ethe alergjen flakë të kuqe, një rritje periodike në temperaturë dhe skuqje karakteristike.

Në faktet klinike që nuk mund të jenë gjithmonë të qëndrueshme, prania e gatishmërisë alergjik mund të kontrollohet duke vendosur teste intradermal - futjen e streptokokeve të vdekur dhe, në vend të dhëna në përgjigje pozitive duket skuqje / ënjtje dhe hidhërim. Imuniteti pasiv lindur vërejtur në foshnjat deri në 4 muaj të moshës (intensitetit të përgjigjes imune përcaktohet duke përdorur egra).

Shkaqet e infeksionit të kuqe të ndezur ethet e

Burimi - njeri i sëmurë, media, dhe angina streptokokut ose vuajnë nasopharyngitis. Rruga e transmetimit - ajrore, ose ujë (përmes kontaminuar objekteve konsumit) dhe kontakti.

Simptomet e fruth i keq

Periudha e inkubacionit zgjat 1-10 ditë, por zakonisht 2-4 ditë. Fillimi i kësaj periudhe është konsideruar nga momenti i depërtimit të patogjen në manifestimin e parë klinike. Gjatë kësaj periudhe, agjenti merr mbi hundës mukozën, organeve gjenitale apo nëpërmjet lëkurës thyer, me shul dhe implementimi është fillimi i jetës dhe veprimit të faktorëve patogjene që shkaktojnë nekrotizues vospolitelnyh zjarri në vend dhe malin e përhapjes graduale me anë të gjakut dhe limfatike anijeve të, duke i dhënë të rritet periudha e ardhshme - fytit (prodromal). Periudha fytit zgjat rreth një javë dhe karakterizohet nga:

• Fillimin akute me ngritjen e temperaturës dhe simptomat e intoksikimit (shpesh e shoqëruar me të vjella e disponueshme);
• ditët e para, paralelisht me rritjen e temperaturës dhe zhvillimin e dehjes, aty angina. Shpesh është e gjerë, të panevojshme kap unazë limfohlotkovoho (bajame Palatine, hlotochnaya amygdala, fjalim amygdala në rrënjët e gjuhës, bajamet në tubat Eustachian). Bllokimet e trafikut është orofaringeale aq e rëndë dhe toka atë në mënyrë të qartë se para se mjekët e quajnë këtë gjendje "simptomë e një dhimbje të djegur." Gjithashtu, bajamet përflakur lindin sulmet e intensitet që varion nga - melkotochechnyh të zakonshme të thellë.

Kalon pllakë në gjuhën në fruth i keq

• lymphadenitis rajonale - një rritje perednoshyynyh nyjet limfatike, të cilat janë të dhimbshme në prekje dhe të vulosur.
• Në ditët e para të sëmundjes së gjuhës trashë veshura me lulëzim të bardhë, por 4 ditë kjo pllakë fillon për të shkuar dhe në vend të saj ne mund të shohim një të kuqe të ndritshme me sipërfaqe purpur nuancë me dalë qartë papillae gjuhën. Kjo ngjyrë i mrekullueshëm vazhdon për gjuhën 2-3nedeli quajtur "gjuha simptomë e butë."
• Deri në fund të ditës së parë ose në fillim të dytë, kundër ethe, dehje dhe dhimbje të fytit, skuqje fillon të shfaqet, e cila ka karakteristika:

     - melkotochechnaya skuqje shfaqet për herë të parë në fytyrë, qafë dhe bust sipërme, pastaj sipërfaqet flexor e gjymtyrë, në anët e gjoksit dhe të barkut. Dhe edhe në kofshët e brendshme.
     - Në fushën e kthesa natyrore (bërryl, inguinale, axillary) skuqje formon një grup në një errët vija të kuqe.

Liniii në kthesa në fruth i keq

     - Në fytyrë puçrra "prek" vetëm trekëndësh nasolabial - bëhet e zbehtë ("simptomë Filatov"), prania e këtij simptomë është shkaktuar nga toksina acarim nyjeve fund nervore trigeminal, e cila është përgjegjëse fibrave vasoconstrictor.

Simptomë Filatov (trekëndëshi i zbehtë nasolabial)

     - kur ju klikoni në puçrra puçrra faqen zhduket për një kohë, por pastaj rishfaqet - ". një simptomë e pëllëmbë"
     - 4-7 ditë njolla fillon të zbehet, duke lënë pas asnjë pigmentim, por pasi kjo është lulëzim i epidermë, sidomos në këmbë dhe pëllëmbët njoftim lëkurë krupnoplastnoe, e cila shpjegon komunikimin më të dendur në mes qelizave në këto fusha. Lëkurë zgjat 2 javë
     - Skuqje mund të jetë jo vetëm në formën e pikave të vogla, por në formën e flluska vogël (skuqje vezykulobuloznyy papular).

Rash në fruth i keq është tipar kryesor i më patogjen dhe toksina eritrohennyy është për shkak të një anije të kalibrit të vogël në lëkurë dhe organet e tjera.

Rash në pëllëmbët në skaralatine

Në lidhje me ndryshueshmërinë e sëmundjes, simptomat mund të jenë shumë, shumë të ndryshme, por gjithmonë njolla! Kur simptomat e para të fruth i keq duhet të kërkojnë kujdes mjekësor.

Siç është përmendur tashmë, pasi sëmundja formuar gjatë / imuniteti i qëndrueshëm / praktikisht gjatë gjithë jetës, por ai typospetsyfychen, dmth një person nuk është i sëmurë përsëri i njëjtë serovaret Streptococcus, por gjithmonë rreziku i infektimit të pikëpamjeve të tjera.

Diagnoza e fruth i keq 

1. Të dhënat klinike në shqyrtim dhe sqarimin e ankesave:
- fillim akut, me ethe dhe dehje
- fytit akute ose fytit-purulent grykët
- Skuqja karakteristike

Analizon 2. Laboratori:
- UAC (↑ LC, neutrofile me një ndryshim në të majtë, ↑ ESR).
- OAM dhe EKG - si metoda të tjera që tregojnë shkallën e kompensimit.
- Metoda e bakteriologjik kryer nga materiali bakteriale mbjellëse (shtupë fyt / serum / gjakut) në agar gjak, duke rezultuar në rritjen e patogjen vërejtur bollshme, me shkatërrimin e qelizave të kuqe të gjakut rreth tij (zonë e hemolizës).

- Rritja Përkufizimi në titrin e antitrupave përdorur ELISA (enzimë Immunoassay), i cili tregon forcën ose imunitet ndaj fazë të sëmundjes (IgG-treguar kohëzgjatjen e sëmundjes, IgM - sugjeron akut gjatë procesit)

Trajtimi i fruth i keq 

1. Trajtimi Etiotropic është përdorimi i drogës uzkospektornyh zgjedhjes - erythromycin. Nëse jo - zgjedhja është grupi shirokospektornoy i antibiotikëve, cefalosporinave. Mjekimi është i mundur në shtëpi në moshën e një fëmije të vjetër se 3 vjet dhe sëmundjes në formë të butë. Në raste të tjera të nevojshme në spital. Ora trajtim është 7 ditë.

2. Trajtimi lokal është përdorimi i drogave të tilla si yoks, heksoral, stopanhyn, Verde tantum (duke përfshirë kufizimet e moshës - disa barna mund të përdoret nga 3 vjeç, disa 12, etj). Trajtimi lokal të përfshijë edhe zgjidhjen gargling e kamomil, furatsillina 1: 5000, rotokanom.

3. protivovospolitelnymi dhe terapi immunotropic Lizobakt, immudon.

4. Trajtimi desensebiliziruyuschaya (veprim protivotoksicheskoe): suprastin, tavegil, zyrtek dhe të tjerët.

5. Simptomatik do të thotë prania e komplikimeve apo simptoma shoqëruese utyazhelyaetsya - përdorin antipiretik, antitussive

Marrja e drogës bërë pas konsultimit me doktorin tuaj.

Komplikimet e fruth i keq

Lymphadenitis, otitis media, sinusit, mastoidit, nefrit, artrit, miokardit dhe komplikime infektive me origjinë alergjike (manifestohet si rritje të temperaturës në 38 ° C dhe një skuqje të lëkurës të karakterit të ndryshëm mbi sipërfaqet zgjatues). Por me trajtimin e duhur dhe rezultat të duhur të favorshme antibiotik.  

Parandalimi i fruth i keq 

Pacientët duhet të jenë të shtruar në spital me forma të rënda dhe të moderuar, sidomos nga familjet me fëmijë deri në 10 vjet pa ethe sëmurë kuqe. Izolimi duhet të zgjat 10 ditë nga fillimi. Në institucionin e fëmijëve ku flash është regjistruar, grupi imponuar një karantinë në bazë të vëzhgimit mjekësore.

Parandalimin dhe trajtimin Spetsifichekoy është zhvilluar.