Sepsa


Sepsis (Nga greqishtja - kalb) - është përgjigja e të gjitha organeve dhe sistemeve të trupit ndaj infeksionit, ndodhin sëmundje të rënda si përgjithësuar akute ose kronike infektive gjakut që zhvillon në imunitetit të thellë ose të sensibilizimit për antigjenet e patogjen.

Për të diagnostikuar "sepsis"Duhet të jetë të paktën dy nga kriteret e mëposhtme të shënuara:

• Temperatura e trupit mbi 38 ° C ose më pak se 36 ° C;
• Shkalla e zemrës mbi 90 rrahje në minutë;


• numri i frymëmarrje në minutë mbi 20 ose një presion la carte e dioksidit të karbonit mua 32 mmHg .;
• leukocytes se 12 ose më pak se 4, dhe neutrofil papjekur më shumë se 10%.

Shkaqet sepsë

Shkaku i sepsë - rezultat i sistemit të tepruar të vetë-shkatërrimit. Këto simptoma janë të kombinuara në Zotërinj (sistemike sindromi reagim inflamator - sindromi sistemike Përgjigja inflamatore) rezulton dështim formuar shumta të organeve (MF). Ka autodestruktsiya pakontrolluar, duke çuar në sosje imunitar të burimeve.

Sepsa më shpesh shkaktojnë patogjene mëposhtme: S.pyogenes, S.epidermidis, S.aureus, E.coli, Proteus SPP, K.pneumonia, P.aeruginosa, S.pyogenes, S.pneymoniae, E.faecalis, Candida albicans. Shumica e microflora është i lidhur, dmth formuar infeksion të përziera. 

Shkaku i sepsë, sëmundjet akute purulent e indeve të buta (Sepsa plagë, celuliti, abscesi, djeg gjera, laktacionit mastitit) dhe peritonit. Personi i infektuar nga flora e tij vet endogjene e traktit respirator, traktin gastrointestinal.

Arsyet përgjithësim i infeksionit, dmth përhapjen e saj në të gjithë trupin:

• taktikat pasakta kirurgjike dhe reagimet joadekuate vëllim kirurgjikale;
• Zgjedhja e gabuar e terapisë me antibiotikë, dhe trajtim simptomatik dezyntoksykatsyonnoho;
• immunoreactivity shkelje;
• Prania e comorbidities;
• tensionet përhapura antibiotik.

Simptomat e sepsë

Gjëja më e rrezikshme në sepsë - diversiteti i simptomat e saj, duke e konsideruar ajo mund të ndodhë në formën e septikemi (dmth parat obscheintoksikatsionnoho zonat pa shenja të dukshme të qelbëzim) ose pyosepticemia (prania e vatrave të infeksionit, sutures postoperative infektuar, ulcerat të ndryshme djegur gjerë apo sipërfaqe plagë, abscese, celuliti, osteomielit, etj).

Sot më të rrezikshme sepsa streptokoksike, ai panevojshme agresive sillet në trup, për shkak të aderimin e saj, faktor enzimatik toksike dhe patogjen (temolizin, leykotsidin, toksina eritrohennyy, streptokinase, hialuronidiazës, plazmokoahulaza). Gjithashtu shqetësuese atë bystroformiruyuschayasya antibiotikouchtoychivost. Klinikisht kjo formë e sepsë manifeston si celulitit dhe erizipela me akumulimin verdhë qelb në inflamacion. Streptococcus ka antifahotsitarnoy veprimtarinë dhe neutrofile inflamacion nuk janë në dispozicion, kështu që agjenti qëndron e paprekur.

E. coli është nahnoyitelnyye proceset, ka kufizime të qarta, dhe procesi inflamator shtrihet në indin nënlëkuror për të formuar xhepat nahnoyitelnyh, qelb ngjyra ndryshkur, erë të butë. Me zhvillimin e sepsis vërejtur hipotension, DIC, shok endotoksychnyy. Simptomat janë shumë të ndryshme, duke e konsideruar këtë patogjen ka një potencial të lartë për mezhshtamovomu shkëmbimin gjenetik, dhe për të ndërllojshëm (Salmonella, Shigella, iyersyniyi). Këto presione më të zakonshme Tropiku në traktin urinar dhe sistemin nervor qendror, ata të shkaktojnë sindromin diarre dhe hemolitik uremik.

Bakteret Koliformni. Features sepsa shkaktuar nga këto patogjene është vështirësia e trajtimit, duke e konsideruar atë për shkak të pranisë së shtameve të posedojnë rezistencë të shumëfishtë. Infeksioni ndodh shpesh kur raportimi totale kanalin e fluksit të gjakut me ushqimin.

Proteus. Në rast të etiologjisë së sepsë, një vatra septike rrallë të ndodhë, por kjo është një nga llojet më të rrezikshme të procesit septike, duke pasur parasysh vështirësitë në trajtimin jo vetëm për shkak se ndaj antibiotikëve (antibiotikët për pjesën më të madhe!) Dhe gjithashtu për shkak të shtypjes së drejtpërdrejtë të aktivitetit antibacterial të drogës dhe shtypjen e aktivitetit fagocitare.

Deri më sot, të gjithë mikroorganizmave Gram-negative vërejtur praninë e "ishuj patogjenezën" - një grup i gjeneve lokalizuara në kromozome, dhe faktorë të shifroj që shtypin reagimet mbrojtëse pronari. Këta faktorë të shtypur të gjitha llojet e sintezës së proteinave.

Diagnoza e sepsë

Sepsa, një sindrom klinik është e vështirë për të përcaktuar, sindromi përgjigje inflamatore të panevojshme sistemike nuk mund të konsiderohet si "sepsë", dhe vetëm kur përqendrimi i citokineve inflamatore dhe meditorov tjetër inflamatore tejkalon përqendrim maksimal lejueshme, të shqetësuar ekuilibrin mes pro- dhe anti-inflamator ndërmjetësues - dëmtuar kontrolluar funksionin e sistemit imunitar.

Diagnoza është vetëm në kontrollin e fuqive rezervë të organeve dhe sistemeve në raste të ndryshme klinike janë nën goditje të madhe. Nën mbikëqyrjen janë: sistemi i frymëmarrjes, sistemin kardiovaskular, përbërja acid-bazë të gjakut për të parandaluar ndryshimet në pH drejt alkalosis ose acidosis, funksioni i veshkave.

Për shembull në zemrës dhe enëve të gjakut shpesh respektojë:

  • arrhythmias;
  • Edema ose ascites "Cordial";
  • acrocyanosis;
  • EKG - ndryshime fokale të miokardit, pra në të çon të caktuara (I, II, III, V₁, etj) do të gjurmuar devijime nga normat opsione;
  • Shkalla dhe rënie presioni pavarësisht mbështetjes kardiologjik;
  • shenjat e microcirculation periferike (simptomë e njolla të bardha, petekie, hemorragji).

Në vlerësimin e sistemit të frymëmarrjes, i kushtoj vëmendje për:

NPV (frekuenca e lëvizjeve të frymëmarrjes);

Përbërja e gazit të gjakut (presion të pjesshëm të oksigjenit dhe dioksidit të karbonit në gjakun periferik) ndihmon kontrollin dinamikën e ndryshimeve KSCHR (bilancit acid-bazë). Vlerësimi i funksionit të mëlçisë:

  • madhësi të mëlçisë;
  • Niveli i bilirubin, me një dominim kryesor i një pjesë (bilirubin tërthortë apo të drejtpërdrejtë);
  • Përqendrimi i ALT (alanynamynotransferaza), AST (aspartataminotransferase), DPM (phosphatase alkaline);
  • Mes dështim të mëlçisë, verdhëz Përveç kësaj, ka shpesh gjakderdhje përmes patologji hepatoassotsiirovannoy të hemostasis.

Vlerësimi i funksionit të veshkave përcakton minutë performancës / orë / dobovohodiurezu, elektrolite, ure, kreatinina, filtrimit të gjakut, reabsorption tuba.

Nga pankreasit, kriteret për diagnozën janë ultratinguj karakteristika amylase në gjak dhe urinë.

Në vlerësimin funksionin e traktit ndihmon tretjen e ushqimit, diarre dhe të vjella.

Nga sy veshkave në presion systolic që bie nën 90 mm Hg dhe reaksione alergjike kotoryke ​​mund të përfundojë shoku anafilaktik.

Vlerësimi i sistemit imunitar është matur nga indeksi rruazë e bardhë dehje (LII), e cila është e vetmja mënyrë e volitshme për të vlerësuar gjendjen e reaktivitet dhe të sistemit imunitar. Kjo intdeks llogaritur si Kalf-kalifi dhe është konsideruar varg normale 0,3-1,5 uslovn.ed. Rritja e këtij treguesi mund të jetë e lidhur me zhdukjen e eosinophils, numri relativ i segmentuar, thikë, neutrofile të rinj ose të limfociteve dhe monociteve rënie. Avantazhi i LII është një transferim haemograms treguesit numerike që reflektojnë dehje dhe dështim imunitet.

Trajtimi i sepsë

Për shkak të shfaqjes së dështimit të shumta të organeve dhe mungesa e kritereve të qarta diagnostike, mjekët et al, i specializuar në këtë temë, është themeluar tavolinë "dëmtime të organeve stadyynosty klinike dhe laboratorike" (DN Sizov et al, 1998), e cila lehtëson zgjedhjen e trajtimit.           

Trajtimi është për të eliminuar komplikime lindur, shumica e të cilave është ringjalljen. Për shembull, në rast të dështimit të veshkave hemofiltration përdorur hepatoprotectors akute dhe hemodializë, në kundërshtim me hemodinamikën - restaurimin e pėrshkueshmėrisė enëve të gjakut dhe të vëllimit të gjakut, kardionedostatochnosti e - kardiostimuliruyuschee dhe vazotropnye Fondet përdoren gjatë sëmundjes mekanike për ajrosje pulmonare, gjakderdhje nën stres përdorur H2 blockers histamine / blockers, pompë proton / sucralfate. Lidhur me terapi me antibiotikë, antibiotikët duhet të jenë të përcaktuara për rezultatet bakteriale kërkimore ose kundër patogjeneve më të mundshëm. Për rastin e fundit krijoi gjithashtu tabela:

Fokusi kryesor lokalizimi Patogjene më të mundshme
Lehtë (pneumoni nosokomial zhvilluar jashtë ORYT) Pneumoni Streptococcus, Enterobacteriaceae (E.colli), Staphylococcus aureus
Lehtë (pneumoni nosokomial zhvilluar në ORYT) Pseudomonias aeruginosa, Acinetobacter spp, dhe patogjene vysheperchislennyh
Bark Bacteroides spp, Enterococcus spp, Streptococcus spp, Pseudomonias aeruginosa, Staphylococcus aureus
Të lëkurës dhe të indeve të buta Streptococcus spp, Staphylococcus aureus,
Enterobacteriaceae
Veshka Enterobacteriaceae, Enterococcus spp
Orofaringut Staphylococcus spp, Streptococcus spp, anaerobe
Pas splenectomy Pneumoni Streptococcus, Haemophilis influenzae
Kateteri intravenoz Staphylococcus epidermididis, Staphylococcus aureus, enterokoket dhe Candida

Komplikimet e sepsë

DIC, aritmi, gastrointestinal gjakderdhje nga faktorët e stresit, riperfuzioni zorrëve, etj Rezultati i komplikime në shumicën e rasteve, negative dhe fatale.