Salmonellz


Salmonellosis - një grup i sëmundjeve akute infektive, natyra zooantraponoznoy, të shkaktuara nga bakteret e shumta të Salmonella gjini karakterizohet kryesisht ndikon në traktin gastrointestinal, e cila çon në dehidratim, dehje dhe bashkimin klinika polymorfnoy në të ardhmen tej.

Agjent shkaktar i salmonellosis


Patogjen u zbulua për herë të parë në fillim të shekullit të 19-të në organet e një personi të vdekur dhe të mishit, që ai të përdorura më parë. Në të ardhmen, të gjitha sëmundjet e podobnymisimptomami ishin të bashkuar në emër të "salmonellosis".

Salmonella skematike

Agjent shkaktar i salmonellozave, patogjen për njerëzit, rreth 100 lloje, por më të zakonshme - Salmonella typhimurium, S.enteritidis, S.panama, S.infantis, S.newpart, S.agona, S.derby, S.london, S.paratyphi Një / B, S.schotmuelleri.

Kursi i sëmundjes dhe rreziku për shkak të mëposhtme faktorët patogjenitetit:

1. flagella (H-antigen) janë të vendosura në periferi të patogjen, ato të shkaktojë lëvizje
2. kapsulë (K-antigjen) shpjegon fagocitet mbrojtjes
3. Fagocitoza mangësi predisposes për zhvillimin e sepsë

4. Karakteristikat invasions (hyrje) e bëjnë penetrimin pothuajse papenguar të patogjen në hlublezhaschye indeve
5. aderimin (fiksim) nga fibrils, pektin, komplekse LP-saharidnoho
6. Prania e ekzotoksinave (produkteve të mbeturinave që janë lëshuar të gjallë):
- termikisht enterotoksinë labil = ekzotoksina, ofron një mekanizëm të veprimit duke aktivizuar një ujëvarë të sistemit enzimë (adenylyl ciklazën), aktivizohet në kampin - kjo shkakton prodhimi Na dhe Cl nga qelizat e zorrëve dhe i pasuan ata me gradient përqendrimit jashtë ujit në lumen të zorrëve, dhe kështu është formimi i diarresë i ndjekur nga dehidratim,

- ekzotoksina termombjatës oposreduet efektin e saj nëpërmjet guanylate ciklazës, ky fenomen çon në pėrshkueshmėrisė enëve të gjakut të shpejtë,
- citotoksinën shkakton qelizat dëme epiteliale
7. Endotoksina - agjenti biologjikisht aktiv lirohet pas fagocitozës shkatërrues. Në këtë rast endotoksine është lipopolisaharidnye komplekse dhe ajo luan një rol të madh në formimin e dehjes:
- është e vonuar dhe lloji i menjëhershëm mbindjeshmëri
- redukton degranulimin neutrofil dhe lirimin e substancave biologjikisht aktive

- aktivizon sintezën e prostaglandin dhe tromboksan - ajo shkon ahrehatsiyutrombotsytiv në capillaries të vogla, inflamacion zhvillon, DIC (koagulimit intravaskular të diseminuar). Prostaglandinet në shtojcave si enterotoxins stimuluar sekrecionet e Na dhe Cl, dhe gjithashtu shkakton tkurrje të muskujve të butë dhe peristaltikės.

Salmonella është relativisht rezistent ndaj faktorëve të ndryshëm të mjedisit:

• Në temperaturë dhome të sendeve shtëpiake ruajtur deri në 3 muaj;

• Në feçe thatë kafshëve deri në 4 vjet;
• Në ujë deri në 5 muaj në mishit dhe qumështit deri në 6 muaj në eggshells deri në 24 ditë;
• Temperaturat e larta praktikisht nuk e dëmshme, duke e konsideruar Salmonella vrarë në çast vetëm në 100 ° C në 70 ° për 30 minuta. Rezistenca ndaj temperaturave të larta rrit, kur agjenti është në produktet e mishit (400g e mishit në një trashësi prej 19cm duhet të zier për 2.5 orë, vetëm pasi që mishi mund të konsiderohet si i sigurt). Turshi dhe i zbukuruar pothuajse nuk ka dhënë ndonjë efekt në Salmonella.

• ngacmues Rezistenca vërejtur të temperaturave të ulëta deri në -80 ° C;
• Rezistenca ndaj UFI;
• Kur trajtimin dezinfektues vdes brenda 20 minutash.

Ndjeshmëria kudo, pa seks, moshë dhe kufizim gjeografik. Por rreziku më i madh i morbiditetit në mesin e fëmijëve gjatë vitit nga lindja nëpërmjet imunitetit të papërsosur. Salmonellosis ndodh gjatë gjithë vitit, por shpërthime sporadike konstatuar më shpesh në muajt e verës.

Shkaqet e infeksionit salmonelës

Burimi - kafshët shtëpiake dhe kafshët e fermave (bagëti, derra), shpezë (pula, rosa patat), macet, zogjtë, peshqit, njerëzit e sëmurë dhe bacillicarriers. Transmisionit - ushqyese (përmes vezë, qumështit dhe produkteve të mishit) dhe pin dhe ose ujë. Shumë shpesh, përdorimi i vezëve në ushqim, nuk i kushtoj vëmendje për ndryshime në proteina dhe të verdhë veze (kjo mund të jetë ose një hemorragji apo trazim, ose erë të mykur) - është i infektuar shpesh me vezë salmonellozave, përdorimi i të cilave në mënyrë të pashmangshme lind e infeksionit. Prandaj, sapo ju të vini re këtë gatim ndërsa, menjëherë shkatërrimin e këtij produkti dhe të kontaminuar çdo gjë që është kontaktuar me të dhe enët në të cilat keni gjetur atë, pour zbardhues, të armëve dhe të trajtojnë këtë zgjidhje (sapun jo thjeshtë!) .

Aktualisht, të gjitha parazitëve më të zakonshme Salmonella për disa arsye: për shkak të sistemit të centralizuar të furnizimit të ushqimit; zhvillimi ndaj antibiotikëve me formimin e shtameve spitalore, karakterizuar nga shpërthimet e dimrit, vdekshmërisë së lartë dhe të mekanizmit të transmisionit kontakt-shtëpiake si principali.

Simptomet e salmonellosis

Inkubacion gjetur që nga depërtimit i mikroorganizëm patogjen në shfaqjen e simptomave të para klinike, kohëzgjatjen e kësaj periudhe shirokovariabelna dhe mund të zgjasë nga 6:00 - 8 ditë, por në shumicën e rasteve ndodh brenda 12-24 orëve nga koha e konsumit të produktit të kontaminuar.

Duke bërë traktin gastrointestinal, Salmonella arrijnë pjesë të zorrëve të vogla, bashkangjitur mukozës me anë të faktorëve aderimin (№5 kur transferimin faktorët Patogjeneza e paraqitura më lart).

Periudha Klinike tregon thënë për fillimin e toksinës të cilën është lëshuar gjatë penetrimit indeve të hlublezhaschye, dhe aty fillon veprimin e fagocitozës (dmth është devouring qelizat patogjen të sistemit imunitar) dhe shkatërrimin e Salmonella endotoksinat jashtë këtyre substancave biologjikisht aktive të shkaktojë simptoma të veçanta.

Por pjesë e patogjen përmes rezistencës fagocitoza, lymphogenous dhe përhapur nga hematogjene (nëpërmjet limfatike dhe të gjakut), duke shkaktuar të gjitha llojet e simptomave jo vetëm e stomakut dhe zorrët. Varësisht se çfarë organi më i komprometuar, atëherë nuk është forma klinike apo të tjera (gastrointestinal, tifoide, septike, menynhyalnaya, fshihet, subklinike, zgarë) - në forma të ndryshme, simptomat përhapura vet.

Kështu, kur Forma gastro-intestinal bosht kryesor për strukturen endo- dhe toksinës është ciklazën adenylyl dhe sistemi huanilattsiklaznaya, sepse shkeljet e të dukshëm të metabolizmit me ujë kripë përmes diarre ndodh, në të cilën kryetari i holluar me ujë, i lehtë, me erë të keq, me zarzavate, si një "bog baltë", me një frekuencë prej 7- 10 herë në ditë për 10 ditë. Për sëmundje karakterizohet nga fillimi akute dhe, kundër diarresë, sindromi otmechayutslabost, letargji, dhimbje të lehta të barkut (sidomos në epigastrike dhe kërthizë). Gjithashtu shënuar ëmbëlsi në prekje e barkut, poteren e tij dhe bloating. Varësisht nga shkalla e dehidrimit mund të bashkohet me simptomet në vijim:

• storonyserdechno e sistemit të qarkullimit të gjakut (takikardi, snzhenie tensioni i gjakut, zemra mbytur tingujt);
• CNS (dhimbje koke dhe marramendje, ndërsa fëmijët e vegjël mund të konvulsive).

Osobennostsalmonelleza (jo vetëm i kësaj forme) se i riu mosha, aq më e vështirë sëmundje.

Forma tifopodobnoy, në vend të 7-10 ditë shërim dalin karakteristikat e një ethe tifoid:

  • ethe undulating
  • hepatosplenomegaly (mëlçisë zgjeruar dhe mërzi, e cila është përcaktuar nga prekje)
  • Body roseolous ka një skuqje e vogël në ditën 7 (njëjtë si në ethe tifoid).

Manifestimet klinike janë mbajtur për një kohë të gjatë (3-4 javë), dhe janë karakterizuar nga një venitje graduale të simptomave.

Forma septike ndodh kur IRS (kushtet imunodeficiencës) dhe / ose foshnjat. Karakterizohet nga përhapjen e patogjen përmes lymphogenous hematogjene dhe në organe të ndryshme dhe indet, me formimin e xhepat e qelb në to, si osteomyelytov, artrit, cholecystitis, etj Ajo fillon këtë formular, si dhe, pra me simptomat e gastroenterit (diarre, dhimbje barku - gjithçka që ishte në gastrointestinal traktit-formë), por më pas bashkohet nxito si petekie (njolla), por në raste të rënda hemoragji si të mëdha dhe pyoderma.

Nga dita e parë shkon CNS dhe sistemin kardiovaskular. Kjo formë e rrjedhjes më të gjatë me të shpeshta fatale.

Forma menynhyalnoysalmonellosis rrjedh si forma septike, por ndryshe nga ajo, e vetmja fireplace septik është sistemi nervor qendror. Më shpesh kjo ndodh në fëmijët e grupmoshave të ndryshme për shkak të pėrshkueshmėrisė të lartë të BBB (pengesë gjak-trurit), në këtë rast, truri bashkohet simptomat hastrointestinalnymsimptomam:

  • konfiskimet shpeshta për shkak të rritjes së aktivitetit të konfiskimit;
  • të vjella nuk sjellë thjeshtëzimin;
  • në fëmijët, mbyllja e Fontanelle të mëdha (deri në 2 vjet), ajo mund të jetë një zgjatje dhe pulsation;
  • ka meningeal Simptomat (qafë të fortë, një kerynhy simptomë dhe Brudzinskogo).

Forma ngrënë e salmonelëskarakterizuar nga sindromi diarre lehtë 1-2 herë në ditë për 2 ditë.

Forma Subklynycheskuyu dhe zgarë mund të zbulohet vetëm me metoda laboratorike.

Veçoritë në foshnjat: një formë shumë e rëndë hastroyntestynalnaya me prevalencë të simptomeve si të rënda diarohennoho sindromi enterocolitis. Në 90% të septycheskaya formuar dhe merr forme ne formen e infeksionit të përzier. Features salmonelloza nozokomiale, këto presione (lloje) antibiotik me të rënda dhe fatale.

Pas sëmundja është formuar imunitet Postinfectious, por ajo është tipospetsifichnym dhe zgjat më pak se një vit.

Diagnoza e salmonellosis

1. Kriteret epidemiologjike projektuar për të përcaktuar burimin e infeksionit dhe për të identifikuar personat e kontaktit.
2. Karakteristikat klinike synojnë zbulimin dhe diferencimin e simptomave kryesore (dehje, diarre, hepatosplenomeholiya, prania ose mungesa e formave të përgjithësuar)
3. Gjetjet laboratorike:
- E UÇK-së: LC povysheny,  ↑ neutrofile me një ndryshim në të majtë, ↑ SOE
- Metoda e bakteriologjik për qëllim identifikimin agjent shkaktar të mediave biologjik (feces, gjakut, urinës, organet e prekura) dhe produktet e dyshimta. Rezultatet përfundimtare të vijnë në 5 ditë.

Salmonella nën mikroskop

- Metoda serologjik: ELISA (enzimë Immunoassay), RGA dhe Phragmites (reagimi i hemagglutination tërthortë) - këto metoda kanë për qëllim identifikimin e titrin e antitrupave. Rezultatet janë të gatshme për 7 ditë.

Diagnoza përfundimtare është i autorizuar vetëm në identifikimin patogjen.

Trajtimi i salmonellosis

Së bashku me të trajtimit të drogës regjim shtrati nevojshme. Më poshtë do të jepet një trajtim në përputhje me standardet kombëtare, por kjo është vetëm një përfaqësim skematike në jetë është një qasje individuale me treguesit Mosha / shkallë eksykozu / toksicitetit dhe shkallën e dehidratim.

1. Etotropnaya terapi synon shkatërrimin e patogjen dhe drogës e zgjedhjes janë: enteriks, hlorhinoldol, Ciprofloxacin, bakterofagut salmonelnyy, sanhviritin.

2. Terapia Pathogenetic:
- Terapi rehydration synon për të rivendosur metabolizmin ujit kripë, duke përdorur rehydron dhe trisona.
- Terapi Detoxification synon eliminimin e dehidratim dhe vëllimin e lëngjeve administruar varet drejtpërdrejt nga shkalla e dehidrimit. Kjo vlen glukozë dhe reopolyglukine.
- Eubiotics dhe produktet biologjike: baktisuptil, Linex, atsypol, bifidum-lactobacterin.

- Sorbents: Enterosgel (për të hequr produktet e mbeturinave salmonelës).
- Fermentoterapiya: forte mezim, Oraz.
- Droga Antidiarrheal: gluconate kalcium, indometacin.
- Spasmolithics (painkillers): Nospanum ose analoge të saj.

Ushqyerit dhe salmonellosis

Respektimi i dietës dhe tabela №4; Përjashtojë produkteve nga dietë, stomak nervoz dhe zorrët, produktet e qumështit dhe yndyrna fortë. Ju nuk mund të caktojë një dietë uria, përballet me rritje shtet i mungesës së imunitetit, dhe për të parandaluar proceset e ngadalësimit reporativnyh në traktin e tretjes. Nga përjashtojë produkteve ushqimore që kontribuojnë në rritjen e peristaltikės, proceset e fermentimit, që përmban një numër të madh të fibra papërpunuar: croutons bukë e zezë me të, qumësht të tërë, kos, thartuar pjekur qumësht, krem, qull qumësht në një shenjte, fasule, panxhar, prej trangujve, lakër turshi, rrepkë, rrepkë, fruta agrume, dardha, kumbulla, rrush, mish dhe lengjet e mishit si peshk, mish yndyror / peshk / pulave, dhe të gjitha akute dhe alkoolit.

Rehabilitimi dhe parandalimi

Metodat e renditura më poshtë mund t'i atribuohet në parandalimin e jo-specifike: gjatësia e qëndrimit në spital në formën lokalizuara - 14 ditë, me të përgjithësuar - deri në 30 ditë. Pas studimi trajtim bakteriale kryer në 2 ditë, dhe dy herë, me rezultate negative, duke i lejuar pacientët të punojnë. Industria ushqimore është nënshtruar ekzaminimit klinik për deri në 3 muaj, me një ekzaminim mujore e disponueshme e stol - me rezultate pozitive, nuk lejojnë të punojnë për 15 ditë dhe të koordinojë për një tjetër punë dhe sjellje paralele 5x studimin e vetme e feces dhe biliare, izolimit bakterial nëse zgjat më shumë se 3 muaj - transferua në një punë tjetër brenda 1 viti nga stol paralele Testi 1 herë në një vit e gjysmë, dhe në fund të këtij viti, duke prodhuar një ekzaminim pesëfish stol dhe një studim të një kohë të biliare në intervale prej 1-2 ditë, kur përsëri një rezultat pozitiv - prerë nga puna dhe me një negativ - është hequr nga llogaria dhe të kthehet në vendin e punës.

Së bashku me këto masa të përforcojë mbikëqyrjen veterinare dhe sanitare në fushën e blegtorisë, kufomat përpunimit të teknologjisë / storage / përgatitjes. Si dhe shikuar San Mbikqyrjes në fabrikat e ushqimit për teknikat e kontrollit të cilësisë dhe përgatitjes.

Në një masë parandaluese duhet të jetë edhe vlim mish dhe vezë, të respektojë higjienës personale.

Parandalimi specifike: të zhvillohen, duke pasur parasysh se është e bazuar në parimin e vaksinimit, e cila është krijuar nga asgjësimin e shtamet virulente - është e pamundur në këtë rast, duke marrë parasysh këto shtamet virulente janë më shumë se 2500.

Komplikimet e Salmonella

Shumta dhe të ndryshme:

  • Formimi i enëve të gjakut kollapss i kardiak akute dhe dështimi i veshkave;
  • Komplikime septike me zhvillimin e lezioneve purulent në organe të ndryshme dhe indeve dhe formimin si rezultat i: artritit, osteomyelytov, endokardit, abscese të trurit, shpretkë, mëlçisë dhe dëmtime në veshka, meningjiti, peritonit, apendiksit, pneumonia, infeksionet e traktit urinar, shoku infektive-toksike.
  • Komplikimi më i rrezikshëm për të tjerët është një bartës, i cili është formuar për shkak të fagocitozës jo të plotë.

Sëmundja është vdekjeprurëse.