Rotavirus Rotavirus infeksion, gripit stomak


Rotavirus infeksion, sëmundje infektive, të shkaktuara nga rotavirus. Emrat e të tjera - rotaviroz RI, gastroenterit rotavirus, gripit zorrëve, grip stomaku. Patogjen virus rotavirus e rotavirus rendit (lat. Rotavirus). Periudha e inkubacionit e infeksionit - 1-5 ditë. Rotavirus ndikon në të dy fëmijët dhe të rriturit, por në të rritur, ndryshe nga fëmija, sëmundja është më e lehtë për të formuar. Një pacient është ngjitëse nga simptomat e para rotaviroza dhe mbetet ngjitëse deri në fund të ekranit shenjave të sëmundjes (5-7 ditë). Zakonisht 5-7 ditë shërim ndodh, trupi prodhon imunitet të fortë për rotavirus dhe ri-infeksionit ndodh shumë rrallë. Në të rriturit me nivel të ulët të antitrupave simptomat mund të përsëritet.


Sa është infeksion rotavirus

Rruga e transmetimit të ushqimit Rotavirus vosnovnom (përmes ushqimeve palarë, duart e pista). Infektuar me rotavirus mund të jetë mënyra të ndryshme, të tilla si nëpërmjet produkteve të infektuara ushqimore, kryesisht qumësht (për shkak të natyrës së prodhimit të tyre). Rotavirus ndjehen të madh në frigorifer dhe mund të jetojnë atje shumë ditë, klorinimit të ujit vret. Rotavirus ndjehen ujë të qetë dhe të shenjtë. Fëmijët e moshës 1 vit dhe rotaviroz më të vjetër mund të merrni kur vizitojnë çerdhe, kopshte dhe shkolla, si dhe në mjedisin e ri të viruseve të tjera dhe mikrobet sesa në shtëpi ose në komunitetin ku fëmija ka qenë një kohë të gjatë. Ju mund të bartin infeksionin dhe "sëmundje e duarve të pista". Gjithashtu, që nga rotaviruset shkaktojnë inflamacion dhe rrugëve të frymëmarrjes, ata, si viruset e gripit përhapen pikat rrugë - për shembull, teshtitjes.

Rotavirus infektsiyavstrechaetsya si sporadike (disa raste), dhe në formën e shpërthimeve epidemike.

Virus penetron mukozën të traktit gastrointestinal. Ndikuar kryesisht Mukoza e zorrëve të vogla. Infeksion rotavirus ndikon në traktin digjestiv, duke shkaktuar enterit (inflamacion i mukozës zorrëve), prandaj simptomat karakteristike rotaviroza.

Simptomet e infeksionit rotavirus në fëmijë

Periudha e inkubacionit kusht (1-5 ditë), periudha akute (3-7 ditë, me sëmundje të rëndë - më shumë se 7 ditë) dhe periudha e rimëkëmbjes pas sëmundjes (4-5 ditë).

Për Rotavirus infeksionit karakterizohet nga fillimi akut - të vjella, temperaturë të papritur, diarre të jetë e mundur, dhe karrige shpesh shumë të njohur - në ditën e parë të lëngshme të verdhë, e dytë, ditën e tretë e gri-të verdhë dhe hlinoobraznyy. Përveç kësaj, shumica e pacientëve kanë një kullojnë hundët, fyt të kuqe, ata ndjejnë dhimbje kur gëlltitjes. Në fazën akute nuk ka oreksit, ka një shtet ndarje. Vëzhgimet afatgjata kanë treguar se shumica shpërthimet ndodhin gjatë ose para se epidemia e gripit, për të cilën ai ka marrë një emër joformal - "gripi zorrëve". Feces dhe urinës për shenja shumë të ngjashme me simptomat e hepatitit (stools të lehta, urina e errët, nganjëherë me thekon e gjakut).

Shpesh infeksioni rotavirus një fëmijë manifestohet me simptoma dhe shenja në mënyrë: rebnok zgjohet ngadaltë, Moody, i sëmurë e tij në mëngjes, është e mundur edhe të vjella me stomak bosh. Shansi i vjella me mukozë. Ulur oreksin, vjella në mënyrë të përsëritur pasi të hahet pjesë e ushqim i patrazuar, të vjella fillon dhe pas pirë lëngje në sasi më të mëdha se 50 ml. Temperatura fillon të rritet dhe në mbrëmje termometër mund të tregojë më shumë se 39 gradë Celsius. Kur infektimin infeksion rotavirus dhe temperaturë të lartë të qëndrueshme "zbres" është e vështirë për të mbajtur të lartë temperatura mund të deri në 5 ditë. Simptomat bashkohet diarre, shpesh të verdhë në ngjyrë me një erë të pakëndshme, ajo mund të dëmtojë stomak. Në fëmijët, të cilët ende nuk mund të shpjegojnë se ata kanë diçka dhemb, dhimbja është një shenjë e qara dhe rumbling në barkun e tij. Fëmija bëhet i mbytur në lot dhe nervoz, humbin peshë "në sytë e", Dita e dytë e sëmundjes duket përgjumur. Me trajtimin e duhur të të gjitha simptomat e infeksionit rotavirus janë 5-7 ditë dhe shërim të plotë ndodh, diarre mund të qëndrojnë pak më gjatë.

Intensiteti i simptomat e infeksionit rotavirus, kohëzgjatjen e ashpërsia e sëmundjes dhe të ndryshme. Simptomat Rotaviroza janë shumë të ngjashme me simptomat e sëmundjeve të tjera më të rënda, të tilla si helmim, kolera apo salmonelës, kështu që nëse ethe, vjellje fëmijës dhe / ose në shtëpi lëngshme stol menjëherë thërrisni një doktor klinikë pediatrike. Kur dhimbje në bark, të thirrur një ambulancë, para ardhjes së mjekut painkillers fëmijë të mos!

Simptomet e infeksionit rotavirus në të rriturit

Të rriturit gjithashtu vuajnë rotavirozom, por disa simptoma mund të marrë atë në dispepsi zakonshme të përkohshme (të themi, "ngrënë diçka të gabuar"). Përzier dhe të vjella zakonisht nuk janë të shqetësuar, mund të jetë dobësi e përgjithshme, humbje e oreksit, ethe dhe diarre, por jo për një kohë të gjatë. Infeksion rotavirus në të rriturit janë shpesh asimptomatike. Edhe pse simptomat e veshin, pacienti mbetet gjithë kohës ngjitëse. Një rrjedhë dritë e infeksionit rotavirus në të rriturit për shkak të imunitetit jo vetëm më të fortë, por edhe më i madh përshtatshmëria traktin gastrointestinal ndaj goditjeve të tilla. Zakonisht, nëse një familje ose në një grup janë të infektuar, brenda 3-5 ditëve të alternuar të fillojnë të lënduar të tjerët. Për të parandaluar ndotjen e mesme e infeksionit është e mundur vetëm në rast të një sistemi aktiv imunitar.

Trajtimin e infeksionit Rotavirusi tek fëmijët

Droga që vrasin Rotavirus nuk ekziston, prandaj trajtimi i infeksionit rotavirus është simptomatike dhe për qëllim normalizimin e bilancit me ujë kripë, të vjella dhe diarre dëmtuar dhe për të parandaluar zhvillimin e infeksionit sekondar bakterial. Qëllimi kryesor i trajtimit është për të luftuar rezultatet e ndikimit të infeksionit në trup: dehidratim, toksiciteti dhe çrregullime të ngjashme të sistemeve kardiovaskulare dhe urinar.

Kur simptomat e çrregullimeve gastrointestinale në çdo rast nuk ka dhënë qumësht fëmijës qumësht dhe madje edhe produktet e thartë-qumështit, duke përfshirë kos dhe djathë - një mjedis të përsosur për rritjen bakteriale.

Oreksi i fëmijës ulur ose mungon, duke e detyruar fëmijën për të ngrënë nuk duhet të pijë një pelte të vogël (brewed në shtëpi me ujë, niseshte dhe jam) mund popoyity supë pule. Nëse fëmija refuzon për të ngrënë, ju mund të ushqyer atë oriz ujë qull lëngshme pa vaj (ëmbël pak). Rregulli kryesor - për të dhënë ushqim apo pije pjesë të vogla me një pushim për të parandaluar refleks gag.

Përdorur kryesisht në terapi rehydratatsyonnaya trajtimit mund të administrohen sorbents mirëpritur (aktivizuar karbonit, dioktaedricheskiy cmektit, Attapulhit). Në kohën e të vjella apo diarre për të plotësuar vëllimin e lëngjeve dhe kripërave, larë me jashtëqitjen të lirshme dhe të vjella. Për këtë rehydron 1 qese pluhur tretur në një litër ujë dhe i japin fëmijës për të pirë 50 ml çdo gjysmë ore derisa uji shkon jashtë. Nëse fëmija është në gjumë dhe miss pijshëm zgjidhje, nuk duhet të zgjoheni prisni kur zgjuar, por vëllimi i ujit 50 ml jo le të (mund të rrëmbejë).

Si për të ulur temperaturën me infeksion rotavirus

Sipas rekomandimeve të pranuara përgjithësisht e temperaturë nën 38 gradë nuk duhet të xhiruar poshtë, në qoftë se pacienti toleron atë në mënyrë të kënaqshme. Për të reduktuar një temperaturë të lartë (dhe pragu i saj me infeksion rotavirus mund të arrijnë gradë 39-plus) mjekët zakonisht përshkruajnë qirinj tsefekon fëmijët nën 3 vjet, fëmijët më të vjetër paracetamol (nen dozen e duhur). Qirinj mbi temperaturat janë të përshtatshëm, sepse ato mund të vihet nëse fëmija është në gjumë apo zgjuar. Në rritje të qëndrueshme në temperaturë kur temperatura është "rrëshqet", Fëmijët më të vjetër sesa paracetamol u administrua me lagjet aspirina. Intervali midis pilula apo qirinj temperaturës që përmbajnë paracetamol duhet të jetë të paktën 2 orë në rastin e drogave të tjera në temperaturë - 4 orë ose më shumë (shih instruksionet), por paracetamol, ndërsa rotavirus është më efektive.

Ndihmë e mirë për të sjellë poshtë temperaturën e gëlltit zgjidhjes lagësht dobët e vodka, por ka disa rregulla: gjithçka që ju duhet për të fshirë trupin e foshnjës plotësisht, duke parandaluar rënien e temperaturës në mes të pjesëve të trupit, pas fërkim veshin çorapet e hollë në këmbët e tij. Fshini nëse drogës pasi temperatura ka qenë më shumë se gjysmë ore, dhe temperatura nuk ka filluar të bjerë. Një fëmijë me temperaturë të lartë jo njeri i llastuar.

Kur simptomat e crregullimeve gastrointestinale me mjekët ethe porosis Enterofuryl (2 herë në ditë dozimin nga mosha, pije të paktën 5 ditë) për profilaksinë ose trajtimin e një infeksioni bakterial zorrëve. Ky medikament ndihmon për të parandaluar kohëzgjatjen zgjatur e diarre. Ju mund të zëvendësojë Enterol.

Kur dhimbje në bark me një diagnozë të konfirmuar të infeksionit rotavirus mund t'i japë fëmijës një jo-kapanoneve: 1 ml Nospanum e shishe të jepni fëmijën tuaj gojën, pini çaj.

Me oreksin për rivendosjen e microflora zorrëve dhe trajtimin e diarresë fëmijëve emërojë baktisubtil - 2 herë në ditë 1 kapsulë, tretur në ujë për një orë para ushqimit 5 ditë.

Trajtimi i infeksionit rotavirus në të rriturit

Trajtim të veçantë është e nevojshme. Kur simptomat e trajtimit simptomatike. Shmangni kontakt me fëmijët gjatë rotavirozom sëmundjeve të mos infektojnë ato.

Komplikimet e infeksionit rotavirus

Me trajtimin e duhur e të ardhurave Rotavirus infeksionit pa komplikime. Nëse ju nuk pini fëmijën me të vjella dhe diarre shpesh, sidomos në fëmijët nën një vit, ndoshta dehidratim deri në vdekje. Nëse nuk ndërmerret asnjë veprim, bakteriale intestinale infeksion dhe sëmundje rrjedhje të mundshme shtesë mund të ndodhë edhe më të vështirë. Të jetë i sigurt për të parë ethe fëmijë, ethe zgjatur më lart 39 gradë çon në qelizë vdekjen, kryesisht qelizat e trurit.

Rezultati vdekjeprurëse ndodh në 2-3% të rasteve, kryesisht në mesin e fëmijëve me shëndet të dëmtuar. Në thelb, pas rimëkëmbjes perenesennayarotavirusnaya infektsiyane tërheq nuk ka efekte afatgjata dhe motit të favorshëm.

Parandalimin e infeksionit Rotavirusi

Si të efektshme kundër rotavirus OBSH rekomandon kryerjen e vaksinimit parandalues.

Për rotaviroza veçantë parandalimit në këtë moment ka dy vaksinat që janë testuar klinikisht. Të dyja janë marrë me gojë dhe të përmbajnë virus të dobësuar jetojnë.

Parandalimi jo-specifik është në përputhje me standardet sanitare (larjen e duarve, e përdorim për ujë të pijshëm të zier vetëm).