Erizipelë Rózsa


Erizipelë (turi) - një sëmundje e shkaktuar nga mikroorganizmave - streptokoket dhe karakterizohet nga inflamacion lokal i lëkurës dhe mukozës, ethe dhe simptomat e dehjes.

Emri grek i sëmundjes "erizipelë", E cila fjalë për fjalë përkthehet si lëkurë të kuqe. Ky përkufizim të saktë e përshkruan pamjen e lëkurës në fazën akute të sëmundjes. Emri "erizipelë" - fillimisht ruse. Besohet se ajo është e lidhur me ndryshimet në tiparet e fytyrës për shkak të ënjtje dhe skuqje në kulmin e sëmundjes.


Erizipelë - një infeksion i përhapur me infektueshmërisë ulët. Sëmundja është gjetur kudo diagnostikuar çdo vit 15-20 raste në 10,000 popullsisë. Deri në 70% të të gjitha rasteve të ndodhë në verë dhe vjeshtë muaj.

Shkaqet e erizipela

Fytyra e mikroorganizëm veçantë - beta-hemolitik grupi Streptococcus A. Në sëmundje të pakomplikuar, ai luan një rol të madh. Në kushtet e imunitetit të ulët në inflamacion streptokoksike mund të bashkohen përfaqësuesit e florës tjera, duke përfshirë Staphylococcus. Ndërsa sëmundja është më e vështirë për shkak të zhvillimit të komplikimeve septike, më pak të shërueshme.

Beta-hemolitik Streptococcus ka një rezistencë të lartë ndaj faktorëve të mjedisit. Ajo mbetet i zbatueshëm për kohë të gjatë, kur të thata, ngrijë, kur temperatura në 560 ° C vdes pas 30 minutash. Në të njëjtën kohë disinfectants standarde plotësisht të shkatërruar patogjen.

Faktorët që kontribuojnë në erizipela infeksionit përfshijnë:

• sëmundje ekzistuese që lidhen me dëmtimin e integritetit të lëkurës dhe të lëkurës kequshqyerja, lezione fungale të lëkurës, diabeti, obeziteti, pamjaftueshmërisë kronike deje;

• trauma e vazhdueshme e lëkurës gjatë kryerjes së detyrave profesionale, puna lidhur me ndotjen e përhershme e lëkurës (minatorët), zgjeruar këpucë veshin gome dhe kështu me radhë. D .;

• reduktimi i imunitetit pas mangësive sëmundje, hipotermi, vitaminë;

• disponueshmëria e burimeve të infeksionit kronik (grykët, kariesit të dhëmbëve, otitis media, etj).

Burimi i infeksionit është një njeri i sëmurë përballet me shenja ose zgarë. Transportuesi është quajtur një pacient, trupi është vazhdimisht i pranishëm Streptococcus pa shfaqjen e simptomeve fytyrat karakteristike.

Me duart e pista, veshje, këpucë dhe mospërputhjes me rregullat e sterilizimit të lidhurit materiale dhe instrumentet mjekësore Streptococcus prekje. Për të depërtuar mikroorganizëm kërkuar të ashtuquajturën "infeksionin objektiv." Ajo mund të jetë konsumuarit, potertist, plas, kafshimet e insekteve, veçanërisht në qoftë se ata kanë qenë të krehura, dhe ndonjëherë edhe të padukshme për syrin e dëmtimit mikroskopike e lëkurës. Erizipelë formuar vetëm në njerëzit me imunitet të reduktuar. Pjesa tjetër e popullit vetë sistemin mbrojtës të trupit për të përballuar me mikroorganizmat dhe sëmundje të lindin. Prandaj, diagnostikuar më shpesh erizipelë në gratë e moshuara gjatë shtatzënisë dhe periudhës pas lindjes, dhe në pacientët me sëmundje të vazhdueshme afatgjata kronike.

Pas depërtimit të patogjen lëkurës fillon procesin e mbarështimit intensiv të mikroorganizmave. Kështu, një sasi e madhe e toksinave që janë të hyrë në gjak, duke shkaktuar ethe, dridhura dhe simptomat e tjera të dehjes. Më tej depozituar Streptococcus në nyjet limfatike, ku ata të shkatërruara duke përdorur natyrore Faktorët mbrojtës organizëm ose nën ndikimin e terapisë me antibiotikë. Në njerëzit me imunitet të ulur mund të mos shkatërrimin e përgjithshme të patogjen që shkakton sëmundjen kthyer pas disa kohe.

Imuniteti nuk zhvillohet pas shërimit. Në të kundërtën, për shkak të rritjes së ndjeshmërisë së organizmit Streptococcus, pacientët erizipelë pas pësimit të një përsëritje të sëmundjes shpesh zhvillon.

Simptomat e mundshme të erizipela

Nga infeksioni te fillimit të simptomave është ndeshet disa orë, të paktën 2-3 ditë. Në mënyrë tipike, sëmundja fillon papritmas me ethe deri në 39-40 ° C, me paraqitjen e dhimbje koke, dhimbje të muskujve, dobësi, të përzier, të vjella ndonjëherë në kohën e etheve. Një nyjet limfatike me shpejtësi në rritje, kryesisht të vendosura afër në zonën e lëndimit.

Lezionet e lëkurës në sëmundje e hershme duket kruarje, djegie ndjesi. Rreth natës në këtë vend në rritje dhimbje, ngrohje, skuqje, i cili disa orë në mënyrë të konsiderueshme rrit në madhësi. Lëkura klasik erizipelë është e kuqe të ndritshme me kufij të qartë, skajet e pabarabartë si "flakë", një i tmerrshëm pak mbi sipërfaqen e lëkurë të shëndetshme.

Erizipelë gjymtyrë të drejtë më të ulët. Shfaqja dallues i zonave të shkatërrimit; lëkura e kuqe, me kufij të qartë, skajet e pabarabartë si "flakë".

Kur ndjenja e lëkurës në atë të nxehtë, e dhimbshme. Në lëkurë, formimin e flluska gjakut ose purulent transparente përmbajtjen.

Erizipelë lënë gjymtyrë të ulët, formë bulloz. Dukshëm flluska, delamination e shtresat e sipërme të lëkurës me sipërfaqe formimin e qanin.

Shpesh në të kuqe formuan hemorragji, si bruises te vogla.

Erizipelë në kofshën e djathtë dhe parakrah, formë hemorragjike. Dikush mund të shohin hemoragji të vogla gishtin.

Më shpesh ka inflamacion në hundë, cheeks flutur në qoshet e gojës, në zonën e kanalit të veshit.

Erizipelë e fytyrës. Shënim edemë në zonën e prekur.

Procesi më pak patologjike është formuar në fushën e flokëve në kokë, lëkurë e gjymtyrë të ulët. Në një përqindje minimale e rasteve të diagnostikuar erizipelë në fusha të tjera. Personi erizipelë në zonë karakterizohet nga ënjtje të theksuar dhe butësi.

Temperatura Rritja e trupit është mbajtur gjatë trajtimit në 10 ditë. Manifestimet lëkurore janë mbajtur pak më të gjatë - deri në 15 ditë. Rikthim mund të ndodhë në periudhën deri në 2 vjet pas shërimit. Zakonisht kthimi i sëmundjes pacienti nuk është i përkeqësimit të shëndetit, sëmundja është diagnostikuar me pamjen e lëkurës zbehtë njolla të kuqe, ënjtje, zakonisht nuk ka shprehur.

Erizipelë Diagnoza

Metodat laboratorike nuk kanë domethënie të pavarur në fytyrë, dhe diagnoza "erizipelë" në shumicën e rasteve, të vënë në zbulimin e shenjave karakteristike klinike të sëmundjes;

• Fillimin e papritur e ethe, simptomat e dehjes.

• lezione të lëkurës të fytyrë dhe gjymtyrë të ulët.

• simptomat tipike të erizipela në lëkurë.

• fryrë nyjet limfatike.

• vetëm ka dhimbje në zonën e prekur.

Trajtimi i erizipela

Pacientët me erizipela, pavarësisht nga roli kryesor i infeksionit në duke shkaktuar sëmundje zakonisht nuk është e rrezikshme për të tjerët. Sepse spital në departamentin e infektive rekomanduar vetëm në manifestim të rëndë të sëmundjes me dehje të rënda, me një përhapje të konsiderueshme të inflamacionit, me relapses shpeshta dhe në çdo rast gjatë zhvillimit të sëmundjes në fëmijët dhe të moshuarit.

Kur temperatura e trupit rekomanduar rritur futje fluide. Droga antipiretik (aspirina) janë treguar vetëm kur temperatura në 39 ° C dhe më lart. Gjatë ethe, si dhe zhvillimin e erizipelë lëkurën e ekstremiteteve të ulëta në të gjithë pacientët e nevojshme pjesën tjetër shtrat.

Fytyrat terapi të drogës përfshin komponentët e mëposhtëm:

• droga Antibacterial. Për përshkruesit trajtimit shtëpi në formën e tabletave. Preferencë është dhënë nga droga të tilla si erythromycin, doxycycline, azitromicines, Ciprofloxacin. Intramuskulare spital administruar drogës penicilinë dhe seri cefalosporinet. Kursi i trajtimit me antibiotikë është 7-10 ditë. Pas kësaj, përmirësimi i pacientit konsiderohet joinfektive për të tjerët, dhe mund të shkarkohet.

• agjentët anti-inflamator janë të rekomanduara për ënjtje shprehur dhe butësi e lëkurës së zonës së prekur. Më të zakonshme janë droga të tilla si phenylbutazone, hlotazol caktuar për 10-15 ditë. Kur simptomat e dehjes zgjidhje intravenoze pikoj (gemodez, klorid sodiumi izotonik, glukozë) në kombinim me diuretike dhe droga anti-inflamatore.

• trajtim lokal i erizipela është e nevojshme vetëm në rast të flluska në fushën e inflamacionit. Përndryshe, aplikimin e ointments dhe poultices do të jo vetëm të padobishme, por të dëmshme. Në praninë e flluska paprekur butësisht të zbulojë, dhe pas përmbajtjen përdoren zakonshëm ose furatsillina rivanola. Zakonshëm Ndryshimi bërë disa herë në ditë. Kur hemorrhages lokale rekomanduar aplikimet e dibunola.

• Në trajtimin e fizioterapisë në periudhën akut mund të rekomandohet rrezatimit ultravjollcë në zonën e prekur dhe zona e nyjave limfatike. Për një ozokerit shërim të shpejtë të caktuar, naftalanovaya vaj, banjot parafine, electrophoresis lidasa, klorur kalciumi.

Erizipelë - një sëmundje me një mekanizëm provuar nga të cilat në trajtimin e parakohshme mund të çojë në vdekjen e pacientit. Prandaj, përdorimi i trajtimeve popullore si dhe komplote në lezione tashmë të zhvilluara të lëkurës është i kundërindikuar.

Pas pacientëve sëmundjes nën mbikëqyrjen e një klinikë infektive sëmundje për tre muaj pas rikthim përballet me dy vjet.

Komplikimet e mundshme të erizipela

Komplikimet përballet zakonisht ndodhin në humbjen, dhe ndodhin në 5-8% të rasteve. Kur lidh Infeksionet shoqëruese zhvilluar abscese, celuliti, trombozë deje, lymphangites (inflamacion i enëve limfatike). Trajtimi i këtyre komplikimeve është mbajtur në departamentin e kirurgjisë purulent. Komplikime sistemike turi zhvillim jashtëzakonisht të rralla, vetëm njerëzit me një reduktim të ndjeshëm të pronave mbrojtëse të trupit. Këto kushte përfshijnë septikemi, shok infektive-toksike, emboli pulmonare, dhe të tjerët. Në këtë rast, pacienti është hospitalizuar në njësinë e kujdesit intensiv.

Parashikimi i erizipela

Me trajtim në kohë kthim të mundshëm të plotë. Në disa raste, rikthim i sëmundjes.

Profilaksia e erizipela

Masat e përgjithshme parandaluese janë në higjienën personale, trajtimin e sëmundjeve të lëkurës. Nëse ju e shkelin integritetin e lëkurës është e rekomanduar dezinfektimin kohë dhe vendosjen fashë izolues.

Në inflamacion korrente administruar prophylactically bitsillina intramuskulare antibiotik. Doza dhe frekuenca e administratës llogaritur individualisht për çdo pacient në varësi të frekuencës dhe ashpërsia e relapses.