Infeksion të rrugëve të frymëmarrjes sincitial virusi i infeksionit RS


Shkaqet e infeksionit MS
Simptomat dhe komplikime
Diagnostics
Trajtim
Parandalim

Infeksion të rrugëve të frymëmarrjes sincitial takon grupi i infeksioneve respiratore akute virale të ndikojë në vit grup mjaft i madh i njerëzve të fëmijërisë së shumti herët. Midis foshnjat në grupin SARS infeksion respirator sincitial dhënë vendin e parë. Me relativisht më pak të rënda në të rriturit, në grupin e fëmijëve të moshës, ky infeksion mund të çojë në pneumoni të rëndë dhe mund të shkaktojë rezultatin negativ.


Infeksion respirator sincitial (PC-infeksion) - Sëmundje infektuese viral akute e transmetimit ajrore semeystvaParamixoviridae shkaktuar nga nje virus, që karakterizohet nga një lezioni primar të traktit të poshtëm respirator (bronkit, Bronchiolitis, pneumonia).

RSI, organi objektiv

Infeksion patogjen PC u hap në 1956 (Morris, Savage, Blont) nga kultivimi materiale nga shimpanzetë gjatë një episod të rinitit në mesin e shumë primat. Një person si një virus të izoluar në 1957 (Chanock, MyersRoizman) kur shqyrton fëmijët me bronchiolitis dhe pneumoni. Emri i tij do të virusit në një nga tiparet patologjike e ndikimit të tij, domethënë aftësinë për të formuar syntsytiyi - strukturën setevydnoy e qelizave me proceseve të citoplazmës e njëri-tjetrit, dhe tropnostyu në qelizat e rrugëve të frymëmarrjes. Kështu, virusi i quajtur "virusi respirator sincitial" (PCB).

Shkaqet e infeksionit MS

Ngacmues - Virus sincitial respirator (PCB) - virus RNA e familjes Paramixovieidaeroda Pneumovirus. Aktualisht ka ndarë 2 PCB serologjik tendosje (të gjatë dhe Randall) të cilët nuk kanë dallime të qarta në pronat e për këtë arsye të caktuar për një serotip. Madhësia Virioni shkon 120-200 nm, PCB dallon polymorphism. PCB ka kompozuar disa antigjene:
- antigen nukleokapsidnyy B ose antigen komplementsvyazyvayuschie (komplementsvyazyvayuschih nxit formimin e antitrupave)

- Një sipërfaqe-antigjen (promovon zhvillimin e antitrupave neutralizues virus).

Virusi respirator sincitial

Si pjesë e virusit është M-proteina (proteina membranë) e nevojshme për komunikim me membranat e qelizave të infektuara dhe proteina F GP-proteina (që bashkëngjitni proteina) për të lehtësuar shtojcë për të synuar qelizat me të mëvonshëm PCB replikimin virus.

PCB ishte e qëndrueshme në mjedis, në një temperaturë 55-60 ° C ngrohjes çaktivizuar për 5 minuta në valë çast. Kur ngrirjes (minus 70 °) ruan qëndrueshmërinë e saj, por nuk mund të përballojë ngrirjen përsëritura. Virusi është i ndjeshëm ndaj dezinfektantëve - zgjidhje e acideve, ester, klor zbardhues. Ndjeshëm ndaj tharjes. Lëkura e duarve virusi mund të vazhdojnë në një shtet të qëndrueshëm për 25 minuta në objekte të ambientit - rroba, lodra, mjete të zgjedhura në të freskëta mund të ruhen nga 20 minuta për 5-6 orë.

Në njerëz, si në kultura qelizore në laborator, PCB ka veprim Tsytopatohenni - qelizat Shfaqja psevdohihantskih përmes formimit syntsytyya dhe Symplast (formimin setevydnoe e qelizave me urave të citoplazmës në mes tyre, që nuk ka kufi të qartë në mes të qelizave dhe bashkimi i tyre specifik).

Burimi i infeksionit RS është një njeri i sëmurë dhe virusonosiy. Një pacient është ngjitëse 1-2 ditë para se simptomat e para dhe mbetet kështu për 3-8dney. Vyrusonosytel jetë të shëndetshme (nuk ka shenja të sëmundjes) dhe convalescents mëposhtme sëmundje (p.sh. pas virusit të nxjerr shërim).

Mekanizmi i infeksionit - Aerogenic, transmetim - Pikëza ajrore (kur teshtimë dhe kollitjes është një spray aerosol nga grimca virale ne mjedis 1,5-3hmetrovom e pacientit). Rruga Air-pluhuri ka rëndësi të vogël për shkak të rezistencës së ulët të virusit në tharje. Për të njëjtën arsye ka pak transmetimin rëndësinë përmes sendeve kontakt-shtëpiake përmes mjedisit.

Ndjeshmëria ndaj infeksionit dhe të mesme të përgjithshme, shpesh fëmijët e sëmurë popullsisë. Sëmundja është shumë ngjitëse të përshkruara shpërthimet nozokomiale infeksionit në spitalet e fëmijëve. Zbuluar sezonet e dimrit, pranverës, por raste sporadike regjistruar vitit. Për shkak se "imunitet pasiv" foshnjat (nën 1 vit) rrallë të merrni të sëmurë, përveç për foshnjat premature. Duke 3hletneho moshës pothuajse të gjithë fëmijët janë infeksioni RS perebolevayut. Brenda një sezon të shpërthimit infeksionit RS fundit nga 3 në 5 muaj.

Imuniteti pas infeksionit është transferuar RS paqëndrueshme, afat-shkurtër (më pak se 1 vit). Përshkruan rastet e përsëritura të infeksionit në sezonin tjetër epidemi të cilat mund të ndodhin fshihet kur manifestnoy mbetur imunitetit apo mungesën e tij.

Efekt patologjik i PCB në trup

Atrium është nasopharynx dhe orofaringut. Këtu PCB shumohen në epitelin e mukozës. Tjetra është e shpërndarë atë në rrugët e frymëmarrjes të ulët - të kalibrit të vogël bronke dhe bronchioles. Këtu dhe atje efekti kryesor patologjik i PCB - formimit sincytia dhe Symplast - qelizat me ndarëse të citoplazmës psevdohihantskie mes tyre formuar. Në plagë duket inflamacion dhe migrimin e qelizave specifike - qelizat e bardha të gjakut dhe limfocitet, edemë mukozale, mukozë hipersekrecioni. E gjithë kjo çon në bllokimin e tajitje udhë ajrore dhe zhvillimin e llojeve të ndryshme të çrregullimeve të mushkërive frymëmarrjes ekskursion: shqetësuar shkëmbimi i gazrave (O2, CO2), ekziston një mungesë e oksigjenit. Kjo manifestohet me gulçim dhe normë rritje të zemrës. Ndoshta zhvillimi i emfizemë, atelectasis.

Gjithashtu PCB mund të shkaktojë imunosupresioni (deficitin imunitar) që prek imunitetin qelizor, dhe humoralnom.Klinicheski mund të shpjegojë rastet më të madhe të lezione dytësore bakteriale në infeksion MS.

Simptomat klinike të infeksionit MS

Periudha e inkubacionit zgjat nga 3 në 7 ditë. Simptomat e sëmundjes kombinuar 2 sindromi:

1) Sindroma infektiv-toksike. Fillimi i sëmundjes mund të jetë akute ose subakut. Në të pacientit temperaturën e trupit 37,5-39 ° dhe mësipërme. Reagimi temperatura merr rreth 3-4h ditë. Ethet e shoqëruar me simptoma helmimi - lodhje, dobësi, letargji, dhimbje koke, të dridhura, djersitje, moodiness. Menjëherë simptomat nasopharyngitis. Hunda është bajat, lëkura e nxehtë për të prekur të thatë.

2) Sindromi i lezioneve udhë ajrore, kollë kryesisht manifestuar. Kollë në pacientët me infeksion MS duket 1-2 ditën e sëmundjes - të thatë, të dhimbshme, të vazhdueshëm dhe të gjatë. Së bashku me kollë gradualisht rrit numrin e lëvizjeve të frymëmarrjes për 3-4 ditë pas fillimit të sëmundjes duke treguar shenja të dyspnea espirator (frymëmarrje të vështirë jashtë, e cila është e zhurmshme dhe audible fishkëllimë në distancë). Për shkak të faktit se pacientët shpesh - është fëmijë të vegjël, sulmet e astmës ndodhin shpesh i shoqëruar nga fëmija ankthi, lëkurë të zbehtë, dhe pastoznost ënjtje të fytyrës, përzier dhe të vjella. Fëmijët më të vjetër ankohen për dhimbje prapa gjoksit.

Kur të shikuarat - hyperemia (skuqje) fyt, kllapa, mur pasmë faringut, duke rritur submandibular, nyjet limfatike të qafës së mitrës, sclera vaskulare injeksion, dhe dëgjim e pacientit frymë vështirë, të shpërndara wheezing thatë dhe i lagësht, rinitit blunting trokitje zvuka.Priznaki në RS- Infeksioni është shprehur dhe karakterizohet nga sekrecionet e vogla mukozës. Komplikime të mundshme të sindromi i frymëmarrjes, ndërsa të rënda - simptomat, një sindromi pengues sindromi dhe miell i bluar trash.

Ashpërsia është drejtpërdrejt e varur nga mosha e pacientit, i riu fëmija, aq më e vështirë se sëmundja ndodh.

• Formulari i lehtë karakterizohet nga reagimi temperaturë të ulët (deri 37,50), e butë
Simptomat e dehjes: dhimbje koke të lehtë, dobësi, kollë të thatë. Forma e lehtë shpesh regjistrohen në fëmijët më të vjetër.
• Formulari Srednetyazhelaya shoqëruar me temperatura febrile (deri në 38,5-390) umerennymisimptomami dehje, kollë e vazhdueshme e thatë dhe dyspnea moderuar (DN 1 gradë) dhe takikardi.
• Ashpër manifestuar sindromi i rëndë infektive-toksike, të rënda të vazhdueshme kollë,, zgjatur, gulçim (DL 2-3 gradë), frymëmarrje, çrregullime të qarkullimit të gjakut. Dëgjim numër i madh dribnopuhyrtsevyh wheezing, mushkëritë dëgjueshme kërcëllimë. Ashpër shpesh shihet në foshnjat dhe është i lidhur me peshën më të madhe e simptomat e dështimit të frymëmarrjes sesa me peshën e dehjes. Në raste të rralla, hipertermia mundshme patologjike dhe konvulsione.

Kohëzgjatja semundja e 14 deri në 21 ditë.

Në analizën e gjakut periferik leukocytosis shënuar, monocitozë, atipike pamjen limfomonotsitov (5%), ndryshim neutrophilic në të majtë kur ju lidheni me një infeksion sekondar bakterial, rrit ESR.

Karakteristikat e simptomave në foshnjet e porsalindura dhe të parakohshme: fillimin e mundur gradual, ethe shqiptuar kundër zagushi në hundë duket kollë kokëfortë se është ngatërruar shpesh me kollë e mirë. Fëmijët shqetësuar, pak gjumë, ushqim i keq, të humbasin peshë të shpejtë në rritje simptoma të shqetësimit të frymëmarrjes, zhvillim të shpejtë pneumoni.

Komplikimet dhe prognozë të infeksionit MS

Infeksioni Komplikimet PC mund të jetë Otolaryngology sëmundje, më e lidhur me pranimin e florës bakteriale të mesme - otitis, sinusit, pneumoni.

Parashikimi në infeksionet pakomplikuar tipike RS të favorshme.

Diagnoza e infeksionit MS

Diagnoza e frymëmarrjes infektsiyastavitsya virus sincitial bazuar në:

1) Të dhënat klinike dhe epidemiologjike. Të dhënat epidemiologjike përfshin sbolnym kontakt praninë SARS në vende publike, vendet e grumbullim të madh. Dhënat klinike përfshijnë prania sindromeve 2x - frymëmarrjes toksike dhe infektive, dhe më e rëndësishmja - një tipar të frymëmarrjes Syndrome në formën e bronchiolitis (shih Përshkrimi sipër.). Prania nga simptomat e mësipërme para moshës 3 vjeç. Diagnoza diferenciale duhet të bëhet me të gjithë grupin e infeksioneve respiratore akute virale, pezmatim i fytit, tracheitis ndryshme etiologji, pneumonia.

2) Të dhënat laboratorike - gjak: leukocytosis, monocitozë, rrit ESR, të identifikuar qelizat atipike limfomonotsitarnyy (5%) mund të neutrophilic Left Shift.

3) Të dhënat instrumentale - radiografi gjoks, u rrit model pulmonare,
Nënshkruajnë rrënjët mushkëritë, nganjëherë emfizematoznye zona të mushkërive.

4) Gjetjet specifike laboratorike:
- studimore virologjik swabs nasofaringeal duke Rif, metoda të shpejta;
- Testet serologjike të gjakut për antitrupa të PCB-ve duke përdorur neutralizimin, RSC, goditi në sera çiftëzohet në intervale prej 10-14 ditë dhe për të rritur zbulimin e antitrupave titrin.

Trajtimi i infeksionit MS

1) Masat organizative dhe regjimit: në spital i pacientëve me sëmundje të moderuar dhe të rëndë, regjim shtrati për të gjithë periudhën febrile.

2) Terapia e barnave përfshin:

- Terapia shkakor:
- Agjentët antivirale (izoprynozyn, Arbidol, Anaferon, tsikloferon, Inhavirin të tjerët) në varësi të moshës së fëmijës;
- agjentët antibacterial emërohen me infeksione provuar të tjera bakteriale, pneumonia dhe aderim nga një mjek.

- Trajtimi patogjen:

- antitussive, expectorant dhe anti-inflamator shurupe (erespal, lasolvan, Bromhexine, synekod, përzierjet e rrënjës alte, me Thermopsis);
- antihistamines (Claritin, zirtek, zodak, tsetryn, suprastin, Aerius dhe të tjerët);
- terapi lokale (nazol, dhe hundë të tjera nazyvyn, Falymynt, Faringosept dhe fyt të tjera).

- Terapi Thithja - inhalimi me avull e bimëve (kamomil, i urtë, borzilok), terapi alkaline mbytje, përdorimi i nebulizers me drogë.

- Nëse është e nevojshme, emërimi i glukokortikoideve.

Parandalimi i infeksionit PC

Profilaksia specifike (vaksinimi) nr.
Parandalimi përfshin masat epidemiologjike (izolimin në kohë të pacientëve, fillimin në kohë të trajtimit, objektet e lagësht pastrim, kontakt profilaksive antivirale - Arbidol, Anaferon, hrypferon dhe droga të tjera); forcim i fëmijëve dhe promovimin e jeteses shëndetshme; infeksion profilaktikapereohlazhdeniy në sezonin e epidemisë (dimër-pranverë).