Rocky Mountain ndotur ethe


Sinonimet: ethe mal, shënoni-përballohen ethe rickettsial Bull amerikan, ethe zezë, mal shkëmbor i ndotur ethe. Version malinj i Rocky Mountain ndotur ethe - ethe ndotur braziliane, tifoja Sao Paulo, Minas Gerais tifoid ethe ju.

Rocky Mountain dalloi ethe - një sëmundje akute rickettsial karakterizohet nga simptomat e dehjes dhe shfaqjen e Macula-papular bollshme ekzantemë, e cila në qoftë se sëmundja e rëndë hemorragjike bëhet.

Agjent shkaktar i etheve të maleve shkëmbore


Patogjen - rickettsia. Pronat karakterizohet qenësishme në të gjitha rickettsia. Ajo ka hemolitik dhe aktivitetin toksik është një parazit brendaqelizor i kolonizuar kernel dhe citoplazmë. Në media artificiale jo në rritje. Shpejt vrarë nga të ngrohjes (50 ° C), dhe nën ndikimin e disinfectants.

Shkakton ethet e maleve shkëmbore

Nuk është në SHBA (600-650 raste çdo vit), Kanada, Brazil, Kolumbi. Në Shtetet e Bashkuara gjenden rreth 15 lloje të rriqrat - transportuesit natyrore ethe patogjen Maleve Shkëmbore të. Ato kryesore janë: Dermacentor andersoni, D. variabilis, Amblyomma arnericanum.

Infeksioni ndodh kur kafshon shënoni njerëzore, ajo shpesh shkon pa u vënë re në SHBA, vetëm 54.2% e pacientëve raportuar shënoni kafshon rreth 2 javë për sëmundje. Në vatrave natyrore vërejtur ndotjen natyrore të rreth 10 specieve të kafshëve - marimangat prokormiteley. Tipike transferimin transovaryalnaya rickettsiae. Roli i rezervuarit shtesë natyrore të infeksionit mund të luajnë një qen.

Simptomat e etheve të maleve shkëmbore

Atriumeve Infeksioni është lëkura në vendin e kafshimit shënoni. Ndryshe nga të tjera të tik-tak-përballohen rickettsiosis, primare të ndikojë në vendin e kafshimit shënoni nuk është formuar. Limfatik Rickettsia depërtojnë parazitëve gjakut jo vetëm në endothelium enëve të gjakut, por edhe në mesothelium, fibrave muskulore. Ndryshimet më të theksuara në enët e gjakut vërejtur në miokardit, tru, gjëndra veshkave, mushkërive, lëkurës. Prekur nekrotyzyruyutsya qelizat endoteliale vaskulare në vendin e dëme parietal trombo formimin e infiltrimit celular rreth tyre. Në sëmundje të rëndë karakterizohet nga vatrave të madhe ishemike në organe të ndryshme dhe indet (trurit, miokardit, etj). Sindromi Zhvilluar trombogemorragichesky.

Periudha e inkubacionit zgjat 3-14 ditë (me forma të buta të gjata, dhe në të rënda të reduktuara për 3-4 ditë). Sëmundja fillon me ethe akute, rritja e temperaturës trupore (deri në 39-41 ° C), ka dhimbje koke të rënda, lodhje, dobësi, dhimbje në muskuj, eshtra, joints, ndonjëherë nuk është e të vjella. Disa pacientë për 1-2 ditë është e theksuar simptomat prodromal (dobësi, humbje e oreksit). Në format e rënda të sëmundjes duket sindromi trombogemorragichesky herët (nosebleeds, të vjella "huscheyu kafe", Skuqje hemorragjike, mavijosje në vendin e injektimit, dhe të tjerët.). Primar të ndikojë nuk është formuar, por disa pacientë mund të zbulojë regionarny (në vendin e kafshimit shënoni) lymphadenitis, rrit dhimbje nyjeve limfatike dhe shprehu moderuar. Në 2-4 ditë (rrallë për 5-6 th) ka Macula-papular bollshme nxituar. Njolla duket në gjymtyrë, atëherë i tërë trupi, fytyrë, kokës dhe pothuajse gjithmonë në shuplaka dhe shputa. Me zhvillimin e sindromës trombohemorahichnoho nxituar nënshtrohen transformimit hemorragjike. On-site spote dhe papules duket petekie dhe hemoragji të mëdha në lëkurë. Në vend të hemoragji të mëdha mund të ndodhin në formën e gangrenë nekrotizatsiya seksione të veçanta të lëkurës (scrotum, etj.) Dhe mukozës (shije të butë, dërçikth). Duket skuqjen lidhës dhe enantema në shije të butë. Pas 4-6 ditësh, lezione gradualisht zbehet dhe zhduket. Në vend të hemoragji gjatë mbetet pigmentim të lëkurës. Ndoshta lëkurë.

Manifestimet e dehjes ngjajnë manifestimet e saj në tifo epidemike. Nuk është një dhimbje koke të rëndë, nervozizëm, agjitacion, vetëdije të dëmtuar, hallucinations, iluzionet. Nuk mund të jetë parezë, paralizë, humbje dhe vizion, shenjat meningeal dhe shenja të tjera të sistemit nervor qendror dëgjimit. Kohëzgjatja e periudhës akute të rënda është 2-3 javë. Rimëkëmbjes fillon ngadalë dhe madje edhe me metodat moderne të vdekshmërisë trajtimit është 5-8%.

Sipas manifestimeve klinike dallohen: formën ambulator e sëmundjes (të ulët të gradës neobilnaya skuqje trupi ethe pa manifestime hemorragjike, në kohëzgjatje prej 1-2 javë); Dështuar me fillimin akute, temperaturë të lartë, kohëzgjatjen e ethe për rreth një javë, njolla shpejt zhduket; tipike e simptomeve karakteristike dhe kohëzgjatjen e sëmundjes prej 3 javësh dhe rrufe, në të cilat ndodh 3-4 ditë vdekja. Forma e fundit është karakteristikë e variant malinje etheve Rocky Mountain (tifos braziliane).

Komplikimet - thrombophlebitis, nefrit, pneumoni, hemiplegia, pezmatim nervi, vizion të paqartë, shurdhim, dhe një periudhë pushimi pas mjekimit në një datë të mëvonshme - obliterating endarteritis.

Diagnoza dhe diagnoza diferenciale

Në simptoma të rënda klinike dhe të dhënat epidemiologjike (të qëndrojnë në zonat endemike për kafshon shënoni 5-14 ditë para fillimit të sëmundjes, etj). Diagnoza është e mundur për të marrë të dhënat e testeve laboratorike. Për të konfirmuar diagnozën duke përdorur testet serologjike: Testi aglutinimit me Proteus OH19 dhe OH2 (Weil-Felix) RAC me një antigjenit specifik është immunofluorescence më të ndjeshme të tërthortë, e cila është e rekomanduar nga OBSH (1993). Përdor si agjent të përzgjedhjes nga gjaku i pacientëve duke infektuar derra gini. Dallojnë nevojshme me tjetër tik-tak-përballohen rickettsiosis.

Trajtimi i Rocky Mountain ndotur ethe

Medikament më efektive shkakor është doxycycline, të cilat marrin 100 mg dy herë në ditë për normalizim e temperaturës trupit, dhe pastaj 3 ditë. Duke pasur parasysh dukuri e shpeshtë e sindromës shprehur trombohemorahichnoho nevojshme heparin (40 000-60 000 IU në ditë), infuzion i mirë i 5% solucion glukoze. Kur shoku sjellja infektive-toksike masat e duhura terapeutike.

Parashikim

Në format e rënda të motit të ashpër, edhe kur metodat moderne të trajtimit. Në SHBA në vitet e fundit, vdekshmëria ishte 5.2% në mesin e pacientëve të vjetër se 40 vjet - 8.2%. Ka efekte të vazhdueshme mbetur (shurdhim, etj).

Parandalimi i Rocky Mountain ndotur ethe

Janë aktivitete protivokleschevye në zonat endemike dhe kontingjentet e vaksinimit në rrezik të infeksionit.

Por edhe me vdekshmërinë e duhur efektiv trajtim është 3-5%.

"Menaxhimi i Sëmundjeve Infektive Atlas sëmundje infektive"
Ed. V. Lobzyn, S.S.Kozlova, A.N.Uskova, 2000.