Gripit të Shpendëve


Gripi i shpezëve - një infeksion viral i zogjve me infektueshmërisë të lartë të cilat mund të ndodhin në mesin e tyre si simptoma dhe të shkaktojë vdekjen. Në vitet e fundit, një nga tensionet u bë i gripit të shpezëve patogjen për njerëzit. Bartës i infeksionit është në shpendët e tij më të egër (shpend uji - patat, rosat), të cilat praktikisht nuk sëmuren, por kanë aftësinë për të migruar nga vendi në vend dhe kështu bartin virusin në distanca të gjata. Lloje të shpendëve në shtëpi të rrezikuara të virusit të gripit të shpendëve, ajo pulat, gjelat.


Në gripit të shpendëve të parë u bë i njohur në vitin 1997, kur shpërthimi ishte regjistruar në mesin e njerëzve në Hong Kong fatale në 60%. Më tej, virusi H5N1 është përhapur nga Azia në Evropë dhe Afrikë. Në gripit te shpendeve A (H5N1) në shpendë në vitet e mëparshme u regjistrua në Novosibirsk, Kurgan, Chelyabinsk, Tambov, rajonet Tula dhe Altai. Disa vjet më parë nga një sëmundje të rrezikshme të vrarë më shumë se 200 mjellma në rajon astrakan. Më parë periodikisht gripi i shpezëve që qarkullojnë në Evropën Perëndimore. Në vitin 2003 Holanda është raportuar shpërthim të gripit të shpezëve A (H7N7), gjatë së cilës 89 njerëz u sëmur, një nga komplikacione fatale mushkërive.

Situata epidemike në vitin 2013: Në prill 2013 Kina regjistruar shpërthimin e gripit të shpezëve A (H7N9), në të cilat rreth 130 njerëz të sëmurë (32 njerëz vdiqën). Sipas OBSH në gusht dhe shtator janë raportuar 2013 raste të gripit të shpendëve në fermat e pulave në Itali, i cili zbuloi shumë tendosje H7N7. Disa qindra mijëra zogjtë janë të ekspozuar ndaj therje shpërthimin e gripit të shpendëve. Ky strain i virusit ne nje mutacion caktuara mund të jetë patogjenike tek njerëzit. Gjithashtu në këtë kohë është regjistruar rasti i gripit të shpendëve në një punonjës të fermave. Në këtë drejtim, shefi mjeku sanitare GG Onishchenko udhëzuar epidemiologët të informuar njerëzit në lidhje me këtë situatë epidemi, dhe personeli mjekësor për të qenë më të vëmendshëm për pacientët me SARS-it që janë nga Italia. Kohët e fundit, Kina ka qenë edhe shumë për llojin e njeriut të virusit të influencës A (H7N9).

Shkaqet e gripit të shpendëve

Virusi i gripit të shpezëve i takon familjes Ortomyxoviridae, virusi i gripit të tipit A virus strukturë komplekse. Aty eshte nje virus RNA, ka dy proteina në membranën e jashtme - hemagglutinin (funksion i lidhjes së virusit te qelizave objektiv host dhe prodhimin e antitrupave, duke përfshirë mbrojtje, dmth imuniteti) dhe neuraminidaza (funksion i virusit tek qeliza objektiv dhe riprodhimin virusi brenda qelizave). Deri më sot, disa nëntipe studiuar hemagglutinin dhe neuraminidaza, duke dalluar lloje të ndryshme antigjenike të gripit të shpendëve. H7N7 antigjenike lloji mund të shkaktojnë të ashtuquajturën "murtaja pulë", dhe H5N1 - të gjithë-vdekjen e pula. Këto dy lloje të lartë për shpendëve (100% e mortalitetit të shpendëve brenda 48 orëve). Ka variacione nyzkopatohennoho (ose zogjtë janë bartës të infeksionit, ose të mbani atë në një formë të butë).

Virusi i gripit të shpendëve

Çfarë patogjenezat avian gripit tek njerëzit? Previous 10-12 vjet kanë treguar se virusi H5N1 dhe H7N7 shndrrohet shpejt, të cilat prekur ndjeshëm pronat e tyre. Tani ata lehtë mund të shkojnë përtej popullatat e shpendëve duke kaluar nëpër trupin e derrave dhe u përhap në mesin e njerëzve të cilët janë diagnostikuar gjithnjë infeksion të rëndë dhe kurs galopant me vdekje.

Burimi i infeksionit- Shpend uji Wild (rosat, patat) dhe shpendët (pulat, gjelat). Virusi në zorrët dhe është excreted në feces.

Humbja e pulave nga gripi i shpendëve

Mekanizmi i infeksionit - Aerogenic (rruga - ajrore). Shumica e rasteve të gripit të shpendëve në mesin e njerëzve të lidhur me kontakt aktual me shpendët e sëmurë (jetojmë apo të vdekur). Transmetimi i virusit nga personi në person është regjistruar.

Simptomat e gripit të shpendëve tek njerëzit

Kohëzgjatja e periudhës së inkubacionit (nga koha e infeksionit me fillimin e simptomave) për gripit A (H5N1) shpesh 2-3 dite, por mund interval prej 1 deri 8 dite, dhe, në disa raste deri në 2 javësh.

Simptomat mund të grupohen në disa sindrome klinike:
1) infektive dhe toksike; 2) respirator; 3) gastro-intestinal.

Fillimi është gjithmonë gripi i prirur të shpendëve, për shkak të patogjenitetit saj të lartë për njerëzit. Nuk është një ethe frikshëm, shkarkimin nazale, fyt ashpër, dhimbje të muskujve. Shpesh pacientët janë shkelje të shqetësuar nga karrige derisa të lëngshme është shpesh të përsëritura të vjella. Më të vazhdueshëm simptomë - ethe deri në 38-40º, duke qenë dita e parë e sëmundjes menjëherë lartë. Pas 2-3 ditësh ka sindrom respirator shpesh zhvillojnë pneumoni primare virale (pacientin shprehur kollë me pështymë të qartë, nganjëherë të përzier me gjak, shpejt bashkohet dyspnea). Kur dëgjuar - frymëmarrje të vështirë dhe wheezing lagësht.

Në kryerjen e radiografi gjoks në fillim të shumta ekspozitës sëmundje, infiltrate të mëdha ndonjëherë nxitëse, e cila funksion në bashkim të shpejtë dhe përhapjen përtej inflamacion fillestare; Vula ndonjëherë pjesshme.

Zhvillimi i mëtejshëm i sëmundjes të çon në komplikime, dështim të frymëmarrjes dhe sindromi akut ankth të frymëmarrjes (ARDS). ARDS shoqëruar nga inflamacion shënuar përhapur e indeve të mushkërive, shkeljeve të rënda të frymëmarrjes mangësi oksigjenit dhe zhvillimin e edemë pulmonare. Shpesh zhvillimi i një komplikacion të tillë është fatale për pacientin.

Sindromi i distresit respirator

Në gjakun periferik Pacientët e vendosur: leukocite reduktuar (2,10 • 109 / l), limfocitet dhe trombocitet reduktuar.

Manifestimet e gripit të shpendëve mund të jetë mosfunksionimi i mëlçisë dhe veshkave, më shumë se një e treta e pacientëve të zhvilluar dështim akute renale. Në gjak, nivelet e ALT, AST, dhe kreatininës në rritje.

Fëmijët e vegjël (Deri në 3 vjet) të ketë të sëmurë shumë e vështirë. Shpesh virusi kapërcen pengesë gjak-trurit dhe zhvillon encefalit (inflamacion i substancës trurit). Nga ankesat e pranishme përfshirë dhimbje koke të rënda me të vjella, shkelje të mundshme të vetëdijes.

Faktorët e rrezikut për forma të rënda: Aplikimi vonë për ndihmë mjekësore, fillimisht të ulët të bardhë qelizë të gjakut numërimin (mangësi imune), prania e comorbidities.

Moti në përgjithësi është i varfër. Vdekshmëria është 50-60%. Rezultati vdekjeprurëse është vërejtur zakonisht në javën e dytë të sëmundjes.

Imuniteti pas infeksionit është e shkurtër typospetsyfycheskyy. Ndoshta infeksioni në një tjetër sezon.

Diagnoza e gripit të shpendëve

Për shkak të ngjashmërisë së simptomave të gripit të shpezëve A (H5N1), simptomat e gripit normal së pari të vënë diagnoza e saktë e sëmundjes vështirë. Assist raportet e shpërthimit të gripit A (H5N1) në shpezë apo vdekjes në pacientët habitateve; kontaktoni me pacientët, të cilët konfirmuan infektimit nga gripi A (H5N1), SARS dhe të panjohura në 7 ditë para shenjave të para klinike; që vijnë nga vendet ku shpërthimet e gripit të shpendëve të regjistruar në shpendëve; dhe infeksion profesional - veterinerët, punëtorët e pulave.

Simptomat për gripin e shpendëve të dyshuar:

1. temperaturë të lartë, kollë dhe frymëmarrje të vështirë që nga ditët e para të sëmundjes;
2. karrige çrregullim (në mungesë të mukusit dhe gjakut në feçe);
3. Rritja e shpejtë e ashpërsia e simptomave.
Konfirmim përfundimtar të gripit të shpezëve A (H5N1), mund të ndodh mënyrat e mëposhtme:
- Metodat imunologjike (analiza immunofluorescence për N5 - antigjenin duke përdorur H5 antitrupat monoclonal, apo përcaktimi i antitrupave specifike H5 në pacientit palë Sera)

- (PCR A / H5) metodat molekulare-gjenetike,
- Metodat virologjike - izolimin e virusit (Kultura virale pozitiv për A / H5).

Trajtimi i gripit të shpendëve

1) Masat e sigurisë: të gjithë pacientët me gripin e shpendëve të dyshuar pranuar në spital. Deklarata bëhet vetëm pas normalizimit të temperaturës për 7 ditë.
2) Trajtimi specifik përfshin barnave antivirale spektër të gjerë:
Tamiflu ose oseltamivir, zanamivir, apo Relenza, Arbidol, alhyrem.
3) Trajtimi simptomatik: reagimi lartë Temperatura e përdorur antipyretics (paracetamol, NISE, ibuprofen). Ato sigurojnë rrit efektin e terapi antivirale.

Droga që nuk janë përdorur në trajtimin e gripit A (H5N1): salicilatet (aspirina) analginum. Analgin dhe Antihrippin kundërindikuar absolutisht për trajtimin e gripit të shpezëve.

Antibiotikët emërohen vetëm për pneumoni dyshuar përzier (p.sh., virale dhe bakteriale). Në pneumoni të rënda me kërcënimin e komplikimeve emërohen nga hormonet.

Trajtimi profilaktik ose parandalimin e jashtëzakonshme. Si një mjet për parandalimin e ilaçeve emergjente rekomandohet Amixin, Cyclopheron dhe nxitësit e tjera të interferonit. Efektiviteti i interferonit nxitësit më të lartë të kryer më parë nga qëllimin e tyre. Ata rekomanduan grupeve të rrezikut dhe të stafit mjekësor në spitale infektive në kujdesin dhe trajtimin e pacientëve me influencë dhe pneumoni.

Gripit të shpendëve Parandalimi

OBSH rekomandon vaksinë rutinë gripi vaksinimi në zonat endemike e gripit të shpendëve. Kjo është bërë në mënyrë që të shmangen goditur dy shtamet patogjene të një virusi të gripit për një person, i cili me siguri do të shkaktojë gripin avian kurs galopant.

Grupet e rrezikut për vaksinim përfshijnë:

1. Kontakt personat me shpezë apo pulave dyshuar janë infektuar me gripin e shpendëve (H5N1).
2. Punonjësit e kujdesit shëndetësor të cilët punojnë me pacientë me H5N1 të gripit.

Vaksinat specifike kundër gripit të shpendëve për përdorim të gjerë në mesin e popullatës nuk ka marrë ende.
Gripi i shpezëve kemoprofilaksë destinacionit bëhet interferon nxitësit (tsikloferona dhe Amiksynu) alhirema, Remantadin, Arbidol dhe oseltamivir (Tamiflu) si agjentë antivirale. Parandalimi i nënshtrohen të gjitha kontaktet në shpërthimit të gripit të shpezëve, si dhe punëtorëve të fermave.
Aktualisht, shqetësimi kryesor është mundësia e transmetimit nga njeriu në njeri. Kjo do të çojë në zhvillimin e pandemisë së rëndë dhe të mëdha të gripit të shpendëve, në shkallë emocionuese shumë vende dhe kontinente.