Psevdotuberkulz


Pseudotuberculosis - një sëmundje infektive që shkaktohet nga bakter Yersinia gjini dhe karakterizohet nga simptoma polimorfe, por kryesisht duke përfshirë traktin gastrointestinal / mëlçisë / lëkurën, ndodhin kundër sfondit të ethshme dehje-shtet. Pseudotuberculosis takon një yersynyozov grup dhe familjen enterobakterie. Nuk është një sapronoznymi akute infektive sëmundje me mekanizëm fekal-orale të transmetimit.

Patogjen pseudotuberculosis


Gram-negative bacil (dmth Gram errësirë ​​është pikturuar në rozë) - i cili flet shpesh për praninë e kapsulës;

• Disponueshmëria flagjelat - agjent i përket peretriham;
• aftësia për të eksitohet ureazën, e cila pjesërisht shpjegon efekt citotoksik, çan panevojshme Ureaza urinës të dioksidit të karbonit dhe amoniakut, e cila është shumë helmuese;
• Aftësia e lartë pushtuese me mundësinë e riprodhimit brenda qelizave (makrofagjet) - për shkak të pranisë së V dhe W ar (antigjenet të ngjashme si agjent shkaktar i fatkeqësisë) dhe shkakton një mosfunksionim të sistemit imunitar;
• aftësia për aderimin (Shtojca) dhe kolonizimin (riprodhim) në enterocytes (qelizat e zorrëve) çon në vozniknoveniyusimptomov gastroenterit;

• bakteret adhezinov lidhet kolagjenit shpjegon shfaqjen e artritit.
• karioreksys polinukleariv (shkatërrimi i strukturave bërthamore), do të krijojë një cipë biologjike - "maskë" për patogjen dhe sistemin e tyre imunitar nuk e njohin atë në fillim. Si rezultat, aftësia për të shtypur fagocitozën, shumëzimit brenda makrofagjeve veten dhe prania karioreksysu polinukleariv - një 3 faktorë obuslavlyavayuschie qëndrim të gjatë në trupin e patogjen dhe ndjeshmëria ndaj zgjatur (hrnicheskuyu) lumë.

Rezistenca:

Uji është ruajtur 2-8 muaj, bukë dhe gjalpë - 5 months vmoloke - 20 ditë vpochve - në vit. Vdesin në temperaturë të lartë - valë nën veprimin e UFI, dhe nën ndikimin e disinfectants (chloramine, lartësim, ujë, alkool).

Ndjeshmëria përgjithësi, mosha dhe seksi pa kufij. Prevalenca është gjithashtu e lartë, por numri më i madh i rasteve të regjistruara në vendet evropiane, Rusia gjithashtu ka të bëjë me vatrave endemike. Sezonalitetit si e tillë nuk ka, por shpërthime të regjistruara në mes të shkurtit dhe marsit - kjo është për shkak të hahet fruta dhe perime që janë ruajtur në bodrum, ku ata jetojnë brejtësve, dhe përdorimin e perimeve të hershme që shkaktojnë efektin serë.

Arsyet pseudotuberculosis infeksionit

Dlyapsevdotuberkuleza shumëllojshmëri tipike e burimeve dhe rezervuarëve (kujdestarët). Rezervuarëve: tokës, 124 specie gjitarësh, 4 specie reptilesh, 1 lloje amfibësh, 7 lloje peshqish, zogjtë dhe brejtësve ektoparaziteve (pleshtat, ticks). Burimi: brejtësve, ushqimi i kontaminuar dhe ujë. Mekanizmi i transmetimit: fekal-orale, nëpërmjet ujit dhe ushqimit rrugët.

Simptomat pseudotuberculosis

Periudha e inkubacionit - koha nga fillimi i patogjen për simptomat e para. Kur pseudotuberculosis ajo mund të zgjasë 1-19 ditë, por mesatare 5-10 ditë. Kjo periudhë karakterizohet nga futja e patogjen në trup nëpërmjet gojës, me futjen e kolonizimit është tashmë atje në indin limfoid e gojës dhe një herë shuma arrin një përqendrim të caktuar të patogjen, ekziston një periudhë fillestare prej manifestimeve klinike.

Periudha fillestare e manifestimeve klinike mund të marrë nga 6 orë për 5 ditë. Në çdo formë pseudotuberculosis (formë të përziera, septike, barkut, skarlatynopodobnaya, lymphadenitis mezenteriale, apendiksit akute, ileitis terminali, forma e mesme-qelizore) - nuk ka simptoma të zakonshme në zhvillim pothuajse në të njëjtën kohë shpjegon shkrirjen kalimin e patogjen në trup.

Sepse pas aderimin dhe kolonizimit në indet limfoide në gojë zhvillon grykët, atëherë pasi agjenti hyn në traktin gastrointestinal, ajo fillon të shumohen dhe të bashkangjitur në qelizat e zorrëve (enterocytes), dhe kryesisht në indin limfoid (kjo është për shkak të V dhe W antigjeneve si kur murtaja që pengojnë fagocitozën) - një mezenteriy (inflamacion i indeve zorrëve limfoid), e cila manifestohet me dhimbje barku, shpesh e lokalizuar në rajonin çapokor ose në kërthizë.

Atëherë agjenti penetron shtresa mucous dhe kapërcen endothelium e enëve të gjakut, hyn në gjak, ndërsa lëvizja e tij nuk është vetëm lymphogenous, por hematogjene, dmth ajo nuk është e kufizuar në limfatike aktuale, por edhe nga gjaku. Ka shpërndarjen e organeve të brendshme dhe Bakteremia me simptomat e mëvonshme e dehje, dhe një rritje graduale në përqendrimin e baktereve në gjak dhe shterimin e përgjigjeve kompensuese shkeljet sistematike të ndodhin në organet dhe indet.

Pseudotuberculosis, si sifilizi, të quajtur "majmun të gjitha sëmundjet" (në tuberkulozi kanë gjithashtu të drejtë të quhet kështu, por diagnoza e saj është më specifik se pseudotuberculosis) të panevojshme për shkak të përhapjes në organe të ndryshme dhe indet, si dhe sensibilitet për kronike rrjedhin (Pjesa 3 faktorët e përshkruara më sipër), formon trudnouznovaemuyu dhe foto ndryshueshme klinike. Pra, në varësi të organit më të prekur, të ndajë disa forma klinike, të cilat do të përshkruhen më poshtë.

Simptoma të përbashkëta të pranishëm me ndonjë formë klinike 90% të rasteve:

• Fillimin akute e përkeqësimit progresiv të shëndetit të përgjithshëm
• Rritja e shpejtë e temperaturës ≈40 ° C
• marramendje, dhimbje koke, dobesi rënda, irritim dhe pagjumesi, si edhe sclera in'yektovanist (hemorragji të vogla në guaskes proteina e syrit) - manifestimeve obscheintoksikatsionnoho e sindromës sugjeron patogjen hyn në gjak
• arthralgia, mialgjia si ënjtje dhe dhimbje në dore, interphalangeal, gju dhe kyçin e këmbës nyje

• rrufë akute e traktin e sipërm respirator të grykët
• dhimbje barku, nauze dhe të vjella - jo vetëm të flasim për mezenteriy, por edhe për narusheniinormalnoy gut
• skarlatynopodobnaya skuqje poyavlyaetsyana 1-4 sëmundje ditë dhe derzhet 3-7 ditë, si melkotochechnoy apo skuqje të lëkurës me njolla-papular, nganjëherë shuschayuscheysya bëhet tone kaltërosh dhe të lëkurës në qafë / fytyrën / duart dhe këmbët formuar edhe simptomë "Hood, doreza dhe sock. "nxituar mund të shoqërohet me kruarje. skuqje lokalizimin gjithashtu mund të jenë të barkut / sqetull / në anët e trupit. Si me fruth i keq, zbehje vërejtur trekëndësh nasolabial dhe" Gjuha crimson ". Pas lëkurë puçrra të jetë e mundur.

Format klinike të pseudotuberculosis:

• Një formë e përzier është e karakterizuar nga: skuqje Scarlatiniform, arthralgia, diarre dhe simptoma të fytit, ethe të zgjatur 4 ditë deri në disa javë (të përhershëm, me onde ose lloji i vazhdueshëm).
• opsion septike dominuese simptomat përziera manifestohen te shoku infektive-toksike dhe / ose DIC (shpërndahen svrtyvanie intravaskular)
• Formulari i barkut (zakonisht fëmijët): dhimbje të forta ose të vazhdueshme në rajonin e duhur çapokor dhe / ose në kërthizë, enterocolitis me ethe - kur simptoma të tilla janë shpesh të diagnostikuar gabimisht apendiksit, t.ksimptomy ngjashme.

• Mundësia skarlatynopodobnaya: skuqje skaralatinopodobnoya shfaqet në ditën e parë, dhe shpesh kjo është e vetmja simptomë.
• lymphadenitis Forma mezenteryalnoho: fillimi akut ethshme me dhimbje të përforcuar të barkut dhe simptoma të përgjithshme pesimist (nauze, vjellje, diarre pa papastërtitë, dobësi dhe dhimbje koke), arthralgia edhe shoqëruar dhe dhimbje në muskul. Për diagnozën diferenciale shpesh mbështeten në laparotomy.
• Forma e apendiksit akute: dhimbje në rajonin e duhur çapokor, të ndryshme intensiteti, shpesh ylli-prerja natyrën, të vazhdueshëm, me rrezatim të mundshëm. Fëmijët e vegjël në përshkrimin e dhimbje, pyetja "ku dhemb" takohen - "gjithkund" dhe nuk do të gënjejë, ata panevojshme përgjithësuar dhimbje (dmth përhapur) karakter (për shkak të papjekurisë së myelin), kështu që ne duhet të përdorë metoda të tjera të diagnozës, pra, përkufizimi i simptomave specifike, këmisha të simptomave, SHCHetkina-Blumberg, natyra e dhimbjes kur kthyer në anën e majtë në pozicionin e shtrirë në shpinë, etj

• Formulari i ileitis terminal - në fakt karakterizohet nga të njëjtat simptoma si appendikulyarnaya formë, por ajo ende bashkohet dhe hepatosplenomegaly (zgjeruar mëlçi dhe mërzi) me pasojat që rrjedhin - lëkurë ikterichnost dhe sclera, dhimbje e sipërme të djathtë kitara, butësi prekje, etj
• Formulari i mesëm-qelizë është e karakterizuar nga erytem me gunga, sindromi Reiter së dhe enterocolitis.

Por çfarë forme do të jetë, pseudotuberculosis, si vëllai fatkeqësia e tij, duke e lënë përçarje të madhe indeve nuk është një qëllim i infeksionit, dhe qendrat e mesme, dhe shumica e organeve të ekspozuar parenkimale dhe organeve të fagocitet mononuclear - histiocitet e indit lidhor, qelizat Kupffer të mëlçisë ( retykuloendoteliotsytiv yjor), makrofagjet alveolare mushkërive, makrofagjet e nyjet limfatike, shpretkës, palcën e kockave, makrofagjet pleural dhe peritoneal, indeve osteoclasts kockave, membranat synovial microglia indi nervor synoviotsyty, qelizat Lanherhaisa lëkurës dendrotsity amelanotic grimcuar).

Një person i sëmurë nuk është ngjitëse. Imuniteti Postinfectious paqëndrueshme dhe intraspecific.

Diagnoza pseudotuberculosis

Bazuar në një grup të të dhënave klinike dhe anatomike, epidemiologjike dhe laboratorike.
1. Metoda e bakteriologjike është i rëndësishëm në fazat e hershme - nëpërmjet tij zbulojnë parazit.
2. hemogram (UAC): LC ↑, neutrofile, M, E, norma sedimentation eritrociteve, dhe LF ↓
3. Analiza biokimik i gjakut: ↑ Veprimtaria e enzimeve (ALT, AST, DPM) dhe bilirubin totale nganjëherë ↑
4. Metoda imunologjik: Phragmites (reaksioni i hemagglutination tërthortë) dhe RA (testi agglutination) kryhet për 7-10 ditë të sëmundjes dhe pas 1-2 javë ri - kryerjen e këtyre testeve duke identifikuar proteinat e murit qelizor. ELISA (Immunoassay enzimë) - përdoret për të zbuluar G specifike imunoglobulinave dhe M, kjo metodë është shumë efektive për 2 javë sëmundjes.

5. Diagnostics specifike zhvilluar kohët e fundit, në bazë të llojeve të reja eritrociteve specifike diagnosticum, rolin kryesor në të cilin luan Toksina termombjatës vdekjeprurëse Yersinia pseudotuberculosis, diagnostikuar në 80% të subjekteve me pseudotuberculosis dyshuar.
6. LCD (koahhlyutynatsyy reagimi) për të përcaktuar gjatë ditës pseudotuberculosis antigjene në stol, urina dhe pështyma.
7. gjenetik PCR (reaksion zinxhir polimeraza) duke lejuar identifikimin e ADN-patogjen jo vetëm në materiale biologjike, por edhe në ujë dhe ushqim.

8. Metoda shtese instrumental shpesh laparotomiya- autopsi diagnostike e murit të barkut përmes të cilit menaxhon për të konfirmuar ose përjashtuar limfatike mezenterike nyje të rritur apo të apendiksit. Përpjekje të saj për të përdorur rrallë.

Trajtimi pseudotuberculosis

Trajtimi i pandashëm nga pjesa tjetër krevat dhe dietë (tavolinë №2,4 dhe 12). Mundohuni të fillojnë terapinë me antibiotikë sa më shpejt të jetë e mundur në lidhje me sëmundjen nga një ditë 3 dhe në varësi formën e sëmundjes dhe patogjen ndjeshmërisë ndaj antibiotikëve, të zgjedhë një strategji trajtim që është antibiotikët gjithashtu të kombinuara:

• Kur iersinioznoy meningjiti - chloramphenicol
• Formulari i barkut - një taktikë e zakonshme e trajtimit me kirurg, droga e zgjedhjes janë: cefotaxime, doxycycline, tetracycline, gentamicin, cefazolin - më mirë të kombinohen këto barna me njëri-tjetrin, duke marrë parasysh pajtueshmërinë.
• Formulari i përgjithësuar - cefoperazone, doxycycline, tetracycline, cefazolin, chloramphenicol, pefloksatsina, gentamicin.
• Forma e mesme-celular - trajtimi i saj është një kombinim i drogave të mësipërme të ndryshme së bashku.

Patoheneticheskoelechenie është të emërojë zgjidhje colloidal, antihistamines, NSAIDs, stimuluesve metabolike ymmunokorrektorov.

Komplikimet pseudotuberculosis

Me storonyserdechno-shëndetshëm-ITSH, myokarditisi, çrregullime përçueshmëri zemra, strukturen endo- / kolegëve / panvaskulit, shkelje të qarkullimit të gjakut ≈ sindromi Kawasaki. Në pjesën e traktit digjestiv - ngjitës ose paralizuar ileus, intussusception, nekrozë, vrimë me peritonit. Nga sistemi perifericheskoyi nervor qendror - meningjitit, Meningoencefaliti, humbjen e sistemit nervor somatike (polyneuritis, meninhoradikulonevrity). Në pjesën e sistemit nervor autonom (nervozizëm, çrregullime të gjumit, zbehje apo shtyer të lëkurës, djersitje, shkëputje presionin e gjakut, paresthesia). Nga veshka - pyelonephritis me zhvillimin e dështimit akut renal. Nga mushkëritë - pneumoni.

Siç mund ta shikoni, në mesin e komplikimeve është vdekjeprurës, sepse trajtimi i hershëm është i rëndësishëm.

Pseudotuberculosis Parandalimi

Mirëmbajtjen specifike parandaluese nuk është zhvilluar për shkak se theksi vihet në jo-specifike:

• respektimin e rregullave të higjienës për ushqimin e objekteve të ushqimit, burimet e ujit dhe sistemeve të ujërave të zeza;
• inspektimeve veterinare;
• deratizimi (shkatërrojnë brejtësve).
• Pajtueshmëria me masat anti-epidemike në kujdesin e pacientëve yersyneoz.