Chill


Ftohjet - "popullore" emri i një grupi të madh të infeksioneve respiratore akute të shkaktuara nga patogjenë të shumta (viruset, bakteret) që janë përhapur dhe sensibilitet të përgjithshëm.

Shumica prej nesh mendojnë pak dëmtime të ftohtë që kërkojnë asnjë apel për ndihmë mjekësore, të ketë pasoja. Shumë lidhen serioze "ky keqkuptim" vetëm me hipotermi. Shumica e workaholics dhe ka kryer të ftohtë "në këmbët e tyre", duke preferuar mënyrën shtëpi. Megjithatë, ne nuk duhet të harrojmë se baza e ftohtë të përbashkët është gjithmonë agjent infektive - që është, agjent, dhe pa ndonjë simptomat e ftohjet thjesht nuk lindin. Ne duhet të kujtojmë se çdo dridhura në mungesë të trajtimit të duhur dhe kujdesit mund të të çojë në komplikacione që kërkojnë qëndrim në spital dhe të vendosur ndonjëherë kompleks të përtëritja.


Sipas OBSH ftohjet perebolevaet i rritur tri herë në vit, studenti - Rreth 4x herë në vit, dhe preschooler - deri në 6 herë në vit. Vdekjet ftohjet shkon nga 1 deri në 35-40% në varësi të moshës së pacientit, llojin e agjentit dhe kohën e kërkuar ndihmë mjekësore.

Patogjene ftohtë

Më shumë se 90% e infeksioneve respiratore akute të shkaktuara nga viruset, rreth 10% për bakteret dhe patogjenët e tjerë.

1. Viruset -forma jo-qelizore jetësore që përmbajnë material gjenetik - acid nukleik (RNA ose DNA) që janë në gjendje të jetë e bashkangjitur tek qelizat e njeriut, të depërtojnë, i integruar ne gjenomin e qelizës, shumohen atë me, dhe në daljen e qelizës ri virion vdes.

Përfshijnë:
1) ortomiksoviruse familjare (Influenza A viruseve (H1N1, H3N2), virusi i gripit B);
2) paramyksovyrusov familjare (serotipet virus paragripal 4x, virusi respirator sincitial);
3) Familja e coronaviruses (13 llojet e frymëmarrjes dhe koronavirusi enteral);
4) pikornovirusov familja (113 serotipet e rinovirusëve, Enteroviruseve Coxsackie B, lloje të caktuara të enterovirus ECHO);
5) Familja Reovirus (3 ortoreovirusov serotip);
6) familja e adenovirus (adenovirusi serotipet 47).
7) virus herpesvirus (herpes simplex - tip 1, citomegalovirus - 5 lloji, virusi Epstein-Barr - 4 lloje)

Disa viruse (kryesisht ARN) të ketë aftësinë për të shndrrohet - evoluojë. Disa viruse ADN (Adenoviruset) mund të vazhdojnë gjatë në trup dhe shkaktojnë infeksion kronik. Shumica e viruseve janë të paqëndrueshme ndaj temperaturave të larta, rezistent ndaj ngrirjes dhe tharje.

2. Bakteret
1) flora oportuniste (Përfaqësues normal të mukozës së nasopharynx, sistemin e frymëmarrjes, zorrët) - Staphylococcus, Streptococcus, Enterococcus dhe të tjerët.
2) patogjene (Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, Staphylococcus aureus, Klebsiella, E. coli)

Features bakteret: aftësinë për të shkaktuar inflamacion të sistemeve të prekur dhe organet (mukozën nazofaringeale, sinuseve, të sistemit të frymëmarrjes). I ndodhur ekstracelulare ndjeshëm ndaj terapisë me antibiotikë.
3. patogjene të tjera (Legionella, Klamidia)

Shkaqet e ftohtë të përbashkët

Burimi i infeksionit: shpesh - një pacient me simptomat e ftohtë, ndonjëherë një bartës të përbashkët të virusit (adenovirus, etj) apo bakteret (Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, Staphylococcus). Infektueshmërisë maksimale e sëmundjes në ditët e para, megjithatë, periudha ngjitëse mund të fillojnë 1-2 ditë para shfaqjes së simptomave të ftohjet dhe zgjat 1.5-2, dhe nganjëherë javë ose më shumë (p.sh, infeksion adenoviral).

Rruga e infeksionit - Pikat ajrore (kur teshtitjes dhe kollitjes me mikropjesezave hundës mukusit, gëlbazë është infektuar të tjerët). Pak ose mënyrë e ujit (tharë mukusit hundës dhe viruset këlbazë mund të mbetet i zbatueshëm për sendet shtëpiake të gjata).

Faktorët që shkaktojnë ftohtë të përbashkët:

Çdo të ftohtë ndodh kundër uljes së imunitetit lokale në Naso-dhe orofaringut. Kjo ndodh kur: ftohjet e shpeshta; supercooling, e cila ndihmon për të krijuar një ambient të rehatshëm për patogjenëve ftohjet; situata të vështira.

Rrezik për ndodhjen e formave të rënda të ftohjet: foshnjat (nën 3 vjet); njerëzit mbi 65 vjeç; personat me sëmundje kronike, personat me mangësi imune (sëmundjeve onkologjik, sëmundjet e gjakut, pacientët pas largimit të shpretkës, infeksionit HIV).

Simptoma të ftohtë

1. Temperaturë - Një nga simptomat kryesore të ftohjet, në të cilën tha kakoyvozbuditel shkaktuar pamundur sëmundje. Temperatura është për shkak të veprimit të antigjeneve te patogjeneve dhe toksina e tyre në qendër thermoregulatory, i cili ndodhet në tru (ose më tepër, hipotalamusin). Temperatura Reaktsiyazavisit e sistemit imunitar të njeriut, në disa pacientë gjatë sëmundjes së ulët të keq gjithë temperaturë (37-38 °), dhe disa - rritet me ethe shifra (38-40 °) nga orët e para të sëmundjes.

Rreziku i etheve që kur temperatura hiperpiretychnyy (mbi 40-41 °) mund të jetë një nga komplikime të rënda - neyrotoksykoz (në fëmijë) dhe encefalopati infektive-toksike në të rriturit (ënjtje të trurit me humbjen e vetëdijes, shkeljet hemodinamikën - rënie presioni). Rreziku për këtë komplikacion - fëmijët deri në 3 vjeç dhe të moshuarit.
Ka "rregull i pashkruar": mbajtjen e temperaturë të lartë gjatë 3 ditëve është ose një shenjë e një prej komplikimeve apo shenjat e një sëmundje (jo të ftohtë).

Si për të parandaluar komplikimet: në rast të etheve febrile (38 ° dhe më lart) duhet të marrë antipyretics dhe monitoruar dinamikën e temperaturës. Nëse nuk ka efekt (reduktimi i etheve ose të shpëtuar atë në shifrat ish) të thirrur një mjek. Terrible simptomë - dalja e pacientit theksuar eksitim në 40 ° ose më e lartë; Së shpejti fëmijët mund të vijnë konvulsione dhe humbja e vetëdijes.

2. Simptomet e ftohjet dehjes - Kërkohet shokët temperatura. Kjo dobësi, përgjumje,

marramendje, dhimbje të muskujve, vjellje, humbje e oreksit, skuqje të fytyrës, qafës. (Dhimbje të muskujve) mialgjia - një tipar karakteristik i infeksionit të gripit. Këto simptoma janë shkaktuar nga efektet toksike të toksinave në indet agjentët e ftohtë të përbashkët. Shkalla e simptomave të dehjes varet lartësinë e reaksionit temperature. Duke zvogëluar ethet simptomat janë ulur. Të ndihmojë veten në këtë moment pas dietë dhe ju mund të mënyrë të sigurt (shih. Poshtë).

3. Kongjestion i hundës dhe / ose rinorreya - Ftohtë simptomë. Kongjestion i hundës mund të jetë një shenjë e një të pavarur (si gripi), qetësohuni dhe nënshkruajnë origjinalin, kalimi më vonë në rinorreyu (ënjtje e mukusit të hundës). Shkaqet - ënjtje dhe inflamacion i hundës, e ndjekur efuzioni (paraqitja e mukusit). Zakonisht në këtë pikë shkaktoi një mekanizëm mbrojtës - teshtitjes, me të cilin është largonte mukusit nga zgavrën e hundës nga agjentët infektivë dhe produktet e tyre metabolike. Shumica e ftohjet virale me shkarkim nga hunda me baltak transparente, natyra, trashë. Nëse komponenti është një infeksion bakterial, duket mukusit të verdhë-gjelbër Hue. Kjo simptomë kërkon pasazhe sistematike hundës tualet dhe aplikimin e barnave vasoconstrictor, ndërsa shkaqet bakteriale - bie me antibiotikë.

Një nga komplikimet e pakëndshme e rinitit është një proces inflamator në sinuseve paranazale - sinuset nofull (sinusit), sinuset ballore (sinusit) dhe të tjerët. Gjatë kësaj periudhe, dhimbje në zonat e prekura (e djathtë dhe e majtë e hundës në hundë), rrufitje zërin, kongjestion i hundës është e rëndë. Në këtë rast vizitat vonesë mjeku janë të pakuptimta, sepse ajo kërkon trajtim me antibiotikë.

4. Dhimbje koke - shpeshta të ftohtë simptomë. Dhimbje koke mund të jetë lokal (kur lënduar uiski zona ballore) dhe mund të jetë derdhur, intensiv (temperaturë të lartë). Kur komplikime (sinusit, sinusit, sinusit) mund të jetë një dhimbje në ballë dhe hundë, dhemb dhe pothuajse konstante. Nëse dhimbja bëhet karakterin pulsating e dhimbjes, atëherë ju keni nevojë për një tjetër arsye për të menduar për këtë, jo të ftohtë (vetëm një mjek mund të përcaktojë). Të ndihmojë me dhimbje koke mund të analgesics dhe drogës komplekse antipiretik.

5. Dhimbje të fytit dhe gërvisht - Regjistrohu lezione orofaringeale. Nuk është në çdo ftohtë. Dhimbje mund të jetë i butë (shpesh me infeksion viral) dhe mund të jenë intensive (bakteret). Kur kjo pacienti simptomë nuk mund të gëlltisë, hahet shkakton komplikime të mëdha. Në shqyrtimin e fytit janë skuqje të dukshme nga bajamet, harqe, gjuha, mur pasmë faringut, bajamet zakonisht rritet në madhësi, lehtësim do të rregullohen, me gunga në pamjen. Kur një infeksion virus në sipërfaqen e overlays grykës do, nëse të ftohtë është e shkaktuar nga baktere, ne shih mbulesë bardha-verdhë në boshllëqet e grykës (si-të ishujsh), të cilat më pas të shkrira. Kur overlays vizitoni mjekun e nevojshme! Nëse ju nuk bëni, ajo do të përhapet Procesi purulent mund të ënjtje të fytit dhe vështirësi frymëmarrje. Në mungesë të ndihmës mbivendosje dhimbje të fytit është reduktuar për të marrë llak anti-inflamator në intervale të caktuara. Nëse mbulesë është e nevojshme, atëherë antibiotikët që mjeku do të përshkruajnë vetëm!

6. Ftohjet kollë mund të jetë ose e thatë pa pështymë (p.sh., gripi, parainfluenza), joproduktiv lagur me gëlbazë (pështymë niset me vështirësi të mëdha) dhe produktive (pështymë mirë othodimaya). Kolla pështymë mund të jetë transparent, viskoze (kur lezione virale) me një përbërës të verdhë (Haemophilus influenzae, Streptococcus pneumoniae) ose ngjyrës të gjelbër (shpesh Staphylococcus). Kollë e thatë mund të jetë "leh", e cila tregon për humbjen e laring (gripit, parainfluenza). Në fëmijët e vegjël (vjet 2-3h) në rast të një kollë të tillë është një nga komplikimet e mundshme të rënda - "imët guri false" - për shkak të inflamacion mukozale dhe edemë të laring mund të ndodhë ngushtimi i laring, dhe fëmija fillon të mbyten. Komplikime të tilla zakonisht fillon vonë në mbrëmje ose natën, që kërkon reanimim. Pra trajtuar kollë në fëmijët e vegjël kanë nevojë për vetëm nën mbikëqyrjen e pediatrit të pranishëm!

Kjo simptomë është një expectorant kollë kërkon emërimin dhe drogë anti-inflamator. Droga që shtypin kollë, të marrë pa një recetë nuk është e rekomanduar! Metoda e tyre mund të çojë në stanjacion e inflamacionit, "uljen" e inflamacionit në pjesët e poshtme të mushkërive dhe pneumoni.

Bashkimi me komponent bakteriale në pamjen e ftohtë dhe kollë e pështymë verdhë-gjelbër të jetë e mundur pa ndërhyrjen mjekësore dhe emërimin e antibiotikëve të veçanta.

7. Dhimbja në gjoks (Shpesh kollë). Dhimbje të vogla kur kollitjes mund të shoqërohet me muskujt ndër brinjëve. Megjithatë, nëse ka dhimbje thellë në gjoks në shok kashelnyh, një frymë thellë, ajo mund të jetë e lidhur me pneumoni që kërkon trajtim të menjëhershëm të mjekut. Dhimbje të mprehtë gjoks mund të jetë në inflamacion të indeve të mushkërive dhe komplikimet e pleurit (inflamacion i pleurë). Çdo dhimbje shpallur gjoksi - një arsye për të apeluar tek mjeku.

8. Trupi Rash ftohjet rrallë duket. Ajo mund të jetë hemoragji të vogla, hemoragji të imët (petekie). Kjo tregon nxituar bashkuar ftohjet komponent vaskulare (shpesh rasti me grip) dhe kërkon një mjeku në thirrje.

Pra, duke përmbledhur të gjitha më sipër, arsyeja e për trajtim te mjeku për ftohjet duhet të shërbejnë:

1) Pacientët fëmijërinë e hershme (deri në 3 vjet, sidomos fëmijët dhjetor);
2) Temperatura nekupiruemaya mbi 38 ° më shumë se 3 ditë;
3) një dhimbje koke e padurueshme, dhimbje koke ngrirë lokal;
4) pamja e njerëzve të pamend në bagazhin dhe gjymtyrë;
5) shfaqja e shkarkimit bakterial komponent (ngjyrë të verdhë dhe të gjelbër e mukusit nga hunda, gëlbazë, fyt i rëndë i lënduar), kollë leh;
6) shfaqja e dobësisë të rënda dhe dhimbje në gjoks kur kollitet;

7) të moshuarit mbi 65 vjeç;
8) personat me vatrave kronike bakteriale (bronkit kronik, sinusit, etj);
9) Njerëzit me sëmundje të ndryshme (onko-, pacientët hematologjik, hepatike, patologji renale).

Fëmijët me ftohjet mund të ndodhë dhimbje barku, por sepse kjo simptomë mund të dëshmojnë për kushtet e rrezikshme për jetën - një mjek menjëherë!

Ndihmojë ftohjet për të apeluar tek mjeku

Për të trajtuar simptomat ftohtë në disa jo, por droga rekomanduara në simptome të ndryshme janë të shënuara më poshtë. Trajtimi përfshin:

1. Trajtimi mjekësor ushqim të duhur shëndetësor të plotë, si dhe duke marrë një multivitamin.

Pranimi në spital të jenë fëmijët dhe të moshuarit me sëmundje të moderuar dhe të rëndë, të rriturit me të ftohtë të rëndë. Në raste të tjera, trajtimi në shtëpi, simptomat e ftohtë të përbashkët për të shkuar në punë dhe vende të tjera, ku njerëzit janë të inkurajuar për të shmangur infektimin e të tjerëve. Të gjitha febrile shtëpi periudhë Mënyra shtrat. Urdhërimi i njohur: "ftohtë duhet të qëndrojë në shtrat, në shtrat" ​​është relevante për këtë ditë.

Terapia dietë për ftohjet është reduktuar në dietë normale për të forcuar imunitetin, heqjen e shpejtë të toksinave nga trupi, çfarë ushqimi duhet të merret në formën e ngrohjes me përjashtim të yndyrore, skuqur, enët djegëse. Duhet t'i përmbahet mënyrë të sigurt për të reduktuar intoksikimi (pije frutash Berry, u rrit, limon dhe ujë mjaltë).
Vitaminat (VITRUM Baby, Junior, Kids, adoleshentët, komplekse; multytabs Kids imunitet prej 4 vjetësh multtabs immuno plus 12 vjet, që jeton në xhungël, Biovital ftohjet kidsnapravit, komplyvyt, supradyn dhe të tjerët).

2. Terapia shkakësor (agjentët antivirale kemioterapeutike dhe biologjike, antibiotikët).
Me ftohjet virale emërohen agjentë antivirale (Tamiflu, Relenza, imiksin, Kagocel, Remantadin, Inhavirin, orvirem, viferon), medikamente imunomodulues (Arbidol, otsilokoktsinum, immunal, derynat, Anaferon, aflubin, inflyutsid).
Në etiologji të ftohtë bakteriale emëruar në një fazë të caktuar të trajtimit (jo ditën e parë) antibiotikëve të grupeve të ndryshme (amiksiklav, augmentin, azitromicines, Fluoroquinolone, në varësi të zonës e plagë, mosha e pacientit, sëmundjet shoqëruese) dhe ndihmesa (immudon, IRS-19) .

Shumica e barnave antivirale dhe antibacterial për qëllim vetëm një mjek, pas shqyrtimit të pacientit. Vetë-mjekim në këtë rast kërcënon mungesës së imunitetit më të theksuar dhe zhvillimin e komplikimeve.

Me immunomodulators relativisht të sigurta ftohjet rekomanduar një nga drogat e mëposhtme:

• rritur Anaferon dhe fëmijët nga pllakat e vjetra 1 muaj për resorption (aktivizon mbrojtjen lokale në orofaringut) për të bërë: në ditën e parë - para 2 orë në çdo 30 minuta, pastaj 3 doza në intervale të rregullta, me 2-ditë 1 tab 3 herë Dita 8 orë për të përfunduar shërim. Fëmijët e vegjël të shpërndarë tabletë në 1 tbsp uji.

• Hryppferon pika për të rriturit dhe fëmijët nga lindja (përfshin shumë aktive interferon 2 brez, i cili në mënyrë të konsiderueshme ndikon në sistemin imunitar të pacientit) në 2 pika në secilën vrimë hunde për fëmijët nën 3 vjet 3 herë në ditë, nga 3 deri në 14 vjet - 4 herë në ditë, të rriturit - çdo 3-4 orë deri simptome zhduken ftohtë.

• Immunal pika për të rriturit dhe fëmijët 1 vit (Echinacea ekstrakt stimulon mbrojtjen e trupit) - nga 1 deri 6 vjet - 1 ml 3 herë në ditë, prej 6 deri 12 vjet - 1.5 ml 3 herë në ditë; 12 vjet dhe të rriturit - 2.5 ml 3 herë në ditë. Kursi i trajtimit - 14 ditë. Nuk ishte tableta immunal me 4hletneho moshën: 4-6 vjet - 1 tab 2 herë në ditë, 6-12 vjet - 1 tab 3 herë në ditë, nga 12 vjet dhe të rriturit - 1 Tabela 4 herë në ditë . Kursi është i njëjtë me rënie.

• Aflubin pika dhe tableta (mjekësi homeopatik) ka immunomodulatory, antivirale, efekti antipiretik. Emërohet: 1-2 sëmundje ditë - ushqim për fëmijët deri në një vit - 1 ½ pika ose tableta. 3-8 herë në ditë; nga 1 vit deri në 12 vjet - 5 pika ose ½ tab. 3-8 herë në ditë; rritur -10 pika ose 1 tab. 3-8 herë në ditë. Në ditën e tretë të sëmundjes janë të njëjta dozë por 3 herë në ditë për 10 ditë.

Pacientët me vatrave kronike bakteriale (sinusit kronik, sinusit, grykët, bronkit, otitis media) janë të rekomanduara immunostimulants bakteriale:

• Immudon (aktivizon mbrojtjen lokal kundër baktereve në orofaringut) tableta moshën 3: tregon një pritje 6 tableta në ditë me një interval prej 2 orë për të gjitha moshat (tableta shpërndajë). Kursi i trajtimit 20 ditë. Fëmijët nga 3 deri 6 vjeçare zgjidh tableta nën mbikëqyrjen e të rriturve!

• IRS-19 (qëllimi - aktivizimi i imunitetit lokal kundër baktereve në nasopharynx) në një llak e 3hmesyachnoho moshës: 1 injeksion në çdo vrimë hunde 2 herë në ditë për të gjitha moshat për 2 javë.

3. Terapi Pathogenetic (funksione Korrigjim mbrojtëse, desensitizing trajtim bronholitiky, drogë anti-inflamator). Trajtimi i emëruar mjeku dhe kryesisht në spital.

4. Trajtim simptomatik (Reduktimin e simptomave të ftohtë të përbashkët)
• Temperatura dhe dhimbje koke të marrë efektin e kombinuar analgjezik antipiretik:
- Coldrex (tableta, pluhurat, shurupe) me 12: 1 paketë prej 6 orësh, pra jo më shumë se herë 4x në ditë. Sigurisht - 1-3 ditë. Coldrex vogël prej 6 deri 12 vjeç: 1 paketë 6 orë. Kursi i 1-2 ditë. Pllakat 6 vjet: 6-12 vjet: 1 tab, nga 12 vjet - 2 tableta katër herë në ditë. Kursi i 1-2 ditë. Shurup Coldrex Knight 6 vjet: 6-12 vjet 10 ml e 12 vjet - 20 ml të natës. Kursi i 3 ditësh.

- Çanta Theraflu e 15 vjet: 1 pako 3 herë në ditë. Kursi i 1-3 ditë.
- Efektet e të ngjashme dhe doza duhet pluhurat: Ferveks, hrippoflyu, koldakt, Lemsip, rinzasip.
- Tableta Panadol 12 (2 tableta katër herë në ditë), Efferalgan tableta shkumëzuese e 15 vjet (tabela 4 1-2 herë në ditë);
Fëmijët janë të rekomanduara: - shurup Panadol 3 muaj: të detajuar tryezë mujore dozimin në udhëzimet. Kursi është jo më shumë se 3 ditë .; - Shurup Efferalgan prej 6 muajsh, 6-12 muaj - ½ matjen lugë 3 g / d, 1-3 vjet - 1 mer.lozhka 3 g / d, 3-6 vjet -. 1 mer.lozhka 4 g / d Kursi 1 -3 ditë .; - Shurup Nurofen 6 muaj: Tabela e detajuar e dozave për muaj në udhëzimet. Gjatë ditës, jo më shumë se 3 herë! Kursi i 1-3 ditë.

• Kur shprehur rinitit dhe / ose të hundës bllokimet vasoconstrictor rekomanduar hundë pika:
- Nazol - llak të përshtatshëm, të aplikojnë 2-3 g / ditë;
- Nazol Advance - llak komoditet përmban vajra esenciale që përdoren 2 g / ditë;
- Nazivin - forma të përshtatshme të foshnjave të rritur;
- Tyzyn - pika përmbajnë vajra esenciale, të efektshme për sekrecionet nazale trashë.
- Spray Lazolvan hundës (thins mukusit të hundës).
- Pynosol (zgjidhja e naftës) pika dhe llak.
Feature vasoconstrictor pritja hundë pika: një kurs nuk duhet të kalojë 5-7 ditë ose drogë më të gjatë duke vepruar dhe hundës mucous atrofi.

Rekomandimet pediatër, fëmijët nën 18 muaj (1.5 vjet) ajo është e dëshirueshme në vend përdorimi vasoconstrictor kripur bie, Aqua Maris, deti otryvyn, i kripur, akvalor baby, kviks. pas një viti mund të otryvyn fëmijën.

Kur kolliteni rekomanduar medikamente në vijim:

a) produkte Kombinimi (anti-inflamator, expectorant, shtypur kolla) - me kolle thatë;
- tussyn [shurup] - me trake - një të rrituri dhe 12 vjet - 2-4 lugë 3-4 g / d; 2-6 litra - 0,5-1 tsp 3 g / d, me 6-12 vjet - 1-2 lugë Kursi i 7 ditë .; tussyn plus shurup - 6-12 vjet - 1 lugë, 12 vjet - 2 tsp çdo 4 orë. Kursi i 7 ditë.

- dyhidrohenotsytratpislya - në një, i bezdisshëm kollë e thatë, trudnouspokaevaemyy; lehtë për t'u përdorur në formën e pika të 2hmes. Mjeku Designed pas ekzaminimit!
- fletë hedeliks- dredhkë ekstrakt, shurup dhe pika, nga 6 muaj të moshës; 1 vit - 2.5 ml në ditë, 1-3 vjet - 2.5 ml 3 herë / ditë, 4-10 vjet - 2.5 ml 4 herë / ditë nga 10 vjet dhe të rriturit - 5 ml 3 g / d. Kursi i 7 ditë.

b) shpërndarjen e drogës gëlbazë:
- ATSTS- ekziston në disa forma për të lehtësuar - pluhurat, tableta, pilula zgjatur, fëmijët emëruar nga 2 vjet (granulat për të bërë shurup): dozë për të gjitha format - 100 mg (1 lugë) 2-3 aza ditë 2-5 vjet, 3 r / d - 5-14 vjet, rritur 200 mg - 3 herë në ditë. ACC gjatë (600 mg) - 1 tab në ditë (vetëm të rriturit). Kursi i 7 ditë.

- shurup lasolvan dhe tableta: Të rriturit 1-2 tableta. 3 g / d, një kurs prej 14 ditësh; shurup 1 vit 1-2 vjet - 2.5 ml nga 2 g / d, 2-6 vjet - 2.5 ml nga 3 g / d, 6-12 vjeç 5 ml ne 3 g / d, me 12-10 ml 3 g / d, një kurs prej 14 ditësh.
- Ambrobene (ambroksol, ambroheksal) tableta 6 vjeç, shurup nga viti (njëjtë si dozë lasolvan).
d) Për të përmirësuar funksionin e kullimit e evakuimit bronke dhe rritjen e mukusit dhe pështymë duhet të ngrohtë, mbytje me lagështi që përmban sode dhe zgjidhjet për mbytje (zgjidhje lasolvan veçantë - nga 2 vjet) bar. Thithja shpenzojnë 15 minuta për 2 g / ditë për 4 ditë.

c) antitussive qendra vepron (synekod, kodelak, terpinkod) kanë shprehur efekt antitussive, caktoi një mjek!

Kur (tableta anti-inflamator) një dhimbje të fytit dhe gudulis: Falymynt, Faringosept, heksoral, antianhin - emëruar 1 tabletë 3-4 herë në ditë për 5-7 ditë. Tregohet si sprays inflamator (heksoral, kameton, tantum verde llak Bioparox) - e emëruar nga një ose dy injeksion 3-4 herë në ditë.

Gratë shtatzëna janë të rekomanduara në rastin e ftohjet e mëposhtme drogë: Panadol në një akvamarys temperaturës, pinosol me një të ftohtë, hedeliks kollë, zgjidhje për shpëlarje herbs - kamomil, eukalipt.

5. Mjetet juridike popullore në rast të një të ftohtë:pije me hips u rrit, pije frutash me boronica të kuqe, gëlqere me raspberries, mjaltë butë, Propolisi, vaj bredhi, rrepkë, hudhër dhe të mjaltit - të gjitha këto mjete të ndihmojnë eliminimin e toksinave nga trupi në procesin e shërimit.

Komplikime të rënda të ftohtë:

1) Neyrotoksykoz ose encefalopati infektive-toksike (ënjtje të trurit, rënie të presionit të gjakut) - në temperatura të larta në fillim të - të dytë ose ditën e tretë të sëmundjes;
2) Infektive-toksike shoku (temperaturë të lartë) - pas toksinave patogjene në shkelje të pacientit hemodinamik të ndodhë - uljen e presionit të gjakut, rritjen e normës së zemrës, hemoragji të shfaqet në gjymtyrët;

3) meningjit, Meningoencefaliti (rreshtim humbjen e trurit dhe të trurit);
4) "imët guri False", - kur leh kollë kryesisht në fëmijët nën vite 2-3h.
5) Pneumonia (si në të ftohtë virale dhe bakteriale), të cilat mund të përcaktojnë natyrën e mjekut.
6) qelbëzues fokus - sinusit, sinusit, sinusit, otitis media dhe të tjerët.
7) Kur pneumoni - zhvillimi i pleurit (inflamacion i membranës që mbulon mushkërive).

Parandalimi ftohjet

Specifike I.: (vaksinimi) është përdorur në gripit (hryppol plus Ynflyuvak, Vaksyhryp) me infeksione pneumonisë (Prevenar 13 dhe Pneumo 23), me Haemophilus influenzae (Akti-Hib) shtresa .Immunolohicheskuyu rezistent ndaj njerëzve të ftohtë mund të krijohet vetëm gjatë vaksinimi.

II. Nespetsficheskaya:
Masa pengues: vaj oxolinic; Nazaval plus spray (e ashtuquajtura "maskë padukshme" nga viruset dhe bakteret) të përdorura nga lindja në shtatzëna dhe lactating - 1 herë spërkatës 3-4 në ditë - gjatë aktivizimit të infeksioneve të ftohtë; do të thotë për larjen e nasopharynx (akvalor, Fiziomer, Dolphin, akvamarys otryvyn detit, kviks, Marymer) - larë mëngjes dhe në mbrëmje.
Për kemoprofilaksë emergjente të ftohtë (menjëherë pas kontaktit me pacientin) të përdorur:
- Remantadin 100 mg 1 g / ditë gjatë shpërthimit epidemisë,

- Arbidol 100 mg 2 g çdo 3-4 ditë për 3 javë
- Amixin 1 Tabela 1 herë në javë,
- dibazol në Tabela 1 ¼ p / ditë.