Proteus


Infeksionet e shkaktuara nga Proteus, tani është duke u bërë më të zakonshme për shkak të përmirësuar metodat e zbulimit dhe të rritur vigjilencë e mjekëve për këtë problem.

Proteus - Mikroorganizëm nga grupi oportuniste, që i përkasin familjes Enterobacteriaceae (Enterobacteriaceae), gama klasë proteobakteryy, type proteobakteryy (Proteobacteria). Qëndrimit kryesor Proteus - zorrë, ku organizmi është pjesë e microflora normale. Normalisht në stol numër Proteus nuk duhet të kalojë 104 KSL në 1 gram stol. Cons - gram (Gram errësirë ​​nuk është pikturuar) bakteret janë baktere fakultative anaerobe (jetesën e madhe në mungesë të oksigjenit, por oksigjen dhe prania e jo fatale), nuk formojnë spore. Kundra - mikroorganizëm i vogël në 3 mikronë, ka formën e ose fije shufra fije-like, të cilat janë të karakterizuara nga lëvizshmërisë lartë. Proteus kanë aktivitet të caktuar biokimike (p.sh. zbuluar aktivitetin e tyre letsytynaznoyi).


Ka disa lloje të Proteus mirabilis: Proteus vulgaris, Proteus, myxofaciens Proteus, Proteus hauseri, Proteus penneri. Disa Proteus - P. morganii, P. rettgeri - caktuar për grupet e tjera. Pronat themelore Proteus patogjenezat - aftësia për të prodhuar Endotoksina (pronave toxigenic) dhe pronat hemolitik. Në Proteus, si shumë anëtarë të familjes Enterobacteriaceae, janë O, H, K-antigjenet, të cilat janë ndarë në variante serologjike, të cilat janë rreth 110 fole për media të veçanta ushqyese (të tilla si proteina ushqyese myasopeptonnyy mesme agar, supë myasopeptonnyy, e mërkurë Ploskyriv), temperatura optimale e rritjes 370. Proteus relativisht e qëndrueshme në mjedis, toleron ngrirje, temperaturë të lartë sjell më keq - vdes në 600 për 1 orë në 800-5 minuta. Duke dezinfektimin zgjidhje mjaft stabile.

Në mikrobiologjisë nga bakter Proteus konsideruar pronat indikative sanitare. Në zbulimin e P. Mirabilis të përfundojë në shkallën e ndotjes fekale të materialit provë, dhe zbulimin e P. vulgaris - shkallën e ndotjes nga substancat organike.

Shkaqet e infeksioneve të shkaktuara nga Proteus

Jo të gjitha llojet e Proteus janë patogjen për njerëzit. Nga Proteus, në gjendje të shkaktojë infeksion të përfshirë P. mirabilis (në 85-90% të të gjitha sëmundjeve të shkaktuara nga Proteus vulgaris), P., P. penneri.

Burimi i infeksionit për specie patogjene Proteus është një njeri i sëmurë dhe feces të kafshëve me të cilat Proteus merr në mjedis (toka, uji, kanalizimi, plehra organike zgjerim fazë), ku ajo mund të mbetet e qëndrueshme për një kohë të gjatë.

Mekanizmi i infeksionit - Ushqimore dhe mënyrë ujit (not në të dyshimtë në aspektin e ujit të tyre pastërtisë, gllabërim ujin e infektuar) dhe ushqim (të hahet produktet e mishit, produktet e qumështit, peshku, prodhimet e sallam, produkte të ndryshme gjysëm-të gatshme). Rrallë, infeksioni mund të transmetohet nëpërmjet kontaktit-familje (me anë të duarve të kontaminuara, kontaminim porsalindur plagë kërthizës, ndotje nga catheters urologjike).

Grupet e rrezikut për infeksion Proteus - Ky është një person me imunitet të ulët ose moshës (foshnjat dhe fëmijët e vegjël, të moshuarit) ose me sëmundje shoqëruese kronike të zorrëve, mushkërive, organeve të barkut. Gjithashtu në rrezik janë persona të pakontrolluar duke marrë antibiotikë, që janë të angazhuar në vetë-trajtimin.

Simptomat dhe shenjat e infeksionit të shkaktuara nga Proteus

Inkubacion (Periudha nga momenti i infektimit deri simptomat e para të sëmundjes) të disa orë (zakonisht 2-6 orë) deri në 3 ditë.

1. Humbja e traktit digjestiv - infeksioni më i shpeshtë manifestim Proteus. Ajo shfaqet në formën e gastroenterit, enterocolitis, nganjëherë gastrit. Si me infeksionet akute zorrëve filluar mund të jetë akute, simptomat e dehje - dobësi dhe dhimbje koke, humbje e oreksit dhe nganjëherë temperaturë deri në 37,5-39 ° varësi të ashpërsia e procesit, gastrit dhe gastroenteritis simptomë e shpeshtë - një të vjella, vjellje, pothuajse menjëherë shfaqen çrregullime në formë të lëngshme karrige stol me një erë të pakëndshme ndyrë, dhimbje barku i ndryshueshëm, shpesh cramping karakter, pacientët shqetësuar rreth gazit rritur (fryrje), "Thikat" të zorrëve. Kohëzgjatja e sëmundjes 4-5 ditë.

Format e rënda të infeksionit zorrëve Proteus mund të çojë në anemi, sindromi uremik hemolitik, dështimi akute renale.

2. dysbiosis - regjistrohen në tejkalim të pragut normal të përmbajtjes, por në feçe (më shumë 104KOE / ml). Shenjat dysbiosis mund të jenë të ndryshme nga dobësimi i stol të vogël të lirë për fron pasi të hahet deri në 2 herë në ditë.

3. Humbja traktit urinar shkaktohen nga Proteus manifestohet si pielonefrit, cystitis, prostatitis. Simptomet e këtyre sëmundjeve nuk ndryshojnë nga ato të shkaktuar një infeksion.

4. infeksionet plagosin shkaktuara nga P. Mirabilis. Në rrezik për ndodhjen e plagë infeksionit - pacientët me ulcerat trofike, djeg pacientëve spitale, pacientët e traumës degë.

5. Infeksionet nozokomiale të shkaktuara nga Proteus mund të jenë të ndryshme. Kjo otitis, dhe cholecystitis, infeksion të traktit urinar, infeksion në foshnjat me zhvillimin e rënda si meningjitit, sepsë.

Infeksionet Diagnoza Proteaceae

Diagnoza fillestare është i bazuar në zbulimin e shenjave klinike formave specifike të infeksionit, identifikimin e grupeve të rrezikut për infeksion Proteus, pas së cilës kanë nevojë për konfirmimin laboratorik të diagnozës paraprake.

Diagnoza laboratorike:

1) Analiza bakteriologjik i feçe dhe materiale të tjera (urinë, shkarkimin e plagëve, djeg sipërfaqet, shkarkimin purulent, etj). Mbjellje kryhet në diferenciale mjedis diagnostike (Ploskiryeva) pasurimin e mjedisit. Kur mbjellje Proteus stelyuschehosya rritet si një shtresë e hollë në një vello blu. Në feçe shpesh zbuluar P. vulgaris, është rreth 2% e njerëzve të shëndetshëm, por në sasi të vogla - deri në 104 KSL / g. Tejkaluar këtë numër tregon dysbiosis zorrëve, e cila është e lidhur më shpesh (të kombinuar) me identifikimin dhe bakteret e tjera oportune (Klebsiella, tsytrobakter dhe të tjerët).

Kur zbulimin Urinë Proteus quajtur bacteriuria dhe pikat për të mundur traktit urinar. Bacteriuria vërtetë (në mungesë të simptomave të pacientit) diagnostikuar ne prani te Proteus ne nje sasi jo me pak se 105 mikrobeve Proteus në 1 ml urine (më pak konsiderohet ndotja atë në gardhit). Bacteriuria (nëse ankesat e pacientit), dhe subjekt i urinës mostrave nga kateteri diagnostikuar në identifikimin Proteus 104 trupa microbial në 1 ml urinë.

Megjithatë, në një periudhë afatmesme kulturës

2) studimet serologjike - zbulimi i antitrupave në gjak (përdoret rrallë, kryesisht për diagnozën retrospektive).
3) Mbështetja e studimeve (e gjakut komplet, urinalysis, testet biokimike të gjakut, coprogram dhe të tjerët) për të identifikuar peshën e pacientit.

Trajtimin e infeksioneve të shkaktuara nga Proteus

Organizimi dhe regjimit aktivitete janë ulur për të napivpostilnoho dhe pjesa tjetër krevat, në varësi të ashpërsia e simptomave, regjimit ujor aderimit për të rivendosur humbjen e lëngjeve, dietë të lehta me kufizim të yndyrë dhe ushqime pikante.

Trajtimi i drogës i infeksioneve të shkaktuara nga Proteus

1) Bacteriofaget specifike emëruar nga rritja e tepërt e Proteus. Recommended për të përfshirë fagut "lëngshme Bakteryofah Proteaceae", "Bakteryofah koliproteynyy lëngshme", "Intest bakterofagjet-lëngshme", "të lëngshme kombinuar Piobakteriofah", "Piobakteriofah polivalente pastruar lëngshme." Bakterifahi emërohen për një orë e gjysmë përpara se të hahet. Doza individuale llogaritet në varësi të moshës dhe deri: 6 muaj - 10 ml, 6-12 muaj - 10-15 ml, 1-3 vjet - 15-20 ml, 3-12 dhe mbi 30 ml. Shumëllojshmëria e pritjes dhe trajtimit përcakton një mjek. Para se të marrë bakterofagut duhet të pini ujë mineral alkaline.

2) Fitimi dhe simbiotiki për të rivendosur florës normale të zorrëve (atsypol, atsilakt, bifidumbacterin, bifiform, linneks, Normofloryn, Biovestin, prymadofylus dhe të tjerët). Emërohet Exchange agjërimi paktën 10-14 ditë.

3) Rritja e theksuar e Proteus në antibiotikët të rriturit të emëruar (Amoksytsylyn, Nifuroxazide, 3-4 gjenerata cefalosporinat, fluoroquinolones, Streptomicina). Para se të drogës antibiotik për të mbajtur një studim të veçantë - antybiotykohramu materiale për të përjashtuar trajtimin gabime. Për disa shtame rezistente tetracycline e Proteus. Antibiotikët janë të emëruar nga një mjek!

4) Trajtim simptomatik - Trajtimi i simptomave të caktuara (ethet-uljen e drogës, chelators, analgjezik, anti-inflamator, droga që të normalizuar ekuilibrin e ujit-electrolyte, etj).

Infeksionet parandalimin Proteaceae

1) kanalizimeve me kujdes në institucionet e kujdesit shëndetësor (sidomos profilin e fëmijës).
2) Respekti për higjienën në shtëpi.
3) Ngrënia e produkteve të freskëta dhe të cilësisë, të hequr nga produktet dietë të dyshimtë në aspektin e cilësisë.
4) not Sensible në ujërat panjohura, me përjashtim të gëlltitjes ujë kur banje.

5) Përjashtimet kontaktoni me fëmijët e sëmurë dhe të rriturit.