Shytat Shytat


Shytat ose, siç e quajnë pacientëve shytave - një sëmundje akute infektive virale kryesisht ndikojnë organet formë të gjëndrrave dhe / ose sistemin nervor, i shoqëruar në këtë ethe sfond dhe dehje të përgjithshme.

Hipokrati përshkroi shytave, por vetëm në vitin 1934 u formua prezantimin përfundimtar të simptomeve dhe provuar sëmundjeshkaktues virale. Besohet se emri vjen nga dy fraza latine dhe greke: vesh para-ngushtë dhe otos- dhe duke përfunduar -its- tregon inflamacion. Kështu, emri pasqyron lokalizimin më të shpeshtë të inflamacionit - hekuri okoloushnaya.


Agjent shkaktar i shytave

Agjent shkaktar i shytave (Parotits epidemica) - virus ARN që i takon paramyksovyrusov familjes dhe parametrat që lidhen karakteristike e kësaj familje, të mëdha formë, të parregullt sferike, tipike për këtë familje të strukturës antigjenike - N (Neuraminidaza) dhe H (hemagglutinin). N - shkakton shtojcë dhe depërtimit pasuese të virusit përmes mukozës së putёy sipërm respirator; H - lidhjes dhe shkakton shkatërrimin e qelizave të kuqe të gjakut.

Virusi është relativisht e qëndrueshme në mjedis: ruhet në temperaturë dhome për disa ditë në temperatura të ulëta në 6 muaj. Inactivation virus absolute ndodh me ngrohje për 80⁰S për 30 minuta, edhe efekti i kundërt është i UFI, zgjidhje 1% e Lysol dhe 2% formalinë zgjidhje dhe dezinfektues të tjerë.

Prevalenca e shytave

Infeksioni regjistruara gjatë gjithë vitit, me rritjen e incidencës së periudhës së dimrit, pranverës. Shpërndarja dhe sensibilitet përhapur arrin 50%. Incidenca më e lartë ndodh nga 3-6 vjeç, fëmijët e vitit të parë të jetës, të cilat janë në gji, rezistent ndaj virusit nga prindi pasiv krijuar IgA, duke siguruar vijën e parë të mbrojtjes. Njerëzit neimmunnizirovannye mbajë jetën dobësia. Pas daljes imunitetin e mëparshme infeksionit. Pas vaksinimit, imuniteti është formuar për 20 vjet.

Shkaqet e shytave 

Burimi - njeri i sëmurë, izolimi shytat virus fillon në periudhën e inkubacionit, e cila bessimptomen, domethënë 1-2 ditë para simptome të dukshme dhe 8 ditë pas manifestimeve klinike. Mënyrat e transmetimit - ajrore, ose ujë (përmes sendeve të kontaminuara shtëpiake pështymë). Infeksioni lehtëson popullsi ngjeshur, Wallpapers sëmundjet e frymëmarrjes dhe i mungesës së imunitetit (IRS).

Simptomet e shytave

Inkubacion 9-26 ditë (mesatarisht 15-19) - karakterizohet nga mungesa e çdo simptome klinike. Në këtë periudhë attachment dhe përhapja e virusit të mukozës së traktin e sipërm respirator, atëherë përqendrimi i tij arrin një maksimum dhe ai e thyen në gjak - ka viremia kryesore.

Kjo siguron një fillim të mprehtë në fillim - ethe në mbrëmje për të 38-40⁰S dhe dehje (rraskapitje, muskujve dhe dhimbje të përbashkët). Gjatë ditëve të para të fillimit të sëmundjes duket për të rritur gjëndër pranë veshit pështymës, dhe një ditë të dytë të prekur gjëndër pështymës. Në fazat e hershme okoloushnaya prekur dhe / ose podchelyustnaya.

Humbjen shytat në fazat e hershme

Duhet të theksohet se indet më të prekura gjëndrave, dhe indeve përreth kanalet, pra është bllokim i tyre, duke shkaktuar formimin e simptomat e mëposhtme:

• gojën të thatë;
• Dhimbje në vend dhe për të rritur projeksion të gjëndrës së prekur;
• butësi e zonës së prekur, konsistenca është e butë si brumë, sepse ënjtje të jashtëm ka kufij të qartë.

Me akumulimin e patogjen në gjëndra indet dhe për të arritur numri maksimal i përparim të saj ndodh virusin dhe përsëritur atë nga hyrja në gjak - viremia mesme. Pas kësaj, rruga hematogjene (në gjak), virusi arrin gjëndra të tjera dhe / ose indeve nervore që do të formësojnë fazat e ardhshme të simptomave. Në dispozicion: 

• Humbja e testiseve në djem - orchitis, vajzat - oophoritis (tk ata kanë indet e gjëndrave): dhimbje barku, yrradyyruschye scrotum dhe testiseve, dhe pastaj ata janë të mbyllur dhe ka një dhimbje të mprehtë nëpërmjet abuzimit kanalet si në çdo -Çfarë inde të tjera të gjëndrave, lëkura e scrotum është hyperemic, me një nuancë kaltërosh. Simptomë është 1.5 javë mesatarisht.

Infeksion shytat. Orhyt dypalëshe

• Humbja e membranat e trurit dhe palcës kurrizore (meningjiti i lëngshëm): zhvillon 3-5 ditë nga data e lezioneve pështymës gjëndër dhe simptomat përfshijnë një ndryshim - Shytat subvencioneve, dhe gjendja e përgjithshme përkeqësohet:

     - Rritja e re në temperaturë të 38-39⁰S
     - letargji dhe dobësi
     - dhimbje koke, kundër të cilit ai mund të jetë përzier dhe të vjella, nuk sjellë lehtësim
     - të bëhet simptome meningeal (qafën e ashpër - në pozicionin e shtrirë në shpinë nuk mund të prekë mjekër në kafaz i kraharorit; simptomat Brudzinskogo - një përpjekje për të anim kokën në gjoks, duke shkaktuar bending joints gju / hip Kernig simptomë - një shkelje e straightening këmbën prirje në gju) pozitiv - kur këto simptoma kërkojnë shtrimin në spital të menjëhershme!

• polyneuropathy (lezione të shumta të nervave periferike):
     - ngjeshja e nervore fytyrës, duke rezultuar në shkelje të muskujve të imituar ose nevralgji (të rënda të natyrës shtënat dhimbje) -në lezioneve të gjëndër pranë veshit
     - paralizë të gjymtyrëve të poshtme dhe / ose dhimbje (në poliradikulonevrapatii)
     - Humbja e dëgjimit të qëndrueshme (lezione nervore ulytkovoho)
• Humbja e pankreasit (pancreatitis), zhvillohet në 5-9 ditë nga simptomat e para 
     - ethe ri me përkeqësimin e përgjithshëm,

     - të përzier dhe të vjella që sjell lehtësim
     - dhimbje barku / la kitara, me rrezatim (dhimbje përhapur) në pasme apo zoster natyrës,
     - yndyrë të lëngshme në stol rinj kontigjentit, dhe prania e kapsllëk në moshat më të vjetra.

Periudha e rimëkëmbjes pas zhdukjen e simptomave - rreth 9 ditë.

Diagnoza e shytave

Metoda e 1.Ob'ktivnyy (pasqyrë) me informacion në lidhje me kontaktin e mundshëm me pacientët infektive.
2.Laboratornaya diagnoza:

• Virilogic - përdorin materiale biologjike të cilat mund të jenë një virus, urina, pështymë dhe lëngun cerebrospinal, por jo më vonë se 5 ditë të sëmundjes
• RIF (immunofluorescence) është një metodë e shpejtë dhe për të përcaktuar virusin në kulturat e indeve pas 2 ditësh nga koha e marrjes së mostrave
• metoda serologjike për përcaktimin e pranisë së Al (antitrupat)
     - RAC (plotësojë fiksim) - konsiderohet si metodën më shumë të veçantë dhe të ndjeshme me të cilat të përcaktuar praninë e antitrupave ndaj s-antigjenit ose v-antigjenit dhe kështu të përcaktuar periudhën e sëmundjes ose diplomë protivoparatitnoy imunizimit; Prania e antitrupave ndaj s-antigjenit sugjeron periudhë akute, dhe prania e antitrupave për v-antigjenin sugjeron periudhën e shërimit, kur ai ishte në shtreso rritë titrat e larta, në qoftë se titri të ulët (në krahasim me antitrupa ndaj s-antigjen) - faza akute e sëmundjes.

     - HIT (hemagglutination ndalimin reagimi) - të përcaktojë titrin e antitrupave; 
     - PH (reagimi neutralizimi) - do të tregojë një antitrupa cilësore dhe sasiore shkalla (ose antitoksinë) dhe antigjenin (ose antitoksinë)
     - ELISA (enzimë Immunoassay) - përcaktimi i antitrupave IgM dhe G, në të cilën sëmundja përcaktojnë periudhën: m - sugjeron periudhë akute, G - stihaniya të procesit.

Trajtimi i shytave

 1. Shtrati Mode / napivpostilnyy.
 2. Kursyer dietë pasuruar me përjashtim të alergeneve obligojnë (të gjitha artificiale, përmbajnë shumë kimikate dhe ngjyra) + pijshëm tepruar; Vitamina mund të jetë në formën e tabletave ose pilulave.
 3. Terapia shkakësor (kundër patogjen): antivirale (izoprynozyn -Në 50-100mh / kg / ditë e ndarë në 4 pritjet dhe merren për 7-10 ditë), immunomodulators (interferon - intranazale 5 pika çdo 30 minuta për 4 orë, ditët e ardhshme - 5 herë në ditë për 5 -7 ditë viferon - 2 qirinj në ditë); adjuvants (përdoret tsikloferon- vetëm nga 4 vjet 1 tab / ditë, nga 7 vjet - 2 tableta, të rriturit - 3 tableta).
 4. Antipyretics (droga me NSAIDs -paratsetamol / ibuprofen / Nurofen, në mungesë të contraindications).
 5. ngrohje të thatë në gjëndër e prekur

Kur lidh formën nervor e infeksionit (meningjiti dhe / ose polyneuropathy) për të shtuar në klinikë sipërpërmendur ende disa grupeve të drogës dhe u transferua në kujdesin spitalor, duke pasur parasysh emërimi i barnave të caktuara duhet të jetë kontrolli laboratorik:

 1. Pjesa tjetër rreptë shtrat.
 2. Dehidratim, detoxification dhe terapi glucocorticosteroid (për të shmangur edemë cerebrale dhe / ose nervave periferikë sdevleniya nga gjëndra tjetër edemë) - diakarb dhe furosemide në kombinim me medikamente kalium.
 3. Droga përmirësuar qarkullimin e trurit gjakut dhe aktivitetin e metabolizmit (Actovegin, trental, ahopurin etj).
 4. Vitamina C, B, E dhe PP-acid

Kur lidh orhyta monitorohen kirurg, duke marrë parasysh zbatimin e terapisë standarde

Me zhvillimin e pancreatitis emëruar pjesën tjetër të rreptë shtrat, dhe në 2 ditët e para të sëmundjes - ditëve të uritur (refuzim të plotë të vakt dhe futjen e përgatitjeve ushqyese vetëm parenterale, dmth vena), pastaj gradualisht të kalojnë në dietë të lehta - një tabelë №5 e ushqimit pjesshëm.

 1. për terapi standarde, e cila është prezantuar më lart - inhibitorët përcaktuara të enzimeve proteolitike (contrical, hordoks etj) - të panevojshme për shkak të një bllokim kanalet nxjerrës, është "samoperivarivanie" kancer nga enzimat e veta
 2. analgesics narkotike dhe antispasmodics (spazmalhon, ketorolac)
 3. enzimat për të përmirësuar tretje, enzimat e mëlçisë panevojshme njëjtën arsye bllokim të rrjedhin më në duodenum; për këtë qëllim emërojë pancreatin, mezim forte, enzistal

Forma gjëndrave të shyta mund të trajtohen në shtëpi, por çdo manifestim tjetër (orchitis, meningjit, polyneuritis, pancreatitis) duhet të trajtohen vetëm në një spital. Kohëzgjatja e trajtimit në mesatare - 2 javë

Pas pësimit shytat

Rehabilitimi është një convalescents vëzhgimit punishte barnash në spital, kohëzgjatja e të cilave varet nga forma e infeksionit shytave:
• Kur emigroi meningjiti - mbikqyrjes për një muaj në një klinikë dhe pastaj për 2 vjet; përsëritet provimi neurologjike dhe intervale electrophysiological 1,3,6 muaj; kufizojnë ngarkesën fizike dhe mendore gjatë vitit
• orchitis Kur emigroi (oophoritis) - Vëzhgimet endokrinolog brenda një viti

• me pancreatitis - pediatër vëzhgimit dhe / ose gastroenterologist

Komplikimet e shytave

Encefalit, edema e trurit me pasoja fatale, infertilitetit në të dy burrave dhe grave (që lidhen me inflamacion i gjëndra seksuale transferuar në një moshë të re), zhvillimin e diabetit, të njëanshme humbjen e dëgjimit pa shërim. Në vitin 2000, vdekshmëria ka qenë 1.5%.

Parandalimi i shytave

• Izolimi i pacientëve në 10 ditë
• Izolimi kontakt pavaksinuar për 21 ditë
• imunizimi aktiv nga vaksinimit ZHPV (shytat jetojnë vaksinës), ose MMR-II (fruthi, shytat, rubeolës) - zhvillohet në 12 muajt e parë dhe pastaj në 6 vjet. Në 4-12 ditë pas vaksinimit mund të jetë temperaturë dhe një rritje të lehtë në gjëndrat e pështymës pranë veshit. Vaksinat janë kryer me të gjitha contraindications. As vaksina administruar për ata të cilët kanë marrë imunizimit si imunoglobulinë, futja e tij është shtyrë për një periudhë të caktuar, e cila është vendosur nga mjeku juaj.