Pneumocystis pneumonia Pneumocystis


Pneumocystis malopatohennyh të shkaktuara nga mikroorganizmat, sepse në mesin e njerëzve të shëndoshë nuk ka simptome sëmundje në praninë e antitrupave në gjak. Forma simptomatike të sëmundjes janë në gjendje për të formuar vetëm në trup me mangësi imune, që përfaqëson 45-50% të të gjithë pacientët me mangësi imune. Në mesin e pacientëve të infektuar me HIV, kjo përqindje është 70%, në mënyrë që Pneumocystis është sëmundje oportune indikatornymili AIDS.

Pneumonia Pneumocystis - antroponoznoy është një sëmundje infektive të shkaktuara nga protozoa Pneumocystisjiroveci (më parë Pn Carini.), Me transmetim ajror që ndodh në një sfond të mangësi imune dhe manifestohet dobët shprehur sindromi infektive-toksike dhe lezione të frymëmarrjes - i vogël bronke dhe mushkëri me mundësinë e dështimit të frymëmarrjes.


Pneumocystiscarinii përshkruar së pari në vitin 1909 dhe i përkushtuar në vitin 1912, në kohën kur agjenti nuk konsiderohej patogjen për njerëzit. Ajo ishte në 1942 mundi pnevmotsysta specifikuar si shkaku i pneumonisë intersticiale gjatë një shpërthimi në foshnjat dhe fëmijët me defekte të sistemit imunitar. Që nga viti 1980, i atribuohet më parë për pnevmotsysta thjeshtë u klasifikuar tashmë në klasë që zë një pozicion të ndërmjetëm midis kërpudhave fahomitsetami dhe kërpudhave të larta, siç dëshmohet nga vetitë e përgjithshme biokimike dhe morfologji.

Pnevmotsysty

Shkaqet e pneumonisë Pneumocystis

Agjent shkaktar - mes protozoa dhe kërpudhave Pneumocystisjiroveci quajtur shkencëtar Çeke Otto Yirovitsa herë të parë patogjen përshkruar formë pulmonare e sëmundjes (emri i mëparshëm gjini Pneumocystiscarinii). Kjo malopatohennyh agjent për njerëzit e shëndetshëm, për këtë arsye, sëmundja mund të ndodhë në njerëzit immunokompromentirovannyh. Tropik Pnevmotsysty ekskluzivisht për të indeve të mushkërive, që është, simptomat kryesore janë simptomat e lezioneve të mushkërive. Në riprodhimin patogjen sekreton produkte të ndryshme metabolike që kanë veti të dobëta patogjene, si sindromi infektive-toksike (temperaturë dhe dehje) me pneumoni Pneumocystis nuk është shprehur.

Cikli i pnevmotsyst.Pneumocystisjiroveci (carinii) është një parazit ekstracelular dhe ka një cikël të zhvillimit që ndodh brenda alveole - mushkërive element strukturor. Cikli i përfshin katër faza: trofozoit, pretsista, cist, sporozoyit.

Cikli i pnevmotsyst

Në riprodhimin pnevmotsyst formuar forma vegjetative të patogjen - trofozoyity (organizmave të vetme-qelizor që kanë një bërthamë, membranë 2hsloynuyu diametër prej 5 mikronë). Trofozoity bashkëngjitni për qelizat epiteliale - Alveotsyty dhe fillon të shndrrohet, duke u bërë ovale, dhe trashet saj cipë (pretsista formuar). Zhvillimi i mëtejshëm vazhdon në kist në 8 mikronë në diametër, e cila ka një mur të trashë, e cila përbëhet nga 3 shtresa. Muri i cysts përmbajnë glikoproteinat, njëra prej të cilave R120 është e nevojshme për të detyrueshme për epitelin e mushkërive Alveotsyty. Brenda cysts janë vnutritsistnye vogla të arsimit 3 mikronë - sporozoyity, numri i të cilëve mund të ndryshojnë prej 5 deri 8 copë. Nëse studimi gjeti cysts pjekur me shumë sporozoyitiv, kjo është dëshmi e infeksionit aktiv.

Ka dy fazat e zhvillimit: seksuale dhe aseksual. Dallimi është se faza seksual i cysts pjekur janë shkatërruar, sporozoyity se shkrirja palë të formuar trofozoyity vazhdojnë në faza. Në fazën aseksual është trofozoitov shpërndarja dhe të gjithë kthehet në cysts.

Cysts

Burimi i infeksionit - Njeriu është i sëmurë ose një bartës, ajo mund të jetë anëtarë të familjes, punonjësit e organizuar grupet e fëmijëve, institucionet mjekësore. Transportuesit mund të pnevmotsyst kafshët - minjtë, minj, macet, qentë, derrat, lepujt. Në mesin e bartësve të shëndetshme e deri në 10% pnevmotsyst.

Mekanizmi i infeksionit - Aerogenic një rrugë - ajrore. Pnevmotsysty shpërndarë grimcat e mukusit, pështymë nga kollitjes, teshtitjes. Ajo është gjithashtu e mundur transmetimi ajrore e pluhurit. Një mekanizëm shtesë - transplacental (nga nëna tek fetusi), dhe dëshmi e infeksionit intrauterine është Pneumocystis pneumonia dukuri gjatë muajit 1 e jetës.

Ndjeshmëria e popullsisë së përgjithshme, por në grupin e përgjithshëm të pacientëve është e dominuar nga meshkujt. Incidenca e regjistruar në mënyrë sporadike (të cilat janë raste të veçanta Pneumocystis person i pneumonisë). Një sezonaliteti i qartë nuk është tipike, por rritet numri i pacientëve të parë në pranverë dhe verë. Shumica e pacientëve me Pneumocystis - një person me një imunitetit.

Shembuj të imunitetit tek njerëzit:

1) dështimi moshës fiziologjike (fëmijët e vegjël, të moshuarit);
2) dhjetor fëmijët nën 1 vit lindin me shenjat e prematuritetit, asfiksisë, keqformimet kongjenitale të mushkërive, zemrës;
3) Fëmijët më të rritur dhe të rriturit kanë një lloj të sëmundjes kronike apo të rëndë apo të detyruar për të marrë drogë cytotoksike T., steroid, terapi rrezatimi (sëmundje onkologjike, sëmundjet e gjakut);
4) pacientë me sëmundje kronike (artriti reumatoid, lupus eritematos sistemik, sëmundje kronike nonspecific mushkërive, mëlçisë dhe kushtet e tjera);

5) infeksion HIV (70% e pacientëve me Pneumocystis).

Prandaj, grupet e rrezikut për pnevmotsystamy infeksionit janë:

• Fëmijët - Nxënësit e shtëpive të fëmijëve.
• Të moshuarit të cilët janë në shtëpi pleqsh.
• Pacientët e kancerit marrin imunoshtypes.
• Pacientët me sëmundje të gjakut (leuçemia dhe të tjerët).
• Pacientët me tuberkulozin, HIV, cytomegalovirus dhe infeksione të tjera.
• Pacientët janë Glukokortikosteroidet trajtuar.

Imuniteti pas infeksionit të kaluar nuk është e qëndrueshme, e mundur ri-infeksioni i lidhur me infeksionin me gjenotip të ri të parazitit. Në personave imunodeficient pëson pneumoni pneumocystic, rifillimi janë të mundshme në 10% të rasteve, pacientët me HIV në fazën e AIDS-it - 4m në çdo rast.

Efektet patogjene në trup

1) Pnevmotsysty hyjnë në trup nëpërmjet traktit respirator dhe janë gjetur në lumenin e bronke vogël, mushkëror, ku ai përhapet në mënyrë aktive (si pasojë e ndarjes gjatësore të ooçisteve formuar, e cila më pas duket e rrethuar nga një kapsulë mukozës). Gjatë kësaj periudhe lumen pacienti e bronke vogla dhe alveole mbushura me mukozë pothuajse tërësisht. E gjithë kjo çon në vështirësi në promovimin e ajrit në udhë ajrore e pacientit - dështim të rënda të frymëmarrjes.

2) riprodhimi pnevmotsyst formuar produkte metabolike që hyjnë në gjak dhe të shkaktojnë sensibilizim dhe formimin e antitrupave specifike. Në produktet e këmbimit paralele të japë një efekt stimulues në fagocitozës celular, i cili tërhoqi lezione. E gjithë kjo çon në infiltrimit inflamatore e mureve të alveole të mushkërive dhe abuzimit përhapjen e gazrave (oksigjenit - dioksidit të karbonit), e cila është një tjetër shkaktar i dështimit të frymëmarrjes.

3) Kur procesi ka shkuar larg - zgjatura natyrën e sëmundjes e - formuar fibroblasts, dhe

me fjalë të tjera fibrozë pulmonare. Nuk mund të ketë komplikime (emfizemë, pneumatoraks të mbyllura).

Simptomat e pneumonisë Pneumocystis

Periudha e inkubacionit për pneumoni Pneumocystis nga një javë deri në 10 ditë, me një mesatare prej 6-7 ditësh. Pneumocystis mund të shfaqet si infeksionet akute të rrugëve të frymëmarrjes, pezmatim i fytit, bronkit acarimin kronike, por shpesh në formën e pneumonia intersticiale Pneumocystis.

Ka 3 fazat e sëmundjes:
1) ënjtje (7-10 ditë);
2) atelektatycheskaya (deri në 4 javë);
3) emphysematous (1-3 javë ose më shumë).

Faza 1 - fryrë.

Simptomat e dehjes dhe ethe nuk janë duke udhëhequr. Temperatura mund të jetë normale, dhe subfebrile (më pak se 38º). Pacientët mund të shqetësojë dobësi, rritje lodhje, rënie të performancës, humbje e oreksit, peshë mund të jetë normal ose të ulët. Sindromi frymëmarrjes është i dobët - mund të jetë kollë e rrallë me gëlbazë vështirë për të ndarë pako. Kur dëgjuar mushkëritë (dëgjim) frymëmarrje të vështirë, nuk wheezing. Percussion (në mushkëri prostukivaniem) - zvogëlimin perkusion në zonën teh.

Faza 2 - atelektatycheskaya.
Nuk është në rritje sindromi respirator - pacientët duket dhe rrit dyspnea (60-80 frymëmarrje në minutë në të rriturit), me pjesëmarrjen e muskujve ndihmëse, ka cianozë (ngjyrë kaltërosh të lëkurës) mund të zhvillojnë dështim cardiopulmonary. Kollitjes është i bezdisshëm dhe shpesh, pështymë të trasha, transparente dhe e vështirë othodimaya.Auskultativno - dëgjoni vogla dhe të mesme-flluskë wheezing. Percussion - shkurtimin e zonave të shëndosha teh, pak mbi zjarret e mëdha, duke rritur "tipmanit" (tingull me zë të lartë muzikë si një trokitje në kutinë e shëndoshë daulle) në rajonet e përparme-sipërme të mushkërive.

Në këtë fazë mund të zhvillojnë komplikime - pneumatoraks Gjysmëhënës, e cila nuk është e rrezikshme për jetën samokupiruyuscheesya pacientit për 1-2 ditë.

Faza 3 - emphysematous.
Në këtë fazë nuk ka ndjenjë më të mirë - kollë ul dyspnea ankorua. Kuti vazhdoi të shëndoshë është e ruajtur në goditje dhe dëgjim rales thatë.

Më pneumoni Pneumocystis në procesin e indeve të kufizuar të mushkërive, por me shënuar mungesës së imunitetit hematogjene e mundshme dhe përhapjen lymphogenic me ardhjen e manifestimeve extrapulmonary: sëmundje të mëlçisë, shpretkë, tiroide, adrenals, zemra dhe të tjerët. Shumë rrallë mund të Ent patologji (sinusit, otitis, sinusit).

Veçantitë e Pneumocystis:

1) Shumica e pacientëve sëmundja është atipike, disa pacientë kujtojnë bolnyhORZ, i shoqëruar nga bronkit obstruktive, dobët në terapi; Në disa pacientë, sëmundja ka kurs dështuese (ndërprerje e papritur e simptomave).
2) Pnevmotsystnaya pneumoni tenton të kursit korrente, hronicheskihfibroziruyuschih proceset favorshme zhvillimore në mushkëri.

Veçantitë e fëmijëve pneumoni Pneumocystis:

1) Shfaqja - shpesh 5-6 muaj të jetës në grupet në rrezik (fëmijët parakohshme me rakit, me çrregullime të SNQ, dëftesë borxhi, infeksion me HIV, kanceri).

2) fillimin gradual - oreks të dobët, dobët fituar peshë, dhe nuk shtoj, ethe të ulët të keq, kollë kollë si kollës së mirë kur shoqërohet nga dyspnea (70 ose më shumë frymëmarrje në minutë), me cyanotic zbehtë e lëkurës (kaltërosh ) hije. Në simptoma të rënda mund të zhvillojnë komplikime - edemë pulmonare fatale.
3) Kur radiografi - hijet fokale mushkërive "oblakovidnye". Në UÇK-së - një rritje prej eosinophils, ESR, leukocite.

Features në pacientët e infektuar me HIV (sidomos në fazën e AIDS):

Pneumocystis pneumonia - sëmundja kryesore oportuniste në infeksionin me HIV.
1) Për shkak të kombinimit të shpeshtë të pneumonisë Pneumocystis, infeksione të tjera bakteriale dhe simptomat mund të shqiptohet sindromin infektive-toksike (ethe, dehje), kollë dhe gulçim mund të veprojë në sfond. Në disa pacientë sëmundja është "nën maskën" PDG.
2) Tendenca për sëmundje të zgjatur dhe kronike.

3) diagnoza të vështira e infeksionit për shkak të bakterialnyhporazheniy kombinuar natyrës.

Pneumonia Pneumocystis në mikroskopi të infektuar me HIV

Pneumocystis histologjik foto edhe të karakterizohet nga tri faza:

Në fazën fillestare nuk ka ndryshime inflamatore në alveole, mund të identifikojnë trofozoyidiv dhe cysts.
Faza e ndërmjetme përkon me Histologji dhe manifestimet klinike të karakterizuar nga ndryshimet në makrofagjet alveolare epiteliale të bollshme në alveole, zbulimin e një numri të madh të cysts.

Faza e fundit është karakterizuar nga zhvillimi i Alveolite, ndryshimet në alveolare infiltrimit epitelit interstitsionalnoy të epitelit. Një numër i madh i cysts në lumen duket si alveole dhe makrofagët.

Komplikimet Pneumocystis pneumonia

Komplikimet e pneumonisë Pneumocystis mund të jetë abscesi mushkërive, pneumatoraks spontane, shfrim pleural.
Pneumocystis Bazuar përfshijnë: shërimin, vdekjen prej 1 deri në 100%, kur i mungesës së imunitetit të shprehura (p.sh. faza AIDS e infeksionit HIV). Shkaku i vdekjes është dështim të frymëmarrjes me mprehtë shkëmbimin e dëmtuar e gazit.

Diagnoza e Pneumocystis

Diagnoza preliminare - epidemiologjisë klinike. Informatat e nevojshme të kontaktoni pacientin, identifikimin e grupeve në rrezik nga HIV ose imunodeficiencave të tjera të rënda. Materia dhe karakteristika klinike - jo dehje të rënda me sindrom frymëmarrjes.

Diagnoza përfundimtare është bërë duke përdorur testet laboratorike:

1) e gjakut komplet: leukocytosis theksuar (20-30 * 109), një rritje prej limfociteve,
monocitet, Eozinofilet, anemia moderuar - rënie në hemoglobinë, ESR mund të jetë normal ose të modifikuar deri në 50 mm / h.

2) Instrumentation Studim - radiografi, e cila rezultoi në 1 fazë Pneumocystis kanë vërejtur model pulmonare, faza e 2 e hijet fokale të shfaqet, e cila mund të gjendet në të djathtë dhe të majtë (ka edhe një plagë të njëanshëm), të alternuara me zonat e rritjes së transparencës (e ashtuquajtura Fenomeni emfizemë kompensues) dhe rritjen e enëve të gjakut model - sindromi "vello" ose "thekon të bie borë."

Pneumocystis pneumonia radiale image

3) Parasitologists kërkimore synon identifikimin pnevmotsyst në plagë.

Për ta bërë këtë, të marrë mukusit nga rrugët e frymëmarrjes nëpërmjet bronchoscopy (materiale - Lavage bronchoalveolar), FBS (shtyp) biopsi. Materiale në dispozicion përmes "metodës së kollë induksion", të mbajtur mbrapa 20minutnaya thithjen e zgjidhje kripë hypertonic (5% NaCl) nga aparat për thithje ilaçi me ultratinguj, e cila çon në rritjen e prodhimit të mukusit; pastaj klikoni në rrënjët e shpatull gjuha duket kollë, mukusit është hequr.
Domethënia diagnostikues i mukusit në "metode te nxitjes kolle" - më pak se 70%, Lavage - 70% e printime - 80-90% e materialit biopsi - 100%. Materiali ngjyrosur me Romanovsky-Himzoyu dhe mikroskopiruyut.

4) studimet serologjike në nivelet e antitrupave pnevmotsysta - ELISA, NRIF.
Serum përdorura çiftëzohet marrë në intervale prej 10-14 ditë, e cila vetëm rritur në titer 2 ose më shumë herë konfirmon sëmundjen. Kjo është për të përjashtuar transportuesit konvencionale, antitrupat janë zbuluar zakonisht në 70% të popullsisë.

5) diagnostifikimi PCR për të përcaktuar antigjene pnevmotsyst në pështymë, biopsiynommateriale, Lavage bronkopulmonare-alveolare.

Trajtimi i pneumonisë Pneumocystis

1. Masat organizative regjimit përfshirë edhe hospitalizimin e detyrueshëm të pacientëve me formë të rëndë klinike të sëmundjes. Një dietë e balancuar në funksion të pacientit.

2. Terapia e barnave përfshin trajtim shkakësore (efekt në patogjen), patogjene (efekt patogjene në nivelin e pnevmotsysty veprimit), simptomatik (eliminimin e simptomave).
- Trajtimi Etiotropic është pentamidinë intramuskulare 1 herë në ditë 4 mg / kg të normës
10-14 ditë (por vetëm kërkohet emërimin e Dr forcës toksicitetit); furazolydonom 10 mg / kg / dite; trihopolom 25-30mh / kg / ditë; Biseptol 120 mg / kg / ditë fillimisht vena 3 herë në ditë, pastaj gojore 2 herë në ditë për një kurs të përgjithshme prej 3 javësh.

- Për pacientët e infektuar me HIV caktuar për terapinë antiretrovirale si PP ne
Pacientët të tilla kur ka shuarje e rëndësishme e imunitetit.
- Trajtimi Pathogenetic dhe simptomatike përfshin drogë anti-inflamator
mukolitike, droga që lehtësojnë shkarkimin e gëlbazë, expectorant; parandalimin e dështimit të frymëmarrjes dhe luftimin e pasojave të saj.

Profilaksia e Pneumocystis

- Për të përjashtuar infeksionet nozokomiale me indikacioneve epidemiologjike shënohen shqyrtohet nga stafi mjekësor i institucioneve, onkologji dhe hematologjisë spitale, jetimore dhe shtëpi pleqsh.

- Rreziku parandalimin e drogës. Ajo mund të jetë primare (para nastupleniyazabolevaniya) dhe të mesëm (parandalimi përsëritje). Në pacientët e infektuar me HIV pervichnayaprofilaktika kryhet në reduktimin e qelizave T-ndihmësit (CD4 +) për 300 qeliza / ml dhe më poshtë është kryer parandaluese terapi (profilaktike) Biseptol brenda rritur 960 mg / d 2 p / ditë çdo 3 ditë për jetën. Parandalimi sekondar Biseptol kryer 480 doza parandaluese.
- Zbulimi me kohë dhe izolimi i pacientëve me pneumoni Pneumocystis.

- Dezinfektim përfundimtar në qendrat e Pneumocystis - pastrimi i lagësht zgjidhje 5% e klorit zbardhues.