Hepatitin infeksion


Sëmundje hepatitin - një grup i sëmundjeve infektive të njeriut të shkaktuara nga Pneumokoke me prevalencë të përgjithshme, që prekin kryesisht fëmijët dhe popullata manifestohet me simptoma të ndryshme me zhvillimin e mundshëm të meningjitit, pneumonia, sepsa.

Infeksioni hepatitin është mjaft e zakonshme në planetin. Por në regjistrimin e rasteve të këtij infeksioni është e vështirë në mungesë së votimit diagnostikimit të të gjitha rasteve të sëmundjeve respiratore akute. Meningjit hepatitin në Rusi mesatarisht zbuluar në 10 fëmijët nga 0 deri në 2 vjet për 100 000 popullsisë, dhe kjo shifër është mjaft e lartë. Incidenca e sepsë (infektimi i gjakut) etiologji hepatitin e 100 rasteve të 100 të ashtuquajturat, pneumonia hepatitin është 1200 raste në 100.t.n. dhe otitis pneumonisë - 22.000 100 raste të ashtuquajtura Sipas shifrave tregon se infeksioni hepatitin ndodh më shpesh se sa ne mendojmë. Mos harroni se ajo është frekuenca e lartë e infeksioneve të rënda që mund të çojnë në shërim të zgjatur, dhe aftësisë së kufizuar dhe rezultateve negative.


Patogjen - Streptococcus ose Streptococcus pneumoniae, një përfaqësues i florës normale të traktin e sipërm respirator. Normalisht, transportuesi plotëson një ose më shumë lloje të Pneumokoke, shkalla e të cilave varion 5-10 deri 60-65%. Streptococcus pneumoniae - një (Gram mikroskopi njolla në ngjyrë blu) gram coca, rrethuar shell polysaharydnoy përmban antyfahyn. Ajo parandalon shkatërrimin antyfahyn (fahotsitirovaniya) leukocite Pneumokoku. Kjo predhë lejon Pneumokoku të evitoj sistemin imunitar të një fëmijë të vogël nga 0 në 2 vjet. Qelizat e imunitetit janë rritur përballen me neutralizimi Pneumococcus. Është ky tipar është arsyeja për përhapjen e sëmundjes së pneumonisë në fëmijët e vegjël.

Aktualisht, ka 84 serotipeve të Pneumokoke, patogjen për njerëzit. Llojet kryesore të Pneumokoke, ndodhin në fëmijët e vegjël dhe janë përgjegjës për numrin dërrmuese e rasteve të infeksionit, të përdorura në zhvillimin e vaksinave për parandalimin specifike.

Hepatitin paqëndrueshme në mjedis. Vdes nga ekspozimi ndaj dezinfektantëve konvencionale në t - 600 vdesin brenda 10 minutash. Megjithatë, rezistent ndaj tharje. Në pështymë tharë mund të mbijetojnë për 2 muaj.

Sot nuk është një problem i madh i rezistencës antibiotik - që është, rezistenca Pneumokoku disa antibiotikëve, e cila krijon vështirësi shtesë në trajtimin e sëmundjes.

Shkaqet e sëmundjes së pneumonisë

Burimi i infeksionit janë: 1) pacientët formë klinikisht të rënda të sëmundjes, 2) Pneumokoku media. Burime të infektuar mjedisore të infeksionit - mukusit nazofaringeale, pemë mukusit bronkial (pështymë).

Mekanizmi kryesor i infeksionit - aerogenic një rrugë - ajrore. Infeksioni ndodh kur teshtitjes, kollitjes, duke folur me një burim të infeksionit. Më të ndjeshëm ndaj personave të kontaminimit të cilët janë në kontakt të drejtpërdrejtë me burimin e infeksionit (kur teshtitjes dhe kollitjes - aerosol re është 3 metra në diametër).

Sensibilitet njerëzore të infeksionit pneumonisë është e lartë. Ka shpërthime familjare dhe shpërthimet në grupet e fëmijëve.

Rreziku i infeksionit:
1) Fëmijët nën 2 vjet, qelizat e imunitetit nuk janë në gjendje të merren me agjentin. Fëmijët e parë gjashtë muaj të jetës me antitrupa nënës guestrooms në 6 muaj të jetës është reduktuar rëndë, prandaj duke rritur rrezikun e infeksionit.
2) Fëmijët dhe të rriturit me imunitetit (sëmundje kronike të frymëmarrjes, kardiovaskulare, diabeti, dështimi i veshkave, cirroza e mëlçisë, infektimi me HIV, sëmundjet e kancerit, sëmundjeve të gjakut).

3) mungesës së imunitetit moshës (të moshuarit mbi 65 vjeç).
4) Personat me të duhanit dhe alkoolit varësisë.

Simptomet e infeksionit pneumonisë

Si është infeksioni? Infeksioni hepatitin Gateway janë mukozës së traktit orofaringut dhe frymëmarrjes, ku Pneumokoku kohë mund të mbetet pa ofruar ndonjë efekt patogjene. Me rëndësi të madhe në procesin e zhvillimit siguron rezistencë të mëtejshme (rezistenca) porta e hyrjes së infeksionit.

Faktorë negative për zhvillimin e sëmundjes: hipotermi, reduktuar imunitetin lokale, si rezultat i infeksioneve të shpeshta të rrugëve të frymëmarrjes, lodhje dhe stresi, mangësi vitamina. Duke ulur rezistencën lokale mund të zhvillohet pneumonia. Pasi në gjak, Pneumococcus mund të shkaktojë sepsë (infektimi i gjakut) dhe u përhap në organet dhe indet.

Inkubacion (Nga momentin e infeksionit në zhvillimin e sëmundjes) - 1 deri në 3 ditë.

Manifestimet e sëmundjes: 1) Pneumonia hepatitin (pneumonia)
2) meningjit hepatitin (inflamacion i Mater ANP)
3) otitis hepatitin (pezmatimi i veshit të mesëm)
4) sepsa hepatitin (helmimi i gjakut)

Pneumonia hepatitin

Pneumonia është karakterizuar nga një temperaturë të lartë - të rritet në (ethe) figurave të larta - 38-39 °, të dridhura, dobësi të rënda, dhimbje të muskujve, gulçim, palpitations zemrës; së shpejti duket kollë me gëlbazë Muco-purulent karakter (ngjyra e verdhë-gjelbër), ndonjëherë kollë të shqetësuar për dhimbje në gjoks.

Pneumonia eshte nje infeksion me hepatitin të mohzhet lobar (Fillimin e papritur, ethe, dridhura shprehur, cheeks rozë, dhimbje të mprehtë në gjoks dhe sputumit me një nuancë kafe - "ndryshkur" kur dëgjonin rales lagështi, kërcitje, "fshij pleural," blunting zë trokitje) ose qendrore (ndodh kundër sfondit të manifestimeve të infeksionit akut të frymëmarrjes - nuk ka dobësi, kollë, djersitje, gulçim, gëlbazë Muco-purulent, dhimbje në gjoks një të vogël, lëkurë të zbehtë, të dëgjoni dhe wheezing imët srednepuzyrchatye). Pneumoni Lobar është më i rëndë, mund të zhvillohet dështimi akute respiratore, formimi i abscese, pleurit.

Pneumonia hepatitin

Pneumonia qendrore të lehta në peshë, por infiltrimi zgjidhë një periudhë më të gjatë - deri në 4 javë.

Kur të shihni një mjek: shfaqja e temperaturave të larta në dobësi të rënda, kollë me pështymë purulent dhe "rozë" karakter, dhimbje në gjoks.

Meningjit hepatitin

Meningjit hepatitin fillon akute me ethe deri në 40 °, duket përhapur koke arching natyrën. Shumica e pacientëve më vonë u bashkua me të vjella të përsëritura, rrit ndjeshmërinë e të gjitha llojet e stimujve. Gjatë 12-24 orët e para të fillimin meningjitit vendoset model formuar menynhealnoho dhe sindromet cerebrale. Zhvillim dhe rritje të shpejtë simptomat meningeal: ngurtësi në muskujt e qafës, simptomë Kernig, Brudzinskogo dhe të tjerët. Për pacientët karakterizohet nga "meningeal jashtë" apo "jashtë treguar qentë." Ndërgjegja është i ruajtur për herë të parë dhe ndryshuar si mahnitëse, në gjendje kome ndalues.

Lëngut cerebrospinal në analizën - rrjedh nën presion, me re, cytosis disa mijëra qeliza në 1 ml, 90% neutrofile shpesh rritur proteina.

Kur të shihni një mjek: temperaturë të lartë, dhimbje koke të rënda, të vjella të përsëritura, dhimbje qafe, paaftësia për të bëj atë - të gjitha këto simptoma për qasje të menjëhershme për një mjek. Në fëmijët e vegjël - ethe, konstante qarë dhe ankthi e fëmijës - një arsye për akses të menjëhershëm për një mjek. Meningjiti kërkon intervenime urgjente mjekësore në spital.

Hepatitin otitis

Otitis hepatitin karakterizohet nga ethe, dhimbje në vesh, hyperakuzyey (rrit ndjeshmërinë ndaj stimujve auditory).

Sepsa hepatitin

Sepsa hepatitin manifeston sindromi infektive-toksike (ethe, lodhje, dhimbje koke), shpretkë zgjeruar (pacienti shpesh ndihet), simptomat e organeve dhe sistemeve (mushkëritë, zemra, zorrët, veshkat, meninges) të ndryshme.

Komplikimet e infeksionit pneumonisë

Komplikimet shoqëruara me zhvillimin e nje forme klinike të sëmundjes. Kur të kesh frikë nga pneumonia dështimit akute respiratore, dështim të zemrës. Në meningjitit - ënjtje të trurit ndaj rrezikut të sindromës herniation (të ndaluar zemrën dhe aktivitetin e mushkërive). Në rastin e vdekshmërisë sepsë arrin 50% dhe presin ndonjë komplikime.

Pas kryerjes sëmundje pneumokokal formuar shkurtër malonapryazhennyy, imunitet typospetsyfycheskyy, i cili nuk mbron nga infeksioni serotipeve tjera të Pneumococcus.

Diagnoza e infeksionit pneumonisë

1. Diagnoza preliminare - klinike. Ekspozitave në shqyrtimin e mjekut e pacientit në bazë të simptomave të dyshimta pas diagnozën diferenciale. Pnevmokokkovuyu dalluar infeksionit nga sëmundjet me klinikën e ngjashme të shkaktuara nga bakteret e tjera, është shumë e vështirë. Mjekët duhet të përjashtojnë etiologies tjera të pneumonisë (Staphylococcus, Streptococcus, Lehionelleznaya, klebsielleznyy dhe të tjerët); meningjitit të tjera bakteriale dhe të tjerët.

2. Diagnoza përfundimtare është vënë vetëm pas konfirmimit laboratorike të diagnozës.
Për të studiuar zgjedhur: mukozë rotohlotochnaya, pështymë, gjak, lëngun cerebrospinal, eksudate inflamator. Duke lloj të caktuar të materialit për teste laboratorike të kryera në bazë të sëmundjes klinike.
Features: Pneumococcus shpejtë vdekje në mjedisin e përcakton materiale të shpejtë dorëzimit në laborator.

Metodat kryesore diagnostike janë:

1. Mikroskopia Gram Smears me njolla dhe me bllokun e degës - të dukshme nën një mikroskop dyplokokky heshtak.

2. Metoda e bakteriologjike - materialit fidanor në medium të veçantë (agar gjak dhe supë serum, 10% bile supë)
3. Metoda e serologjik - analizat e gjakut duke reagim aglutinimit vetëm konfirmon diagnozën primare.

Trajtimin e infeksioneve hepatitin

1) Terapi themelor (regjim, dietë).
Mode. Hospitalizimi është bërë nga indikacione klinike. Në shtëpi, pacientët janë trajtuar vetëm me sëmundje respiratore akute pneumonisë. Forma të tjera të infeksionit, sidomos në fëmijët që kërkojnë shtrimin në spital për të shmangur komplikacione fatale. Gjendja e pandryshuar është pajtim me regjim shtrati për të gjithë periudhën febrile dhe për të eliminuar komplikime.

Dietë të plotë me një sasi të balancuar të proteinave, yndyra, karbohidrate; përveçse e obliguar alergeneve mjaft e lëngjeve.

2) Trajtimi shkakore (antibiotikët) - droga e zgjedhur e infeksioneve pneumonisë janë penicilinë, cefalosporinat, karbopinemov, vankomicine, në varësi të formës së infeksionit.
Ne duhet të kujtojmë në lidhje me rritjen tensionet antibiotik-rezistente të llojeve Pneumococcus që sigurisht komplikon kërkimin e drogës terapeutik. Vetëm një mënyrë për të dalë - të përcaktuar ndjeshmërinë e Pneumococcus alokuar ndaj antibiotikëve të ndryshme për të cilat është 2-3 ditë.

3) terapi Pathogenetic infuzion (korrigjim i funksioneve mbrojtëse) përfshin terapi detoxification, bronchodilators, cardioprotectors, diuretics, do të thotë për të përmirësuar mikrotsirkulitsii dhe kështu me radhë.

4) trajtim pathogenetic dhe simptomatik (antipyretics, analgjezike, anti-inflamator, antihistamine);

1. antipiretik (Nurofen, fëmijët Panadol, Theraflu, Coldrex, Ferveks, të rriturit Efferalgan) për të reduktuar ethe dhe për të përmirësuar shëndetin e përgjithshëm.
Terapia 2. Anti-inflamator dhe analgesics - ibuprofen, paracetamol, voltaren, Ketorol - lehtësimin e dhimbjeve, veçanërisht kur mialgjia.

3. mukolitike (dhe expectorants) do të thotë - acetylcysteine, ambroksol, lasolvan, Bromhexine, bronholitin, Askor dhe kështu me radhë. Droga që shtypin kollitjes (synekod, kodelak, dyhidrohenotsytratpislya) të marrë me infeksion pneumonisë nuk është i rekomanduar.
4. Fitimet në rastin e enterit medicinale (linneks, Bifistim, bifidum forte, etj) për të aktivizuar microflora normale dhe për të luftuar infeksionin në plagë.
5) distractions dhe terapi lokale përfshin Inhalations avull me zgjidhje të sode, zgjidhjet e bimëve - urtë, kamomil (e cila është e rëndësishme në formë të fytit dhe herpanhine); Ujitja zgjidhje dezinfektues fyt për të shmangur bakteriale ulëset e ndotjes shkatërrimin; sy anti-inflamator pika për konjuktivit.

Në mënyrë të pavarur mund të marrë antibiotikë për infeksion pneumonisë? Padëshirueshme si të nevojshme për të përcaktuar siç duhet grupin e drogës antibacterial vetëm nga një mjek. Përzgjedhje të pahijshme drogës dhe dozen nuk mund të çojë vetëm në një mungesë të efektit të trajtimit, por një rënie të konsiderueshme në imunitetin, dhe, rrjedhimisht, përkeqësimin e gjendjes së përgjithshme të pacientit.

Parandalimi i sëmundjes së pneumonisë

1) specifike - vaksinimi i fëmijëve të vegjël.
Ka dy vaksina për imunizim: Prevenar Pneumo-13 dhe 23.

Prevenar-13 është përdorur për vaksinimin e fëmijëve nga 2 muaj deri në 5 vjet dhe Pneumo-23 me 2 vjet dhe më të vjetër. Vaksinat përmbajnë patogjene dhe përmbajnë polysaccharides pastruar janë llojet më të zakonshme të Pneumokoke. Përveç kësaj, vaksina ka efekt terapeutik në një riorganizim të Pneumococcus frymëmarrjes dhe për të zvogëluar numrin e bartësve të Pneumococcus. Futja e vaksinave në rrugë të ndryshme në varësi të moshës. Imuniteti është bërë 10-15 ditë pas administrimit dhe mbahen për 5 assmatrivaetsyaizmenenie let.Pravitelstvom RF nenin 9 të Ligjit Federal "Rreth immunoprophylaxis e sëmundjeve infektive"Dhe në qoftë se ajo është e miratuar, vaksinimi kundër Pneumococcus do të bëhet i detyrueshëm në vitin 2014.

2) jospecifik (izolimi i pacientëve ruajtjen vitamynoprofilaktyka e imunitetit, trajtimin e hershëm të infeksioneve respiratore akute, stërvitje, forcim).