Helmimi me ushqim


Helmimi me ushqim (keqe) - një sëmundje e shkaktuar nga infeksioni nuk është në të vërtetë bakteret dhe toksina të cilat janë formuar si rezultat i baktereve jashtë trupit të njeriut - kryesisht në ushqim. Ka shumë baktere mund të prodhojnë toksina. Shumë toksina janë në gjendje të vazhdojnë gjatë në ushqime të ndotura, dhe disa mund të përballojë lloje të ndryshme të trajtimit, duke përfshirë të vluar për disa minuta. Një tipar karakteristik i shpërthimit helmimit me ushqim është kur një kohë të shkurtër një numër i madh i njerëzve të sëmurë. Zakonisht kjo është për shkak të përdorimit të përbashkët të produkteve të infektuara. Ajo infektuar absolutisht të gjithë njerëzit që hanin produkt kontaminuar.


Agjentët kryesore dëshirore e helmimit me ushqim

Bakteret mëdha, toksina të cilat mund të shkaktojnë helmim ushqimor:

 • Staphylococcus aureus - Staphylococcus aureus - mund të prodhojë një toksina që ndikon zorrët. Staphylococcus aureus është shpërndarë gjerësisht në mjedis dhe të mirë mbahen dhe të shumohen në ushqime që janë një terren ushqyes për të. Nëse enët pas gatimit lihet në temperaturë të dhomës (veçanërisht salads me majonezë, pies krem, etj), atëherë ata nuk mund të ketë krijuar kushte më të favorshme për kultivimin dhe prodhimin e toksinë Staphylococcus.
 • Bacillus Cereus - sëmundje zakonisht lidhen me konsumin e enët oriz (orizi parë është mbjellë shpesh bacil Cereus). Agjent shkaktar shumëfishon në enët e mbetur pas përgatitjes në temperaturë dhome. Toksina Bacillus Cereus termostabilen dhe ri-valë ajo shkatërron enët.
 • Perfringens Clostridium. Kjo është helmimi me ushqim të lidhura me konsumin e ushqimeve me të mjaftueshme provarennoho mishit, pulave dhe bishtajore. Sëmundja zakonisht zgjat jo më shumë se një ditë dhe shkon pa trajtim.

Simptomat e helmimit me ushqim

Për toksina mori në gjak, të marrë disa orë, ndonjëherë minuta. Sepse periudha e inkubacionit (koha nga infektimi me fillimin e manifestimeve të para të sëmundjes) është shumë e shkurtër - është jo më shumë se 16 orë.

Për sëmundjet ushqyese rritjen karakteristike në temperaturën e trupit në 38-39 ° C, i shoqëruar me ethe, dobësi, dhimbje koke. Megjithatë, dehje të tilla të rënda nuk ndodh gjithmonë - nganjëherë temperatura rritet pak ose ka mbetur normale.

Simptomat më të zakonshme të helmimit me ushqim të vjella dhe diarre. Këto simptome mund të ndodhë veçmas ose njëkohësisht. Të vjella është e shoqëruar zakonisht me nauze dhe zakonisht sjell lehtësim. Diarre bollëk i holluar me ujë - 10-15 herë në ditë, i shoqëruar nga dhimbje në rajonin e kërthizës.

Pastaj lidhur Tabloja e përgjithshme e simptomave të sëmundjes e dehidratim. Shenja e parë e humbjes së lëngjeve është goja e thatë; me më shumë sëmundje të rënda quickens impuls, presionin e reduktuar të gjakut, nuk është ngjirurit e zërit të zërit, duart dhe këmbët dhimbje. Kur gjykata duhet të telefononi menjëherë ekuipazhit ambulancës.

Parandalimi i helmimit me ushqim

Parandalimi është higjiena personale: mos harroni rregullin e "artë" - për të larë duart e tyre para se të hahet. Nuk është e rekomanduar për të ngrënë ushqime që kanë skaduar ruhen edhe në frigorifer, sepse shumë toksina janë në gjendje për të ruhen në temperatura të ulëta. Kujdes larë fruta dhe perime. Duhet të jenë veçanërisht të kujdesshëm kur udhëtojnë në vendet në zhvillim, ku infeksionet jashtëzakonisht të shpeshta akute zorrëve (përfshirë helmimit me ushqim). Udhëtime të tilla janë të rekomanduara për të ngrënë vetëm përgatitura fllad ushqime të ngrohta, të shmangur perime të papërpunuara, salads, pije frutash patrajtuar vetëm të ziera ose të dezinfektohen me ujë, nuk do të marrë pije me akull.

Desmol (bismut subsalitsilat) - një mjet efektiv për parandalimin e diarre të udhëtarëve. Medikament merret nga goja për 524mh (2 tableta) katër herë në ditë. Pritja e tij për 3 javë është i sigurt.

Dehidratim me helmimit me ushqim

Ndoshta pasoja më e rrezikshme e keqe të është dehidratim, e cila ndodh si rezultat i humbjes së konsiderueshme fluide gjatë diarre dhe të vjella.

Ka 4 gradë e dehidratim.

Niveli 1: humbje fluide është 1-3% të peshës trupore.

Nuk është vetëm goja e thatë, lëkurës dhe mukozës me lagështi normale. Hospitalizimi zakonisht nuk është e nevojshme. Megjithatë, ne nuk duhet të harrojmë nevojën për të mbushur volumin humbur pijshëm tepruar. Në prani të përzier të rëndë dhe të vjella duhet pi një lugë e lëngshme çdo 2-3 minuta.

2 nivel: humbje fluide është 4-6% të peshës trupore.

Nëse ka 2 gradë e simptomeve dehidratim në vijim:

 • Etje;
 • Mukozës së gojës, hundës, - të thatë;
 • Nuk mund të ketë disa buzët kaltërosh, gishtave;
 • Ngjirurit e zërit;
 • Sudomniposmykuvannya duart dhe këmbët.

Shfaqja gjykata për shkak të humbjes së elektroliteve - substancave që luajnë një rol të rëndësishëm në shumë procese në trup, duke përfshirë në procesin e tkurrje të muskujve dhe relaksim.

 • Ekziston edhe një rënie të lehtë në TURGOR.

Tension - Kjo shkallë e elasticitetit të lëkurës, kjo varet nga sasia e lëngjeve në inde. Tension përcaktohet si vijon: dy gishta formimin lëkurë folds - zakonisht mbi dorsum të dorës, sipërfaqja e përparme të barkut ose mbrapa e shpatullën; atëherë le të shkojnë dhe të shikojnë kohë të raspravlenyya. Normalisht në shkallë dhe dehidratim rrudhë e para marrëveshje e çast. Në 2 gradë e dehidratim mund dele plasaritje në 1-2 sekonda.

 • Disa shuma të reduktuara të urinës.

Plotësoni lëngun humbur me 2 gradë e dehidratim mund të nëpërmjet gojës tuaj. Megjithatë, në rast të gjykate dukuri duhet menjëherë të kërkojnë ndihmë mjekësore.

3 shkallë: Humbja e lëngjeve - 7-9% të peshës trupore.

 • Gjendja e pacientit është e rëndë.
 • Tension ulur në mënyrë të konsiderueshme - fish përfundon 3-5 sekonda.
 • Lëkurës i rrudhosur.
 • Tkurrje ngërç të muskujve të duarve dhe të këmbëve.
 • Reduktuar ndjeshëm sasinë e urinës.

Klasa 3 Dehidratim kërkon shtrimin në spital të menjëhershme.

Niveli 4: Humbja e 10% ose më shumë lëngjeve. Në fakt nuk është një kusht terminal. Shumë të rralla - kryesisht me kolera.

Kur helmimi me ushqim dehidratim 3 dhe klasa e 4 nuk është gjetur.

Dysbacteriosis me helmimit me ushqim

Diarre bollshme për disa ditë mund të çojë në shkelje të përbërjes sasiore dhe cilësore të baktereve që jetojnë në zorrë - disbaktrioza. Shumica dysbiosis manifestuar nga diarre kronike dhe kërkon trajtim të veçantë.

Ushqimi për helmim nga ushqimi

Një komponent i rëndësishëm i trajtimit është dietë. Diarre Ruajtja e rekomanduar terapeutike №4 dietë, e karakterizuar nga yndyrë të ulët dhe karbohidratet me proteina normale dhe një kufizim të mprehtë të ndonjë stimujve të traktit gastrointestinal. Gjithashtu produktet që mund të shkaktojnë fryrje të përjashtuar (rrit formimin e gazit në zorrët).

Produktet e rekomanduar:

 • krisur gruri, thinly feta skuqur dhe jo shumë;
 • supave jo-yndyrë në mish ose peshk supë me drithëra, oriz, bollgur ose vezë thekon; dhe imët pureed mish i gatuar;
 • butë ligët mish, shpezë apo peshku i gatuar formë;
 • përgatitur fllad djathë të ulët yndyrë;
 • vezë jo më shumë se 2 në ditë në formën e avullit gatuar zier apo vezë të fërguara;
 • qull në ujë: bollgur, hikërror, oriz;
 • perime të ziera vetëm formojnë kur shtuar në supë.

Ushqime që duhet të fshihen:

 • Bakery dhe ëmbëlsira;
 • supave me perime në një supë të ngurta yndyrë;
 • mish yndyror, një copë sallam;
 • yndyrshëm, peshku i kripur, i konservuar;
 • qumësht tërë dhe produkte të tjera të qumështit;
 • vezë të ziera fort, vezë të skuqura;
 • mel, elb, qull elb; makarona;
 • fasule;
 • Perime, fruta, manaferrat të papërpunuara; dhe komposto, reçel, mjaltë dhe ëmbëlsirat e tjera;
 • kafe dhe kakao me qumësht, pije të gazuara dhe të ftohtë.

Pas normalizimin e stol mund të shkoni në një №2 terapeutik dietë. Kjo është disi e butë №4 dietë. Ky shtuar në dietë:

 • bukë pjekje djeshëm ose të thata. Produktet Nezdobni buke, biskota;
 • Mishi dhe peshku mund të jetë i gatuar copë;
 • produktet e qumështit, duke përfshirë djathë;
 • vezë përveç vezë të ziera fort;
 • perime: patate, kungull i njomë, lulelakër, karrota, panxhar, kungull;
 • frutat pjekur dhe manaferrat janë pureed;
 • karamel i butë, jellies, marshmallows, karamele, reçeli, mjalta.

Trajtimi i helmimit me ushqim

Trajtimi kryesisht konsiston në plotësimin e lëngjeve të humbura. Duhet të kuptohet se diarre dhe të vjella humbur jo vetëm ujë, por edhe elementët thelbësorë, si të plotësojë ujë të lëngshme të saktë. Për këtë drogë ideal "rehydron" - pluhur, që përmban të gjitha materialet e nevojshme. Përmbajtja e paketës janë tretur në 1 litër ujë të vluar, të pini zgjidhja duhet të fillojë sa më shpejt që të jetë e mundur.

Me 1 shkallë të vëllimit të lëngjeve dehidratim administruar është 30-50 ml / kg peshë trupore. Në 2 gradë - 40-80ml / kg të peshës trupore. Plotësoni Vlerësoni lëngun duhet të jetë të paktën 1-1,5 litra në orë; duhet të pini ngadalë në gllënjka të vogla.

Nëse ka të vjella duhet të përpiqen për të pirë një lugë gjelle 2-3 minuta. Nëse vjellja pakontrollueshme nuk mund të pini të lëngshme duhet të thërrisni një doktor.

Në të lëngshme përdorur sorbirujushchie drogë - substanca që lidhin toksina helmuese dhe heq ato nga trupi. Për këtë qasje, për shembull, moderne adsorbent zorrëve Enterosgel, të marrë 3 herë në ditë.

Për të ulur dhimbjet janë të këshilluar që të marrë pa-kapanoneve 1 tabletë 3 herë në ditë.

NB! Antibiotikët në helmim nga ushqimi jo i emëruar, sepse shkaku nuk është bakteret dhe toksina.

Është e rëndësishme të mbani mend se helmimi me ushqim nuk mund të marrë Imodium (Loperamide). Ky medikament shkakton ngadalësim të konsiderueshëm në përmbajtjen e prodhimit të zorrëve, të cilat mund të çojë në më shumë toksinave helmimit dhe përkeqësimit të sëmundjes.