Parainfluenza


Parainfluenza - një sëmundje akute infektive (të referuara si SARS), shkaktuar nga viruset e paramyksovyrusov familjes dhe mukozën e më mbresëlënëse të hundës dhe fytit, me shoqërues dehje moderuar të përgjithshëm. 

Parainfluenza kombinon një 5 lloje të viruseve ARN, por ata janë më të mëdha në krahasim me ARN virusë të tjerë. Ashtu si me të gjitha virioneve, ata kanë strukturën antigjenike, por ajo është e qëndrueshme (jo tipike të viruseve shumicën) janë gjithashtu mungojnë gjenomit ndryshueshmëria specie - i gjithë stabiliteti relativ i jep besim për parandalimin dhe trajtimin e mëtejshëm të suksesshëm gjithashtu parandalon përhapjen e epidemisë. Struktura antigjenike - typospetsyfichni proteina që shkaktojnë simptoma të caktuara në virusin parainfluenza njeriut në e tyre 2 (H dhe N) - ata janë përgjegjës për bashkëngjitje virusit në qelizat (h) dhe bllokada e receptorëve për viruset në këto qeliza (n), sidomos në mukozës, duke përfshirë shkaktojnë aglutinimit e qelizave të kuqe të gjakut (H).


Parainfluenza Virioni jo të qëndrueshme në mjedis, kështu që në temperaturë normale të dhomës vdesin brenda 2-4 orësh, ndërsa 50⁰S - për 30 minuta. Për infeksion parahrippoznoy nuk është prania e sezonalitetit tipike dhe shperthimet e natyrshme sporadike në vjeshtë dhe muajve të dimrit. Besohet se virusi paragripal është më e zakonshme në fëmijët e moshës shkollore dhe parashkollore të hershme sesa sëmundje të tjera të SARS në kohën e shërimit, dhe është shpesh shkaku i shpërthimit të grupit.

Arsyet paragripal

Burimi - njeri i sëmurë. Rruga e infeksionit - ajrore (p.sh. në kontakt të drejtpërdrejtë dhe të zgjatur, p.sh. gjatë një telefonate). Por edhe kur kontakti i tillë ka infeksion absolute siguri, por vetëm 6-22%, dhe shkalla e ndjeshmërisë ndikon në nivelin e prodhimit të antitrupave në kohën e kontaktit. distance nga burimi i infeksionit, kohëzgjatja e fazës së kontaktit e infeksionit në pacient.

Simptomat paragripal 

Periudha e inkubacionit (nga data e zbatimit të virionit në simptomat e para) 2-7 ditë; Agjent portë është mukozës VMD (traktin e sipërm respirator), antigene virionit shkaktuar shtojcë të mukozale (përmes "H") dhe penetrimin indeve hlublezhaschye FDP (nëpërmjet «N») - fund të periudhës së inkubacionit, pas akumulimit mjaftueshme të patogjen dhe zvogëluar mbrojtjen e trupit, ka prodrome.

Periudha Prodromal - fillimi i fenomeneve të përbashkëta fytit. Zgjat një mesatare prej 7 ditësh dhe fillon më shpejt, më të dobët trupi, karakterizohet nga simptoma:

• Rritja subfebrilnyh- në temperaturë të febrile shifra (deri ≈38,5⁰S)
• ënjtje e mukozën e hundës me rhinorrhea mëvonshme (rrjedhjes së hundës, shpesh natyrës mukusit)
• pafuqi, karakteristikë e SARS,
• Muret skuqje të orofaringut, sidomos mur mbrapa,
• «leh" kollë pothuajse nga dita e parë e sëmundjes, është i përafërt, i lodhshëm, i thatë, i shoqëruar osyplostyu zërin dhe astma (tipike për fëmijët deri në 5 vjet)
• kollë mund të bashkohen nëse ajrore komprometuar ndarjet më të ulët (dmth duhanpirësit, njerëzit me bronkit kronik të cilët kanë pasur tuberkulozi, etj). Kjo periudhë mund të zgjat një pak më të gjatë, kur ju lidheni florës sekondare bakteriale.

Diagnoza paragripal

1. Objektivi karakteristike - lezioni parësor i laring për formimin e "leh" kollë.
2. immunofluorescence - i referohet metodës shprehur dhe të japë një përgjigje brenda disa minutave në ekzistencën e një Al-AG (antigjen-antitrupave), dmth ai tregon për praninë e virusit nga sekrecionet nazale dhe prania e antitrupave specifike.
3. serodiagnosis (HIT, RSC, ELISA) - gjithashtu tregon ekzistencën e një Ar-Am, por në gjak dhe pas një kohë duke pritur për rezultatet; Avantazhi rezervon të ELISA për shkak të ndjeshmërisë së tij të lartë, duke e konsideruar atë pikë të rritjes IgG titer të Al dhe M (= e antitrupave të klasës imunoglobulina M-sugjeron periudhë akute, dhe G - karakterizon procesin infektive vjen në një fund, ose të ketë fundin e saj ) Por këto metoda nuk janë specifike, të panevojshme kanë ndër-ndjeshmëri ndaj infeksioneve të tjera respiratore akute virale (duke përfshirë gripit dhe shytave).

4. Analiza e përgjithshme (të UÇK-së dhe OAM) në veçantë dhe do të tregojnë vetëm foton e inflamacionit (UÇK) ose komplikime / dekompensatsyyu e sistemit legen i veshkave (OAM)

Zakonisht mjekët shqyrtim kufizuar dhe karakteristikat objektive në diagnostikimin nuk janë të diferencuar parainfluenza dhe SARS-it, SARS është diagnostikuar, metodat e tjera të shqyrtimit të përdorura në prani të komplikimeve.

Trajtimi paragripal 

Për shkak të ngjashmërisë së simptomave të SARS parainfluenza zgjedhjes tjetër është bërë në favor shirokospektornyh drogës virotsidnyh uzkospektornye mund dhe duhet të zbatohet vetëm pas konfirmimit laboratorik të diagnozës së supozuar.

1. shkakor terapi (drejtuar kundër patogjen):
- Arbidol (bashkim pengon viruset nga qelizat epiteliale) - mund të jetë 2 vjet. Me 2-6 vjet 2 tableta në ditë para ushqimit. 6-12 vjet: 4 tableta. Nga 12 vjet - 8 tableta. Merrni para ngrënies për 5 ditë.
- Ribavirin (virazol) - caktuar nga femijet mbi 12 vjet në një dozë prej 10 mg / kg / dite per 5-7 ditë
- Izoprynozyn - 50 mg / kg dozë mori dhe e ndarë në 3 doza për 10 ditë, të marrë pas ngrënies.
- Për aplikimin lokal oxolinic intanazalno vaj (hundë) Bonafton, Lokferon.

2. Interferons - immunomodulators, ata virotsidnye pronat me dhunti të shumta, ata të panevojshme pengojnë replikimin (ndarë) ADN dhe ARN viruseve, si dhe të nxitur reagimet imunologjike.
- Interferon-α 5 pika çdo 30 minuta për 4 orë, në ditët në vijim - 5 herë në ditë për 5 -7 ditë
- Viferon në qirinj - 2 qirinj në ditë

3. Tregtisë interferonohenezu - adjuvants.
- Cyclopheron: 4-6 vjet: 1 tabletë, 7-11 vjet - 2 tableta, 3 tableta për të rriturit.
- Anaferon - mund Fëmijët nga 6 muaj të moshës: dita e parë e 4 tableta pas - 1 tabletë 3 herë në ditë. Kursi 5 ditë.

4. Trajtimi Simptomatik:

• antipyretics (Ibuprofen, Nurofen)
• antitussive emëruar nga natyra e kollë dhe lokalizimin e tij (me pezmatim i fytit në kohën e parainfluenza - Synekod, Stoptusyn, tusupreks, por nëse procesi i zbriti poshtë dhe kollë fituar një karakter të ndryshëm, atëherë përshkruajnë expectorants, mukolitike);
• inflamatore (në traktin respirator) - Erespal;
• Në qoftë se trajtimi nuk jep një dinamikë pozitive për 3 ditë dhe temperatura vazhdon të rritet, duke arritur një numër kritik, pastaj duke folur me mjekun tuaj, shkoni për të antibiotikëve.

• lehtësim të rinitit (Lavage hundës - Akvamaris ose zgjidhje dobët kripur, duke hequr puffiness - Pynosol apo xylitol). 

Mjete popullore Trajtimi

Kjo mënyrë është e pranueshme, por nëse fëmija është fëmijë më të vjetër apo të rinj të panevojshme pacientët me çrregullime shoqërues të rënda janë të prirur për rrjedhën rrufe dhe procesin përgjithësim. Sidomos miell i bluar trash rrezikshme të zhvillimit (një triadë e simptomeve të cilat janë një simptomë kryesor i frymarrje - në këtë rast kërkojnë shtrimin në spital të menjëhershme).

  1. Mjetet juridike Antimicrobial dhe anti popullore: Shën Gjonit Wort, kamomil, i urtë, eukalipt, Calendula.
  2. Antivirale / protybakteriyni: hudhër, qepë, raspberries, manaferra, Ehinotseya, kuqe e kuqe (pronat antibacterial fortë për të cilën nuk ka rezistenca).
  3. Djersitje / antipiretik, gëlqere, butë, nëna dhe njerka.
  4. Expectorant: Nëna dhe njerka, ftua, rigon, e ëmbël, mbledhja kraharorit №1. Efekti antispasmodic në bronke: kamomil, kopër, mbledhja kraharorit №1.

Komplikimet paragripal:

Pneumonia (për shkak të komplikimeve të mesme bakteriale), drithëra (leh kollë, ngjirurit e zërit të zërit me astma për shkak të stenozë laryngeal, e cila ndodh më shpesh gjatë natës dhe në fëmijët nën 5 vjet), përkeqësimin e sëmundjeve kronike.

Paragripal Parandalimi:

droga përdoret për trajtim, por në doza profilaktike.

Arbidol me 2-6 vjet ½ tableta para ose pas ngrënies për 30 minuta; 12 vjet - 1 tabletë; pas 12 vjet - 2 tableta; Kursi Pranimi - 2 javë.

Interferon-α (shishkë holluar me ujë të ngrohtë për të shënuar dhe tipit tubth, zbatohen pastaj 2-3 herë intranazale në ditë. Duke u përpjekur për të marrë në pjesën e pasme të fytit (ku përqendrimi i indeve limfoid), jo në pjesën e prapme të hundës). Cyclopheron, Ehinotseya (immunal njëjtë, por më të lirë) të shtoni disa pika të çajit.

Gjithashtu, pacientët duhet të izolohen për një periudhë prej 7-14 ditësh, është mbajtur pastrimi dy herë lagur me dezinfektues, pacienti është ndarë një tas të veçantë.

Parandalimi i mirë i sëmundjeve virale dhe bakteriale është një mëngjes të plotë, antitrupat panevojshme aktivizohet në mënyrë dhe trupi është sensibilizimi lehta për agjentët e huaj. Parandalimi i veçantë si vaksinimit - nuk ka.

Konsultimi mbi parainfluenza

Pyetje: Pse nuk ka infeksion parahrippoznoy vaksina?
Përgjigje: Po, por kjo nuk është e domosdoshme, në mënyrë të panevojshme shkakton një rritje të antitrupave specifike në gjak, dhe poshtë në patogjen mbetet e paprekur (dmth në mukozën e hundës) dhe virusi depërton më lirshëm nëpër trup, duke shkaktuar dehje moderuar. Nëse parandalimit përdorim më të mirë të ointments lokale antivirale (oxolinic) para se të vizituar vendet publike.