HPV infeksionit PVI


Virus infeksionit (PVI) është një nga infeksionet më të zakonshme virale e urogjenital seksualisht të transmetueshme putem.Naibolee manifestim të shpeshtë të infeksionit HPV -"lythat gjenitale" apo seksuale fund borodavki.Uzhe e '60 të shekullit XIX, kur studimi metodike për mundësinë e infeksionit viral të viruseve të gjenitale lez ishin të izoluar, strukturakotoryh kishin shumë gjëra të përbashkëta me grimca virale vulgare lythat të lëkurës, tregon marrëdhënien e këtyre viruseve. Në të vërtetë, ata të dy i përkasin virusi lyth njeriut, vetëm raznymih lloje. Por infeksioni papyllomavyrusnoy quajtur zakonisht sëmundja është në vendndodhjen e lythat në organet gjenitale.


Sa është infeksion virus

Transferimi PVI ndodh vetëm nëpërmjet kontaktit seksual. Infeksioni prek kryesisht gratë e reja që janë seksualisht aktive me partnerë të ndryshëm, dhe gjerësia e përhapjes së infeksionit HPV është rritur në mënyrë dramatike në vitet e fundit.

Simptomet e infeksionit HPV

Periudha e inkubacionit për infeksion papillomavirus njeriut varion nga 1 deri 9 muaj, në varësi të gjendjes së imunitetit ai infektuar personi, mesatarisht 3 muaj. Gjatë kësaj periudhe infeksion virusi nuk shfaqet.

Simptomat varen nga lloji i AAH, e cila shkaktoi sëmundjen. Razlichayutpapillomavirusnuyu infektsiyuv si lythat gjenitale, (intraepiteliale) lythat banesë dhe inverting.

Lythat gjenital në kakodinochnye osnovnomvyhlyadyat ose shumta të vogla (dhe nganjëherë të mëdha ose gjigand madhësi) llojin papilare e arsimit të zbehtë rozë në një rrjedhin të shkurtër dhe i ngjajnë një lez, manaferrat, raspberries, lulelakër apo krehër cockish. Varësisht nga lokacioni (mbi organet gjenitale të jashtme, vaginë, qafën e mitrës) lythat gjenitale mund të jenë të ngurta apo intensive të kuqe, me tretje - bardha. Succumbing ulcerat, lytha sekretojnë një lëng me një erë të pakëndshme. Lythat Giant janë të vendosura simetrikisht në të dy buzët e mëdha dhe të vogla gjenitale, të rrëmbyer të gjithë boshllëkun e gjinor, lëvizin në kullotat e hip-inguinale. Herë pas here ata janë në perineum, në mes të mollaqe dhe përreth anusit në izolim me kalimin në mukozën muskul unazor e tij. Lythat e mëdha mund të lokalizuar rreth uretrës, obrazuyamuftu.

Që nga rritja e lythat gjenitale është pa dhimbje, infeksion infektuar papyllomavyrusnoy shpesh nuk e vërejnë ata, dhe vetëm nën rritjen intensive të lythat kërkojnë kujdes mjekësor. Shfaqja e shkarkimit të konsiderueshme duke shkaktuar matseratsyyu, lythat dhe ulçerë lëkurës që çon në kruarje dhe djegie. Kur lythat të mëdha dhe pacientët gjigant vështirë të lëvizë.

HPV lezione qafës së mitrës janë shpesh asimptomatike dhe zbulohen vetëm kur ekzaminim gjinekologjik. Këto lyth ihuchastie shumë të rrezikshme dhe të provuar në shkaktimin e kancerit të qafës së mitrës.

Diagnoza e infeksionit papillomavirus njeriut

Diagnoza e lythat gjenitale është i bazuar në harakternyhsimptomov dhe zakonisht nuk shkakton vështirësi për shkak të paraqitjes karakteristike e lythat. Lythat gjenital duhet të dallohet nga lythat të gjerë, e cila është një manifestim i sifilisit sekondar. Ndryshe nga lythat gjenitale ata kanë me bazë të gjerë, i dendur, nuk rrjedh gjak. Në raste të dyshimta duhet të hetohet për të identifikuar shkarkimin zbehtë Treponema dhe të kryejë testet serologjike për praninë e sifilisit.

Diagnoza dhe lythat endophytic banesë në bazë të ekzaminimit të jashtëm vënë shumë e vështirë. Në lidhje me këtë është e nevojshme për të përdorur metoda të tjera. Kështu, lezione papillomavirus njeriut të vaginës dhe mitrës mund të shqyrtohet duke përdorur kolposkopinë. Një foto karakteristike me lythat gjenitale colposcopic dhe klasike. Humbja është formimi bardha epiteliale të paltsepodibnymy rritet, duke i dhënë formimin e formë të parregullt. Kriteri më i rëndësishëm diagnostikues është prania e rrjetit kapilar të saktë në këto rritje, e cila shfaqet pas vende të trajtimit plagë 3% acid acetik.

Vështirësitë diagnostike lindin në fazat e hershme të sëmundjes, kur lezioni është i vogël ose shkruani sipërfaqe të përafërt. Ky rrjet kapilar nuk vihet re, vetem enëve të dukshme Dilated gjakut, në formën e pikave. Ky model colposcopic është e ngjashme me atë në dysplasia dhe kartsynome preynvazyvnoy (në literaturë të huaj në humbje të fundit termi "neoplazyya i qafës së mitrës intraepiteliale"), por vrazhdësi sipërfaqe mund të dyshuara fazat e hershme të lythat gjenitale.

Karakteristika tipike colposcopic që mund të diagnostikojnë lythat janë të sheshtë dhe të përmbysur, nr.

Në një përvojë të caktuar Studimet colposcopic mund të ofrojnë zonat e dyshuar për infeksion papillomavirus njeriut, dysplasia rënda dhe ozlokachestvlenye nevojën për biopsi. Megjithatë, kur vendosjen e diagnozës përfundimtare duhet të përdoren metoda të tjera.

Për diagnostikimin e infeksionit papillomavirus njeriut, duke përfshirë lythat sheshta, janë të rëndësishme citologjik dhe ekzaminimin histologjike e indeve larguar gjatë biopsi.

Ka një numër të dhënat sugjerojnë lidhjen në mes të infeksionit papillomavirus njeriut dhe zhvillimin e tumor qelizë squamous që kërkon vigjilencë për kancer të lezioneve papillomavirus njeriut.

Trajtimi i infeksionit HPV

Duke pasur parasysh sa më sipër, gjithmonë të hequr lythat, pavarësisht nga lloji i tyre, vendndodhjen dhe madhësinë, më shumë se trajtimi i pavullnetshëm i infeksionit HPV nuk ndodh, dhe beninje lythat gjenitale të ndodhë në disa raste mund të degjenerojë në tumor. Lythat Remote duhet t'i nënshtrohet ekzaminimit histologjik të përjashtonte kombinimin e plagë precancerous dhe mundësinë e transformimit malinje.

Në varësi të vendndodhjes dhe madhësisë së lythat, ka disa trajtime.

Kur vendndodhjen e lythat mbi organet gjenitale të jashtme dhe vaginë kryer hequr ato me gërshërë ose një bisturi nën anestezi lokale, pas heqjes lythat në fashë sipërfaqe plagë, të ngutshme për 5-6 ditë. Megjithatë, teknika kirurgjikale, duke përfshirë natyrën radikal, nganjëherë nuk të çojë në efektin e dëshiruar, rifillimi shpesh të vërejtura.

Ndoshta i qafës së mitrës trajtim lythat përdorur diathermocoagulation dhe metodën cryosurgical.

Trajtimi me interferon (antivirale, immunomodulatory dhe agjent antiproliferativ) lythat gjenitale jep një sukses shumë modest, edhe pse mjaft të efektshme në trajtimin e PVI vendeve të tjera.

Nëse ju nuk mund të aplikoni trajtimin kirurgjik lythat podofyllyn (drogës citostatikë), leckë të lagur me alkool zgjidhje podofillin (podofillin - 20 g, 70% Alkooli etilik - 70 ml kollodyya - 10 g), aplikohet për lythat 3 orë para, atëherë koha përdorimi i saj u rrit për 24 orë. Trajtimi përsëritet 1-2 herë në javë deri në lythat zhduken. Ajo duhet të kihet parasysh se podofyllyn është shumë toksik dhe mbidozë të drogës në vdekjen e tij mund të ndodhë. Ajo duhet të emërojë podofyllyn shtatzënë si kësaj droge në trajtimin e fetusi vdes. Kështu, të dy efekte anësore lokale dhe të përgjithshme podofillin kufizojnë përdorimin e tij.

Për trajtimin e pacientëve me infeksion pjesë papillomavirus njeriut më të ulëta të sistemit riprodhues është përdorur (terapeutik efekt të lartë) laser CO2. Para emëruar prophylactically Metronidazole, doxycycline, Nystatin, immunomodulators. Në gratë me cikël të rregullt menstrual ndikimin e laser CO2 në zonat e prekura menjëherë pas periudhës së ushtrimit. Përparësitë e kësaj metode është shërim të shpejtë dhe të plotë të plagëve sipërfaqësore pa dhëmbëza, siguria në përdorim në shtatzëni.