Panaritium


Panaritium - një inflamacion purulent i indeve të buta dhe kockat e gishtit. Në varësi të vendndodhjes dhe thellësinë e purulent foci e inflamacion prodhojnë lëkuror, nënlëkurës, hyponychial, kyçeve, pjezë, kriminel kockave, paronychia dhe pandaktilita.

Abscesi lëkurës kriminel është e vendosur nën epidermë e lëkurës. Nëse gozhdë panarytsyya, në varësi të vendndodhjes dhe të shpërndarjes janë tri forma: paronyhyya dhe kriminel hyponychial. Paronychia - një rul inflamacion purulent përreth thua. Kriminel Hyponychial - është akumulim i qelb nën gozhdë. Kriminel nënlëkurës është një inflamacion purulent i gishtat nënlëkurës yndyrë. Favorite panaritiums lokalizuara nënlëkurës është anë pëllëmbës e falangave terminalit. Gilcë kriminel - forma më e rëndë dhe paaftësi e inflamacion purulent e gishtave, shoqëruar me lezione dhe humbja e pjezë mill pjezë e gishtit. Bone dhe të përbashkët kriminel ndodhin kryesisht gjatë lëndimit të thellë të kockave dhe zgavrën e përbashkët apo kalimin nga përreth inflamacion indeve si një komplikacion i panaritiums nënlëkurës. Ku inflamacion purulent përfshin tërë trashësinë e një gisht, të flasim për pandaktilita.


Arsyet panarytsyya.

Çdo kriminel shkaktoi microtrauma dukshme apo pa u vërejtur, shpoj, zeroja, trup të huaj (të tilla si një fraksion, lesh xhami, qelqi, ashkël metalike, etj), pastrim, plagë gjatë manikyr.

Përmes dëmtimit të depërtojnë lëkurën marrë agjent shkaktar. Shkak bakteret kriminel, veçanërisht Staphylococcus aureus dhe streptokokeve dhe enterokoke. Më pak i zhvilluar inflamacion purulent përfshin aeruginosa Pseudomonas dhe Escherichia, Proteus.

Faktorët në favor të diabetit panarytsyya, çrregullime të qarkullimit të dorës, vitaminë mangësi dhe mangësi imune. Në raste të tilla, procesi i purulent zhvillon të shpejtë, më të rënda dhe të vështirë për të trajtuar.

Simptomat panarytsyya specifikën dhe sigurisht e procesit purulent për shkak të një lloj të anatomisë së gishtat. Fakti që sipërfaqja pëllëmbës lëkura e gishtave fort fikse për strukturat themelore të kockave dhe septa dendur lidhës formimin e një numër të madh të qelizave të mbyllura të nënlëkurës yndyrë. Yndyrë nënlëkurës është një terren i favorshëm mbarështimit për mikroorganizmave. Prandaj, dëmi lëkurës dhe infeksioni i qelizave me terren të mbarështimit, procesi qelbëzuese shtrihet përgjatë gisht nuk është si në thellësi drejt pjezë dhe kockave. Kjo është arsyeja pse nuk ka fillim dhe qëlluan gishtat dhimbje raspyrayuschye. Lëkura përsëri sipërfaqe gishtat e kundërta lidhur lirshëm me subjektet që i nënshtrohen, në mënyrë që gishti pasme më të lehtë të zhvillojnë ënjtje, shpesh shkëputur nga shkaqet kryesore të sëmundjes.

Simptomat panarytsyya.

Në varësi të llojit të panarytsyya manifestimet klinike janë të ndryshme.

Më të lehtë rrjedh intradermal kriminel. Ajo duket si një flluskë e mbushur me qelb, shpesh të vendosura në sipërfaqen pëllëmbë dhe e falangave terminalit. Shqetësuar në lidhje me dhimbje të moderuar dhe një ndjenjë e plotësi në fshikëz.

Kur paronyhyy që ndodh pas një manikyr, roll gozhdë ka inflamacion, i cili bëhet i fryrë, e kuqe dhe e dhimbshme. Me inflamacion të vazhdueshme të lëkurës furnizohen rul bëhet bardha - ajo shkëlqen përmes plehut organik. Dhimbje gjatë paronyhyy ndryshojnë nga dhemb për të, fazën pulsating vazhdueshme në abstsediirovaniya. Plehu mund të përhapet në pjatë gozhdë për të formuar panarytsyya subungual, simptom kryesor i të cilit është shkëputja e një pjese ose të gjithë të plehut organik pjatë gozhdë.

Kriminel nënlëkurës është shoqëruar nga një trashje e falangave të prekura, të kuqe të lëkurës, me shkëlqim. Lëvizja bëhet plotësisht e pamundur për shkak të karakterit dhimbje pulsating, e cila intensifikuar kur ulur armët.

Nëse ka panaritiums trashje pjezë dhe skuqje vetëm lëvizjet gisht ashpër dhimbshme. Gisht është sosyskoobraznyy është në gjendje të kërrusur. Dhimbja e theksuar karakterin pulsating. Ënjtje mund të përhapet në pjesën e prapme të dorës dhe sipërfaqe në pëllëmbë. Procesi ekzemë përparon shpejt, përhapjen pas ënjtje furçë dhe madje edhe parakrah. Simptomat tipike të pjezë panaritium tregohet në foto më poshtë.

Kriminel gilcë.

Në kyçeve dhe kockave panaritiums procesin purulent përfshirë në gisht të përbashkët dhe kockave trupë. Simptomat e kockave dhe kyçeve panaritium të ngjashme me ato në panaritiums nënlëkurës, por më e theksuar. Ënjtje zakonisht përhapet rreth gishtit. Dhimbje e fortë, intensive dhe mund të mos jenë të sakta vendosur gishtin lokalizimi, lëvizja e pamundur me dhimbje dhe ënjtje. Zbulim i madh të jetë e mundur spontane e qelb përmes lëkurës me formimin e fistulat purulent. Në rastin e panaritium përbashkët pari ënjtje, skuqje dhe dhimbje të lokalizuara rreth të përbashkët prekur, por në qoftë se nuk trajtohet zbatohet për të gjithë gisht. Foto tipike klinike të paraqitura në foto.

Simptomet e panaritium përbashkët.

Inspektimi në panaritiums.

Nëse ju gjeni veten në këto simptoma duhet të konsultoheni me një klinikë mjeku-kirurg. Nëse paronyhyy, lëkurës dhe nënlëkurës panaritiums diagnoza bazohet në foto klinike dhe ekzaminimin shtesë instrumentale kërkon. Mjafton të kalojë numërimin e gjakut dhe glukozës në gjak për të përcaktuar peshën e inflamacionit dhe diagnoza e diabetit, dhe në qoftë se ndonjë nga ashpërsia e sëmundjes. Në rast të kockave të dyshuar dhe kriminel kyçeve, si dhe panaritiums pjezë (për të përjashtuar përfshirjen e kockave në procesin inflamator) duhet kryer X-rrezet e dorës. Ju lutemi të jenë të vetëdijshëm se fotografia X-ray prapa klinike 1 - 2 javë. Për shkak se X-rrezeve të kryhet përsëri pas një periudhe të caktuar kohore.

Panarytsyya trajtim.

Në fazat fillestare të inflamacionit trajtimit të mundshme konservatore në formë të terapisë me antibiotikë, banja me zgjidhje hypertonic kripë dhe fizioterapi. Por shpesh kjo fazë është kaluar dhe inflamacion, pacientët nuk kërkojnë ndihmë mjekësore.

Procesi purulent në gishta zakonisht zhvillohet në ditën e 3 pas infektimit. Kjo dëshmohet nga dhimbje të vazhdueshme të ngrirë dhe temperaturë mbi 37 ° C. Natën e parë pa gjumë për shkak të dhimbjes është një tregues për trajtim kirurgjik.

Në panaritiums lëkurore operacion është prerje epidermik fshikëz në kufi me të shëndetshme të trajtimit të lëkurës 3% solucion peroksid hidrogjeni dhe gjelbër të shkëlqyer. Ky manipulim mund të bëhet në shtëpi gërshërë të mprehta gozhdë, pas largimit nga ato për 10 minuta në 70% etanol për sterilizim. Procedura është absolutisht pa dhimbje dhe nuk kërkon anestezi. Megjithatë, ekziston rreziku i të qenit panarytsyya si mansheta, në ditët kur fshikëza do të thotë Svishchevoj vrimë që shkon nën lëkurë. Në këtë rast, së bashku me ekziston panarytsyem lëkurës dhe nënlëkurës kriminel. Prandaj epidermë prerje peeled off pa trajtim kirurgjik për panaritiums nënlëkurës shërim nuk është e mjaftueshme, duke çuar në përparimin e inflamacionit qelbëzues.

Kur paronyhyy zbulojë abscesi formuar, ngritur lëkurën rul në bazën e gozhdë. Nëse plehu merr nën gozhdë, shkëputja e tij të hiqet.

Gjatë kryerjes panaritiums nënlëkurës 2 slits anësore në kufi me sipërfaqen në pëllëmbë të lëkurës, pas kryerjes së një pasim kullimit si garzë dhe gome turundas diplomuar. Ata të parandaluar fërkimit plagë edges nevojën për rrjedhje të mjaftueshme të qelb dhe Lavage e purulent zgavër gjatë dressings.

Paronychia, lëkurës dhe nënlëkurës kriminel trajtuar në një klinikë. Nëse konfirmohet diagnoza e pjezë, kockave dhe kyçeve panaritium trajtimin e nevojshëm në departamentin e infeksionit purulent kirurgjikale.

Fillimisht kryerjen përpunimin pjesshëm i qendrës purulent si panaritiums nënlëkurës. Në të ardhmen të kryejë trajtim individual.

Terapia me antibiotikë në vendosjen ambulator panarytsyya reduktuar të marrë droga të tilla si tsyprolet 500 mg 2 herë në ditë, 7 ditë ose Amoxiclav në 625 mg 3 herë në ditë për 7 ditë.

Panarytsyya Parandalimi.

Për të parandaluar panarytsyya zhvillimit në kohë është shumë e rëndësishme që duhet proces ka marrë një furçë plagë. Kur një furçë mikroskopike duhet të lani duart me sapun dhe ujë, hiqni trupave të huaj nga plaga (shkëputur, ashkël metalike, qelqi, etj), shtrydh një rënie të gjakut nga plaga, procesi i 3% solucion peroksid hidrogjeni, skajet e plagës diskreditimi zgjidhje alkoolike të jodit apo të gjelbër të shkëlqyer. Nënshkruajnë suva baktericid apo leckë steril.

Gjatë kryerjes manikyr dëme shmangur lëkurës para procedurës për procesin cuticle dhe lëkurën përreth me 70% alkool. Piskatore manikyr si dhe të jetë i zhytur në 70% etanol për 5-10 minuta. Kur lëkura është e dëmtuar ajo duhet të trajtohet me alkool etilik dhe për të shmangur ndotjen e tokës, ndërsa prerja e mishit dhe kështu me radhë.

Komplikimet panarytsyya.

Kur drejtimin panaritiums një inflamacion indeve hlubzhelezhaschye tranzicioni në zhvillimin e pandaktylitu. Latest vështirë për të trajtuar dhe shpesh çon në amputim e një gisht. Shko inflamacion purulent në gilcë dhe mungesa e trajtimit kirurgjik me kohë shkakton nekrozë të pjezë me humbjen e lëvizjeve aktive të gishtat e dorës. Për pjezë procesit purulent mill po përhapet me shpejtësi në zhvillimin e furçë furçë celuliti trajtimin që kërkon ndërhyrje të gjerë kirurgjikale.

Kriminel kyçeve shpesh çon në formimin e contractures dhe ngurtësi në të përbashkët prekur.

Kriminel Bone shpesh çon në kursin kronike gisht osteomielit korrente, i shoqëruar nga një humbje të pjesshme ose të plotë të mobilitetit.

Prandaj, kur vetë panaritiums të rrezikshme dhe mund të çojë në pasoja tragjike. Një rezultat pozitiv në këtë sëmundje është e mundur vetëm në një apel të hershme për ndihmë mjekësore. Kujdesuni për shëndetin tuaj. Është më mirë të mbivlerësohet simptomet tuaja, se sa më vonë të kërkojë ndihmë mjekësore.