Lythat gjenital


Lythat gjenital - një sëmundje virale që prek lëkurën dhe mukozës dhe është karakterizuar nga rritja e cherezmerno epiteliale. Kjo patologji mund të gjenden në literaturën nën sinonime të tilla si virusi lyth, theksoi lythat, lythat gjenitale.

Nuk janë lytha shpesh në një moshë të re, e cila është seksualisht aktive. Sëmundja është plohoizuchennym dhe leximin e autorëve të ndryshme, ju do të gjeni shumë kundërthënie kryesisht me qasjen dhe menaxhimit të pacientëve. Unë do të ju tregojnë për vëzhgimet e mia të praktikës.


Problemi është me të vërtetë serioze, duke folur për dhe vaksina të reja kundër virusit të sëmundjes. Ai vijon se një përqindje e madhe e mjekësisë botërore retsedyvov lythat, shfaqja e malignancies që janë të thirrur sipas agjentit. Por gjërat e para të parë.

Shkaqet Lythat poyavleniyaostrokonechnyh

Agjent shkaktar i lythat gjenitale është papillomavirus njeriut (HPV). Kjo ADN - virusi replikohet në berthamat e qelizave epiteliale (qelizat e lëkurës dhe mukozës). Aktualisht, rreth njëqind e njohur në llojin e vet, por janë përgjegjës për lythat gjenitale shpesh është 6 dhe 11 lloje. Këto lloje, siç është përshkruar nga autorët, nuk shkaktojnë kancer dhe kushte precancerous, por ajo "shkurtimet dy mënyra". Të gjitha viruset kanë tendencë për të shndrrohet dhe është e mundur që, kur ju lexoni artikullin tim, kjo do të jetë mjaft e ndryshme.

Pika e dytë: nuk ka asnjë garanci se trupi ka llojet e tjera të HPV, më të rrezikshme. Këto lloje si 16, 18, 31 dhe 33 janë shumë më pak të ngjarë të shkaktojë lythat gjenitale, por janë përgjegjës për kancerin dhe kushte precancerous.

Infeksioni ndodh me lythat seksuale ose kur kalon nëpër kanalin e lindjes. Hynin e lëkurës dhe mukozës, ajo është duke u zbatuar në qelizat gjithnjë e më shumë. Kontaktoni mënyrë (përmes veshjeve) kuptuar sa duhet dhe në qoftë se e gjeti, ajo është e rrallë, si agjent në mjedis është e paqëndrueshme.

Njeri i kërkuar me simptoma tashmë të zhvilluara. Shumë të gjatë mund virusi është në gjumë, nuk manifestohen, dhe për këtë arsye e inkubacionit (latent) Periudha zgjat nga disa javë deri në disa vjet, dhe nuk mund të deklarojë veten. Kjo kërkon "shkas"Se unë do të referohen dy fjalë: imunitet të ulët. Shumë shpesh ajo është - një sëmundje që infeksionet seksualisht të transmetueshme (IST), si në zonën gjenitale, ku lythat lokalizuara, një rënie në mbrojtjen e trupit. Dhe kështu, unë mendoj se një gabim për të trajtuar vetëm një lythat gjenitale ose HPV. Kur sistemi imun është në rregull, ai thjesht nuk shumohen virus, ai disi filloi të shkaktojë dëm për njerëzit.

Simptomet e lythat gjenitale

Klinika lythat gjenitale mund të ndodhë në skenarë të ndryshëm:

1) Ndoshta më e favorshme kur një person është në një virus dhe sëmundja nuk shfaqet. Kjo gjendje quhet topi. Nëse individit "operoj" imunitet normal, dhe ky kapacitet kompensues e organizmit, ajo mund në heshtje dhe nuk jetojnë me HPV pa e ditur në lidhje me të. Në të vërtetë, në trupin tonë përmban shumë viruse, dhe kjo është një gjë pozitive që ai "Nuk pushimi"Duke prodhuar antitrupa (substanca mbrojtëse) dhe në këtë mënyrë duke kontribuar në përgjigje normale imunitar.

2) Sëmundja zhvillohet kur një pikë të caktuar ka nxituar specifike. Lokalizimi më i shpeshtë i lythat gjenitale burra - fre e lafshë e penisit, penisi glans, scrotum. Femrat - Labia, klitoris, hapjes së uretrës, qafën e mitrës, vaginë. Në të dy nenet - bigëzim, hapjen e pasme, rektumit, orofaringut. Arsyeja pozastateviy lokalizimi mund të jetë seksi anal, oral.

Shumica lezione ndryshojnë në dukje: version klasik është një papulë (bespolostnoe arsimit, duke folur në lëkurë) në një bisht të hollë. Lythat madhësinë e një pinhead në madhësinë e një arre. Kur ata fillojnë të bashkojë, atëherë mendja e tij duke filluar të ngjajnë një lulelakër. Papules ngjyrë rozë, ngjyrë të kuqe apo normale të lëkurës.

Ankesat e kruarje, dhimbje zakonisht nuk është.

Fotot e lythat gjenitale

Lythat gjenital: 1. 2. uzhenschin anusit në meshkuj 3.na

Të njëjtat lythat gjenitale mund të kalojë të tyre, mund të mbetet e pandryshuar ose të rritet në madhësi.

Në HIV - sëmundje infektuar karakterizuar nga kursi malinje me shumë lezione, tendenca për të retsedyvov.

Në shtatzënë si rezultat i sistemit imunitar zgjeruar jo vetëm për veten e tyre, por edhe në trupin e një fëmije, lythat gjenitale shpesh fillojnë të kujtoj veten, kanë tendencë të rriten në madhësi, duke u paraqitur në vende të reja. Fëmija infeksioni kalon nëpër kanalin e lindjes.

Diagnoza e lythat gjenitale

Në shenja e parë e sëmundjes duhet të kërkojnë kujdes mjekësor, dermatolog, gjinekologu, urolog, kirurg, Ent - mjek (në gojë lokalizimin kondilomvo). Diagnoza Differintsialnoy është i gjerë me lythat Sifilizi, tumor qelizë squamous, kruarje limfaplaziey.

Kur ju vizitoni për herë të parë duhet të duket analizon të gjitha sëmundjeve ngjitëse seksuale me partnerin tuaj seksuale (duke përfshirë edhe gjakun për HIV). Sipas vëzhgimeve të mia, lythat gjenitale janë të kombinuara shpesh me infeksione të tilla, si trichomoniasis. Gratë kanë marrë Citologjia kolposkopinë qafës së mitrës kryer. Në burra, e njëjta metodë citologjik (copë e materialit për ekzaminim) uretroskopyya (me uretral lokalizimit saj mjet inspektimit). Papillomavirus DNKvirusa zbuluar nga PCR (reagimit polimeraza).

Trajtimi i lythat gjenitale

Shpesh shtrohet pyetja: "Mund izbyvaya e këtij virusi të fshehtë?" Ka mendime të ndryshme, por unë nuk mendoj. Një rënie numri i saj dhe të jetojnë në paqe - ajo është. Tani Pritjet e larta lidhur me vaksinimin. Në vaksinën Gardasil quajtur. Unë për shembull, në praktikën e tyre, jo vetëm në një nxitim për të hequr lythat. Zbulon shkakun (më së shpeshti përmes lokalizimin seksual SST) dhe pas trajtimit këto lezione të njëjta të fillojë të ulet në madhësi apo propodaet veten. Më vonë gjatë trajtimit ose pas nehopribehayu drejt largimit.

Heqja lythat me metoda të ndryshme dhe zgjedhja varet nga shuma e nxituar.

1) Metoda kimike - aplikimi i kimikateve të ndryshme (solkoderm, podofillotoksin, azotit të lëngshme). Të përshtatshme për shpërthimet e vogla. Shumë shpesh, gabimisht, metodë përdor një njeri të thjeshtë në vetëm rrugë. Por unë dua t'ju siguroj, kjo metodë gjithashtu është një art, dhe nëse mbetje të drogës pikoj, prisni dhëmbëza efekte bruto (p.sh. phimosis pjesshëm ose të plotë - paaftësia për të hapur penis glans në meshkuj).

2) Kirurgjisë - Lythat prerje përdorur një bisturi apo uretoroskopa uretrës shumë.
3) fizik - përdorimi i lazer, electrocautery (shkarkojë aktuale).

Dy metodat e fundit janë përdorur për skuqje pjesa më e madhe. Ne trajtimin e lythat gjenitale gjithmonë duhet të përdorim imunomodulatoreve (tsikloferon, neovyr, pirogenal).

Gjatë trajtimit duhet të shmangni seksin deri në shërimin e plotë plagë, dhe në qoftë se gjendet sëmundje ngjitëse seksuale - në kontroll të plotë.

Një nga metodat më të njohura popullore e duke u shpëtoj lythat gjenitale - një celandine trajtimit. Lëng i saj, nga rruga, shiten në farmaci, por mos harroni se kjo metodë kimike dhe kryhet për të shmangur komplikime, por mjeku. Efektive me ndonjë shpërthim të vogël.

Komplikimet e lythat gjenitale

Nëse duhet qasen çështjes së gjenital trajtimit lythat, sëmundja nuk lë pasoja.

Duke shpërfillur lythat gjenitale trajtim mund të acarohet, rrobat plagosën kur larje. Rastet e degjenerimit të kancerit. Ne duhet të kujtojmë se ajo është gjithmonë sinjal për personin që trupi nuk është në rregull.

Parandalimi i lythat gjenitale

Parandalimi është për të shmangur seks rastësor, përdorimin e kondomit, zgjidhjet kimike (miramistin, CHLORHEXIDINE), qirinj ("Heksykon") Pas tyre.

Sëmundjet veneriane Konsultimi:

Pyetje: 3 vite më parë kam vuajtur lythat gjenitale. A mund të në mënyrë të sigurtë zaberemenyt dhe do të lindë një fëmijë?
Përgjigje: Para se të krijoj plotësisht obstezhtesya për sëmundje ngjitëse seksuale.

Pyetje: A jam i infektuar lythat gjenitale në pishinë?
Përgjigje: Këto raste nuk janë përshkruar. Virusi nuk është i qëndrueshëm në mjedis.

Pyetje: Mendimi juaj për vaksinimit?
A: Droga (hardaksil) janë testuar në. Ju mund të besojnë se ata janë të sigurta. Por shkalla e efektivitetit mund të gjykohet nga proshestvye kohë.