SARS


ARI (infeksionet akute të rrugëve të frymëmarrjes virale, shpesh quajtura ARI - sëmundjet akute të rrugëve të frymëmarrjes) - një grup i sëmundjeve që janë të ngjashme me karakteristikat e tyre, karakterizuar nga lezione kryesisht respiratore. Zakonisht, në qoftë se ju nuk e kalojnë identifikojnë patogjen, ARI diagnostikuar sepse agjenti mund të jetë jo vetëm viruset. Mënyra kryesore e transmetimit-vozbuditelyaORVI - ajrore. Në prani të transmetimit të mundshëm patogjen bakteriale nëpërmjet objekteve të kontaminuara ose ushqim.


Shkaqet SARS

Besohet se më shumë se 90% e të gjitha "të ftohtë" të shkaktuara nga viruset. 10 Pjesa e mbetur janë në mikroorganizmave tjerë. Në epidemisë periudhë mund të jetë i sëmurë për 20%, ndërsa pandemia në 50% (çdo sekondë!).

Numri mbresëlënëse e llojeve të viruseve, patogjenët SARS - më shumë se dyqind! Në mesin e tyre të njohur për të gjithë gripit, shndrrohet dhe amaze dashnor i njerëzimit varietetet e tyre të reja (gripit të shpendëve, të gripit të derrit ...), dhe më pak të njohur parainfluenza, rynovyrusnaya, infeksion adenoviral. Pastaj më pak dhe më pak, të frymëmarrjes koronavirusna sincitial infeksion, bokaruvirusnaya, infeksion metapnevmovirusnaya, por ...

Burimi i infeksionit - një person i sëmurë, sidomos nëse ai person është në fazat e hershme të sëmundjes: ndjenja e gjendje e sëmurë dhe dobësi për momentin që njeriu e di veten të sëmurë, janë theksuar virus, ajo infekton vendbanimin tuaj - staf pune, të udhëtimit në transportin publik, familja . Mënyra kryesore e transmetimit ajror, grimcat e mukusit dhe pështymë lirua nga të folurit, kollitjes, teshtitjes.

Një mënyrë alternative e ushqimit, të lehtë - me duart e pista. Jo të gjithë njerëzit janë të ndjeshëm ndaj patogjene SARS, niveli i imunitetit natyror nuk mund të lejojë që virusi të depërtojnë dhe të zhvillojnë në trup, por stresi, të ushqyerit e dobët, sëmundjet kronike, hipotermi, kushtet e këqija mjedisore mund të zvogëlojë seriozisht mbrojtjet dhe virusi pastaj hyn në indet dhe ai kishte nevojë fillojnë të shumohen, njerëzit e sëmurë.

Simptomet e SARS

Kjo nuk do të kishte quajtur virus që shkaktoi ftohtë, çdo e drejtë (klasike) raste të sëmundjes mund të vërehen tipare të përbashkëta: një kombinim i të ashtuquajturës "zahalnoinfektsiynoho" sindromi (ethe, dhimbje të muskujve, dhimbje koke, dobësi, ethe, dobësi, nyjet limfatike fryrë në qafë, nën nofull, prapa veshëve, në anën e pasme) dhe shkatërrimi i traktit respirator. Ka edhe shenja të edemë e mukozës - i ashtuquajturi fytit, hundës dhe / ose shkarkimin e harlisur hundës, dhimbje fyti, dhimbje në sy, sytë e përlotur, kollë e cila mund të jetë pristupoobraznym thatë, leh; dhe mund të shoqërohet me gëlbazë (zakonisht të lehta).

Për shembull, për gripin, ndryshe nga infeksione të tjera respiratore fillimit të papritur të manifestimit të rënda të "zahalnoinfektsiynoho" sindromi vonesë dhe dëshmi e një infeksion të traktit të frymëmarrjes. Në frymëmarrjes infeksionet virale simptome të tjera të traktit respirator vijnë në radhë të parë, të tilla si parainfluenza - një pezmatim i fytit (inflamacion të laring), për infeksion adenovirus - faringjit (inflamacion fyt) dhe konjuktivit.

Ajo do të jetë mirë në qoftë se të gjitha sëmundjet rrjedhur "drejtë", siç përshkruhet në tekstet shkollore, atëherë personi i shkolluar do të dukej në internet, caktohet një trajtim dhe do të jenë të lumtur pa udhëtime në mjekët. Megjithatë, trupi i njeriut - një sistem aq kompleks, përgjigja e saj për një agjent të veçantë infektive pikërisht parashikojnë nuk mund edhe të lehta nga mjekësia. Për shkak të orhanizmaORVI mund të marrë shumë forma nga shuar, asimptomatik të shumë të rënda dhe absolutisht e pabesueshme format (atipike). Në rastet e fundit mjeku do të ndihmojë, natyrisht, është e nevojshme. Megjithatë, sëmundje të butë të rrugëve të frymëmarrjes mund të fshehin rrezik, kështu që një person me një të ftohtë mund të jetë një bartës i meningococcal - patogjen meningjit vështirë dhe sepsa. Çfarë mund të përfundojmë? Ndoshta kjo: vetë-diagnozën - mjekësi dashnor argëtuese dhe diagnoza e sëmundjes - një specialist serioze e punës. Nëse ilaçi është hobi juaj, atëherë një specialist i mjekësisë.

Pra, SARS. Me simptoma, përveç përgjithësi përshkruhet më sipër, në vijim duhet theksuar se dëshmojnë në komplikacione dhe duhet të bëjë personi i sëmurë të ndjehen shqetësimin dhe sidomos për të parë një specialist, nganjëherë një çështje urgjente.

Simptomet e SARS-it, trebuyuschieneotlozhnoy pomoschivracha:

-temperatura është mbi 40 gradë, ose pothuajse nuk e përgjegjshme për të marrë drogë antipiretik;
-dëmtim i ndërgjegjes (vetëdija hutuar, i dobët);
-dhimbje koke intensive me pamundësinë për të bëj qafën, duke e çuar mjekër në gjoks

- skuqje mbi trupin (yll, hemoragjia);
- dhimbje gjoksi kur të frymëmarrjes, gulçim ose nxjerr, ndjenja pak fryma, kollë me pështymë (ngjyrë rozë - më seriozisht);
- zgjati më shumë se pesë ditë ethe;
- ndodhja e sekrecioneve nga traktit respirator të gjelbër, ngjyrë kafe, të përziera me gjak të freskët;
- dhimbje gjoksi që nuk varet nga frymëmarrje, ënjtje.

Për më tepër, në qoftë se simptomyORVI konvencionale vazhdojnë në 7-10 ditë, ajo do të jetë gjithashtu një rast për të parë një specialist (shpesh ata bëhen mjeku Ent). Fëmijët kanë nevojë për vëmendje të veçantë në qoftë se SARS është e komplikuar utyazhelenyem simptome të dukshme ose shfaqjen e simptomave të çdo organeve dhe sistemeve të tjera - te mjeku menjëherë!

Diagnostifikimi SARS

Diagnostifikimi SARS nuk paraqet shumë vështirësi në rast të vonesës së sëmundjes. Për të shmangur komplikimet e mundshme të administruar gjoks x-ray, gjakun e përgjithshme dhe testet e urinës në qoftë se ka një shkak të dyshuar bakterial i sëmundjes - mund të bëhet mbjellja për të përcaktuar patogjen (bakteret). Studimet imunologjike për të përcaktuar llojin e virusit që e ka shkaktuar sëmundjen, kanë vlerë praktike vetëm në format e rënda të sëmundjes, vështirësi serioze në diagnozën (dhe për këtë arsye trajtimi), në raste të tjera, vlera e vetme shkencore. Ftohtë virale të ngatërrohet me fazën fillestare të Haemophilus influenzae (mund të ngatërrojë edhe mjekun sepse simptomat janë identike) dhe sëmundje të tjera, kështu që një rritje në simptome apo bashkimin simptome të reja, më të rënda, i kushtoj vëmendje për këtë mjeku.

Trajtimi i SARS

Shaka e vjetër për të ftohtë, duke u trajtuar për shtatë ditë ose ajo shkon për një javë, jo mjaft saktësi reflekton thelbin e trajtimit të SARS. Jo aq e rëndësishme, sa kohë do të kalojë infeksionin viral frymëmarrjes, e cila është humbje më të rëndësishme (ose përfitimet) do të luftojnë me trupin e njeriut. Pra trajtojnë SARS nuk duhet lënë të gjithë "gravitetin" e.

Dhe me SARS si trajtimin e ndonjë sëmundje, ju duhet:

1.Vozdeystvovat shkakun e SARS-it, i projektuar për këtë drogë specifike antivirale, droga që përmbajnë proteina imune (interferon njerëzore), droga që stimulojnë prodhimin e tyre e trupit të interferonit.

Antiviralë të veçanta (Remantadin, zanamivirit) të fillojnë të veprojnë pothuajse menjëherë pas administratës (gëlltitje, aplikimi i ointments), por kanë një pengesë të rëndësishme - ato janë gamë mjaft të ngushtë të veprimeve, dmth nëse infeksioni nuk është për shkak të llojit të virusit, i cili pritet në emërimin e trajtimit, efekti i këtyre barnave nuk është.

Një spektër i gjerë i aktivitetit me drogë interferon (hrypferon, viferon), ata gjithashtu fillojnë të veprojnë pothuajse menjëherë pas futjes, me forma për çdo shije, nga pika të injeksione dhe supozitorëve rektale. Mangësi të rëndësishme në këtë grup, në përgjithësi, nuk ka, por sepse interferon nuk është "e tij", trupi herët a vonë ajo do të bllokojë veprimin e saj, për të prodhuar antitrupa.

Së fundi, medikamente stimulues prodhimi vet e interferonit (Amixin, tsikloferon, derynat). Custom interferon - opsioni më të përballueshme në mbrojtje antivirale, por nuk e di se çfarë efekti këto barna zhvillohet menjëherë, por disa (4-8) orë. Kombinon pronat antivirale dhe gjithashtu stimulon prodhimin e interferonit popullore drogës "Arbidol".

2.Vozdeystvovat për simptomat e SARS-it: ajo ofron industrinë farmaceutike një shumë prej barnave të kombinuara me antipiretik, anti-inflamator, vasoconstrictor dhe efekt tonik (antyhryppyn, Coldrex etj). Aplikimi një kurë të tillë SARS, vini re se jo të gjithë komponentët e tyre mund të jetë e nevojshme për ju. Për shembull, nuk është e rekomanduar për të ulët (dybek) temperatura nën 38 gradë, sepse ethe - një mekanizëm që ndihmon për të përmirësuar vetitë mbrojtëse të trupit dhe zvogëlon aktivitetin e replikimit të virusit. Një komponent tjetër - vasoconstrictor (fenilefrine), ka vlerë të diskutueshme si input vlefshme përgjatë rrugës, duke shkaktuar vasoconstriction traktin gastrointestinal më shpejt se rrugët e frymëmarrjes përflakur.

Përgatitjet për trajtimin simptomatike e SARS-it veçmas analgjezik (paracetamol), një agjent antihistamine (suprastin, Claritin), hundë pika dhe vitaminë C, jo vetëm që janë 2-3 herë më të lirë, por gjithashtu të sigurojë më fleksibël në krahasim me qese ngjyra, qasja Simptome të tërheqjes e ftohjet.

Jetese 3.Vesti, dietë, duke kontribuar shërim më të shpejtë: duhet pushim fizik (krevat ose mënyrën napivpostilnyy), ushqimi duhet të jetë lehtësisht të tretshëm, me vitamina të mjaftueshme, pavarësisht nga mungesa e oreksit, hani, megjithatë, është e nevojshme, përndryshe trupi nuk do të jetë e nevojshme "ndërtesë" Elementet për rimëkëmbjen e saj. Dhoma duhet të jetë transmetuar rregullisht (sigurisht, në mungesë të pacientit).

Komponent i domosdoshëm në dietë e SARS - lëngshme (që përmban alkool përjashtuar). Ajo duhet të jetë një shumë, deri në 2-3 litra në ditë, për shkak të lëngjeve të tepërta do të excreted produkt i viruseve - toksina që shkaktojnë simptome më të pakëndshme të SARS-it. Lloji i lëngët është përcaktuar shijen e njeriut: ajo mund të jetë ujë të zakonshëm dhe çaj me limon dhe lëng boronicë, dhe TEAS bimor (të egra u rrit, bar).

Përgatitjet për lecheniyaORVI

  • Droga josteroidale anti-inflamatore, acetaminofen, ibuprofen, DIKLOFENAK. Këto barna kanë anti-inflamator, ul temperaturën e trupit, uljen e dhimbjes. Përdorimi i mundshëm i këtyre barnave në pluhur medicinale shkruani Coldrex, Tera - gripit dhe të tjerët. Mbani në mend se uljen e temperaturës poshtë 38ºS nuk është e nevojshme, pasi në këtë temperaturë trupi janë aktivizuar në mekanizmat mbrojtës të trupit kundër infeksionit. Përjashtimet janë pacientë të prirur për konfiskimet, dhe fëmijët e vegjël.
  • Antihistamines - një ilaçe që përdoren për të trajtuar alergji. Ato kanë efekt të fuqishëm anti-inflamator, kështu reduktimin gjitha shenjat e inflamacionit, kongjestion i hundës, edemë mukoze. Përgatitjet gjeneratës së parë të këtij grupi - diphenhydramine, suprastin, tavegil - kanë efekte anësore që shkaktojnë marramendje. Përgatitjet brezit të dytë - loratadine (Claritin), fenystyl, sempreks, zyrtek - ky efekt nuk është.
  • Pika për hundë. Pika vasoconstrictor hundë të reduktuar ënjtje, lehtësimin e mbingarkesës. Megjithatë, kjo nuk është aq e sigurt një droge sa mund të duket. Nga njëra anë, gjatë SARS duhet të zbatohet pika për të reduktuar ënjtje dhe për të përmirësuar rrjedhjen e lëngjeve nga sinuseve për të parandaluar zhvillimin e sinusit. Megjithatë, përdorimi i shpeshtë dhe i zgjatur i vasoconstrictor bie rrezikshëm në zhvillimin e rinitit kronike. Plotësim i shfrenuar shkakton trashje të konsiderueshme të mukozën e hundës, duke çuar në varësinë në pika, dhe pastaj të ngjeshur të përhershëm. Trajtimi i këtij komplikacion - vetëm kirurgjikale. Prandaj, ne duhet të përmbahen në mënyrë rigoroze për përdorimin e pikave, ose jo më shumë se 5-7 ditë, jo më shumë se 2-3 herë në ditë.
  • Përgatitjet otboli fyt. Mënyra më efektive (kjo është e njëjtë padashur nga shumë) - një zgjidhje gargarë dezinfektues. Ju mund të përdorni infuzion të urtë, kamomil, dhe zgjidhjet e gatshme, të tilla si furatsillina. Shpëlaj duhet të jenë të shpeshta - çdo 2 orë. Përveç kësaj, ju mund të përdorni sprays dezinfektues: heksoral, Bioparox dhe të tjerët.
  • Përgatitjet Ftohtë. Qëllimi i trajtimit të kollë - Nuk rënë pështymë viskozitetit, të lëngshme dhe të bëjë më të lehtë për të nxjerr me kollë. Për këtë regjim të rëndësishëm të pijshëm - pijshëm të ngrohtë thins mukusit. Kur vështirësitë me otkashlyvanyem mund të marrë drogë expectorant si ACC, mukaltyn, bronholytyn dhe të tjerët. Mos vet (pa u konsultuar me një mjek) për të marrë drogë që shtypin refleksin kollë - kjo mund të jetë e rrezikshme.

Antibiotikët nuk shërojnë SARS! Antibiotikët janë absolutisht të pafuqishëm për viruset, ato janë përdorur vetëm në rast të komplikimeve bakteriale. Prandaj, ju nuk duhet të përdorin antibiotikët pa recetë. Kjo është e rrezikshme për përgatitjet organizëm. Përveç kësaj, antibiotikët pakontrolluar çon në forma rezistente e këtyre baktereve.

Mjetet juridike popullore për trajtimin e SARS

A bit e trajtimeve popullore SARS. Metodat tradicionale të vërtetë - një burim i urtësisë, krijuar nga shumë breza, por gjithnjë e më shumë nga mjekësia popullore fruta lëshuar imagjinatën papërmbajtshëm i disa charlatans. Po, disa "njerëz" të ofrojë për të trajtuar SARS akull derdhje, laxatives, enemas, uria, naftës esencë. Dyshimi duhet të shkaktojë recetave që përmbajnë shumë komponente (për gjysmë manual të mirë të bimëve medicinale). A nuk merrni procedurat e përfshira nxehtit ekstrem (banja, sauna, përfundon). Në përzjerë mjetet e njerëzve të SARS-it apo një të ftohtë nuk duhet të jetë një komponent i bimëve kimike dhe helmuese, madje edhe në doza të vogla.

Metoda e saktë e popullarizuar duhet të jetë i thjeshtë, i qartë dhe i lehtë për t'u përdorur. Kjo zakonisht përdorin concoctions e manave, të cilat përmbajnë shumë vitamina (të tilla si trëndafili, boronicë), infusions e bimëve që ndihmojnë ta redukuar inflamimin dhe toksiciteti (bli, kamomil, bearberry, Kastrati). Në një mjet për mbytje mund të përdoret gjithashtu eukalipt, pishë, që përmban qepë të paqëndrueshme dhe hudhër.

Nëse SARS nuk është e dëshirueshme tinktura me gojë - produktet medicinale të përgatitur në alkool.

Komplikimet e SARS

Përkundër përpjekjeve nga trajtimin e SARS-it mund të jetë i komplikuar. Ndërlikimet më të zakonshme janë pneumoni, bronkit, proceset purulent në sinuseve, otitis media. Ndoshta humbja e muskulit të zemrës (miokardit), truri (Meningoencefaliti). Në qoftë se një person ka një sëmundje kronike, në sfondin e SARS-it që mund të shkallëzohet. Komplikimet e SARS-it mund të çojë në vdekjen e pacientit.

Komplikimet e SARS-it nga frymëmarrjes dhe të veshit

  1. Sinusit akut. Gjatë organizmit SARS është dobësuar dhe më të ndjeshëm ndaj llojeve të tjera të infeksioneve, duke përfshirë bakteriale. Një komplikim i shpeshtë është sinusit bakterial - pezmatimi i sinuseve, dmth sinusit, sinusit, sfenoyidyt. Dyshojnë se gjatë zhvillimit SARS komplikuar e sinusit, ju mund të nëse simptomet vazhdojnë për 7-10 ditë: është kongjestion i hundës, shurdhim në kokë, dhimbje koke, ethe. Sinusit akut nuk trajtohet lehtë bëhet sëmundje kronike, e cila është trajtuar shumë më e vështirë. Ju duhet të kuptojnë se një diagnozë e sinusit akut, shumë më pak të përshkruajnë trajtim të vetëm mund të mjek.
  2. Otitis akute. Komplikime të tilla të pakëndshme të ftohjet, pezmatimi i veshit të mesëm është i njohur për shumë njerëz. Kalo dhe është e vështirë të mos njoftimit. Megjithatë, media akute otitis është shumë e rëndësishme për të filluar me kohë dhe të konsultohet një takim mjek për trajtim adekuat. Infeksioni në veshin e mesëm është i mbushur me komplikacione të rënda.
  3. Bronkit akut. Infeksion bakterial mund të ndikojë edhe në bronke. Bronkit akut është manifestuar nga një kollë, shpesh me degë pështymë verdhë apo të gjelbër tsveta.Neobhodimo vuri në dukje se njerëzit që vuajnë nga sëmundjet kronike e traktin e sipërm respirator (bronkit kronik, sinusit) janë të prirur për acarimin e këtyre sëmundjeve gjatë dhe pas SARS.
  4. Pneumonia (ose pneumoni). Ndoshta një nga komplikimet më të rënda të SARS. Diagnoza bazohet në një studim të plotë, por nëse përmirësimi ftohtë të përbashkët nuk është vërejtur brenda 7-10 ditësh, ka një temperaturë të lartë, kollë duhet menjëherë të konsultoheni me një mjek.

Parandalimi SARS

Parandalimi i SARS përfshin:

1.Immunizatsiyu: Vaksina kundër infeksionit viral mbart shumë më mirë se sa dëm të dyshuar dhe të bëra në kohë kursen, përveç sëmundjes, nga format e saj të rënda - saktësisht.
2.Himioprofilaktiku: marrjen e barnave antivirale dhe immunostimulants në doza profilaktike. Ose e konsiderojnë vitamynoprofilaktyka - duke marrë vitamina për normalizimin e jetës (p.sh., kundër faktorëve të dëmshme mjedisore).
3.Vedenie mënyrë jetese të shëndetshme: ndërprerjen e duhanit, të ushqyerit dhe gjumi, stërvitje, kalitje.

Kontakt 4. Kufizimi me njerëz të sëmurë tashmë.

Shpesh ka pyetje mbi temën e SARS-it apo të ftohtë:

Unë mendoj se jam i sëmurë. A është e përshtatshme, si parandalimin e vodka piper dhe dush ruse?
A: Jo. Alkooli jep një efekt të dëmshëm në faring mukoze (dhe madje edhe laring dhe hundë), Piper forcojnë qarkullimin e gjakut, përshpejtimin dhe barrës së sëmundjes. Çështja e dush ruse zgjidhet individualisht, shumica e njerëzve procedurat termike rekomanduara në periudhën e rimëkëmbjes.

Unë proholov. Çfarë është antibiotik më e mirë për të pirë?

Përgjigjja: Asnjë. Shumica e "ftohtë" është vetëm SARS. Antibiotikët trajtuar ndërlikimet SARS përfshijnë infeksion bakterial.

Çfarë më mirë të marrë një multivitamin për parandalimin e SARS-it: I dashur (emri) ose shumë të shtrenjta (emrin)?
Përgjigje: Për të parandaluar SARS është më e mirë për të pranuar mono - (të vetëm) ose olihovitaminy (me një depo të vogël). Multivitamina mirë zëvendësojë ushqim të mirë.

Pas shërimit, ose ju merrni të njëjtin infeksion viral përsëri?
A: Në përgjithësi, nuk ka. Pas daljes sëmundje në njerëzit imunitetit, edhe pse vetëm për llojin e virusit që ka shkaktuar sëmundjen.

Mjeku tha se kam pasur grip, dhe kartë mjekësore të regjistruara "SARS". Ai mashtruar mua apo gënjeshtër në një karte të shkruar posaçërisht?
Përgjigje: Diagnoza e "gripit" mjek sugjeruar në bazë të simptomave tipike, por në mënyrë për të regjistruar diagnozën në kartë duhet të verifikojë studimet imunologjike që çdo pacient me një sjellje të papërshtatshme infeksion viral. Pra, mjeku erdhi lehtë - shkruan "SARS", për shkak se gripi është i përfshirë në këtë grup.

Vrachposovetovala këtu është një ilaç homeopatik. Kjo është e sigurt dhe të thonë shumë efikase. A është e mundur për të zëvendësuar ato trajtimin tuaj?

Drejta e pacientit tuaj për të refuzuar trajtimin e përcaktuar: a. Por unë, si mjeku juaj pyetje efektin terapeutik të mjeteve juridike homeopatik. Efekti më shumë ose më pak të parashikueshme mund të pritet vetëm me mjete tradicionale.

Çka e shkakton SARS shpeshta në fëmijët?
Kjo është kryesisht viruset e njëjtë. Newborn merr imunitet të përkohshëm të virusit respirator nga nëna në 6 muaj, por imunitetit jetës dobësuar, ndërsa sistemi imunitar vetë e fëmijës nuk është formuar plotësisht. Në këtë kohë fëmija është më i ndjeshëm ndaj fëmijëve të vegjël ftohjet zabolevaniyam.U nuk ka aftësi për higjienën personale të tilla si larja e duarve, mbrojtur gojën me teshtitjes dhe kollitjes. Përveç kësaj, fëmijët shpesh prek duart e tij për hundën e tij, sy dhe gojë. Sistemi i kullimit për të hequr sekrecionet nga veshët dhe sinuseve në fëmijë nuk është i zhvilluar sa duhet, duke kontribuar në zhvillimin e komplikimeve bakteriale e ftohjet (sinusit, otitis). Përveç kësaj, trakea dhe fëmija bronke diametër dukshëm më i vogël se sa të rriturit, sepse fëmijët kanë një tendencë për pengim (bllokim) te rrugeve te frymemarrjes sekretimit të bollshme e mukusit ose ënjtje.

Parandalimi Sezonale ymmunokorrehyruyuschaya e gripit dhe infeksioneve respiratore akute virale në të rriturit

Duke përdorur përgatitjet vitaminë "Heksavyt", "Revyt", "Dekamevyt" dhe "Undevit" në doza të moshës 2-3 herë në ditë, pas ngrënies 20-30 ditë.
Dibazol - 0.02 g në ditë për 10 ditë në periudhat paraprake rritjen e SARS në shtator -i turne; Nëntor - II rrumbullakët; Shkurt - III turne.
Siberian xhensen Ekstrakt si një kurs 25-30 ditore prej 20-30 pika të marrin 2-3 herë në ditë.
Tretësirë ​​xhensen emëruar brenda para ngrënies për 15-25 pika 3 herë në ditë.

Schisandra tretësirë ​​- 20-25 pika 3 herë në ditë para ushqimit. Kursi - 25-30 ditë.
Complete, të pasura me vitamina dhe ushqim proteina.
Procedura e sezonit. Edukimi fizik, sport.

Seroprofilaksën emergjente e gripit dhe infeksionet respiratore akute virale në të rriturit

Më të arritshme dhe efektive parandalimi emergjente gjatë epidemive të gripit në të rriturit është Remantadin. Drogës fillon kur rastet e para të gripit në familje (parandalimin vnutriochahovoe) ose grup (parandalimin extrafocal). Në rastin e parë Remantadin 1-2 tableta marrë të gjitha anëtarët e familjes të rritur (përfshirë contraindications) për 2-7 ditë, me parandalimin extrafocal - për 20 ditë.

Arbidol përshkruara në kontakt me pacientët e gripit në 0,2 gram në ditë para ushqimit për 10-14 ditë, gjatë rritjes sezonale në rastet e SARS dhe epidemisë së gripit - 0,1 gram në ditë çdo 3-4 ditë për 3 javë .
Ju nuk duhet të caktojë pacientët me sëmundje shoqëruese e sistemit kardiovaskular, mëlçinë dhe veshkat.
Oxolinic vaj 0.25% për përdorim intranasal është caktuar gjatë epidemisë së gripit.
Amixin - si interferon caktuar inducer për 0,125mh kursin javor në 4-6 javë.

Zinkut mund të ndihmojë me ftohjet

Pranuar brenda 24 orëve nga fillimi i simptomave, zinkut zvogëlon kohëzgjatjen dhe ashpërsia e ftohtë të përbashkët në njerëz të shëndetshëm, në bazë të një rishikimi sistematik Kokreynovskoho, raportohet internet «Cochrane Database e Shqyrtime sistematike» në 16 shkurt 2011.

"Ky studim konfirmon dëshmi për zink si një mjet për të trajtuar ftohjet," - tha autori kryesor Dr. Mina Singh (Meenu Singh) (Post Instituti i diplomuar i Arsimit Mjekësor dhe Kërkimit në Chandigarh) në një deklaratë për shtyp. "Megjithatë, për momentin, ajo është ende e vështirë për të dhënë rekomandime të përgjithshme për shkak se ne kemi njohuri jo të mjaftueshme në lidhje me dozë optimale të formularit të drogës apo kohëzgjatjen e trajtimit."

Për të vlerësuar efektin e zinkut në simptome të ftohtë, autorët përdorur Qendrore (2010, Numri 2, i specializuar Regjistrohu infeksioneve respiratore akute Grupit), MEDLINE (1966 në javën e 3 maj, 2010) dhe EMBASE (1974 deri në qershor 2010). Kriteret e përfshirjes u randomized, dy të verbër, studime placebo të kontrolluara që zinkut është përdorur për 5 ose më shumë ditë me radhë, për të trajtuar ftohjet, ose më shumë në parandalimin.

Kërko identifikuar 13 studime terapeutike që kanë regjistruar një total prej 966 pjesëmarrësve, dhe dy studime parandaluese kanë regjistruar një total prej 394 pjesëmarrësve që u takua kriteret e përzgjedhjes. Potreplenie zink u shoqërua me një reduktim të ndjeshëm në kohëzgjatjen e simptomave të ftohtë (dallimi mesatar i standardizuar -0,97), si dhe nga shkalla (SMD -0,39).

Përqindja e pjesëmarrësve të cilët kishin simptoma pas 7 ditësh të trajtimit ishte më i ulët në grupin e zinkut kundrejt grupin e kontrollit (raport shanset 0.45).

Megjithatë, efektet anësore negative kudo ishin më të larta në grupin e zinkut (ratio shanset 1,59), të tilla si çrregullim shije (raport shanset 2,64) dhe të përzier (raport shanset 2.15).

"Rishikimi ynë ekzaminuar vetëm plotësim të zinkut në njerëz të shëndetshëm," - tha Dr Singh. "Por kjo do të jetë interesante të dini nëse zinkut mund të ndihmojë asthmatics, simptomat e astmës të cilëve priren të përkeqësohet me një të ftohtë."