Sëmundje Opisthorchiasis Vinogradov


Opisthorchiasis - biohelmintozy natyrore fokale shkaktuar dvuustkoy helmyntom cat (ose quajtur edhe dvuustka siberian). Sëmundja karakterizohet kryesisht përfshin mëlçisë, fshikëz fshikëz e tëmthit dhe pankreasit zhelezy.Opistorhozyavlyaetsya një nga sëmundjet më të zakonshme parazitare në Rusi. Opisthorchiasis u zbulua së pari në Siberi (1884-1891), profesor i K.N.Vinohradovym parë në macet dhe më vonë të njerëzve - ese historike dhe të shpjegojë të emrit parëndësishëm agjent shkaktar.


Cat dvuustka patogjen opisthorchiasis

Arsyet opisthorchiasis

Patogjen opistorhiza një lloj krimba banesë në klasë sosalschykov (trematodes). Forma nematod fletë (5-13 X 1-3 mm). Çdo individë të pjekur përmban rreth 1,000 vezë. Vezë janë të vogla, të zbehtë të verdhë, me një fryrje të lehtë në të dy polet. Ata janë marrë në mjedis është ruajtur në tokë për 10 ditë në ujë - deri në një vit, dhe në qoftë se ata kishin kohë që të gëlltiste peshk - në neydvuustki jetojnë 2.5 vjet. Për një person një rrezik i kontaminuar butak dhe peshku, duke pasur parasysh se ata janë nikoqir të ndërmjetme. Kur hahet kontaminuar njeri peshku, ai bëhet pronar fundit.

Shkaqet e infeksionit:

1. Ushqimi slaboprovyalennuyu, i kripur apo podverhshuyusya trajtim të pamjaftueshëm të ngrohjes, si peshku i ujërave të ëmbla të papërpunuara lumi (strohanyna).
2. Burimi - një person i sëmurë ose automjet, të tilla si çdo mishngrënës - macet, dhelprat, qentë dhe dhelprat. Dhe peshku.
3. Rreziku i infeksionit rritet kur të lëshuar në vatrave natyrore endemik (Irtysh, OB, Kama, Vollga, Don, Siberia Perëndimore, Kazakistan)

Simptomat opisthorchiasis

Që të hyjnë në trupin e njeriut dhe shtrirjen e rreziqeve aktivizimit fillon Periudha e inkubacionit - mungesën e simptomave, e cila zgjat nga 2 në 4 javë pas infeksionit. Kjo periudhë është për shkak të migrimit të larvat zorrëve pozheludochnoy traktudo zorrë e vogël dhe të pjekurisë graduale, e ndjekur nga hedhjen vezë.

Herët apo akute opisthorchiasis fazazgjat 3-5 muaj pas infeksionit - Kjo fazë karakterizohet nga simptoma të reaksioneve toksike dhe alergjike të shkaktuara nga produktet dhe jeta larvave të kalbjes, dhe karakterizohet nga allerhoza akute manifestimit (rritet në temperaturë, mjeshtër / muskujve dhe dhimbje të përbashkët, skuqje të lëkurës itchy, bronkit astmatik, gunga).

Si migrimit larvat dhe akumulimi i produkteve toksike, ka morfologjike dhe funksionale dëmtim kryesisht ndikon në organet target (mëlçisë, duodenum, bile kanal, pankreasi), në fazat fillestare do të rritet pėrshkueshmėrisė enëve të gjakut, edemë perivascular (dmth rreth enëve të gjakut ), pëlhura kequshqyerja - e gjithë kjo krijon kushtet për fazën e ardhshme të çrregullimeve funksionale të organeve të prekura.

Vonë (kronike) faza - Me rritjen e ënjtje dhe bllokimit mekanike e kanalet veshkave dhe mëlçisë trupat e krimba do proyavlyatsyasimptomy pancreatitis, dështimin e mëlçisë dhe mosfunksionim e traktit gastrointestinal:

• Pankratov:
- Natyra zoster dhimbje radiating në gjysmën e majtë të gjoksit apo supe,
- rritjen e madhësisë së pankreasit,
- Simptomet e hyperglycemia (etje, përgjumje, dhimbje koke, urinim i shpeshtë, etj).

• Dështimi Mëlçia (sistemi hepatobiliarony humbja):

- ndjenja hidhërime dhe plotësi në rajon epigastrike,
- humbja e oreksit, të përzier dhe të vjella,
- dhimbje në kuadratin e djathtë e sipërme të intensitet të ndryshme,
- simptomë pozitiv George-Musso (dhimbje kur të shtypni në bazë të së drejtës së muskujve gjoksit-heqësit flet për humbjen e kanalet biliare)
- ikterichnost (verdhëz) të lëkurës dhe sclera,
- drejtë dhimbje e sipërme kitara në prekje në pozitën e lirë (si nga rritja e mëlçisë, dhe për shkak të dyskinesia biliar)
-Simptomet e dyskinesia biliar (shije të hidhur në gojë, belching, dhimbje në kuadratin e sipërm të djathtë pas ngrënies).

• mosfunksionim i traktit gastrointestinal;
Nuk janë një pasojë e mungesës enzimë për shkak të një bllokim kanalet nxjerrës të pankreasit dhe mëlçisë dhe përfshin problemet e mëposhtme:
- Shkelja e sekretore dhe motorike funksionet e stomakut, duodenum; Kjo është manifestuar nga alternuara diarre dhe kapsllëk, stol mund të zbulojë një streaks personi fije pamenduar dietetike.
- Dhimbja e intensitetit të ndryshme jo, lidhur me konsum të ushqimit, dhe nauze dhe vjellje jo e lidhur me dhimbje.

Diagnoza opisthorchiasis

1. Metoda themelore - mikroskopike. Me të është e mundur për të zbuluar krimbat në feces dhe përmbajtjen duodenale.

2. Metoda të tjera të provimit: cholecystography, me ultratinguj, fibrohastoskopiya, radiografi stomak (për të përcaktuar ngrohtë peptike). Duke përdorur këto metoda të përcaktuar shkallën e dëmtimit të organeve të synuar dhe statusi i kompensimit të tyre, duke marrë parasysh fazat e hershme dhe ende nuk mund të zbulojë ndryshime anatomike, por që në fazat e mëvonshme dhe cysts shfaqin të dy kanalet biliare, dhe në mëlçi më apo pankreasit dhe për të ndryshuar tonin e fshikëz fshikëz e tëmthit, pankreasit.

3. Testet laboratorike:

- Gjakut komplet (↑ E - eosinophilia, anemi)
- Dëmtim hepatike: ↑ fraksionet direkte bilirubin + ↑ α dhe Y globulin + Mostrat e sedimenteve Ndryshimi (mostrat sulemovoy dhe tymolovoy) + ↑ DPM (phosphatase alkaline) - të gjitha këto ndryshime do të flasim për dekompensimi mëlçisë.
- Enzimatik pamjaftueshmëri pankreatik: agjërimi hyperglycemia (mbi 6,8mmol / L) + kurbë në ngarkesë + ↑ përmbajtjen e sheqerit e amylase në gjak dhe urinë + ↑ lipase dhe trypsin.

Trajtimi opisthorchiasis

1. jospecifik trajtimit: antispasmodics, bile, antihistamines, tabela (dietë) №5

2. specifike:.. Hloksyl (shkalla e përgjithshme e 300 mg / kg për 5 ditë ≈60mh / kg / ditë Në fund të 2 javë simptomat dehje mund të përkeqësohet për shkak të vdekjes masive e krimba, kështu që ju duhet trajtim simptomatik drogës nuk mund në shtatzëni, zemrës dhe mëlçisë dështim , rrezikohet nga sëmundje të tjera, jo opisthorchiasis). Praziquantel është 50-75 mg / kg / ditë në 3 doza të ndara gjatë ditës - një ditë e trajtimit.

Features ushqim gjatë trajtimit:

dietë №5 përfundon parimet e mëposhtme. Pjesshëm të hahet ushqim të vogla gjashtë herë në ditë. Ju mund të përdorni lloje të ulët-yndyrë e peshkut dhe mish të zier pa shtuar nxehtë / e papjekur dhe të tjera erëza të mprehta. Fruta zier, pelte. Supave supë perimesh. Produktet e qumështit në sasi të kufizuar. Drithëra freskët dhe poluvyazkie, makarona. Sheqeri, mjaltë, reçel.

Forbidden: yndyror, i kripur, aromë, alkooli, produktet e freskëta buke.

Komplikimet opisthorchiasis

Mëlçia: shkelja e pigment, yndyra dhe metabolizmin e proteinave, thithjen shkelje të vitaminave, sidomos yndyrë-shpjegueshëm. Krijimi i faktorëve të kancerit të formimit kist mëlçisë në fshikëz fshikëz e tëmthit, e cila mund të çojë në fund biliare peritonit ndjekur, pa emergjente përfshin vdekjen.

Në pjesën e pankreasit: zhvillimin e diabetit të tipit 2 me pasojat e saj.

Nga stomaku dhe zorrët, gastrit dhe gastroduodenitis me rrezikun e ulcerat.

Opisthorchiasis Parandalimi

Puna sanitare dhe arsimore, trajtimi i kujdesshëm i peshkut. Cook peshku dhe skuq copa të vogla kanë nevojë për të paktën 20 minuta, piqem 60 minuta v'yalyty 3 javë mëparshme ambasadorësh tre-ditore.