Urogjenital Mycoplasmosis


Urogjenital mycoplasmosis - një sëmundje e traktit urinar shkaktuar nga patogjene nga familja Mycoplasmataceae. Kjo familje është i ndarë në gjini Mycoplasma (Mycoplasma) dhe Ureaplasma (Ureaplasma). Kjo ureaplasmosis - është e njëjtë micoplasmosis rrjedh me të njëjtën pamje klinike trajtohet në të njëjtën mënyrë, por ndryshon nga llojet e tjera të mykoplazmat në se ajo siguron një enzimë që prishet urinës. Mycoplasma - mikroorganizmave pak i studiuar si lexim artikuj rreth sëmundjes, autorë të ndryshëm e interpretojnë informacione të ndryshme. Unë të përpiqet për të shpjeguar për ju vizionin e tij, për përvojën e tij mjekësore.


Mycoplasma - arsyeja mycoplasmosis

Këto patogjene janë të ndërmjetme mes mikrobeve dhe viruseve që kanë karakteristikat e të dyja. Në natyrë ka shumë Mycoplasma që shkaktojnë sëmundje të ndryshme, parazitët por vetëm në urogjenital hominis Mycoplasma traktit (Mycoplasma njerëzore), Mycoplasma genitalium (Mycoplasma henytalnaya) dhe ureaplasma urealyticum (Ureaplasma që prishet urinës).

Mycoplasma (Mycoplasma) nën mikroskop

Simptomat mycoplasmosis

Urogjenital mycoplasmosis - një infeksion i fshehur. Në monovide është asimptomatike. Nëse vëreni veten në disa ankesave, të tilla si: përzgjedhja, dhimbje gjatë urinimit, kruarje në uretrës, një infeksioni nuk është i kufizuar, dhe kanë nevojë për mycoplasmosis të shqyrtohet dhe infeksionet e tjera të traktit urinar. Kur shqyrtim banal apo vetëm një njeri i thjeshtë në rrugë nuk e vënë një diagnozë "micoplasmosis"Por edhe mjeku. Për këtë teste të veçanta janë marrë, të cilat unë do të diskutojë më poshtë. Mos harroni që do të shfaqen për sëmundje, sëmundjet seksualisht të transmetueshme, madje edhe në prosperitet të plotë.

Komplikimet mycoplasmosis

Disa mjekët kur ka vetëm një ose Mycoplasma ureaplasma trajtim jo obligim, ndërsa të tjerët të emërojë (siç thashë, kjo është një sëmundje e diskutueshme). Si duhet të veprojë në këtë rast? Unë besoj se

1) duhet të shqyrtojë me kujdes jo vetëm veten, por edhe partnerin e tij seksuale për pjesën tjetër të Infeksionet urogjenitale.
2) të trajtuar dhe ende kanë nevojë, veçanërisht micoplasmosis lechetsya mirë.

Pse duhet të trajtohen: me mykoplazmat në trupin tim, të lehta "shkoj" sëmundje të tjera, sëmundjet seksualisht të tilla si trichomoniasis, HIV dhe kështu me radhë të transmetueshme. Pra, mos na harroni, dermatovenerologists. Sidomos për shkak se:

Ekzaminimi Mycoplasma hominis lindjes u gjet në lëngun amniotik. Kjo është e rrezikshme, si në konceptim, në mënyrë që "ulet" në bisht e spermës, parandalimin e fekondimit, kështu varfëri. Pra, gjatë shtatzënisë, lindjes së parakohshme, gabim. Shumë shpesh një fëmijë infeksion intrauterine (mikoplazmennye pneumonia ose depërtimit të patogjen në traktin gjenital si ai kalon nëpër kanalin e lindjes gjatë lindjes).

Komplikimet është më i madh kur kombinohet me mycoplasmosis tjetër "infeksionet". Pra, nuk do të përpiqet pasuri. Obstezhuytesya me kujdes para se të konceptues një fëmijë me tuaj "gjysma e dytë".

Diagnoza e mycoplasmosis urogjenital

"Standardi i artë" në diagnozën e infeksionit - është mbjellje, kur patogjen rritet në medium kulture, dhe PCR - Zbulimi i ADN-së patogjen, me kusht klinikë të mirë laboratorike përgatitje ku aplikohet. Mycoplasma - është parazit brendaqelizor dhe provë nga uretrës ose qafën e mitrës është marrë me një furçë të veçantë për të goditur për diagnozën dhe qelizat tuaja. E njëjta gjë mund të merret për kërkimin dhe lëngun seminal në meshkuj.

Trajtimi i mycoplasmosis

Për trajtimin e antibiotikëve të përdorur të ndryshme: tetraciklinave (doxycycline, tetracycline). Por 10% e qëndrueshëm të tyre dhe për këtë arsye mykoplazmat janë caktuar të njëjta dhe macrolides (Azytroks) klindomitsin. Jetë i sigurt për të mbështetet në imunomodulatoreve (tsikloferon, derynat, polyoxidonium). Kur komplikime të tilla si inflamacion të prostatës te meshkujt dhe inflamacion të tubave fallopiane tek gratë - fizioterapi dhe shpërndarjen trajtim (vobenzim, lidasa). Kur shtatzënia është caktuar të sigurt nga droga të tilla si erythromycin. Siç kam thënë, se sëmundja lechetsya mirë, dhe të kërkoni në dështimet shkaku (obstezhuytesya dhe infeksione të tjera, sondazhet partnere).

Gjatë trajtimit nuk duhet të përdoret alkool dhe seks. Kontrolli kryhet një muaj pas trajtimit fundit antibiotik. Nëse ka pasur komplikime si prostatitis ose inflamacion i tubave fallopiane dhe vezore (salpingooophoritis), ultratinguj është trupi i sëmurë.

Nuk vdavaytesya për trajtimin e mjeteve juridike mycoplasmosis popullore, si droga të mëdha - antibiotikët është se e mirë "trajtuar" infeksion, dhe "ngarkesë" në këtë rast trupi me herbs, unë mendoj se nuk është e nevojshme. Infeksioni nuk është shëruar - kjo është e sigurt dhe e quajnë stabilitetin - patjetër. Trajtimi mund të jetë një mjek, duke shqyrtuar me kujdes ju.

Siç u përmend më lart, për shkak të komplikimeve të tilla si prostatitis, salpingo "valle" Vështirësi të tjera (infertilitetit, dështime, infeksionit intrauterin fetusit), kështu që nuk do të komplikojë jetën e jo vetëm veten por edhe pasardhësit e tyre buduschimu.

Parandalimi i mycoplasmosis urogjenital

Parandalimi i urogjenital mycoplasmosis njëjtë si infeksione të tjera të transmetueshme seksualisht. Kjo besnikëri për partnerin e tyre seksual, dhe prezervativë (por të garantojë më pak). Jo të gjithë njerëzit e dinë se si të duhet të veshin një prezervativ + shpesh cilësi të dobët. Mycoplasma është shumë e vogël dhe mund të depërtojnë përmes micropores latex.

Horsham nëse ju jeni brenda 3 orë pas aksidentale kontakt marrëdhëniet seksuale për parandalimin aktive e IST. 

Konsultimi mbi STI mycoplasmosis 

P: Unë prolechylas i mycoplasmosis, dhe partneri im nuk është. Ishin lidhja pas trajtimit. Si të jetë?
Përgjigje: kthehet në dermatolog, që do të shqyrtuar për praninë e komplikacioneve dhe nënshtrohet trajtimit perseri.

Pyetje: Çfarë është më e mirë për të përdorur qirinj për parandalimin e mycoplasmosis
Përgjigje: përhapur: "Betadine", "Heksykon".

Pyetje: mycoplasmosis Sa e rrezikshme kombinim dhe trichomoniasis?
A: Sa më i lartë rreziku i komplikimeve dhe vështirësia e trajtimit dhe infeksione të tjera.

Pyetje: Pas trajtimit përsëri gjeti micoplasmosis pse kjo mund të jetë?
Përgjigja: ose ju nuk saktësisht ndiqni udhëzimet e mjekut tuaj ose të ri-infektuar nga një partner, ose është një lloj i infeksionit dalluar që pengon trajtimin e suksesshëm.