Atlet i organeve të lëkurës dhe të brendshme


Atlet - një grup i sëmundjeve të shkaktuara nga kërpudhat e ndryshme që prekin lëkurën, shtojca lëkurës dhe organeve të brendshme. Në përgjithësi kërpudhat mund të jenë të pranishëm dhe të shëndetshme të lëkurës, por në rrethana të caktuara "shfaqje" në vetvete, si atëherë karakteristikat e sistemit imunitar dhe për të zvogëluar atë (HIV - infeksionit), faktorët negative mjedisore, tumore malinje, përdorimi i gjerë i antibiotikëve, citostatikëve, sëmundje të lidhura kronike, diabeti, lëkurë temperatura, lagështia rritur.


Klasifikimi më i përshtatshëm i infeksioneve fungale:

1) Keratomikozy (liken ngjyra, Piedra, infeksion mikotik i këmbës cherepitchatyy). Dy format e fundit janë gjetur në vende me klimë të nxehtë.
2) qere (atlet, microspores, trichophytosis, favus)
3) Candidiasis. Një grup i madh i sëmundjeve që prek lëkurën, mukozës, organet e brendshme maja.
4) Mikozat thellë (histaplazmoz, koktsidoidoz, Bllastomikoza, Cryptococcosis, heotrihoz, hromomikoz, rinosporidoz, aspergillosis, mukoroz. Sëmundja e rëndë, por për fat të mirë ne jemi të rralla. Edhe në këtë grup përfshijnë psevdomikozy, të cilat janë ndarë në sipërfaqe (erythrasma, trihomikoz axillary ) dhe

thellë (aktinomikozës, mikromonosporoz, nokardyoz), por kjo ishte e justifikuar për shkak se ata vyzyvayutya mikroorganizmave jashtë si kërpudha, por në jetën e tij më e lidhur me bakteret.

Shkaqet e infeksioneve fungale

Burimet infeksionet fungale mund yavlyayutya e njerëzve, kafshëve, dhe kështu janë të tjerët. Transmisionit - pin, ajër - pluhur (Cryptococcosis, Histoplazmoza), duke rezultuar në kundërshtim me integritetin e lëkurës dhe mukozës, seksual (candidiasis vulvovaginal). Shumë shpesh patogjene janë në kërkim të zonave të hollë të trupit dhe folds natyrore. 

Simptomet e mikozë veç e veç

Kur dyshuar të jetë e mundur në një infeksion fungale? Simptoma të përbashkëta janë të flaking lëkurës, t'i shtyer (skuqje), kruarje. Nëse mukozës prekura, ajo mund të jetë e arna të bardha, inflamacion, pirja e duhanit.

Lezionet Shembull maja e zgavrën me gojë - Candida stomatit:

Sëmundjet më të shpeshta, të cilat ekspozuar popullsinë tonë nga grupi i keratomikoziv - është pityriasis (me ngjyrë) versicolor. Procesi i thyer lëkurës bust me arna karakteristike e ngjyrës "kafe me qumësht" krunde dhe lëkurë në qendër ose ata do të jenë të bardhë nëse njerëzit sunbathing dhe në këto vende nuk është "depërtuar" diell.

Liken Colorful

Qere stryhuchyy

Më shumë dermatomycoses grup të përfaqësuara gjerësisht. Këto kërpudhave të jetojnë në flokë, e cila do të prerje flokët sikur microsporia dhe trihofitii, lëkurë, me rënuar saj, inflamacion, i cili mund të jetë karakteristikë e rul kuqe në periferi. Më të shpeshta lokalizimit - një lëkurë natyrore folds (axillary, rajoni inguinale, interdigital). Procesi mund të shoqërohet me kruarje.

Kur Onihomikoza (kërpudhat gozhdë), ata të ndryshojnë ngjyrën, zakonisht në buzë, të verdhë. Pjatë gozhdë shkatërruar. Ajo ose hypertrophic (zmadhuar) ose hipotrofichnyh (kontrast reduktuar).

Ndryshe dermatofiteve, maja mund të shkaktojnë sëmundje në të gjitha indet përveç flokëve. Ata shpesh janë në një organizëm të shëndoshë dhe kështu nuk shkaktojnë ndonjë sëmundje. Candide dashuri ambient me lagështi dhe të ngrohtë, në mënyrë që të lokalizuara në folds natyrore të lëkurës. Shembull Candida yntertryho, kjo gjendje quhet edhe "Sëmundje larë". Ai njerëz të prirur që për shkak të profesionit të tyre kanë kontakt me ujin (pastrim, enët myynytsi).

Unë do të doja të përmend veçanërisht maja lezione gjenitale. Në burra, kjo balanoposthitis Candida (inflamacion i penisit glans dhe lafshë), gratë candidiasis vulvovaginal (mukozën vaginale dhe naruzhnej gjenitale). Procesi është i shoqëruar nga pirja e duhanit dhe kruarje. Shtatzënë në faktorë neblahoriyatnyh mund të ndodhë në infeksion in utero fetusit (lëkurës, mukozës, organet e brendshme). Sepse sëmundja që do të trajtohet gjatë shtatzanise. Në HIV - candida infektuar merr rrjedhën e lezioneve malinje, organet e brendshme, dobët shërueshme, shpesh retsediviruyuschaya.

Diagnoza e infeksioneve fungale

Angazhuar në diagnostikimin dhe trajtimin e infeksioneve fungale dermatolog apo mjek - MIKOLOGJIA. Diagnozë "infeksion mikotik i këmbës" ekspozuar nga hulumtimet laboratorike. Ata janë marrë sub'straty të ndryshme - është shpesh thekon sipërfaqësore të lëkurës, si dhe në gjak, pështymë, feces. Këto materiale janë përpunuar reagents dhe shikoni nën mikroskop.

Kërpudhat (Candida) nën mikroskop

Për të përcaktuar me saktësi llojin e patogjen, metodat kulturore përdorura - rritja e kërpudhat në "favoritë për të" mediat.

Në 1925 Margarot Deveze dhe zbuloi se disa nga qere janë të lokalizuara në çështjen e flokëve ultrofeoletovoe shkëlqim karakteristike. Ju shpenzojnë diagnostikimet differintsialnoy me sëmundje të ngjashme të tilla si microspores dhe trichophytosis.

Është e rëndësishme për të bërë dhe metodat shtesë të përgjigjet në pyetjen: "Pse provuar kërpudhat?". Në këtë pikë, të jetë ekzaminimin përkatës: sheqerit në gjak, duke kontrolluar për të gjitha sëmundjet, sëmundjet seksualisht të transmetueshme, përfshirë HIV-in, ndërsa balanoposthitis, vulvovaginal lëkurës candidiasis.

Trajtimi i infeksioneve fungale

Për trajtimin e infeksioneve fungale janë të formave të ndryshme të dozimit: terapi lokale - këtë vaj (nyzoral, lamizil, mifunhar) zgjidhje si forma të gatshme (zgjidhje jod) dhe e bëri recetë (salicili - rezortsynovyy alkooli), qirinj (Pimafucin janë në zgjedhje trajtim "mëllenjë" gjatë shtatzënisë). Nëse procesi është i lokalizuar në lëkurën e kokës duke përdorur shampoos duhura terapeutike (nyzoral - shampo, Ketokonozol). Kur format e mësipërme nuk mund të "arrij" për kërpudhat, ilaçe të përshkruara tableta (Mikosist, lamizil).

Gjatë "përleshje" nga atlet duhet t'i përmbahet masave higjienike (trajtimin e këpucë, veshje), dmth çdo gjë që është përballur me trupin e pacientit.

Infeksionet fungale Profiaktika

Mendoni në lidhje me parandalimin, ne duhet të kujtojmë se ka tri pikë për zhvillimin e kërpudhat: Ku lagësht, të ngrohtë. Nga ky konkluzion në lidhje me higjienën personale, ventilim rroba normale. Nëse një familje është një person i sëmurë që unë shpresoj është kthyer tek mjeku, atëherë ajo duhet të jetë peshqir tuaj, rroba, me përpunimin e tyre të mëvonshëm.