West Nil Fever - shkaqet, simptomat dhe Trajtimi OT


Ethet e Nilit Perëndimor - një sëmundje zooantroponoznaya pryrodnoochahovoe virale mekanizëm transmetueshëm akute e transmetimit, e karakterizuar Poliadenopatiya, eritemës dhe inflamacion të membranave meningeal ndodhin kundër sfond sindromi i ethshëm-dehje.

Shpërthimi i parë epidemia është regjistruar në vitin 1937 në studimin e encefalit japoneze. Në mesin e shekullit XX, u regjistrua një tjetër epidvspyshka në Afrikë dhe Azi më vonë në vendet e Mesdheut (sidomos Izrael dhe Egjipt), në jug të Rusisë, Bjellorusia, Ukraina, Rumania, Republika Çeke dhe Itali. Studimi i mëtejshëm serologjik është kryer, e cila ka konfirmuar praninë e antitrupave ndaj virusit - në Krasnodar, Omsk dhe rajone Volgograd, Bjellorusi, Azerbajxhan, Taxhikistani dhe Ukraina - këto studime ngrejë çështjen e zonave endemichnosti dhe konfirmuar transferimin e sëmundjes, madje edhe në shuaj / subklinike formë. Rëndësia e kësaj sëmundjeje është rritur në 1999-2003, kur sëmundja filloi të rritet në Oblast Astrakhan, Volgograd dhe rajonin Krasnodar.


Patogjen West Nile 

 

Virus ARN që i takon togavirusov familjes, shkruani flavovirusov - në bazë të specieve bimore mund të kuptojnë strukturën e patogjen, e cila shpjegon foto klinike:

• Një proteina capsular që mbron kundër fagocitozës;
• Prania e spines të cilat përfshijnë glikoproteinë E1 e aktivitetit hemahhlyutiniruyuschey (p.sh. procesi i lidhjes së qelizave të kuqe të gjakut dhe depozitimi i tyre i mëvonshëm në sipërfaqet e anijes) - kjo shpjegon hyperemia (skuqje) fytyrën dhe mukozës e zgavrën me gojë, duke përfshirë interes vështirë, sclera in'yektovanist vaskulare.

• Prania e antigjenit të tretshme, e cila ka typospetsyfichnymy veprimtari në organet CMF (sistemit monocitit-rrjedh fagocitet - histiocitet e indit lidhor, qelizat Kupffer të mëlçisë (yjor retykuloendoteliotsytiv), makrofagjet mushkërive alveolare, makrofagjet e nyjet limfatike, shpretkës, palca e eshtrave, makrofagëve pleural dhe peritoneal, osteoclasts kockave , membranat synovial microglia indi nervor synoviotsyty, qelizat Lanherhaisa lëkurës amelanotic dendrotsity grimcuar).
• Fast ndryshueshmëria gjenetike - Ky funksion luan një rol të rëndësishëm në krijimin e një predhë proteina përgjegjës për pronat antigjenike dhe ndërveprimet me qelizat e trupit. Për shkak të ndryshueshmërisë së lartë gjenetik është foto e trishtuar parashikuese - ajo që e bëri virusin, ndërlikimet më të rënda që shkakton, ky fakt është i bazuar në vëzhgimin shkencore: shtamet e vjetër e Perëndimit Nilit ndara deri në vitin 1990 - nuk shkaktojnë lezione të rënda CNS, por shpërthime të tjera të raportuara në një kohë të mëvonshme të shoqëruara me sëmundje të përhapur dhe sëmundjeve të rënda të CNS.

Stabiliteti i virusit:

• paqëndrueshme në temperaturën e dhomës;
• ruajtur në «-70 ° C";
• eter çaktivizohet dhe dezoksyholatom-Na;
• Dies në 56 ° C për 30 minuta.

Sensibilitet të lartë, në varësi të vendndodhjes gjeografike, kështu që në zonat hiperendemichnyh (të tilla si Egjipti) fëmijët e sëmurë të rinj, dhe në qendrat me prevalencë të ulët të rriturit shpesh të sëmurë. Nga fusha maloendemichnym përfshijnë Volgograd dhe astrakan Oblast, Krasnodar dhe Stavropol Territory. Kufizime embrion. Prevalenca pothuajse kudo për shkak të sëmundjes u regjistrua në të gjitha kontinentet, por me intensitet të ndryshme. Sezonalitetit të shkaktuara nga aktiviteti vektorë mushkonjë dhe është i lidhur me dy lloje të ciklit: bujqësore (kur mushkonjat janë ornitofilnye aktive, dmth ata që ushqehen me zogj) dhe urbane (pjesa mushkonja synanthropic, dmth ushqim në të dy zogj, dhe njerëzit), kështu që sezonaliteti ndodh në fund të korrikut dhe fillimit të motit të ftohtë.

Shkakton infeksion West Nil 

Burimi dhe rezervuari (Guardian) - ujit-Birds navkolovodnyh zgarë komplekse - mushkonja. Mënyrat e transmetimit - ngjitëse (p.sh. nëpërmjet kafshimit të mushkonjave).  

Simptomet e Perëndimit Nilit

Periudha e inkubacionit - koha nga fillimi i patogjen për simptomat e para klinike dhe në këtë rast zgjat 3-8 ditë në mesatare, por mund të zgjasë deri në 3 javë. Gjatë kësaj periudhe, agjenti shkon rrugën e vet nga momenti një pickim mushkonjë, e ndjekur nga shumëfishimi i patogjen në vendin e kafshimit, e cila zhvillon më tej bakteremi dhe replikimin fillestar në endothelium e enëve të gjakut dhe të organeve CMF (sistemit fagocitet monocitit-rrjedh - të gjitha të cilat i përkasin këtyre organeve të përshkruara më sipër).

Pasi agjenti arrin një koncentrim të caktuar, dhe të ardhurat nga këto organe të synuara, ku ka pasur një përsëritje kryesor edukate, një Bakteremia mesme dhe kjo shënon fillimin e simptomave të dukshme. Periudha e manifestimeve klinike - si vetëm fillimi bakteremitë mesëm ndodh me rritje akute të temperaturës fillimi deri 38,5-40 ° C dhe rrit atë për orë të tëra, e shoqëruar simptomat obscheintoksikatsionnoho si: ethe, dhimbje koke më shpesh lokalizohet në ballin, dhimbje në sy mollë, të vjella, mialgjia përgjithësuar (dhimbje të muskujve theksuar veçanërisht në qafë dhe të ulët mbrapa), arthralgia (dhimbje të përbashkët) dhe gjendja e keqe e përgjithshme.

Pacienti Dukje kujton ethet hemorragjike - shtyer fytyrës, konjuktivit, enët sclera in'yektovanist, skuqje dhe faqet mukoze granularity dhe shije të vështirë. Simptoma të mëtejshme fazë do të varet nga lloji i tendosje mbresëlënëse (por në çdo rast më shpesh ndikon organet në vijim: mëlçisë, trurit, veshkave):

• Çdo dëmtim të tensionet "vjetër" (dmth ata që janë shpërndarë për 90 vjet) atje, scleritis, conjunctivitis, faringjiti, poliadenopatiya, skuqje, sindromi hepatolienal, mostretje. Por këto presione për mirë.

• Kur infektimin "variacione të reja" foto tej zhvillimi mund të jetë një trishtë pak, dhe në manifestimet klinike të një variable dhe i lidhur me format e ndryshme të sëmundjes:
   - Në formën e subklinike pa manifestimet klinike pa diagnozë është e mundur vetëm me anë të shqyrtimit - përcaktimin e IgM ose IgG rritje titri me 4 herë ose më shumë.
   - Hryppopodobnaya formojnë paktën studiuar, duke marrë parasysh njerëzit shpesh nuk kërkojnë kujdes mjekësor për shkak të simptomave nonspecific, duke iu referuar të ftohtë. Por, si një kusht i përgjithshëm përkeqësohet, simptomat e mëparshme nuk është binder. Në këtë formë të përkeqësimit të regjistruar për 3-5 ditë dhe duket si një forcimin e dhimbje koke, nauze dhe vjellje, dridhje, ataxia, marramendje, dhimbje radicular, simptomat meninhivlnye lëkurës hyperesthesia, ethe të zgjatur - temperaturë të lartë të qëndrueshme, e cila mban rreth 10 ditë. Ky sindrom është i karakterizuar nga një për presione të reja.

   - Forma Menynhyalnaya është e karakterizuar nga lirimin e simptomat e para cerebrale (dhimbje koke, marramendje, letargji, vjellje nuk sjell lehtësim, dridhje e muskujve), kjo klinikë bashkohet dhe simptome fokale - anyzorefleksyya, nistagmus, shenjat piramidale.
   - Meninhoentsefalnaya formë - forma më e rëndë e sëmundjes, të panevojshme zahalnomozkovi simptoma ndodhin më e theksuar me një rritje graduale, konfuzion, shqetësim, jerm, gjumë i rëndë shpesh kthehet në një gjendje kome. Gjithashtu jo në vendin e fundit simptome fokale: konvulsione, parezë e nerva kafkës, nistagmus, parezë e gjymtyrëve, çrregullime të frymëmarrjes, abuzimi qendrore hemodinamikën. Në këtë formë e vdekshmërisë është 50%, dhe të rikthehet në rekord komplikime të shpeshta në formën e parezë, dridhje të muskujve dhe lodhje zgjatur.

Diagnoza e Perëndimit Nilit

Diagnoza është e bazuar kryesisht në të dhënat epidemiologjike - duke konsideruar duke qëndruar në zonat endemike, të vëzhgojë rastet e Gripit-si sëmundje apo neuroinfections në korrik dhe tetor dhe, përveç duke u përpjekur për të kryer diagnostikimin serologjik. Vetëm të mbledhë historinë e kafshon mushkonjë, duke e lënë qytetin, disponueshmërinë e strehimit pranë organeve të hapura të ujit.

Mesit birë - kryesor dhe shpesh tregues vetëm për zbatimin e saj janë simptomat pozitive meningeal. Kur LZN në lëngun cerebrospinal (mesit) janë ndryshime të veçanta karakteristike e formave të caktuara të sëmundjes: formë gripi - rritur vetëm presion cerebrospinal fluide dhe çdo gjë; menynhyalnoy në formë - rrit gjithashtu cytosis presion shkon 15-1000 qelizat në 1 microliter, por zakonisht 200-300 shpesh janë të përziera. Shpesh në 3-5 ditët e para cytosis natyrës neytrofylnoho - dmth në neutrofile cerebrospinal fluide mbizotërojnë, dhe ia atribuojnë këtë për faktin se nuk është vdekja e rëndësishme e neuroneve. Për të njëjtën arsye përshtatje pijeve thyer. Gjithashtu në këtë formë të regjistruar proteinave në rritje (0,45-1,0 g / l) dhe glukozës (kufiri i sipërm i normale dhe më lart).

UAC (e gjakut komplet) në periudhën e inkubacionit apo manifestimet e hershme klinike - LC ↓ (leukopenia), dhe në mes të manifestimeve klinike - LC ↑ (leukocytosis), neutrofile dhe ESR, ↓ LF (lymphopenia).

OAM - proteinuria (proteina në urinë), cylindruria (prania e epitelit kolone në urinë), leukocyturia (qelizat e bardha të gjakut në urinë).

Metoda serologjike e diagnozës: HIT (hemagglutination reagim frenim), RSC (fiksimi i komplementit), RN (reagimi neutralizimi), ELISA (Immunoassay enzimë) Me RN dhe Phragmites shikoni në rritjen e titrin e antitrupave në intervale çiftëzohet Sera kohore për 10 ditë. RAC - që synon identifikimin e antihenneytralizuyuschih antitrupat dhe një rezultat pozitiv, flasim për fazat e fundit të sëmundjes ose të miokardit të kohëve të fundit. IFA - synon identifikimin antitrupa specifike - IgG (tashmë treguar sëmundjes ose përfundimin e infeksionit) dhe IgM (flet lidhje me lartësinë e sëmundjes). Metoda serologjike të përshtatshme për të kryer deri në 7 ditë nga fillimi i sëmundjes (dmth që nga manifestimet klinike) dhe 2-3 javë pas marrjes testin e parë.

Metoda Gjenetike - PCR (reaksion zinxhir polimeraza) që synon identifikimin e materialit gjenetik të patogjen. Me këtë metodë ju mund të merrni për të studiuar plazma, serum dhe lëngun cerebrospinal.

Trajtimi i Nilit Perëndimor

Për shkak se të gjitha sëmundjet virale trajtohen drogë virioidnymi, ethe West Nil nuk është përjashtim, por asnjëri prej barnave antivirale nuk ka dhënë rezultatin e pritur dhe, trajtim aktualisht kufizuar për lehtësimin e simptomave:

1) Me presionin e lartë të intracranial - furosimid me drogë ose veroshpironom kaliumi (ajo vepron më ngadalë në krahasim me furosimid, por ka kalium-ruajtjes).

2) kur cerebral edema - ndjekur nga administrimi i furosimid manitoli. Nëse ënjtje të trurit bystroprohressyruyuschyy përshkruar gjithashtu deksametason.
3) vëllimi Kompensimi i të lëngshme - përshkruajnë infuzion intravenoz zgjidhje polyionic (Trisol) dhe zgjidhjet colloid (albuminës, reopolyglukine) - 2: 1
4) Për të luftuar hipoksi përshkruar freskore mbytje oksigjen dhe transferuar në kriteret e mëposhtme:
   • dyspnea (frymëmarrje Shkalla e rritur me 2 herë dhe më shumë norma);
   • hipoksi (a la carte presion O₂70 mmHg);

   • hypocapnia (presioni SO₂25 mmHg);
   • hypercapnia (SO₂45 mmHg), përgjithësuar konvulsione ose koma.
Relanyum 5) Në konvulsione përshkruara (Seduxen) ose KMnO₄
6) qetësuesve dhe antioksidantë
7) Mjetet përmirësimin e qarkullimit të gjakut të trurit (pentoksifelin)
8) Terapia me antibiotikë për infeksione sekondare bakteriale, ashtu siç përcaktohet ushqyerit-kompleks vitamina enterally ekuilibruar parenterale dhe minerale.

Trajtimi në kohë mesataret 10 ditë, me komplikime të sistemit nervor qendror - deri në 30 ditë dhe vetëm në fund të këtyre termave kryer pacientë shkarkimit (duke përfshirë temperaturën dhe regres e simptomeve neurologjike). Pas shkarkimit nga mbikëqyrja neurolog spital përshkruar klinike për të përfunduar shërim fatkeqësi dhe regres të simptomeve neurologjike.

Komplikimet West Nil

Komplikimet ndodhin kryesisht në sistemin nervor qendror dhe periferik - dhe obschenevrolohicheskie simptomat fokale.

Parandalim

Parandalimi është kryesisht jo-specifike dhe që synon reduktimin e numrit të mushkonjave që të arritura trajtimet protykomarynyh kryejnë edukate vende të mushkonjave në zonën urbane dhe në zonat përreth dhe të pushoni fusha. Dezinsektimi nënshtruar bodrumet e shtëpive të banimit dhe ndërtesat publike në zonat urbane dhe rurale. Reduktimit artificiale sy popullatat synanthropic e zogjve (gjeli, pëllumba, harabela, etj). Gjatë stinëve të veshjeve të përdorura mbron kundër pickimit të mushkonjave, minimizon kohën e jashtë.  

Këshillim

Pyetje: A është e rrezikshme për të tjerët një person i sëmurë?
Përgjigja është jo, por ka një kërcënim potencial nëse pranë është mushkonja

Pyetje: formua imunitet pas sëmundjes?
Përgjigje: Po, por është rreptësisht specifike për një tendosje të caktuar dhe të shkurtër.