Morrat pubike ose ftyryaz


Morrat pubike ose ftyryaz - sëmundje parazitare lëkurës që shkaktohet nga morrat pubike. Ajo u përshkrua për herë të parë mbrapa në 1668 Ndryshe tru dhe morra, këto parazitëve janë mbajtur në flokët vetëm tre këmbët dhe lëviz anash nga flokët të trupit dhe të pasme. Femrat janë më të mëdha se sa meshkujt, gjatësia e trupit rreth 1.5 milimetër. Madhësia e meshkujve për 1 milimetër. Ato ushqehen me gjakun e njeriut. Paraqet thërija (vezë) në rrënjët e flokëve.

Morrat pubike nën mikroskop

Shkaqet e ftyryaz infeksionit


Shumica morr pubike transmetohet me anë të kontaktit seksual, soprykosnovenyyah lëkurës person të infektuar gjatë marrëdhënieve seksuale, vetëm ndoshta duke përdorur përgjithshme veshje, në shtrat, banja, shpirtra.

Nëse ka pasur infeksion seksual, morrat shpesh vendosen në zonën pubike, perineum rreth anusit. Në jetën e përditshme - në flokët gjoks, sqetull, qerpikët. Në rastet e përshkruara e fëmijëve ftyryaz dhe kokës. Por kjo është e kushtëzuar: nëse sëmundja nuk trajtohet, është riprodhimi i mundur dhe migrimi Morrat pubike në trup. Kur përdorni një peshqir të përbashkët, krevat, është e mundur që morrat banojnë dhe pubike.

Simptomat ftyryaz

Simptomë kryesore është kruhet për intensitetin që vjen nga pickimin e insekteve dhe varet në trup individuale ndryshme. Jo sy me përvojë nuk mund ta shohë parazit në trupin e tij. Morrat pubike është si një kokërr prej ngjyrë gri-kafe, i cili është në rrënjë të flokëve. Thërija - ngjyra ka filluar të thinjet që të bashkangjisë në flokë.

Morrat pubike në trup me një rritje të fortë

Inflamacion të lëkurës, pasi kafshon e morrat pubike

Më të mirë nga simptomat e mësipërme menjëherë të kontaktoni një dermatolog mjek. Ju mund të mohojë se kanë qenë raste të suksesshme të vetë-trajtimin. Por ftyryaz të ngatërrohet me sëmundje alergjike të lëkurës. Njerëzit kanë filluar të përdorin ointments hormonal, dhe hormonet janë duke jetuar në mënyrë të përkryer rritet dhe shumohet. Morr "Unë mund të them vetëm faleminderit". Kafshon Kafshëve "porta e hapjes" për infeksione të tjera bakteriale të lëkurës, ulcerat duket. Nis trajtim zffektivnosti apo alkoolit zgjidhje, ointments me antibiotikë, sepse arsyeja (ajo morrat pubike) u eliminuan. Ka një keqkuptim që ftyryaz - kjo sëmundje nuk është popull i zoti. Kjo sigurisht nuk është e vërtetë. Besoni mua, morrat nuk bëj kujdes kur keni kaluar përdorur dush, një moment më parë apo një vit dhe ku qe trupi i një paraziti, më të pastër ose të pista. Pra, nuk do të turpërohet dhe të shkoni te mjeku.

Diagnoza e morrat pubike

Vështirësi shumë Diagnoza ftyryaz në mjekët është. Diagnoza është me anë të inspektimit vizual. Sëmundja trajtohet mirë. Por unë rekomandoj kontrolluar dhe infeksioneve të tjera të transmetueshme seksualisht. As nuk është e mundur që ftyryaz kanë SST të tjera.

Trajtimi i morrat pubike

Në industrinë moderne farmaceutike lëshoi ​​një shumë të barnave për trajtimin e morrave në formën e sprays, shampoos, ointments, emulsione, parazitëve të fatkeqësisë. Për shembull medifoks, e cila përgatit zgjidhje. Është gjithashtu me vlerë duke vënë në dukje llak "Spray - Pax"I cili për gjysmë ore "vrasje" morrat pubike dhe thërija tyre. Të gjitha fondet e mësipërme nuk mund të përdoret gjatë shtatzënisë dhe laktacionit (gji). Në këtë rast është më mirë për të përdorur 33% vaj sulfurik. Sigurisht, aroma është e pakëndshme (erë e squfurit), por ajo do të ndihmojë për të mbajtur shëndetin tuaj të Kremlinit. Me lokalizimin e parazitëve në vetullat dhe qerpikët është heqja e tyre mekanike dhe përpunimi i merkurit vaj të verdhë.

Përdorimi i disa shampoos për të trajtuar morrat pubike, siç kam vërejtur pak efektive, dhe përdorimi i tyre është i mundur vetëm si një ndihmë deri në ditën pas drogës kryesore. Të gjitha ilaçet shiten pa recetë.

Që nga morrat dhe thërijat mund të marrë rroba, liri krevat, ajo duhet, sëmundje voizbezhanii retsedyvov është trajtimi i tyre ngrohjes: vluar, prohlazhyvanye në të dyja anët. E njëjta gjë duhet të bëhet me peshqir dhe shtupë. Dezinfektues vaske proces. Infektuar plotësisht rruaj flokët, duke hequr morrat dhe thërijat këtë, me përjashtim të qerpikët. Të dy partnerët dhe njerëz të cilët kanë qenë në kontakt të ngushtë me pacientët e trajtuar me të, pavarësisht, ata gjetën sëmundje apo jo.

Mjetet juridike popullore ftyryaz

Më parë, kur ajo nuk ishte zhvilluar industria farmakologjike, njerëzit në të vërtetë për të drejtuar mjetet juridike popullore apo barnave që janë të njohura në këtë fazë. Këto fonde, shpesh, pa marrë parasysh sa shumë më pak toksike droga shiten në barnatore, por mund të ketë një rezultat negativ. Ne jetojmë në shekullin e 21, shkencës dhe pikëpamjet janë duke ndryshuar. Për shembull, përdorimi i dichlorvos shumë të dëmshme për trupin dhe kjo nuk është e lejuar. Lëng boronicë përpunimit është e mundur, si një zëvendësues, një ditë pas trajtimit parësor, por shpesh lind alergji dhe djegie, si dhe për të caktuar erë saj terpentinë.

Komplikimet morrave pubike

Komplikimet ftyryaz shfaqen si rezultat i faktit se nëpërmjet kafshon dhe gërvishtjet, i formuar "Porta e hyrjes" për mikroorganizmave. Ajo fillon me pyodermyy banale (sëmundjet pustular lëkurës). Dhe pastaj infeksioni mund të merrni në dhe limfatike nyjet (limfodenity) subcutaneously - ind yndyror (vlon, xhevairi abscese). Pastaj, dobësuar trupi - dhe gjaku (helmimi i gjakut). Në këtë rast, asnjë masë serioze operacionale është e nevojshme.

Ftyryaz Parandalimi

Më të besueshme për parandalimin pubike morrat - përjashtimi i plotë i marrëdhënieve rastësore seksuale, përdorni dikush tjetër rrobat dhe linens, përdorimin e shpirtit, pas kontakteve të dyshimta shtëpiake, mundësisht me sapun Dehtyarnyy këtë efekt të dëmshëm në morrat.

Konsultimi mbi STI morrat pubike

P: A mund pubike infeksion morrat nga macet dhe qentë?
A: Jo. Morr jeton në trupin e kafshës.

Pyetje: Sa kohë është periudha e inkubacionit për ftyryaz?
A: Deri në 1 muaj.

Pyetje: Sa shpejt janë vrarë nga valë morrat pubike?
A: Menjëherë. Kjo është arsyeja pse ajo është e rekomanduar për trajtimin e brendshme dhe liri krevat.