Listerioza


Listerioza - një sëmundje infektive karakterizuar nga lezione te qelizave imune mbrojtëse në zhvillimin e simptomave të shumta, të cilat janë të dominuara formë anginale-septik dhe patologji të sistemit nervor.

Sëmundja është përhapur në vende të ndryshme. Në thelb, Listerioza ndodh në kafshët e egra dhe të fermave. Njeriu rrallë infektuar, por infeksioni i sëmundjes është jashtëzakonisht e vështirë. Krijuar se Listerioza fatale në sapolindur regjistruar në 80%. Gratë shtatzëna në praninë e sëmundjes shpesh është diagnostikuar shtatzënia patologjike, gabim fetusit, lindje të parakohshme, lindje e frytit të vdekur. Sidomos sëmundje e vështirë ndodh në njerëzit me imunitet të reduktuar. Ajo është e të moshuarit, pacientët me sëmundje kronike, pacientët e infektuar me HIV. Aktualisht, raste gjithnjë e më shumë janë të regjistruar në individë që vuajnë drogës dhe alkoolit varësisë. Në mënyrë tipike, pacientët e tillë Listerioza fatale.


Shkaqet Listerioza

Agjent shkaktar i sëmundjes - në formën e dru mikroorganizëm Listeria monocytogene.

Listeria monocytogene - agjent shkaktar i listeriosis tek njerëzit

Të presë kryesor i këtij organizmi janë kafshët shtëpiake ose të egra. Dhe gjeti se Listeria mund parazitoj e trupit të kafshëve të ndryshme, nga ujqit, dhelpra, dele, demave, parrots dhe Canaries i dhënë fund. Në një mjedis mikroorganizëm lirohet nga feçe, urina e kafshëve dhe në sasi të mëdha të përcaktuara në qumësht, mish.

Listeria është një tipar karakteristik i stabilitetit në mjedis. Themeluar që në 62 ° C, ajo vdes pas 35-40 minuta në ujë të vluar - disa minuta. Listeria tolerancës dhe temperaturë të ulët të mirë, të përkryer riprodhon në produktet që janë në frigorifer. Në të njëjtën kohë, mikroorganizëm mund të shkatërrohet plotësisht nga një standard i vendosur disinfectants.

Një person i infektuar nga gëlltitje nuk përpunuara termikisht ushqime që rrjedhin nga kafshët. Listeria në një numër të madh mund të jetë i pranishëm në qumësht i pasterizuar, vezët, djathrave të butë, akullore, si dhe mish i pamjaftueshëm skuqur. Gjithashtu, agjenti mund të hyjnë në trup kur duke përdorur ujin e grumbulluar, fruta dhe perime të freskëta, të cilat janë përdorur kur lotim ujë kontaminuar.

Infeksioni është e mundur aerogenic duke punuar me push, lëkurat e kafshëve, dhe metodën kontaktoni depërtimin e infeksionit përmes plagëve dhe abrasions në lëkurë.

E transmetimit nga nëna tek porsalindur është aktualisht i një rëndësie të madhe. Gjetur se pas nënës lindjes dhe porsalindur brenda 12 ditësh të izoluara mikroorganizmave në mjedis që mund të shkaktojë infeksionin e stafit mjekësor dhe nënave të tjera. Në raste të rralla, transmetimi mundur seksual nga një person i infektuar.

Simptomet e listeriosis

Pas depërtimit të organizmit Listeria depozitohen në nyjet limfatike, ku ata fillojnë të shumohen me shpejtësi. Pastaj u përhap me anë të gjakut në organe të ndryshme (të sistemit nervor qendror, mëlçi, shpretkë), formuar granuloma (gunga të dendura, që përmbajnë një numër të madh të mikroorganizmave) dhe në disa raste abscese.

Periudha nga momentin e infeksionit në zhvillimin harakternyhsimptomov lëviz prej 3 deri në 45 ditë. Janë format e mëposhtme të sëmundjes.

Forma anginale-septik i listeriosis - shpesh forma më e zakonshme e sëmundjes. Shfaqet në formën e angina. Me e progresit te semundjes formuar shenjat karakteristike e sistemit nervor.
Fytit dhe angina folikulare karakterizohet nga skuqje të fytit, dhimbje kur gëlltitjes, bajamet zgjeruar dhe nyjet limfatike të vendosura në afërsi. Temperatura e trupit rritet në 38-38,5 ° C, mbajtur 5-6 ditë. Së bashku me temperaturën e simptomave të helmimit trupin: dhimbje koke, dobësi, të qenët i përgjumur, dhimbje të muskujve, të përzier.

Për Ulçera-një plenchatoy dhimbje të fytit bashku me skuqje të fytit dhe bajamet rritje në karakterizuar nga pamja e filmit gri ose ulcerat mbi bajamet.

Ulçera-hulled angina gjatë listeriosis. Shënim skuqje të fytit, arna zgjeruar gri mbi bajamet.

Sëmundja shkon vështirë. Limfatike nyjet në masë të madhe të zgjeruar dhe të dhimbshme. Dehje shprehur temperatura shumë më e fortë e trupit mund të arrijnë 39-40 ° C. mëlçisë Shpesh, ajo duket zgjeruar dhe mërzi. Mesatarisht, kohëzgjatja e sëmundjes, kur trajtimi i përshtatshëm është rreth 10-12 ditë.

Në mungesë të progresit të trajtimit të angina çon sepsis (penetrimit të gjakut e mikroorganizmave dhe toksina e tyre). Simptomat e dehjes shprehur shumë. Temperatura e trupit është 40-42 ° C, e karakterizuar nga ulje të shpejtë dhe ngritje të temperaturës, sidomos shterur pacientin. Nuk ka shtyer fytyrës, rrufë, kollë, bajamet zgjeruar të mbuluara me një lulëzim të bardha. Nyjet limfatike të fushave të ndryshme të zgjeruar dhe të dhimbshme. Lëkura duket elemente kuqërremtë të parregullta, të vetme ose të shumëfishta.

Lëkurës skuqje karakteristikë e sepsë

Për forma nervore e listeriosis karakterizohet nga zhvillimi i meningjitit, Meningoencefaliti, absces i trurit.
Meningjiti manifeston dhimbje koke të rënda, të vjella. Muskujt e qafës janë dinjitoz, i dhimbshëm në prekje. Ndoshta shkelje vetëdije, jerm, hallucinations, pamje gjykatë.
Në qoftë se simptomat e mësipërme të Meningoencefaliti të bashkohen shekullit ptosis (ptosis patologjike) anisocoria (rritje në madhësinë e një prej nxënësve), ndjeshmëri dëmtuar lëkurës. Ka shpesh parezë dhe paraliza.

Shekulli Ptosis me Meningoencefaliti. Mosveprimi i qepallë e sipërme të djathtë.

Anisocoria me Meningoencefaliti. Nxënësit asimetri.

Brain abscesi është formuar shpesh në pacientët me sistemet imun të dobësuar. Kjo sëmundje karakterizohet nga dhimbje koke, ethe, vjellje, zhvillimin specifike për çdo zonë lezione çrregullime neurologjike, konfiskimet.

Forma septike-hranulematoznaya e listeriosis. Kjo formë e sëmundjes është tipike për të sapolindur. Në fëmijëve të infektuar nga nëna e sëmurë menjëherë pas lindjes zhvilluar humbjes akute të sistemeve të frymëmarrjes dhe kardiovaskulare. Shumë shpejt të zhvilluar simptomat e sepsa dhe sistemit nervor qendror. Shkaku i vdekjes së këtyre fëmijëve shpesh bëhen purulent meningjiti. Foshnjat fillon nga lloji i sëmundjes SARS: kullojnë hundët, kollë. Ajo shpejt zhvilluar bronchopneumonia, purulent pleurit. Shfaqet skuqje të lëkurës, ndikon në sistemin e frymëmarrjes dhe kardiovaskulare. Shpesh zhvillojnë konvulsione, paralizë. Sëmundje vazhdon tepër veshtire, nëse e shërimit mbeten të gjatë në fëmijët çrregullime të sistemit nervor qendror.

Forma sytë-gjëndrave të listeriosis tani të rralla. Në këtë rast, infeksioni zakonisht kryhet nga kontakt të drejtpërdrejtë me kafshët. Sy Humbjen duket konjuktivit purulent (inflamacion të mukozën), shkarkimin purulent nga syri, ënjtje shekulli, ngushtuar çarje optike.

Konjuktivit

Visual mprehtësi është reduktuar. Theksi është vendosur në rritje dhe butësi nyjet limfatike Pranë, ethe.

Diagnoza e listeriosis

Sëmundja mund të supozohet për simptomat e mësipërme. Diagnoza bazohet në përkufizimin në gjakun e patogjen sëmurë personi, toksina e saj, si dhe disa proteinave (antitrupave dhe antigjeneve), formimi i të cilit është në mënyrë specifike për listeriosis. Për hulumtues përdorim mukozë nga hunda ose gryka, gjak, lëngut amniotik, placenta, pleh organik konjuktiva, nyjet limfatike të indeve dhe lëngun cerebrospinal. Për të përcaktuar agjent shkaktar përdorur mikroskop fluoreshent. Proteinat specifike janë zbuluar nga reaksioneve imune: reagimet e reagimit të tërthortë hemagglutination dhe plotësojnë fiksimit.

Trajtimi i listeriosis

Nëse dyshoni se pacientët Listerioza hospitalizuar detyruar në departamentin infektive. Trajtimi në kuti të specializuara. Pacientët janë të rekomanduar që të pini shumë lëngje dhe dietë me përmbajtje të lartë të vitaminave. Trajtimi i kompleksit, varësisht nga forma mbizotëruese e sëmundjes. Të gjithë pacientët demonstruar trajtim me antibiotikë (tetracycline, erythromycin, chloramphenicol). Droga Antibacterial janë të përshkruara për të gjithë periudhën e rritjes së temperaturës së trupit dhe një tjetër për 5-7 ditë pas normalizimit të temperaturës.

Për trajtimin e tregojnë dehje zgjidhjeve të ndryshme pikoj infuzion (isotonic zgjidhje klorur natriumi, zgjidhje Ringer) kundër drogës që nxisin sekretim të urinës.

Dlyalechenyya sy-gjëndrave forma listeroza aplikuar lokalisht zgjidhje albutsida dhe glukokortikoideve.

Kohëzgjatja e qëndrimit në spital ndryshon në varësi të llojit të sëmundjes, që variojnë nga 14 në 28 ditë. Besohet se pas normalizimit të temperaturës dhe zhdukjen e manifestimet kryesore klinike të sëmundjes pacienti bëhet nezarazen, dhe mund të shkarkohet nga spitali. Pas lëshimit nga spitali pacienti është nën mbikëqyrjen e sëmundjeve infektive për dy vjet.

Komplikimet e mundshme të listeriosis

Ndërlikimet më të zakonshme të listeriosis janë:

• endokardit me formën septik-hranulematoznaya e sëmundjes;
• defekte lindjes në fëmijët e grave pacientëve, fetale, lindje e parakohshme.
• Vdekja e porsalindur me progresion të sëmundjes respiratore dhe kardiovaskulare, si dhe zhvillimin e purulent meningjitit;
• pleurit purulent dhe pneumoni në foshnjat;
• hepatit;
• Efektet e sistemit nervor qendror (vonuar mendor, paraliza, epilepsi, konvulsione) pas trajtimit.

Moti në listeriosis sëmundjes

Në mungesë të një dobësim të theksuar të sistemit imunitar me trajtimin në kohë dhe prognozë për shërim është e favorshme. Sëmundja e sapolindur dhe fëmijët nën një vit, personat e moshuar dhe me imunitet edhe ndaj trajtimit adekuat është shoqëruar me vdekshmëri të madhe.

Parandalimi Listerioza

Profilaksia specifike e listeriosis nuk është zhvilluar.
Masat e zakonshme e parandalimit janë në përputhje me masat higjienike kafshe brejtësit brendshme asgjësimit. Duke punuar me kafshët kërkon përdorimin e pajisjeve personale mbrojtëse (maska, dorashka, Respirators). Për të parandaluar infeksionin ajo është e rekomanduar për të tërësisht të larë fruta të freskëta dhe perime, mos e përdorni ujë nga rezervatet natyrore dhe artificiale të mbajë trajtimin mjaft të ngrohjes e produkteve shtazore. Për shembull, në zonat jo të favorizuara duhet të vlim qumësht, refuzimin e përdorimit të produkteve nga qumështi i pasterizuar. Mishi duhet të jetë ndezur tërësisht. Përdorimi i papranueshëm i mishit me gjak. Mishi i freskët duhet të ruhen ndaras nga ushqime të tjera. Çdo shtëpiake në kuzhinë duhet të ketë një bord të veçantë prerjes për mish. Nëse jo, bordet pas trajtimit të mishit duhet të trajtohen me dezinfektues (pluhur).

Pajtueshmërisë masa të thjeshta do të minimizuar rrezikun e Listerioza kontraktuese.