Lebra Leproza ​​


Leproza ​​- një sëmundje të shkaktuar nga mykobakteria, karakterizuar nga rrjedhës zgjatur kronike, lezionet e sistemit nervor, të lëkurës dhe mukozave dhe sistemit muskulor dhe të organeve të brendshme.

Sëmundja është përhapur kryesisht në vendet tropikale. Numri më i madh i rasteve të regjistruara në Brazil, në vendin e dytë është India, Burma zë vendin e tretë. Sipas botës 2009 vuajnë nga lebra, rreth dyqind mijë njerëz. Në Rusi që nga 2007 të infektuar 600 vetë, me vetëm 35% e tyre janë në spital. Kështu "lebër"Siç është quajtur edhe lebra, sëmundja nuk është harruar aq dhe rreziku i atje.


Shkaqet lebra

Lebra është shkaktuar nga Mycobacterium Mycobacterium leprae. Burimi lebre mbi një njeri të sëmurë. Mekanizmi kryesor i infeksionit është aerosol. Është konstatuar se gjatë pacientit lebra ditë me pështymë ndan rreth një milion baktere. Infeksioni ndodh kur pikat e mukusit kur kolliteni, teshtini nga një person i infektuar marrë në traktin respirator shëndetshme. Gjithashtu përshkruar rastet e depërtimit të mikroorganizëm dhe microtrauma nëpërmjet lëkurës dhe mukozës. Në mënyrë tipike, njerëzit me imunitet të ulur, sëmundjet kronike dhe jetojnë në kushte johigjienik kanë një rrezik më të lartë të infeksionit.

Mykobakteria hyjnë në gjak dhe të depozitohen në organe të ndryshme. Si rezultat i përhapjes aktive të mikroorganizmave formimin granuloma. Granuloma janë gunga të cilat e qelizave të sistemit imunitar. Granuloma formuar në lëkurë, duke çuar në ndryshime karakteristike të fytyrës dhe anomalitë në mëlçi, mushkëri, shpretkë, veshkave, nyjet limfatike, muskujt. Granuloma kockave duke shkaktuar kockave hedh lëng substancave dhe të çojë në thyerje, dhe vendndodhjen e granuloma në rrugët nervore kontribuon në vdekjen e neuroneve dhe paraliza, kequshqyerja përreth indeve.

Simptomet e lebra

Nga infeksioni në shfaqjen e simptomave karakteristike është mesatarisht 3-5 vjet, në disa raste, kjo periudhë zgjatet me 15-20 vjet.

Sëmundja fillon në heshtje me paraqitjen e dobësisë, rraskapitje, të qenët i përgjumur, letargji, dobësi. Disa pacientë tregojnë shfaqjes së mpirje në gishtat, këpucë me majë, gunga të ngurta në lëkurë. Duke pasur parasysh manifestimet e pakta të jashtme, diagnoza lebra e hershme, e komplikuar zakonisht.

Varësisht nga simptomat kryesore të llojet e mëposhtme të lebre.

• Lloj Tuberkuloidnyy nga lebra. Varianti më i favorshëm i sëmundjes. Kur lloj tuberkuloidnom kryesisht prek lëkurën dhe sistemin nervor mosfunksionim të organeve të brendshme të humbur. Në sëmundje e hershme të lëkurës shfaqet një fokus të vetëm ose më shumë (2-5) elemente, të cilat janë papulë vend ose pllakë. Ato mund të jenë të lehta ose më shumë të kuqe në krahasim me lëkurë të shëndetshme. Më tej, këto elemente të bashkohen me njëri-tjetrin dhe formuan një qendër çuditshëm burgundy me valikoobraznymi qark ngritur buzë dhe hedh lëng i lëkurës në departamentet qendrore.

 

Lëkurës karakteristike ndryshimet në llojin tuberkuloidnom e lebrës

Në fytyrë dhe gjymtyrë mund të duket formimin e tumorit. Lëkurë në lezionit, si edhe 1,5-2 cm larta se zona e prekur bëhet pandjeshme, mpirë. Pra, shpesh kanë kujdes të traumave që jo-pajtueshmërisë me rregullat e higjienës qelbëzim shumë shpejt.

Sistemit nervor është simptomë karakteristikë tuberkuloidnoho lloj lebre. Mbylle lezione të lëkurës mund të jetë i dhimbshëm për të hetuar mbathje thickened nervore. Radiale më i prekur shpesh, ulnar, nervore pranë veshit dhe degët e fytyrës nervore. Shqetësuar gishtat aktivitetit motor formuar manifestime karakteristike të jashtme, të tilla si "kthetrat e shpendëve", "varur këmbë."

 

Deformim furçë të tipit "dorëshkrim zog" me lezione ulnar nervore në lebra

 

Lloj këmbë deformim "varur këmbë" në nervore humbjen peroneal në lebra

Sepse çrregullime të hahet lëkura bëhet e brishtë dhe lehtësisht të prekshme, zhvillimin mutylyatsiya (udhëheqës spontane e zonave të vdekur e trupit të) gjymtyrëve.

 

Gishtat Mutylyatsiya me lebër

• Lloj Lepromatoznyy nga lebra - forma më e rëndë e sëmundjes, në shumicën e rasteve çon në paaftësi, dhe në disa raste, për vdekjen e pacientit. Sëmundja fillon me shfaqjen e spoteve të lëkurës shkëlqim pa përcaktimin e qartë të shëndetshme të lëkurës. Këto spote në njerëz me lëkurë të errët të lehta, dhe njerëzit me lëkurë të drejtë të ketë një ngjyrë të kuqërremtë. Vlen të përmendet se ndjeshmëria e lëkurës në zonën e prekur të ruajtura. Pas 3-5 vjetësh në arna e rënies së flokëve, ka nodules karakteristike dhe formimin e tumoreve. Me lokalizimin e vatrave tumorit në harqe vetull, mjekër dhe veshët personi merr një lloj të veçantë të përshkruar në literaturë si "fytyra e luanit".

 

Lion Face si karakteristike lloj tipar lepromatoznoho e lebrës

Ulcerat Shumë shpesh, këto elemente janë formuar janë të infektuar, pas shërimit ulcerat formuar në faqen plagët vrazhdë shëmtuar. Një karakteristikë lloj tipar lepromatoznoho e lebrës kanë shkatërrimin e mukozën e hundës së vrimë mur ndarës i hundës dhe ndryshuar formën e hundës. Shpesh proces patologjik shtrihet në gojë dhe fyt, duke çuar në një ndryshim në zë.

Me kalimin e kohës, e shqetësuar ndjeshmëri në gjymtyrëve të sipërme dhe të poshtme, dhe në shputa dhe pëllëmbët ndjeshmërisë së vazhdon kohë të mjaftueshme. Në fazat e avancuara të sëmundjes formuar nga contractures e gishtave, mutilyatsii dhe formoi plagë të pashëruara të gjatë. Në pacientët kanë inflamacion i nyjave limfatike. Burrat zhvillojnë orchitis - inflamacion të testiseve nga shkeljet e mëtejshme të funksioneve të tyre. Në 80% të rasteve pacientët kanë sëmundje e syrit përfundimisht çon në verbëri. Formimi i granuloma në eshtra që çojnë në thyerje dhe çrregullimesh. Shpesh granuloma formimin në veshkat, mushkëritë, mëlçisë, shpretkë, duke çuar në mosfunksionimin e organeve.

• Llojet Kufitare e lebra kombinuar tiparet e dy llojeve kryesore dhe të ketë një kurs më të butë.

Diagnoza e lebrës

Sëmundja është më i mundshëm në prani të një prej këtyre shenjave.
1. Identifikimi manifestime të veçanta të lëkurës të humbjes së ndjeshmërisë, pavarësisht nga trashje e trungjet nervore.
2. Identifikimi i përmbajtjes Mycobacterium në studimin e lezione të lëkurës. Pas gjetjes prerje cekët lëkurës scraping e zonës granulomat, shqyrtohen nën një mikroskop. Përveç kësaj, një numër i madh i patogjeneve sëmundje mund të zbulohen në studimin e mukusit nga hundës dhe zgavrën me gojë, dhe përmbajtjen e nyjeve limfatike.

Trajtimi i lebre

Fillimisht lebra ishte konsideruar si një sëmundje fatale. Në mesjetë në shenjë e parë e sëmundjes kanë aksident sjellë gjykatat fetare, e cila domosdoshmërisht dënuar me vdekje. Pacienti ishte caktuar në kishë, varrimit dhe më pas hedhur në një arkivol, atribuohet varrezat, ishte ulur në varr dhe e hodhi në tokë me fjalët: ". Ju nuk jeni të gjallë, ju jeni të vdekur për të gjithë ne" Pastaj gërmuan dhe transportohen në koloni lebrozit. Shtëpi ai kurrë nuk u kthye.

Aktualisht, trajtimi në kohë kurë të mundshme të plotë për lebrën. Trajtimi i lebre vazhdoi, synon shkatërrimin e patogjenëve, parandalimin dhe trajtimin e komplikacioneve. Pacientëve të hospitalizuar në institucione të veçanta - leproseries, të afërmit e tyre janë ekzaminimi i rregullt. Në leproseries pacientët janë shtëpitë, fermat, në qoftë se e dëshiruar, ata mund të angazhohen në zanate të ndryshme. Në mënyrë tipike, personeli mjekësor dhe mbështetje jetojnë afër pacientëve në izoluar konvencionale, për shembull, plantacione pyjore, zonë. Aktualisht në Rusi janë katër leproseries: në astrakan, Sergiev POSAD Dega në Stavrapolskom dhe rajonin Krasnodar.

Në mënyrë tipike, pacientët me lebër, të sapo diagnostikuar, si dhe kthimin e sëmundjes, i detyrueshëm në spital në një klinikë të specializuar, pasi këta pacientë janë ngjitëse për të tjerët. Për pacientët me lloj lepromatoznym kohëzgjatjen e trajtimit leproza ​​është rreth 12 muaj, ndërsa lloj-tuberkuloidnom 6 muaj.

Të gjithë pacientët tregon përdorimin e antibiotikëve për skemën e caktuar. Lloji i drogës antibacterial dhe kohëzgjatja e trajtimit varet nga lloji të lebrës dhe të shkallës së disfunksionit. Më të zakonshme janë droga të tilla si rifampicin, dapsone, ofloxacin. Përveç trajtimit me antibiotikë është e rekomanduar për pacientët terapi anti-inflamator (acidit acetilsalicilik, në disa raste - prednisone).

Nëse, brenda 6-12 muaj pas kursin e trajtimit pacienti nuk është i definuar Mycobacterium, ajo mund të transferohet në trajtim ambulator. Në këtë kohë pacienti edhe nëse efektet e mbetura nuk mund të infektojnë të tjerët.

Përshtatja social i pacientëve rekomanduar trajtim psikoterapeutike, dhe përdorimin e ndihmave ortopedike. Përveç kësaj, për të mbështetur sistemin imunitar dhe për të parandaluar komplikimet infektive pacientë kanë nevojë për të ushqyerit, masazh, fizioterapi dhe fizioterapi. Ndërsa ndjeshmërisë shkelje në gjymtyrëve të sipërme dhe të poshtme, të gjithë pacientët duhet të jenë të kujdesshëm për të parandaluar dëmtime shtëpiake.

Komplikimet e mundshme të lebra

Plagosje dhe infeksionet mund të shkaktojnë deformim të gishtave, mutilyatsii, zhvillimin e contractures. Çdo dëmtim të sistemit nervor formuar paraliza. Shpesh sëmundja zgjatur shqetësuar vizion deri në verbëri. Anomalitë e fytyrës granuloma të çojë në formimin dhe shkatërrimin e eshtrave dhe nyjeve të kontribuojnë në aftësinë e kufizuar. Granuloma në organet e brendshme të kontribuojë në zhvillimin e hepatitit, pneumonia, lymphadenitis, nefrit dhe pyelonephritis.

Parashikimi i lebre

Nga vetë, leproza ​​nuk është një sëmundje fatale. Por vdekshmëria në lebra katër herë më shumë në krahasim me popullatën e përgjithshme. Shkaku i vdekjes janë komplikime infektive dhe amiloidosis (depozitat parregullt proteina në inflamacion) organet e brendshme. Në ankesën fund për ndihmë mjekësore pacientëve mbeten tendosje paaftësi që mund të kërkojë trajtim kirurgjik dhe ortopedike.

Parandalimi i lebre

Vaksinat kundër lebra qenë atje. Në literaturën ka një përshkrim efikasiteti i vaksinës BCG kundër tuberkulozit, por evidencë objektive nuk është marrë ende.

Masat parandaluese duhet të synojnë përmirësimin e cilësisë së jetës, të përmirësojë kushtet e jetës, imunitetit.

Në një pacient me lebër, duhet të jetë shtrat i veçantë, enët, higjienën personale. Ju duhet menjëherë të trajtojë dressings ulcera ndryshohet rregullisht. Pacientët edhe pas trajtimit nuk është e lejuar për të punuar në të fëmijëve dhe institucionet mjekësore, si dhe ushqim dhe shërbimet si kthimin e mundshëm të sëmundjes. Personat që vijnë në kontakt me pacientët e rekomanduar higjienën personale (larje me dorë, përdorimi i doreza, maska ​​përpunimin e ulcerat).

Të afërmit e pacientit bëhet domosdoshmërisht leprominovaya provë. Lepromynovaya test - intradermal Administrata është dobësuar Mycobacterium leprae. Shfaqja e spote në vendin e injektimit, dhe pastaj duke e kthyer atë në një grumbull gurësh, shpesh me ulcera tregon një reagim pozitiv. Karakteristikë pozitive reagimi i njerëzve të shëndoshë. Personat e tillë janë nën mbikëqyrje të vazhdueshme mjekësore të sjelljes së trajtimit jo-specifike që synon përmirësimin e imunitetit. Në mungesë të reagimeve kryer një ekzaminim të plotë dhe trajtimin parandalues ​​për disa skema drogës antibacterial.