Leptospirosis


Leptospiroza (sëmundje-Vasileva Weil-së, ethe ujë, nanukayami, ethet e përditshme japoneze) - zoonoznoe akute sëmundje natyrore fokale bakteriale me mekanizmat e shumta të transmetimit, e cila është karakterizuar nga lezione të endothelium, mëlçisë, veshkave dhe sistemit nervor qendror kundër sfondit të sindromi dehjes.

Shumë kohë para zbulimit të agjent shkaktar të Leptospirosis, një shkencëtar gjerman Simptomat Veil përshkruar katër rastet e sëmundjeve ikterik, dhe vetëm një çerek shekulli ai hapi patogjen - shkencëtarët japonez ai ishte i izoluar nga të mëlçisë e një personi të vdekur.


Agjent shkaktar i Leptospirosis

Leptospira icterohaemorrhagiae - bakteret në një burimet fort-i shtrembëruar, duke i dhënë lloj fije perla mikroskopi dhe metodë zbehtë Ngjyra rozë Romanovsky-Himzoyu. Vetëm rreth 200 serovaret (varieteteve Leptospira). Autori duhet Patogjeneza faktorët që përcaktojnë karakteristikat e sëmundjes:

• Prania e flagella, përmes të cilit Leptospira janë më të lëvizshme dhe Qarkorja, lëviz, dhe duke ardhur lëvizjen mayatnikoobraznye;
• të marrë energji nëpërmjet oksidimit të acideve yndyrore - një burim i vetëm;

• shpjegon praninë e shkatërrimit Endotoksina endothelium (ndjekur vypotivannyam enët e gjakut) dhe dehje të përgjithshme;
• Enzimat patogjenezat: hemolizin, fibrinolysin, plazmokoahulaza, lipase - ato shkaktojnë ndryshime shkatërruese në organet parenkimale;

Leptospira të qëndrueshme në mjedis dhe të mbahen në ujë të hapur për 30 ditë apo më shumë, në tokën me lagështi - deri në 270 ditë në ushqim - deri në disa ditë (sidomos në temperaturë të ulët). Vrarë nga tharje, ekspozimi për të drejtuar UFI, valë, dezinfektues përpunimit. Patogjen i ndjeshëm ndaj këtyre antibiotikëve: tetracycline, penicilinë, streptomicinë, rifampicin.

Ndjeshmëria e rëndësishme në mesin e njerëzve, kryesisht të sëmurë moshuarit, foshnjat, njerëzit me (kushte të mungesës së imunitetit) IRS - dmth kategorinë në të cilën ka disa çrregullime të sistemit imunitar. Njeriu nuk ka specie rezistente ndaj Leptospira patogjen, por ndjeshmëria ndaj llojeve të ndryshme nuk janë identike. Në lidhje me prevalencë të, ajo nuk është shumë i përhapur, leptospiroza është një infeksion natyrshme fokale që ndodh në Kaukazin Verior, Krime, në rajonet qendrore të Rusisë Evropiane, Siberi dhe Lindjen e Largët. Lezionet janë të vendosura zakonisht në zonën pyjore në floodplains dhe ligatinat - Activator panevojshme hidrofilik (të zhvilluara dhe në lagështi të lartë). Për Leptospirosis tipike sezonalitetit verë-vjeshtë dhe incidenca e pikut ndodh në muajin gusht.

Shkaqet e infeksionit Leptospirosis 

Burimi - pacientët dhe shërohen kafshën. Transportuesit - ticks, pleshtat. Transportuesit - brejtësve. Mënyrat e infektimit:

• ushqyese - në mish dhe produkte të tjera nga kafshët e infektuara përmes infektuar produkteve të mbeturinave bimore të ushqimit të kafshëve të sëmura;
• kontakt (Kontakt i drejtpërdrejtë me një kafshë të sëmurë) dhe ose ujë (nëse kontakti me sende të infektuar shtëpiake);
• aerogenic - inhalimi obsemenennoho ajrit;
• transmetueshëm - kafshimit infektuar ticks apo pleshtat.

Simptomet e Leptospirosis

Periudha e inkubacionit, ose faza e parë (koha nga momenti i depërtimit të patogjen në manifestimet e para klinike) zgjat 7-20 ditë, por mesatarja - 10. Në këtë kohë, Leptospira, bie në mukozën (çdo fushë), ose lëkurë përmban microdamages të fillojnë të shumohen dhe të përhapen gjak (rrugë hematogjene e) arritjes së organeve të ndryshme, por më shpesh ndikon mëlçisë / veshkën / CNS / endothelium vaskulare. Pasi përqendrimi patogjen arrin një nivel të caktuar, nuk është periudha në vijim - Manifestimet klinike.

Klinike Periudha manifestime zgjat 4 javë dhe në këtë periudhë të përfshira - përgjithësim, lartësinë dhe efektet mbetura. Sëmundjeve fillon akute, nga manifestimet obscheintoksikatsionnoho - dridhura dhe temperaturë deri në numra të lartë (që zgjasin 4-5 ditë), mialgjia (sidomos në muskujt viç përmes ndryshimeve fokale necrotic dhe necrobiotic) dhe zgjat rreth 7-10 ditë. Pastaj vjen fazën e dytë - të qitjes, e cila zgjati rreth 2 javë, e cila është rezultat i baktereminë mesme, dhe pastaj lezione dytësore e organeve të brendshme dhe karakterizohet toksinemii (faza e tretë) përmes vdekjes graduale të Leptospira dhe ndarjen e endotoksine tyre vdekje me zhvillimin e mëtejshëm të ITSH ( shoku infektive toksike) dhe dështim të shumta të organeve, edhe sistemi paralel është lezione endoteliale vaskulare lindin hemorragji (shtypë) në lëkurë, mukozës dhe organet e brendshme.

Gjithashtu zhvilluar verdhëz - si për shkak të hemolizës dhe e ndryshimeve shkatërruese si rezultat i zhvillimit dështim të mëlçisë. A lezione vaskulare e veshkave, dështimi renal zhvillohet. Pas dëmtimi i mëlçisë dhe veshkat janë duke u zhvilluar me shpejtësi koma, duke i konsideruar ata dështojnë për të përmbushur një prej funksionit të saj duke mbajtur - detoxification (nxjerrje e produkteve toksike të metabolizmit). Një studim objektiv - "individualitet simptomë", e cila përfaqësohet skuqje dhe odutlovatostyu fytyrën, skuqje e lëkurës së qafës dhe gjoksit sipërme. Shënim in'yektovanist dhe ikterichnost (verdhëz) sclera vaskulare, pa shenja e konjuktivit.

Me përhapjen e Leptospira në trup, ajo është e shpërndarë përmes pengesë gjak-tru, duke arritur në sistemin nervor qendror, ka lëngshëm apo meningjit purulent ose Meningoencefaliti - janë simptomat pozitive meningeal (qafë të fortë, simptomat dhe kerynhy Brudzinskogo) 

Simptomat e mësipërme (hemorragji, dështimi i veshkave dhe hepatike, ITSH) - vetëm imazh kolektive, fshehja në vijim:

• hemorragji - gjakderdhje në lëkurë, mukozës dhe, në raste të rënda të organeve të brendshme. Rash ka disa karakteristika:

- skuqje e lëkurës ngjan ato lloj lopë / rubeolës / skaralatinopodobnoy skuqje;
- lokalizimin e gjoks, bark dhe të armëve;
- dekompensimi, ka hundës, zgavër (vnutriorhannye) gjakderdhje, faqe injeksion - hemorragji
- skuqje mund të zhduken pas disa orë, duke lënë lëkurë dhe / ose pigmentim

Hemorragji me Leptospirosis

• Dështimi i veshkave - karakterizohet rënie e parë (oliguria), dhe pastaj mungesa e urinimit (anuria), si dhe simptomat pozitive të mëlçisë zhvillon uremia dhe përqendrim dëmtohet e elektroliteve në gjak që kontribuon për të toksicitetit.

• Dështimi Mëlçia - do të shfaqet zheltushnostyu dhe kruarje të lëkurës, sclera ikterychnist, dhimbje të jetë e mundur në rajonin e duhur çapokor. Por ka e verdhë edhe përmes hemolyzyna direkte të veprimit (enzimë patogjenezat) - ajo shkatërron qelizat e kuqe të gjakut, duke i liruar bilirubin.

• ITSH zhvillohet si rezultat i drejtpërdrejtë Leptospira ekzotoksina veprimit dhe nën endotoksine lëshuar gjatë vdekjes së tyre. Shkelja e detoxification të mëlçinë dhe veshkat çon në eliminimin e shkeljes së produkteve toksike të metabolizmit. Të kontribuojë gjithashtu për të bërë ITSH produkteve të dekompozimit indeve nekrotik që rezultojnë nga ndryshimet shkatërruese.

Diagnoza e Leptospirosis

Në diagnozën, simptoma të rëndësishme janë: ethe, sindromi trombogemorragichesky, pamja, mialgjia, verdhëz, dëmtim të veshkave. Është e rëndësishme për të kryer një differntsialnuyu plotë diagnoza nga tipare kryesore:

- ethe zgjati për rreth 5 ditë (tifoide / paratifoide, mononukleoza infektive, adenovirusit, tyfopodibna formë e salmonelës, etj - lista është shumë e madhe, përfshin rreth 19 sëmundjeve)
- nga verdhëz (virale dhe hepatitit toksike, sëmundja është ajo e një ethe, sepsë dhe malaria)

- nga sindromi trombogemorragichesky (ethe hemorragjike, sepsa, rykketsyoz)

Diagnoza bazohet jo vetëm në të dhënat klinike, por edhe në epidpokazaniyam - punë (punëtor bujqësore, gjuetar, veteriner, njeri që kap minj) dhe kontakti me kafshët e egra dhe të brendshme, i kushtoj vëmendje për not në ujë të hapur (për shkak të rrezikut të lartë të kontaminimit të ujit).

Prekje e mëlçisë përcaktimin hepatomegaly (ose hepatosplenomegaly) - zgjeruar mëlçisë dhe aktet nën harkun bregdetar 2-3 cm, prekje e dhimbshme, si pikat e pacientit për të subjektiv ndjenja si dhemb shurdhër, dhimbje shpërndarë në sektor e sipërme të djathtë (natyra e dhimbjes të jetë e mundur dhe radiating herpes).

Diagnostifikimi specifike dhe jospecifik laboratorike

Diagnostifikimi specifike - përdorimi i studimit biologjike, bakteryoskopycheskoho, biologjike dhe serologjik. Tashmë nga ditët e para të sëmundjes (kjo ishte pas shfaqjes së simptomave), duke përdorur mikroskopi errët në terren mund të zbulojë Leptospira në gjak, dhe më vonë në urinë dhe CSF (lëngut cerebrospinal - kjo është marrë vetëm kur shenja pozitive meningeal). Por pengesë e kësaj metode është se ajo jep rezultate, pas 8 ditëve - aq shumë kohë Leptospira në rritje, edhe pse është një nga metodat më të besueshme.

Metoda biologjike kryer duke infektuar kafshët laboratorike - kjo është e vjetëruar dhe ka humbur rëndësinë e saj.

Metoda e serologjik do të thotë nga përdorimi i PMA (reagimi mikroahlyutynatsiyi) - rekomanduara nga OBSH, është për të identifikuar antigjene dhe antitrupa me prirje për njëri-tjetrin dhe të formojnë agglomerates kështu. Gjeni një rritje pozitive në titrin e antitrupave të 1: 100 apo më shumë, por jo para se antitrupat të shfaqen 8 ditë të fillimit.

Metoda gjenetike - përdorimi i PCR (reaksion zinxhir polimeraza) ka për qëllim zbulimin e ADN Leptospira në materialin biologjik nga një pacient.

Diagnoza jo-specifike laboratorike: UÇK-ja (leukocytosis neutrophilic, ↑ ESR, ↑ bilirubin dy fraksioneve azotit mbetur, ALT ↑ dhe ast, ↑ DPM), OAM (numër të reduktuar, ↑ / ↓ proteina, ↑ bilirubin, ↑ urobilinogen, ↑ organet Ketone, etj .bud).

Trajtimi i Leptospirosis

Mjekimi kryhet vetëm në pjesën tjetër të rreptë krevat në spital, duke përfshirë shkakor, pathogenetic dhe terapi simptomatike. Terapi shkakor - përcaktimi i antibiotikëve ndjeshme:

• Ted penicilinë 150-200 / kg / ditë - nëse ky grup i antibiotikëve është alergjik, ajo mund të zëvendësohet me përkatës macrolide drogës, duke pasur parasysh formën e tyre të ngjashme kimike;

• çdo të drogës nga aminopenitsyliny grup, tetracycline ose cephalosporin në doza të moshës për rreth dy javë, duke përfunduar antibiotikët pas 3 ditëve të normalizimit të temperaturës.
• dema Gama globulin me hyperimmune serum. Trajtimi patogjen për qëllim parandalimin ose eliminimin e këtyre shteteve nga terapi infuzion, hemodializë, dështimi akut i veshkave (vëllim shtesë të lëngshme dhe zbatimin diuresis detyruar nga emërimi diuretics), dështimit akut kardiovaskulare (glycosides zemrës, acid Askorbik, vitamina B1 dhe B6, etj .bud), edema e trurit (bllokada neurovegetative, krijimi i prodhimit adekuat urinës, metaboliteve cerebrale - peratsetam, actovegin, etj), zhvillimin e DIC (inhibitorët e proteazës SHDSH, terapi detoxification, etj - Trajtimi i kësaj gjendje dhe është mbajtur në kushte të madhe reanimim).

Riaftësim

Nënshtrohen ekzaminimit klinik shërohen brenda 6 muajve - studim nevojë okulist, neurolog dhe Pediatër / terapist, dhe në muajt e ardhshëm - vizita mujore për një pediatrit / terapist me përfshirjen e profilit të manifestimeve klinike. Dy muajt e parë - sigurimin e ekzaminimeve klinike dhe laboratorike dhe, në qoftë negativ, subjekti mund të hiqet nga regjistri. Por rezultatet e vazhdueshme pozitive, vëzhgimet e bëra brenda 2 viteve.

Komplikimet e Leptospirosis

Zhvillimi ITSH, DIC, hemorragji dhe vnturipolostnyh gjakderdhje, meningjit, encefalit, polyneuritis, dukuri e komplikacioneve dytësore bakteriale, etj

Parandalimi i Leptospirosis

Parandalimi jo-specifike të kryera bashkërisht nga Rospotrebnadzor dhe shërbimi veterinar duke identifikuar dhe trajtuar kafshët e sëmura, disinfestation rregullt të vendbanimeve, mbrojtjen e organeve të ujit nga kafshë të sëmura ndotjes dhe dezinfektimin e ujit.

Konsultimi:

Pyetje: A është person i rrezikshëm i durueshëm leptospiroza për të tjerët?

Përgjigja është jo, duke marrë parasysh se është një fund biologjik i vdekur në përhapjen e infeksionit, edhe pse rreziku mbetet, edhe pse minimal.

Pyetje: ruajtur imunitetin pas sëmundjes?
Përgjigje: Po, shumë të gjatë (ndoshta për jetë), por rreptësisht tipospetsifichnyy. Dmth nëse infeksioni do ndonjë serovaret tjera Leptospira, ndoshta ri-infeksionit.