Leishmaniasis


Leishmaniasis - një grup i sëmundjeve antiprotozoale e lëkurës dhe mucous membranes (duke përfshirë në organet e brendshme) me simptomat specifike përkatëse në varësi të llojit të leishmaniazën (organeve të brendshme ose të lëkurës), të shkaktuara nga protozoa gjini Leishmania, transmetohet nga mushkonjat gjini Phlebotomus (Bota e Vjetër leishmaniasis) dhe Lutzomyia (New World leishmaniasis).

Patogjenët leishmaniasis


Plete - një parazit brendaqelizor, duke njohur gati 20 lloje dhe subspecies e Leishmania.

 

Leyshmanyy nën mikroskop

Ato karakterizohen nga një cikël të ndërlikuar të jetës që ndodh në trupin e të dy ushtrive, njëra prej të cilave është kurrizorët (duke përfshirë në njeriun), dhe e dyta - e mushkonjave që jetojnë në Evropë, Afrikë, Azi dhe Amerikë. Zhvillon brendaqelizore në makrofagjet dhe qelizat e lira CMF (sistemi fagocitet mononuclear: histiocitet e indit lidhor, qelizat Kupffer e mëlçisë (yjor retykuloendoteliotsytiv), makrofagjet mushkërive alveolare, makrofagjet e nyjet limfatike, shpretkë, palca e eshtrave, makrofagjet pleural dhe peritoneal, indeve osteoclasts kockave, microglia nervor Membranat synovial synoviotsyty indet, qelizat Langerhansit të lëkurës, dendrotsity amelanotic grimcuar). Në një qelizë mund të gjendet për 100 ose më shumë patogjene. Mushkonja të infektohen në rast të amastihoty gëlltitje (bezzhhutikovaya formë e ekzistencës që jeton në kurrizorë të trupit), me gjakun e një kafshe të sëmurë ose njerëzore. Në zorrë Maskit, amostihota transformohet në promastihoty (formë flagellated i ekzistencës).

 

Cikli i Leishmania

Rezistenca: agjenti vdes nën dezinfektues temperaturave kritike lartë dhe të ulët.

Ndjeshmëria dhe prevalenca, sensibilitet të përgjithshme, por të identifikuar shpërndarjen gjeografike dhe rastet e - vështirë, të panevojshme në shumë vende sëmundja nuk është subjekt i regjistrimit të detyrueshëm. Ne e dimë se leishmaniasis çdo vit sëmuren të paktën 400 mijë njerëz në 80 vende. Ka projekte për zhvillimin e zonave të reja të Botës së Vjetër dhe Botën e Re - kjo është për shkak të lëvizjes së njerëzve dhe si rezultat, epidemi shfaqet në Iran, Irak, Izrael, Sudan dhe vende të tjera. Mundësia e importimit të infeksionit në rajonin tonë është mjaft i madh, duke pasur parasysh se leishmaniasis ndodhin në mënyrat më aktive të tregtisë turistike dhe migracionit.

Leishmaniasis përhapur, a Periudha e inkubacionit të gjatë (duke arritur deri në 2 vjet) dhe ashpërsia e frekuencë të lartë të rezultateve negative në rastet e patrajtuara, vetëdija e dobët e praktikantëve - e gjithë kjo e komplikon diagnostikimin dhe trajtimin e leishmaniazën. 

Shkaqet leishmaniasis

Burimi - njeri i sëmurë, qentë, gjitarët e egër të njësive grabitqarët dhe brejtësve. Transmisionit - transmetueshme (kafshon) transfuzion. Kontakto (nëse trauma mikro) rruga është e diskutueshme, me përjashtim të infeksionit me forma të organeve të brendshme. Rezervuari i infeksionit - mushkonja femra.

Simptomet e leishmaniazën organeve të brendshme

Periudha e inkubacionit varion nga disa ditë deri në 15 muaj, dhe konsiderohet momenti i depërtimit të patogjen për simptomat e para klinike. Klinike periudha manifestime fillon gradualisht (por ndoshta fillimi akute), si lodhje e pajustifikuara, dobësi, ndjenja e intensitet dhe siklet në bark, humbja e oreksit, humbje peshe, pacienti i kushton vëmendje kryesisht për faktin se ai kishte "diçka" fillon rritjen e stomak. Ethe periodikisht për subfebrile shifra të parë dhe pastaj të larta. Në ekzaminimin fillestar mjeku mund të vëreni:

• lëkura e zbehtë, e ndjekur nga pamja e hemorrhages në lëkurë dhe mukozës, si dhe lindjen ikterichnost lëkurës dhe mukozës. Ndonjëherë zbuluar kryesor të ndikojë - madhësia e vogël e thjerrëzat, të shtrënguar rruzull zbehtë rozë ose ulcerat në të gërryerjeve të cilat zbuloi një numër të madh të Leishmania.

• Rritja e nyjet limfatike rajonale mund të zbulojë të rralla, ata panevojshme rritur pak e dhimbshme dhe lëkura mbi ta nuk është ndryshuar.

• dëgjim - mbytur zemra Dashuri, shushurimë systolic mbi kulmin, takikardi moderuar.

• (mëlçisë zgjeruar dhe shpretka) Identifikimi hepatosplenomegaly, por prekje butësi janë vërejtur. Në të ardhmen, kjo mund të rezultojë në ndalimin e të dhënave funksionale aktivitetit dhe të ndikojnë atë në kundërshtim me përgjigje imune, minimizuar përçarje dhe protivosvertyvayuschiey sistemeve, dështimi enzimatik, etj - të gjithë këta faktorë kanë lindur të japë simptoma të dukshme të leishmaniazën (ikterichnost, hemorragji, zbehje shkak të anemi) .

• Ethet arrin numër të lartë, por është e pamundur të parashikohet dinamikën.

• Në mes të lëkurës sëmundjes bëhet e thatë, me luspa, flokët e shurdhër dhe i brishtë bien jashtë lehtë, duke formuar foletë vogla pleshyvosty.

• dëmtimin e veshkave është karakter immunocomplex, zhvillimi i mëtejshëm i glomerulonefriti.

Ka edhe forma atipike e leishmaniazën organeve të brendshme: Leishmaniasis limfatik me limfadenopati pergjithshme, prevalenca leishmaniasis e lezioneve hemorragjike, leyshmanyy me lezione të banuara kryesisht mukozës. Forma thellë e leishmaniazën ka disa dallime në rajone të ndryshme të globit, kështu që është parimi i dallojnë fëmijët Kala-Azar, indian Kala-Azar, afrikane, amerikane.

Antropanoznyy Bota e Vjetër leishmaniazën lëkurore (formë vonë iz'yazvlyaetsya "hodovyk", "ashhabadka")

Vendet e kontaminimit të mundshëm: Afrikë, Evropën Jugore, Lindjen e Mesme, Azinë Qendrore, Indi, Pakestan. Infeksioni ndodh mënyrën transmissivynm - kafshimit të mushkonjave, vendi i kafshimit formuar element parësor - papulë, e cila rritet në madhësi, e mbuluar pastaj me një kore, pastaj iz'yazvlyaetsya dhe i mbuluar nga një granulim (shenja kryesore e shërimit). Nga momenti i kafshimit për manifestimet e para mund të marrë 3-15 muaj, dhe në çdo fazë të formimit të inflamacionit (papules për të granulim) është mesatarisht 3-6 muaj, por 12 muaj, këto ulcerat për të shëruar. Ulcerat lokalizimit kryesisht në fytyrë dhe gjymtyrë, dhe ato mund të jenë 1-10. Pas sëmundja formuar një imunitet të qëndrueshme gjatë gjithë jetës. 

 

Lëkurës leishmaniasis formë

Leishmaniasis lëkurës Zooantraponoznyy Bota e Vjetër (leishmaniasis herët show)

Vendet e infeksionit të mundshëm: e Jugut dhe Azinë Qendrore, Afrika ndonjëherë. E gjithë rruga e infeksionit ndodh gati 3 herë më të shpejtë: Periudha e inkubacionit - 7-45 ditë, infiltrimi inflamator shfaqet pas 1-2 javësh, ka degët rreth puçrra, por është 6 muaj, edhe kanchivalis dhëmbëza. Jeta Imuniteti.

Leishmaniasis mukotike New World (espundiya): meksikane, braziliane, peruan

Kjo formë e natyrshme celular. Transportuesit janë Maskit. Nga kafshimin e parë në simptomat klinike, është 2 javë - 3 muaj. Në vendin e kafshimit formuar ulcerat e thella që përfshijnë mukozës, nyjet limfatike dhe enët - që dalin prej saj paketat e rënda komplikacione të rënda dhe prognozë.

 

Forma mukotike e leishmaniazën (espundiya)

Diagnoza e leishmaniazën

Kur vendosjen Testet serologjike mund të jenë gabime diagnostikuese, të panevojshme antigjenet leyshmanyy ndajnë me Mycobacterium dhe triponasomami.

Në diagnozën e mostrave biopsi varet formën e sëmundjes: për shembull, forma e lëkurës eksplorojnë scraping, formularin e organeve të brendshme - gjak, palcës së kockave larmë, biopsies e mëlçisë, nyjet limfatike, gërryerjet nga mukozën e hundës. Në materialin provë, pikturuar në Romanovsky-Himzoyu zbulojë vendosur amostihoty brendaqelizore. Në studimin epidemiologjik përdorur testin allergological lëkurës, një rezultat pozitiv i cili flet për kontaktin e fundit me leyshmanyyamy - provë Mali i Zi.

Trajtimi i leishmaniazën

Antibiotikët: monomitsin, solyusurmin, akryhin, Aminohinol, izotionat pentamidinë. Terapi simptomatike klasa dominuese. Gjithashtu trajtim efektiv i ditës, droga dmth kushtet obkalyvanie të përmendura më lart ose kremra përdorimi. Sepse latitudes tonë, kjo sëmundje nuk është tipike, është e nevojshme t'i referohemi më shumë për përvojën e autorëve të huaj të cilët kanë përvojë në trajtimin e leishmaniazën, domethënë, kishte dërguar disa prej tyre për të zgjedhur dhe monomitsin aminohinolu si drogat më të efektshme kundër këtij patogjen. Me joefikasiteti i këtyre barnave përdorur 5-valent antimony në qoftë se kjo nuk do të të ndihmojë dhe ilaçe, përdorur pentamidinë izotionat - por ky hap është vend më i përshtatshëm për formën organeve të brendshme. Terapi efektive lazer, veçanërisht gjatë tumë. Ora trajtimi me një mesatare prej 2 javësh. Siç mund ta shikoni, medikamente dhe specifike për çdo vetë-trajtimin dhe vetë-diagnozën mund të ketë asnjë dyshim.

Komplikimet leishmaniasis dhe parashikimi

Në varësi të formës dhe zgjedhjen e trajtimit, domethënë se në fillim ajo filloi. Për shembull, në formën e lëkurës në vendin e Leishmania është hiper / depyhmentatsyya, plagët vogla, ose në diagnozën dhe mjekimin e hershme e gjitha mund të shkojnë në sy. Më të rrezikshme në drejtim të prognozë formës mukotike, të panevojshme lë pas në terma kozmetike paaftësi plagët dhe ulcerat në vend rrit rrezikun e komplikimeve sekondare bakteriale dhe septike. 

Prognoza për fillimin në kohë të trajtimit në vend vdekshmërisë favorshëm është shumë i ulët dhe është shpesh shkaku i komplikacioneve dytësore.

Leishmaniasis Parandalimi

Profilaksia specifike - futja e vaksinës kulturës jetojnë jo më vonë se 3 muaj para se të nisej në zonën e epidemisë. Parandalimi jo-specifike - lufta kundër mushkonjave.